کیفوز در کودکان

کیفوز در کودکان


()

کیفوز یا قوز پشت در کودکان جزو عارضه های شایعی که است اکثریا کودکان به آن دچار می شوند. در طی این عارضه کودک مبتلا دارای کمری غیر طبیعی با حالتی گرد و برآمده است.

این بیماری ممکن است به صورت مادرزادی در کودکان وجود داشته باشید و یا در طول سال های زندگی به دلیل برخی عوامل و رعایت نکردن برخی نکات ایجاد شده باشد.

اما مهم ترین مسئله ای که در خصوص کیفوز در کودکان وجود دارد مربوط به درمان است، بسیار مهم است که در زمان مشاهده علائم اولیه، کودک را نزد متخصص ارتوپد برده تا با توجه به وضعیت بدنی یک روش درمانی مناسب ارائه شود.

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی ما قصد داریم بررسی نماییم که چه عواملی سبب بروز این عارضه در کودکان می شود و در زمان بروز چگونه می توان آن را درمان کرد؛ بنابراین اگر متوجه شده اید که کودکتان دارای قوز پشتی است، توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

انواع قوز پشتی در کودکان

عکس گودی کمر در کودکان

انواع کیفوز

در ابتدا لازم است بیان کنیم که سه نوع رایج از این عارضه وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

کیفوز خلفی

یکی از دلایل کمر درد در کودکان مربوط به این نوع از کیفوز است، این مدل دارای انحنای بیشتر از 50 درجه است که همه افراد ممکن است به آن دچار شوند، تنها نکته مثبتی که در آن وجود دارد این است که افراد مبتلا به کیفوز خلفی می توانند به کمک ورزش به درمان خود کمک کنند.

کیفوز شوئرمن

این مدل نوعی قوز پشتی است که معمولا در نوجوانان دیده می شود، مهره ها در طی آن خمیده می شوند و ستون فقرات حالتی کوهان شکل به خود می گیرد. درصد بسیار کمی از افراد به این نوع دچار می شوند و عیببی که در مورد آن وجود دارد این است که به مرور زمان و بزرگ شدن ستون فقرات بدتر می شود.

کیفوز مادرزادی

این مدل همان طور که از نامش پیداست به صورت مادرزادی می باشد و از زمان متولد شدن کودک همراه او وجود دارد. معمولا همزمان با رشد کودک این انحنا بیشتر می شود.

اگر به دنبال بهترین دکتر برای درمان قوز کمر در تهران هستید، می توانید از خدمات درمانی دکتر علیرضا غزنوی فوق تخصص ارتوپد اطفال استفاده کنید. تلفن تماس: 099212796181

چه چیزی سبب ایجاد کیفوز در بچه ها می شود؟

قوز نشستن کودکان

قوز نشستن کودک

شاید این سوال برایتان ایجاد شده باشد که چه عواملی موجب بروز این عارضه در کودکان می شود؟ در خصوص نوع مادرزادی که مشخص شود و کودک از زمان به دنیا آمدن با این عارضه همراه است، اما جدا از این موضوع برخی دلایل دیگر وجود دارند که شامل موارد زیر می شود:

 • بیماری شوئرمن که باعث می‌ شود مهره ‌ها در قسمت فوقانی کمر خم شوند
 • بیماری استخوان شکننده (osteogenesis imperfecta) که باعث می ‌شود استخوان ‌ها به راحتی بشکنند
 • مشکلات متابولیکی
 • شرایط عصبی عضلانی
 • اسپینا بیفیدا

علاوه بر تمامی موارد اشاره شده در بالا، قوز کمر ممکن است به دلیل دولا دولا یا همان خمیده راه رفتن نیز ایجاد شود.

همچنین بخوانید: علت، علائم و درمان راه رفتن کودک رو پنجه پا

علائم و نشانه های کیفوز در کودکان

در صورتی که کودک شما به قوز پشتی خفیف دچار شده باشد، احتمالا علائم خاصی را از خود نشان نمی دهد، در این حالت تنها زمانی که کودک در حال تعویض لباس است می توانید این عارضه را تشخیص دهید.

اما با پیشرفت بیماری، علائم آن نیز بیشتر می شود، رایج ترین علائم کیفوز مربوط به منحنی شدن کمر و خمیده به نظر رسیدن آن است. یعنی در یک نگاه و در نمای ظاهری به خوبی می توان تشخیص داد این که فرد مقابل به قوز پشتی دچار است. اما در کنار این موارد علائم زیر هم ایجاد می شود:

 • انقباض عضلات همسترینگ
 • خستگی
 • قوز روی کمر
 • سفتی در ستون فقرات
 • کمردرد
 • شانه‌ هایی که به سمت پایین گرد شده ‌اند

چه کسانی در معرض ابتلا به کیفوز قرار دارند؟

عوامل بسیاری وجود دارد که خطر ابتلا به قوز پشتی را افزایش می دهد، در ادامه شایع ترین آن ها را برای شما آورده ایم:

 • ابتلا به سندرم‌ هایی که بر عملکرد مغز و اعصاب تأثیر می‌ گذارند
 • ابتلا به بیماری ‌های عصبی عضلانی
 • سابقه ابتلا به مشکلات ستون فقرات در خانواده
 • بیماری‌ های متابولیکی که بر استخوان‌ ها اثر می ‌گذارند
 • ابتلا به نقص ‌های مادرزادی دیگر
 • پوکی استخوان
 • ابتلا به سندرم ‌های ژنتیکی دیگر

همچنین ژنتیک نیز در ایجاد این بیماری موثر است، یعنی اگر یکی از اعضای خانواده شما به این بیماری دچار باشد، احتمالا این که شما هم به آن مبتلا شوید بسیار است، بنابراین در این شرایط باید از روش های پیشگیری از قوز پشتی استفاده نمایید.

درمان کیفوز در کودکان

بهترین دکتر برای درمان قوز کمر در تهران

درمان قوز کمر در کودکان

به جهت انتخاب گزینه درمانی برای این بیماری در ابتدا باید وضعیت جسمانی کودک، دلیل ابتلا به کیفوز و میزان انحنا کمر مشخص شود. به جهت تشخیص این موارد از عکس برداری های اشعه ایکس، سی تی اسکن و ام ار ای استفاده می شود.

پس از بررسی این موارد پزشک معالع یا گزینه جراحی را پیشنهاد می دهد و یا ترجیح می دهد که در ابتدا از روش های غیر جراحی استفاده شود.

درمان بدون جراحی کیفوز:

1.بریس

این مورد برای کودکان یا نوجوانانی که در حال رشد کاربرد بسیاری دارد اما در عین حال برای نتیجه دیدن به صبر بسیاری احتیاج است، معمولا کودکان باید حداقل دو سال به صورت تمام وقت بریس را استفاده کنند و تنها چند ساعت در طول روز مجاز به برداشتن آن هستند.

2.فیزیوتراپی

در فیزیوتراپی تمرکز اصلی برای انجام تمرینات و کشش هایی است که موجب تقویت کمر و رفع انحنا ایجاد شده می باشد. اما نکته ای که وجود دارد این است که تمامی حرکات حتما باید زیر نظر متخصص انجام شود زیرا در صورت هرگونه اشتباه عوارض بسیاری به همراه دارد و چه بسا ممکن است وضعیت بدتر شود.

3.اصلاح سبک زندگی

داشتن وزن مناسب و انجام فعالیت های متناسب با وضعیت بدنی، قرار دادن بدن در فرم طبیعی خود و چنین مواردی به جهت کنترل از بدتر شدن کیفوز در کودکان تاثیر بسیاری دارد. بنابراین باید به کودک آموزش داده شود که وسایل خود را چگونه بلند کند و در زمان انجام فعالیت های مختلف کمر او در چه وضعیتی باشد.

درمان جراحی کیفوز در کودکان:

جراحی تنها در مواردی برای کودکان انجام می شود که میزان قوز پشتی شدید باشد، زیرا اگر چه به درمان این عارضه کمک می کند اما عوارض بسیاری به همراه دارد، بنابراین زمانی می توان به سراغ آن رفت که اطمینان داشته باشیم مزایا آن از عوارض موجود بیشتر است.

به جهت درمان کیفوز در کودکان معمولا از دو روش جراحی می توان استفاده کرد که شامل: فیوژن ستون فقرات و کیفوپلاستی می باشد.

آیا می توان از بروز کیفوز در کودکان جلوگیری کرد؟

جلوگیری از قوز کمری

جلوگیری از کیفوز در کودکان

بله در بیشتر موارد با حفظ وضعیت بدن و انجام چند راهکار ساده می توان تا حد بسیاری از بروز این عارضه اجتناب کرد. مهم ترین نکاتی که توصیه می شود آن ها را رعایت کنید شامل موارد زیر است:

 • استفاده از کوله پشتی‌ هایی که طراحی‌ های استانداردی دارند و وزن را به طور مساوی در کمر پخش می کنند
 • اجتناب از دولادولا و خم راه رفتن
 • استفاده از تجهیزات ارتوپدی هنگام استفاده از میز یا کامپیوتر
 • به طور منظم ورزش کنید

اگر شما دقت داشته باشید که کودکتان همین چهار نکته ساده را به صورت مستمر رعایت کند، می توانید اطمنیان داشته باشید که هرگز به این عارضه دچار نخواهد شد.

کلام آخر

در آخر این مورد را در نظر داشته باشید که فارق از این که چه چیزی سبب بروز کیفوز در کودک شده است، کاری که الان شما باید انجام بدهید این است که سریعا و قبل از شدت یافتن بیماری پزشکی با سابقه و تجربیات کافی پیدا کنید تا وضعیت بدنی کودک بررسی شود و متناسب با شرایط او بهترین روش درمانی ارائه شود.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *