کوتاهی تاندون آشیل

کوتاهی تاندون آشیل


()

تاندون آشیل از پشت پا عبور می کند و دو عضله اصلی ساق پا که ماهیچه گاستروکنمیوس و عضله کف پا نامیده می ‌شوند را به پشت استخوان پاشنه پا متصل می‌ کند. می توان گفت شما برای تمامی فعالیت هایی که در طول روز انجام می دهید از این تاندون استفاده می شود، به طور مثال حرکاتی مثل راه رفتن، دویدن، شیرجه زدن، پرش، دورچه سواری و… به کمک حرکت این تاندون انجام می شود. اما یکی از آسیب های رایحی که مربوط به این قسمت می باشد کوتاهی تاندون آشیل است.

در چنین وضعیتی تاندون آشیل دارای طول مناسب نمی باشد و با عضلات ساق و استخوان پا مغایرت دارد. این موضوع و این بهم ریختگی طول اندازه ها، موجب می شود تا پاها آویزان شوند و برای حرکت دادن پا به سمت بالا به تلاش بیشتری احتیاج است.

در وضعیت کوتاهی تاندون آشیل، حداکثر حرکت فلکشن دورسال، به اندازه حالت طبیعی نخواهد بود. در نتیجه، این به این معنا است که پای شما مانع انتقال نیرو می ‌شود. این شرایط موجب می شود که در زمان راه رفتن و دویدن نیرو با فشار کمتری منتقل شود و فرد در این حالت ها مجبور است که بیشتر بر روی نوک پا حرکت کند.

اما درمان کوتاهی تاندون آشیل چیست و چگونه می توان این وضعیت را کنترل کرد؟ متخصصین اطفال معمولا همیشه در ابتدا از روش های درمانی محافظه کارانه استفاده می کنند. این درمان ها شامل فیزیوتراپی، پوشیدن بریس پا، آتل و گچ گیری می باشد.

اما اگر هر یک از این درمان ها با مشکل روبرو شود لازم است تا به سراغ روش جراحی برویم؛ در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی ما قصد داریم تا با جزئیات بیشتری در مورد این آسیب صحت کنیم. توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

تاندون آشیل چیست؟

عکس تاندون آشیل

تاندون آشیل

در بالا به صورت جزئی کمی در خصوص این تاندون و عملکرد آن در بدن توضیح دادیم، اما اگر بخواهیم به صورت دقیق تر بگوییم می توان این گونه گفت که، تمامی عضلات بدن به کمک تاندون ها به طرفیت متصل می شوند؛ در این میان قوی ترین تاندون آشیل است که در پایداری و باز و بسته شدن کف پا نقش مهمی دارد.

این تاندون دارای طول 15 سانتی می باشد و انتهای فوقانی آن متصل به عضله سه سر در پشت پاشنه می باشد و انتهای تحتانی آشیل به استخوان پاشنه پا متصل می شود. در واقع بوسیله دوسر تحتانی و فوقانی از دو طرف تغذیه می کند.

یکی از رایج ترین مشکلاتی که این تاندون را درگیر می کند کوتاهی یکی از آن ها به نسبت به دیگری است. در صورتی که کودک شما با این عارضه به دنیا آمده باشد لازم است که برای درمان نزد بهترین متخصص ارتوپدی اطفال مراجعه نمایید.

علت کوتاهی تاندون آشیل چیست؟

برخی از بارز ترین دلایل کوتاهی تاندون آشیل را در ادامه برای شما آورده ایم:

  • کوتاهی تاندون آشیل ممکن است مربوط به یک عارضه مادرزادی باشد، در این صورت زمانی که کودک به دنیا می آید تاندون های نوزاد منقبض هستند.
  • پیاده روی در وضعیت نامناسب نیز یکی از دلایل کوتاه شدن این تاندون می باشد. مخصوصا خانم هایی که همواره برای راه رفتن کفش پاشنه بلند استفاده می کنند معمولا از این عارضه رنج می برند.
  • کوتاهی این تاندون یکی از مشکلات رایح بین افرادی است که ورزش های سرعتی انجام می دهند، خصوصا ورزش هایی که برای مدت زمان طولانی به ایستادن نیاز دارند.
  • بیماری فلج اطفال یکی از عواملی است که این عارضه را در پی دارد.

همچنین بخوانید: علت، علائم و درمان راه رفتن کودک رو پنجه پا

علائم انقباض تاندون آشیل پا

علت کوتاهی تاندون آشیل در کودکان

علت کوتاهی تاندون آشیل در کودکان و بزرگسالان

در ابتدا بیان کنیم که هر شخصی ممکن است به این آسیب دچار شود؛ از یک کودک تازه به دنیا آمده تا یک شخص سالخورده. همان طور که علت این بیماری در این افراد متفاوت است، به‌ عنوان‌ مثال، در افراد سالخورده علت آن به ازکارافتادگی عضلات و تاندون‌ها برمی‌گردد. در نوزاد تازه متولد شده نقصی مادرزادی علت اصلی این مشکل بوده و در کودکان به‌ دلیل فلج اطفال ممکن است اتفاق بیفتد.

علائم مربوط به آن ها نیز متفاوت است، افرادی که به این آسیب دچار می شوند در قرار دادن پای خود روی زمین با مشکل روبرو می شوند. زیرا انقباض موجود در تاندون ها به آن ها این اچازه را نمی دهد که آزادانه پای خود را حرکت دهند.

این افراد در زمان پیاده روی نیز با مشکل روبرو می شوند، به این صورت که در زمان قدم برداشتن شخص درد بسیاری در مفاصل زانوی خود نیز احساس خواهد کرد.

با توجه به این که پا دائم با سطح زمین در تماس است، این احتمال وجود دارد که به دلیل کشیده شدن زخم شود. همچنین این بیماران از درد در ناحیه پچ و پشت پا بسیار گله مند هستند.

بنابراین می توان علائم مربوط به کوتاهی تاندون آشیل را در موارد زیر عنوان کرد:

  • عدم ثبات در پاها
  •  تشکیل پیشرونده پینه در زیر پا
  •  درد در پاها
  •  زانو درد
  •  کمر درد

همچنین بخوانید: چرخش پنجه پای کودکان به داخل یا خارج هنگام راه رفتن

درمان کوتاهی تاندون ساق پا

درمان سفت شدن تاندون پا

درمان سفت شدن تاندون پا

روش های درمانی که برای این آسیب استفاده می شود با بررسی مدت زمان آسیب و درجه آسیب دیدگی در نظر گرفته می شود، بنابراین برای هر فرد نسبت به دیگری از یک روش درمانی استفاده می شود.

برای درمان این عارضه چندین روش درمانی وجود دارد که عبارت است از:

استفاده از ابزار های درمانی: این ابزار ها می تواند شامل استفاده از گچ یا کفش مخصوص برای راه رفتن باشد. به کمک این موارد نیروی وارده بر روی تاندون آشیل به طور مناسبی پخش می شود.

ارتز ها: اگر فرد برای راه رفتن دچار مشکل شده باشد، توصیه می شود که در هنگام راه رفتن از ارتز های مخصوص استفاده نماید.

آتل شب: اسپلینت شبانه به حفظ کشش تاندون آشیل در طول خواب شبانه، کمک می ‌کند.

فیزیوتراپی: اگر کوتاهی تاندون آشیل با درد همراه باشد، فیزیوتراپی یکی از بهترین روش های درمانی است که توصیه میشود. فیزیوتراپی می تواند شامل ورزش های تقویتی، آموزش چگونگی راه رفتن و دویدن، ماساژ یا حرکت بافت نرم، کشش و … باشد.

جراحی تاندون آشیل

معمولا در ابتدا تلاش می شود تا از سایر روش های درمانی استفاده شود، اما اگر وضعیت بیمار به نحوی باشد که استفاده از روش های غیرتهاجمی جوابگو نباشد لازم است تا به سراغ جراحی برویم.

البته باید این مورد را هم در نظر داشت که جراحی موجب ضعیف شدن تاندون ها می شود، اما در مواردی که راهکار دیگری موجود نباشد می توان از آن استفاده کرد. می توان این گونه بیان کرد که اکر عضلات کف پا سفت و فیکس شده باشند و این آسیب به دلیل کوتاهی تاندون آشیل باشد یک جراحی ساده انجام می شود و در ان تاندون کوتاه شده اصلاح می شود.

به این صورت پس از جراحی و گذراندن دوران نقاهت، در هنگام راه رفتن حرکت پنجه به سمت بالاتر ایجاد می شود و تعادلی صحیح بین پاشنه و پنجه برقرار می شود.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با تاندون آشیل و جزئیات مربوط به آن آشنا کنیم. در آخر در نظر داشته باشید که اگر کودک شما دارای این عارضه می باشد توصیه می کنیم در سریع ترین زمان ممکن نسبت به تشخیص و درمان اقدامات لازم را انجام دهید. زیرا اگر کودک شما با این آسیب بزرگ شود عوارض متعددی را در پی خواهد داشت.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *