کجی گردن در کودک و نوزاد

کجی گردن در کودک و نوزاد


()

کجی گردن در کودک و نوزاد یکی از بیماری هایی است که پس از 6 الی 8 هفته اول پس از زایمان قابل تشخیص است، در این وضعیت نوزاد تمایل دارد تا سرش را بیشتر به یک سمت کج کند و چرخاندن سر به سمت دیگر برای مشکل است؛ به این بیماری مادرزادی تورتیکولی هم گفته می شود که در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا به طور کامل در خصوص آن صحبت کنیم.

 علت کجی گردن کودکان و نوزادان چیست؟

کجی گردن نوزاد

علت کجی گردن نوزاد

دو مورد اصلی وجود دارد که یکی از آن ها دلایل کجی گردن در کودک می باشد؛ این موارد شامل:

تورتیکولی مادرزادی

کجی گردن مادر زادی در ۳/۰ درصد تا ۹/۱ درصد از تمام تولدها رخ می ‌دهد که علت اصلی آن مربوط کوتاه بودن یکی از عضلات جناغی پستانکی است. این عضله درون گردن قرار دارد و به کمک آن قسمت عقبی جمجمه به استخوان قفسه سینه و ترقوه متصل می شود.

البته درست است که این عارضه دلیلی برای کجی گردن در کودک و نوزاد است، اما پزشکان هنوز نتوانسته اند تشخیص دهند که چرا این عضله برای برخی از نوزادان کوتاه است. اما علت های زیر از تصوراتی است که دلیلی بر این موضوع می باشد:

 • میوپاتی اولیه عضله جناغی پستانکی
 • شلوغ بودن رحم در زمان بارداری
 • فیبروزس عضله به دلیل خون ریزی یا تروما در زمان تولد

تورتیکولی اکتسابی

دلیل دوم کجی گردن در نوزاد و کودک اکتسابی می باشد، یعنی به دلیل به التهاب آسیب دیدگی عضله جناغی پستانکی یا عضله ذوزنقه ای که در حرکات شانه و گردن نقش دارد به وجود می ‌آید.

این نوع از آسیب دیدگی ها با التهاب در بیشتر مواقع به خاطر تروما، عفونت گلو یا غدد لنفاری ایجاد می شود؛ علاوه بر آن مصرف کردن برخی از دارو های خاص می تواند موجب تحریک غدد و کجی گردن در نوزاد و کودک شود.

البته یکی دیگر از دلایل تشکیل بافت اسکار یا آرتروز گردن است؛ در بزگسالان اختلالی به نام دیستونی وجود دارد که طی گردن منقبض می شود و کجی ایجاد می شود. در آخر در مواد بسیار خاص موضوعاتی مثل تومور یا خون ریزی در ستون فقرات و گردن می تواند موجب بروز این اختلال شود.

کجی گردن کودک شما مربوط به هر یک علت های بالا باشد مهم نیست، آنچه که اهمیت دارد این است که به موقع نسبت به درمان نزد متخصص ارتوپد اطفال اقدام کنید.

علائم و نشانه های کجی گردن در کودکان

کجی گردن کودک

کج نگه داشتن گردن نوزاد چهار ماهه

همان طور که بیان کردیم دو دلیل رایج برای این اختلال وجود دارد، هر یک از دلایل با علائم مخصوص به خود همراه هستند، به همین دلیل نشانه های کجی گردن را در دو گروه دسته بندی می کنیم:

نشانه های کجی گردن مادرزادی

کجی گردن مادرزادی عارضه ای است که بدون درد همراه است، در این حالت تنها سر و چانه کودک به یک سمت کشیده می شود؛ به طور مثال سر کودک زمانی که به سمت راست کشیده می شود چانه او متمایل به راست می شود.

علاوه بر آن در این عارضه، زمانی که یک طرف گردن به سمتی کج می شود یک توده در جلو ایجاد می شود؛ در نمای ظاهری هم عدم تقارن صورت به خوبی قابل تشخیص است.

نشانه های کجی گردن اکتسابی

طی صحبت هایی که کودکان اکتسابی داشته ایم، گفته شده است که آن ها در هنگام انجام برخی از فعالیت های خاص احساس درد می کنند، همچنین در زمان های چرخش سریع گردن احساس می کنند که گردنشان قفل شده است.

علاوه بر آن دارای علائم دیگری مثل: سردرد، سفتی، تورم، لرزش سر و گرفتگی عضلات گردن هستند. در موارد شدید تر این احتمال وجود دارد که ارتفاع یکی از شانه ها نسبت به شانه دیگر متفاوت باشد.

سایر علائم دیگری که وجود دارد مربوط به علت آن است، به صورت مثال اگر کجی گردن مربوط به عفونت باشد بیمار تب نیز خواهد کرد، در کجی گردن پاراکسیمال خوش خیم که یک نوع کجی گردن در کودکان است چرخش سر اغلب با علایم و نشانه ‌هایی از قبیل تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، تحریک پذیری، آتاکسی و خواب آلودگی همراه می ‌‌شود.

در بیماری تورتیکولی بینایی، کودک برای این که از دوبینی جلوگیری کند سر خود را به یک طرف متمایل می کند. در مورد آخر اگر کجی گردن مربوط به مصرف داروی خاص باشد، علائمی مثل سفتی عضلات فک و مشکلاتی در هنگام صحبت کردن ایجاد خواهد شد.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که کودک شما دارای هر یک از علائم زیر باشد لازم است که هر چه زودتر برای درمان نزد پزشک متخصص مراجعه نمایید:

 • اختلال در راه رفتن، ضعف، بی حسی یا سوزن سوزن شدن بازو و پا
 • تورم غدد
 • بی اختیاری ادرار و مدفوع
 • سردرد
 • اختلال در صحبت کردن، تنفس یا بلعیدن مواد غذایی
 • تورم یا سفتی گردن

چگونگی درمان کجی گردن در نوزاد یا کودک

درمان کجی گردن نوزاد

آیا کجی گردن نوزاد درمان دارد

شاید این سوال برایتان ایجاد شده باشد که آیا کجی گردن نوزاد درمان دارد؟ باید بگوییم بله، اصولا دو روش رایج برای درمان این عارضه وجود دارد که شامل:

 • اصلاح بد شکلی گردن با آزاد سازی بافت‌های نرم منقبض شده
 • حفظ اصلاحات ایجاد شده با انجام تمرینات ورزشی مخصوص و اجتناب از بازگشت این اختلال
 • اگر علت کجی گردن مادرزادی باشد، در مرحله اول ورزش درمانی توصیه می شود، اما اگر نتیجه مناسبی حاصل نشود جراحی گزینه انتخابی می باشد.
 • چنانچه علت اکتسابی باشد باید در ابتدا علت مشخص شود و سپس با توجه به دلیل یک گزینه درمانی ارائه می شود.

فیزیوتراپی

اگر در زمان های ابتدایی آغاز بیماری نزد پزشک مراجعه کنید، این امکان را دارید که به کمک فیزوتراپی برای درمان اقدام کنید. متخصص وضعیت بدن کودک را بررسی می کند و سفتی عضلات را چک می کند؛ در نهایت با بررسی عواملی مثل: غیر عادی بودن شکل سر، دیسپلازی لگن و مشکلات مربوط به ستون فقرات یک سری حرکات مخصوص ارائه می دهد.

عموما مراجعه به فیزیوتراپی برای کودکان زیر توصیه می شود:

 • کودکانی که دارای ناهنجاری های سر مثل صاف بودن هستند.
 • دچار کاهش دامنه حرکتی در گردن می باشند و این توانایی را ندارند که سر را به قسمت های میانی بدن ببرند.
 • دارای فیبروز عضلات یا ناهنجاری های مادرزادی در ستون فقرات هستند.

حرکات اصلاحی کجی گردن نوزاد

یک سری از حرکات وجود دارد که والدین باید بر روی نوزاد انجام دهند، که شامل:

 • کودک را بخوابانید، باید سر او بالا تر باشد به نوعی که گردن کمی کشیده شود.
 • باید به کشش عضله جناغی پستانکی بپردازید، زیرا در صورتی که این عضله به طور صحیح درگیر شود سر به تدریج به سمت دیگر می ‌چرخد. مدتی سر کودک خود را در این حالت نگه دارید و سپس به آرامی به سمت راست بچرخانید و سعی کنید تا جایی که امکان دارد با استفاده از تراکشن تدریجی به کشش عضله و اصلاح گردن کودک خود بپردازید.
 • از یک شی صدا دار استفاده کنید تا کودک تمایل داشته باشد سر خود را به سمت مخالف حرکت دهد.
 • همچنین دقت کنید که باید در زمان خواب سر کودک را در وضعیت مناسبی قرار دهید، این کار را می توانید به کمک یک بالشت انجام دهید.

عمل جراحی

زمانی که سن کودم بیشتر می شود، این حالت کجی در گردن او به صورت ثابت باقی می ماند و دیگر روش های درمانی اثری نخواهد داشت. در چنین شرایطی تنها گزینه باقی مانده جراحی است.

در طی این جراحی پزشک عضله فاسیا را آزاد می کند و شکل ظاهری عضله جناغی را اصلاح می کند، در نهایت برای این که سر کودک طی 2 تا 4 هفته ثابت باقی بماند گچ گرفته می شود؛ زمانی که گچ گردن باز شود کودک این امکان را دارد که حرکت و فعالیت های خود را از سر بگیرد.

درمان تورتیکولی چقدر طول می‌کشد؟

این که دقیقا چه مقدار زمان برای درمان این عارضه لازم است وابسته عواملی مثل سن کودک، میزان محدودیت حرکتی، ظاهر گردن و چگونگی همکاری خانواده برای درمان می باشد.

به صورت کلی روند درمان به شکلی می باشد که باید هر هفته تغیراتی مثبت ایجاد شود، در این میان بیمار شدن، دندان دراوردن و هرگونه تغیرات دیگر می تواند روند درمان را کند تر کند.

شما باید در نظر داشته باشید که حدود نه جلسه ورزش درمانی لازم است که طی مدت 3 الی 4 ماه انجام می شود.

کلام آخر

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با کجی گردن در نوزاد و کودک آشنا نماییم. در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *