چسبیدن مادرزادی استخوان های ساعد

چسبیدن مادرزادی استخوان های ساعد


()

چسبیدن مادرزادی استخوان های ساعد جزو بیماری های نادری است که برای برخی از کودکان ایجاد می شود، این بیماری معمولا دو طرفه می باشد و بیشتر در یک سوم بالایی ساعد دیده می شود.

در این مقاله از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم بررسی نماییم که علت ایجاد این عارضه چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد. بنابراین اگر کودک شما با بیماری چسبیدن مادرزادی استخوان های ساعد متولد شده است، توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

بیماری چسبیدن مادرزادی استخوان های ساعد

مشکلات دست در کودکان

چسبیدگی استخوان های آرنج

ساعد دارای استخوان به نام رادیوس و اولنا یا زند زیرین می باشد؛ گاهی بنا به دلایلی که هنوز مشخص نشده است این دو استخوان به صورت مادرزادی در قسمت آرنج به هم میچسبند که به این بیماری سینوستوز استخوان های ساعد Radioulnar synostosis میگویند.

در حدود 60 درصد مواقع این بیماری دو طرفه می باشد و برای هر دو دست ایجاد می شود و در بیشتر موارد ارثی است. چسبیدن استخوان های ساعد به صورت مادرزادی با بیماری های دیگری در سیستم اسکلتی، قلب، کلیه، سیستم عصبی و گوارش همراه است.

عموما کودکانی که به این عارضه دچار هستند دست آن ها دارای وضعیت مناسبی نمی باشد و کار با آن بسیار دشوار است. در نظر داشته باشید که این ناهنجاری هم می تواند قدامي ٬ خلفي و يا طرفي باشد . سر راديوس به صورت يک برجستگي در سطح قـدامـي آرنـج و بندرت در سطح خلفي و طرفي آن ديده مي شود کـه بـا حـرکات چرخشي آرنج حرکت مي کند. برای درمان این بیماری شما باید نزد فوق تخصص ارتوپد اطفال مراجعه نمایید.

سه نوع رایج از این بیماری وجود دارد که شامل:

در نوع اول سر استخوان رادیوس به استخوان اولنا چسبیده است و یا اصلا سر استخوان رادیوس تشکیل نشده است، در این مدل استخوان رادیوس نسبت به حالت عادی قوس بیشتری دارد و استخوان اولنا بلند تر و کلفت تر می باشد.

برای نوع دوم، استخوان رادیوس تغییر شکل می دهد و به جای این که از طریق برجستگی کاپیتلوم استخوان بازو مفصل شود به طرف خلف در رفته است، در چنین حالتی بالای استخوان های رادیوس و اولنا به یکدیگر چسبیده اند.

در مدل آخر، دو استخوان ساعد پایین تر از یک  سوم بالایی ساعد به توسط رباط بین استخوانی که کوتاه و کلفت شده متصل شده و این باند بافتی محکم تا حدود زیادی جلوی چرخش ساعد را میگیرد که البته این نوع نادرترین نوع است.

همچنین بخوانید: درمان تورتیکولی یا انحراف گردن در کودکان

علائم چسبیده بودن استخوان های ساعد چیست؟

آناتومی آرنج

علائم چسبندگی آرنج

این بیماری جزو عارضه هایی می باشد که به خوبی قابل تشخیص است زیرا در اکثریت مواقع در نمای ظاهری تاثیر گذار است، اما به صورت کلی فردی که به چنین عارضه ای دچار باشد، برای چرخش ساعد خود با مشکل روبرو می شود.

این افراد توانایی این را ندارند که حرکات سوپینیشن و پرونیشن را در ساعد دست انجام دهند و مچ دست آن ها در یک وضعیت ثابت قرار می گیرد. در چنین وضعیتی بیمار برای این که بتواند این محدودیت حرکت را کنترل کند، کف دست خود را بالا تر می گیرد و سعی بر این دارد که شانه خود را حرکت دهد.

در این بیماران ممکن است حرکت آرنج به خوبی فراهم نباشد، یعنی نتوانند آرنج خود را به طور کامل باز کنند و در اکثریت مواقع ساعد طرف مبتلا لاغر تر است دست دیگر می شود.

چگونگی درمان چسبندگی استخوان های ساعد

مشکلات آرنج در کودکان

درمان چسبیدن مادرزادی استخوان های ساعد

برای این بیماران جدا کردن استخوان های چسبیده تاثیر چندانی ندارد زیرا مشکل برای آن ها تنها مربوط به چسبیده بودن استخوان ها نیست و عضلاتی که مسئول چرخاندن ساعد دست می باشند هم وجود ندارند، بنابراین به درمانی تخصصی تر احتیاج است.

عموما برای اکثر بیماری ها این امکان وجود دارد که از روش هایی به غیر از جراحی برای درمان اقدام کرد، اما متاسفانه چسبیدن مادرزادی استخوان های ساعد جزو عارضه هایی می باشد که تنها روش درمان آن جراحی است.

رایج ترین جراحی که برای درمان این بیماران استفاده می شود استئوتومی یک سوم بالای ساعد است؛ به این معنا یک جراح در طی عمل قسمت هایی از بالای استخوان ساعد را می شکند و سپس ساعد را چرخانده و استخوان ها در یک وضعیت جدید و درست در کنار هم قرار می دهد.

بنابراین مچ و کف دست قابلیت انعطاف پذیری بیشتری پیدا می کنند و می توانند چرخش مناسبی داشته باشند. همچنین در صورتی که فرد برای هر دو دست خود به این عارضه دچار باشد لازم است تا طی عمل جراحی یک ساعد را در سوپینیشن و یک ساعد را در پرونیشن قرار دهند.

برای درمان این آسیب نزد چه پزشکی باید مراجعه کرد؟

در بالا در خصوص چگونگی درمان توضیح دادیم و بیان کردیم که برای حدود 90 درصد کودکان تنها روش درمانی که وجود دارد جراحی است، با این حال نمی توان عنوان کرد که جراحی همیشه تنها راه است و یا این که حتما بعد از جراحی نتیجه مورد نظر حاصل می می شود.

تنها کسی که می تواند در این موضوع شما را به خوبی راهنمایی کند پزشک معالج است، اما شاید این سوال برایتان ایجاد شود که به جهت درمان این آسیب باید نزد چه پزشکی مراجعه کرد؟

بهترین کار این است که شما نزد فوق تخصص ارتوپد اطفال مراجعه نمایید، نکته مهمی که در این جا وجود دارد این است که نزد پزشکی مراجعه نمایید که دارای تخصص کافی در این زمینه باشد، زیرا این بیماری جزو عارضه های نادری است که هر پزشکی آشنایی کافی با آن ندارد.

بنابراین اگر می خواهید نتیجه مناسبی از روند درمان و مراجعات خود داشته باشید به سراغ پزشکی کاربلد و با تجربه بروید.

اگر برای انتخاب پزشکی مناسب مشکل دارید، می توانید مقاله راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد کودکان را مطالعه نمایید.

کلام آخر

در این مقاله در خصوص چسبیدن مادرزادی استخوان های ساعد توضیح دادیم و بیان کردیم که این آسیب دارای دلیل مشخصی نمی باشد و تاکنون علت آن شناخته نشده است، در مورد روند درمان نیز تنها گزینه درمانی که می توان نتیجه مناسبی از آن دریافت کرد جراحی است.

تنها کاری که شما باید انجام بدهید این است که پزشکی مناسب و با تجربه انتخاب نمایید تا نتیجه ای مناسب از درمان شما حاصل شود.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با این عارضه آشنا نماییم. در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *