چسبیدن انگشتان دست و پای نوزاد

چسبیدن انگشتان دست و پای نوزاد


()

Syndactyly یا چسبیدن انگشتان دست و پای نوزاد مربوط به اتصال غیر طبیعی 2 انگشت است، در این حالت معمولاً یک تار بین دو انگشت وسط و انگشت حلقه است و این گونه به نظر می رسد که این دو انگشت به یکدیکر چسبیده شده اند. البته همیشه مربوط به این دو نمی باشد و می تواند هر دو انگشت یا انگشت شست و اشاره گر را درگیر کند.

البته این مورد را هم باید در نظر داشته باشید که همچنین ممکن است بیش از 2 انگشت را درگیر کند و یا فقط بخشی از انگشتان را درگیر کند. این که پوسته یا حتی استخوان ها نیز درگیر می شوند برای هر فرد نسبت به دیگری متفاوت است.

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا با جزئیات بیشتری این عارضه را بررسی کنیم و ببینیم که علت بروز آن چیست و در زمان ایجاد چگونه می توان برای درمان آن اقدام کرد. بنابراین اگر کودکتان یا یکی از نزدیکان شما به این آسیب دچار شده است توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

سین داکتیلی یا انگشتان به هم چسبیده چیست؟

سین داکتیلی در پای نوزاد

سین داکتیلی در نوزادان

سینداکتیلی جزو رایج ترین آسیب های مادرزادی است که هر ساله بسیاری از نوزادان به آن مبتلا می شوند. این عارضه به حالتی گفته می شود که در آن انگشتان نوزاد در طی مراحل رشد جنین به درستی از هم جدا نمی شوند، البته در برخی مواقع نیز ممکن است پوست یا ساختاری دیگر در بدن هنگام صدمه ای (مثل سوختگی) به خوبی ترمیم نشده باشند و در نهایت این اختلال ایجاد شود.

در صورتی که این عارضه مربوط به انگشتان پا باشد در بیشتر موارد به دلیل جدا نشدن صحیح پوست در مراحل رشد جنین است؛ در مراحل شدید تر این بیماری ممکن است بخش هایی دیگر از بدن مثل استخوان‌ ها، رگ ‌های خونی، عضلات و اعصاب نیز درگیر این آسیب شود.

البته در بیشتر موارد این بیماری بدون هیچ علت خاصی در بدن ظاهر می شود، یعنی نمی توان دلیل پزشکی برای آن مشخص کرد. در برخی مواقع مبنای ژنتیکی در پشت آن قرار دارد و این موضوع سبب شده تا برخی تصور کنند این بیماری ارثی است.

با این حال نمی توان به صورت دقیق عنوان کرد که این بیماری ارثی است، زیرا دلایل دیگری نیز برای آن مشخص شده است. بهترین کار این است که نزد فوق تخصص ارتوپد اطفال مراجعه نمایید تا بررسی های لازم انجام شود.

چسبیدن انگشتان دست و پای نوزاد از چیست؟

سینداکتیلی برای پا

علت سینداکتیلی

بیشتر انواع سنداکتیلی در طول رشد دست و بازو اتفاق می افتد. بازوی کودک بین 4 تا 8 هفته بارداری تشکیل می شود، این بدان معناست که در حدود 56 روز پس از باردار شدن نوزاد، دست در شکل و فرم نهایی خود است (اگرچه بسیار کوچکتر!).

در طی مراحل نهایی رشد نزدیک به 40 روز و پس از آن، تار های انگشتان نیز تشکیل می شوند. به طور معمول، اتصالات پوستی قبل از 56 روز ناپدید می شوند، اما اگر سیگنال دهی سلولی آنطور که باید اتفاق نیفتد، اتصالات پوستی باقی می مانند و این همان چیزی است که ما آن را “سینداکتیلی” می نامیم.

همچنین در صورتی که یکی از اعضای نزدیک کودک با چنین عارضه ای به دنیا آمده باشد، حدود چهل درصد این احتمال وجود دارد که کودک نیز با چنین عارضه ای متولد شود. در موارد نادری، این بیماری به علت وجود ناهنجاری ‌های ژنتیکی دیگری مانند سندرم آپرت در نوزاد به وجود می ‌آید.

بنابراین چسبیدن انگشتان دست و پای نوزاد جزو موارد مادرزادی می باشد و والدین هیچ اقدامی نمی توانند برای آن انجام دهند. تنها کاری که می توان کرد این است که پس از به دنیا آمدن نوزاد از گزینه های درمانی مناسب استفاده کرد.

همچنین بخوانید: چسبیدن مادرزادی استخوان های ساعد

تشخیص سین داکتیلی

همان طور که در خصوص این عارضه توضیح دادیم این آسیب جزو بیماری هایی است که مربوط ظاهر می شود، بنابراین در نگاه کاملا قابل تشخیص است و پس از به دنیا آمدن نوزاد در صورتی که دارای چنین آسیبی باشد می توان آن را تشخیص داد. البته گاهی از ریق تصاویر سونوگرافی در زمان بارداری نیز وجود چنین عارضه ای را تشخیص داد.

بنابراین برای تشخیص احتیاج به روند خاصی نمی باشد، اما پس از تشخیص، پزشک با بررسی سوابق کودک به کمک تصویر برداری اشعه ایکس و معاینات فیزیکی می تواند میزان پیشرفته بودن بیماری را مشخص کند و بررسی نماید که شدت این عارضه تا چه حد است.

آیا چسبیدگی انگشتان خطری هم دارد؟

به صورت کلی چسبیدن انگشتان دست و پای نوزاد دارای خطر چندانی نمی باشد اما لازم است تا برخی مراقبت ها در خصوص آن انجام شود تا از عوارض ناشی از آن جلوگیری شود. اگر میزان چسبندگی میان انگشتان شدید باشد احتمال فررفتگی ناخن و انحراف آن به سمت انگشت و بروز عفونت وجود دارد.

بنابراین بهداشت در میان این افراد دو برابر اهمیت پیدا می کند، همچنین در صورتی که انگشت شست و یا انگشت کوچک به انگشتان مجاور خود چسبیده باشند، با توجه به اختلاف اندازه‌ای که وجود دارد می توانند باعث اختلال در رشد مناسب انگشت مجاور شوند. این موضوع ممکن است ظاهر و عملکرد انگشتان را تحت تاثیر قرار دهد.

در مواردی که چسبندگی در انگشتان پا است، تغییرات ظاهری موجب می شود تا فرد برای پیدا کردن کفش به مشکل مواجه شود.

همچنین بخوانید: بیماری ماکروداکتیلی یا رشد بیش از حد انگشتان در کودکان

درمان چسبیدن انگشتان دست و پای نوزاد

عمل سینداکتیلی

عمل سینداکتیلی برای کودکان

تنها راه درمانی که برای این آسیب وجود دارد استفاده از جراحی است، این که چه زمان می تواند روند درمان را پیش گرفت به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر چسبندگی مربوط به انگشت اشاره، انگشت حلقه و انگشت کوچک باشد. در چنین شرایطی سریع تر می توان عمل جراحی را انجام داد. (معمولا در 6 ماهگی کودک)

اما در سایر موارد که چسبندگی مربوط به انگشتان دیگر باشد به زمان بیشتری احتیاح است و لازم است که بین 12 الی 18 ماه از تولد کودک صبر کرد تا شرایط مهیا شود.

برخی تصور می کنند که برای انجام این عمل جراحی تنها پوست میان انگشتان بریده می شود و انگشتان از هم جدا می شود، در صورتی که این طور نیست و این عمل بسیار پیچیده تر است. معمولا پوست کافی برای پوشاندن هر دو انگشت وجود ندارد و جراح باید این مورد را در حین عمل در نظر داشته باشد زیرا در صورت نبود پوست کافی انگشتان مجدد به هم چسبیده می شوند.

در طی این عمل جراحی فرام انگشتان به کمک استفاده از فلاپ ها به طور دقیق بازسازی می شوند، پس از جداسازی انگشتان پوست جدید باید روی هر انگشت ایجاد شود و آن ها را از یکدیگر متمایز کند. در برخی مواقعی که پوست کافی موجود نباشد لازم است تا از عمل پیوند پوست نیز برای بیمار استفاده شود که این موارد در حین جراحی مشخص می شود.

پس از جراحی سین داکتیلی چه اتفاقی می‌افتد؟

اکثر کودکان پس از جراحی چند روزی در بیمارستان بستری هستند، علت بستری شدن کودک در این است که در این زمان علائمی مثل کبودی، تورم و تغییر رنگ در ناخن بررسی شود. در صورتی که هیچ مشکلی وجود نداشته باشد کودک از بیمارستان ترخیص می شود و پس از آن به جهت کنترل درد باید از دارو های مسکن مصرف کند.

در نود درصد مواقع این عمل به صورت موفقیت آمیز طی می شود، بنابراین در خصوص نتیجه عمل نگرانی کمی وجود دارد و بیشترین سوالات مربوط به طول دوران نقاهت است. به طور کلی حدود یک ماه زمان لازم است تا کودک بتواند به قسمت انگشت های جدا شده فشار وارد کند و بسته به میزان شدت عارضه بین سه الی شش ماه طول می کشد تا بهبود نسبی در کودک ایجاد شود.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با بیماری چسبیدن انگشتان دست و پای نوزاد آشنا نماییم. علت های بروز این آسیب را نوشتیم و بیان کردیم که تنها روش درمانی که وجود دارد استفاده از جراحی است.

در آخر لازم است بیان کنیم که برای درمان این عارضه در کودک حتما نزد پزشکی با سابقه و تجربه کافی مراجعه کنید تا اطمینان داشته باشید مراحل درمان به خوبی طی می شود مشکل دیگری ایجاد نخواهد شد.

امیدواریم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *