چسبندگی مفاصل

چسبندگی مفاصل


()

چسبندگی مفاصل عارضه ای که است بیشتر در دست دیده می شود، از شایع ترین دلایل بروز این اختلال می توان به فشردگی و گیر افتادن اعصاب دست در بخش های مختلف بدن اشاره کرد.

در یک فرایند طبیعی اعصاب برای رسیدن به انگشتان از مچ که دارای تونلی به نام تونل کارپ است عبور می کنند، در صورتی که حین عبور از تونل به هر دلیلی اعصاب تحت فشار قرار بگیرند شما متوجه علائمی مثل گزگز شدن، مور مور، احساس سوزش و درد در دست می شوید که در نتیجه موجب خواب رفتن انگشتان می شود.

به صورت کلی چسبندگی مفاصل به حالتی گفته می شود که به هر دلیلی اعصاب دچار مشکل شده باشند، در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا با جزئیات بیشتری این عارضه را بررسی نماییم و ببینیم که علت چیست و در صورت بروز چگونه می توان برای درمان آن اقدام کرد. بنابراین توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

علائم چسبندگی مفاصل

میزان شدت چسبندگی مفاصل دست

شدت چسبندگی مفاصل

از شایع ترین دلایل و نشانه های چسبندگی دست می توان به احساس گزگز، درد، سوزش و تورم در بدن اشاره کرد. البته دقت داشته باشید که این حالت تنها مربوط به انگشتان دست نمی باشد و ممکن است در نواحی دیگر مثل ساعد، بازو و شانه نیز دیده شود.

اما همان طور که اشاره کردیم چسبندگی مفاصل بیشتر در دست دیده می شود، عموما هم در شست و دو انگشت جانبی آن رخ می دهد، اما در صورتی که اقدامی جهت درمان انجام نشود قطعا علائم آن در انگشتان دیگر نیز سرایت می کند.

 البته معمولا در چنین شرایط، درد حاصل از بیماری کاهش یافته و عضلات دست که روی حرکات شست اثر گذارند تحلیل می یابند و فرد دچار عدم توانایی در نگهداری اشیا در دست می گردد و متاسفانه بهبود این حالت امکان پذیر نمی باشد.

تمامی نشانه هایی که در خصوص آن ها صحبت کردیم در شب بیشتر دیده می شود و حتی شدت آن ها افزایش می یابد. حتی دیده شده است برای برخی افراد شدت علائم به قدری بوده است که فرد از خواب بیدار شده است؛ در صورتی که کودک شما به چنین عارضه ای دچار است لازم است که برای درمان نزد فوق تخصص ارتوپد کودکان مراجعه نمایید.

علت چسبندگی در مفاصل

علت چسبندگی مفاصل کودکان

علت چسبندگی مفاصل کودکان

عوامل متعددی می تواند موجب بروز چسبندگی در مفاصل شود، در ابتدا این مورد را در نظر داشته باشید که با پیشرفته تر شدن بیماری قدرت در انگشتان کم تر می شود و به تدریج عضلات دست لاغر می شوند.

شایع ترین دلیلی که موجب بروز این عارضه می شود، انجام دادن حرکات تکراری دست می باشد، به طور مثال افرادی که دارای شغلی نظیر قالیبافی هستند بیشتر از سایرین در معرض بروز آسیب قرار دارند.

اما برخی مواقع ممکن است چسبندگی مفاصل مربوط به بیماری های زمینه ای دیگر باشد، یعنی از دیگر علل ایجاد این عارضه ییماریهایی نظیر رماتیسم مفصلی، دیابت، كم كاری تیروئید و تغییرات هورمونی طی دوران بارداری و یائسگی می باشد.

همچنین بخوانید: چسبیدن مادرزادی استخوان های ساعد

آیا چسبندگی مفاصل تنها مربوط به عضلات دست است؟

خیر چسبندگی مفاصل تنها مربوط به دست نیست اما بیشترین بخش از بدن که درگیر می شود دست ها هستند. در وسط مچ دست تونلی قرار دارد که به نام تونل کارپ شناخته شده است، این تونل دارای یک عصب و 9 تاندون می باشد.

اگر در این تونل فضای کافی برای عصب مدیان وجود نداشته باشد، فشار زیادی به آن وارد می شود و در صورت افزایش فشار به تدریج عصب دست آسیب می بیند.

طی این اختلال ؛ علائمی مانند بی حسی ، مورمور شدن و گزگز در انگشت شست ، اشاره و انگشت وسط بروز می نماید که در صورت انتشار علائم به کف دست ؛ به کمک نوار عصب اقدام به تشخیص علل درد می گردد.

اما ممکن است شما این علائم را در هر یک از بخش های دیگر بدن نیز داشته باشد، بنابراین این چسبندگی تنها مربوط به دست نیست و با تشخیص و عکس برداری می توانید متوجه شوید که آیا دیگر بخش های بدن نیز درگیر هستند یا خیر.

بیشتر بخوانید: منظور از نرمی مفاصل در کودکان چیست؟

تشخیص چسبندگی عصب دست

به جهت تشخیص صحیح لازم است که در مرحله اول بیمار به صورت دقیق معاینه شود، پس از یک معاینه کامل پزشک احتمالا تست نوار عصب و عضله را تجویز می کند.

این تست دقیق ترین روشی است که به کمک آن می توان این بیماری را تشخیص داد، با توجه به این که ممکن است این عارضه مربوط به بیماری های زمینه ای دیگر باشد، بنابراین انجام این تست اهمیت بیشتری پیدا می کند و به کمک آن این بیماری ها با هم اشتباه گرفته نمی شود.

البته این مورد را هم باید در نظر داشت که در برخی مواقع مشکلات مغزی و نخاعی نیز ممکن است دارای چنین علائمی باشند، همچنین برخی از کودکان به صورت مادرزادی به این مشکل دچار هستند؛ تمامی این موارد در زمان تشخیص، معاینه حضوری و انجام آزمایشات مربوطه قابل تشخیص است.

توجه داشته باشید که اگر شما به جهت تشخیص به موقع چسبندگی مفاصل اقدامی انجام ندهید، علائم در شما یا کودکتان شدید تر می شود و در نهایت ممکن است هیچ یک از گزینه های درمانی برایتان نتیجه بخش نباشد. بنابراین در صورت مشاهده اولین علائم حتما نسبت به درمان اقدامات لازم را انجام دهید.

روش های درمانی چسبندگی عضلات و مفاصل

درمان چسبندگی مفاصل زانو

درمان چسبندگی مفاصل

در ادامه رایج ترین روش های درمانی که به کمک آن ها می توان به درمان چسبندگی دست کمک کرد را برایتان آورده ایم، این موارد شامل:

  • استفاده شبانه روزی از مچ بند مخصوص در سه ماه اول پس از ابتلا به بیماری
  • پرهیز از حرکات تکراری دست
  • اصلاح وضعیت قرارگیری مچ دست در حین کار
  • تصحیح وضعیت نشستن
  • انجام اولتراسوند و لیزر درمانی
  • تنظیم بودن زاویه مچ بند
  • خودداری از استفاده از ابزاری که منجر به ایجاد لرزش در دست می شوند.
  • مصرف برخی دارو های خاص که توسط پزشک متخصص تجویز می گردد.
  • تزریق كورتیكو استروئید و مدالیتی ها

همان طور که مطالعه کردید روش های درمانی ارائه شده مخصوص چسبندگی مفاصل دست می باشد، در خصوص سایر بخش های بدن لازم است که شما نزد پزشک متخصص مربوطه مراجعه نمایید تا در ابتدا علت مشخص شود و پس از آن متناسب با وضعیت بدنی شما بهترین روش درمانی ارائه شود.

آیا ممکن است برای درمان جراحی لازم باشد؟

نمی توان گفت که برای درمان همیشه جراحی لازم است، عموما پزشکان در ابتدا سعی می کنند تا با استفاده از روش های غیر جراحی به درمان این عارضه کمک کنند، اما در صورتی که نتیجه بخش نباشد و علائم در بیمار همچنان وجود داشته باشد لازم است تا به سراغ جراحی رفت.

این که چه روش جراحی استفاده شود و شرایط آن به چه صورت باشد، تنها در طول روند درمان متناسب با شرایطی که دارید مشخص می شود و نمی شود الان در خصوص آن توضیحی ارائه داد، بنابراین اگر سایر روش های درمانی برای شما موثر نبوده است، در مورد جراحی با پزشک خود صحبت کنید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را چسبندگی مفاصل آشنا نماییم. همان طور که بیان کردیم که این آسیب بیشتر در عصب دست رخ می دهد و بیشترین بخش بدن که درگیر می شود دست ها و انگشتان هستند. علائم و علت های بروز این آسیب را توضیح دادیم؛ اما در مورد روش درمان توضیحی مختصر عنوان کردیم زیرا در این مورد تنها پس از معاینه حضوری پزشک می تواند به شما کمک کند, بنابراین حتما جهت تشخیص دقیق تر نزد پزشکی متخصص مراجعه داشته باشید.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با چسبندگی مفاصل آشنا نماییم. در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *