چرخش پنجه پای کودکان

چرخش پنجه پای کودکان


()

برخی از والدین زمانی که وضعیت پاهای نوزاد خود را بررسی می کنند متوجه می شوند که وضعیت مچ پاها غیر طبیعی است! عموما شاهد چرخش پنجه پای کودکان به خارج یا داخل می شوند؛ در اصطلاح پزشکی نام های زیادی برای این عارضه وجود دارد که برخی از آن ها تخصصی می باشد و برخی عامیانه که به آن پا کبوتری می گویند.

اگرچه این عارضه مشکل چندان جدی برای کودک ایجاد نمی کند، اما بازهم نگرانی بسیاری برای والدین ایجاد می شود؛ از این رو قصد داریم در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی به توضیح موارد مربوط به این عارضه بپردازیم و بررسی نماییم که چه روش های درمانی برای آن وجود دارد. توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

چرخش مچ پا به سمت داخل در کودکان و علائم آن

انواع چرخش مچ پا

چرخش مچ پای کودک

این عارضه که نام دیگر آن واروس متاتارس می باشد، مربوط به تغییر شکل مچ پای کودکان در هنگام به دنیا آمدن است. در این وضعیت قسمت جلویی پا یا همان پنجه به سمت داخل چرخش دارد؛ در صورتی که انعطاف پذیر باشد می توان با دست و حرکات ماساژی مخصوص پا را صاف کرد، اما اگر از نوع غیرانعطاف پذیر باشد لازم است تا از روش های درمانی جدی تر استفاده کنید که برای آن باید نزد فوق تخصص ارتوپد کودکان بروید.

البته که علائم این عارضه کاملا در ظاهر مشخص است و تشخیص آن کار سختی نیست، اما می توانید موارد زیر را نیز در نظر داشته باشید:

 • مستقیم نبودن سرپنجه پاها
 • لنگیدن
 • درد و تورم در پا
 • غیرعادی بودن الگوی راه رفتن کودکان
 • زیاد زمین خوردن موقع راه رفتن

چرا مچ پای کودکان کج می شود؟

شاید برایتان سوال شود که اصلا چه دلیلی دارد که مچ پای کودکان دچار انحراف می شود، عموم دلایل این عارضع مربوط به مشکلات مادرزادی مثل نقص ژنتیکی و یا حالت قرارگیری جنین داخل رحم می باشد.

دیگر دلایلی که وجود دارد عبارت است از:

 • چرخش استخوان ران به داخل
 • چرخش استخوان درشت نی به داخل
 • چرخش استخوان ساق پا به داخل
 • چرخش مچ پا به داخل (متاتارس اداکتوس)
 • کم بودن مایع آمنیوتیک در جنینی

برای بررسی علت دقیق لازم است که نزد پزشک متخصص مراجعه کنید تا با انجام آزمایش ها و عکس برداری های مخصوص علت مشخص شود.

آیا انحراف مچ پا کودکان مشکلی جدی می باشد؟

چرخش پنجه پای کودکان

درمان چرخش مچ پابه داخل یا خارج در کودکان

بیشترین سوالی که والدین از ما می پرسند این است که آیا این عارضه برای کودک آن ها مشکل ساز است؟ در این خصوص باید بیان کنیم که خیر در نود درصد مواقع کودکانی که به انحراف مچ پا دچار هستند می توانند بدون هیچ مشکلی تمامی فعالیت ها را انجام دهند.

در صورتی که کودک شما در کنار این عارضه مشکل دیگری نداشته باشد، به راحتی می تواند همانند دیگران کارهای عادی خود را انجام دهد.

اما یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن دچار شوید مربوط به انتخاب کفش است، ممکن است انتخاب برخی از کفش ها برای کودکان کمی سخت باشد.

در موارد بسیار نادتر، بعضی از کودکان دچار پیچشی شدید در استخوان پا (تیبیا) یا استخوان ران (فمور) می‌شوند، که می‌تواند عامل نگرانی باشد چرا که بد شکل به نظر می‌رسد، در خصوص این افراد برای برخی لازم است تا از عمل جراحی استفاده شود. در ادامه در خصوص این موضوع بیشتر صحیت میکنیم.

چه زمانی برای درمان چرخش پنجه پای کودکان باید به دکتر رفت؟

از آنجایی که استخوان ‌ها در طول زمان به تدریج صاف می ‌شوند، تشخیص اینکه آیا فرزندتان بهتر می‌شود یا نه، کمی دشوار است. توصیه که ما همیشه به والدین می کنیم این است که یک بار در سال، از راه رفتن کودک خود کلیپ های ویدیویی بگیرند و ویدیوها را مقایسه کنند، با این مقایسه تشخیص می دهند که آیا بهبودی ایجاد شده است یا نه.

همچنین اگر یکی از موارد زیر در کودک شما وجود دارد، لازم است که در این خصوص با پزشک ارتوپد کودکان صحبت داشته باشید، مواردی مثل:

 • به نظر می رسد کودک شما هنگام راه رفتن درد دارد.
 • کودک شما 3 سال دارد اما همچنان پای او دارای انحراف است.
 • با گذشت زمان به جای اینکه شدن انحراف کمتر شود، در حال بیشتر شدن است.

درمان چرخش پنجه پای کودکان

چرخش پا کودک

چرخش پای کودکان

اکثر کودکان در سن 8 سالگی بدون هیچ درمانی خود به خود خوب می شوند، در گذشته، پزشکان برای کمک به صاف کردن چرخش پنجه پای کودکان از بریس ‌ها، کفش های مخصوص و سایر روش‌ های درمانی را استفاده می کردند. اما هیچ یک از این درمان ها نتیجه قطحی نداشت.

بنابراین از هر وسیله ای که شخصی معرفی می کند با بیان اینکه برای درمان انحراف مچ پای کودک مفید است خودداری کنید مگر اینکه توسط پزشک کودک شما تجویز شده باشد.

اما سوال اینجاست پس بهترین درمان برای این عارضه چه می باشد؟ در موارد بعید که کوچولوی شما نیاز به درمان داشته باشد، گزینه ها به این بستگی دارد که کدام شرایط باعث ایجاد این عارضه شده باشد. برای درک بهتر به موارد زیر توجه کنید:

برای متاتارسوس اضافی

مچ پا معمولاً در 6 ماه اول به خودی خود صاف می شود. اگر هنگامی که کودک حدود 6 تا 9 ماهه است، هنوز انحنای شدیدی در پا وجود داشته باشد یا اگر پا سفت باشد، پزشک ممکن است استفاده از کفش های مخصوص یا یک سری گچ گیری را در نظر بگیرد.

استفاده از این روش های درمانی کم تهاجمی برای کودکانی که در این سنین قرار دارند بسیار موثر است، زیرا استخوان های آن ها قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارد و به راحتی می تواند تغییر شکل پیدا کند.

برای پیچش تیبیا

در اکثر کودکان، استخوان درشت نی به طور طبیعی در سن 4 سالگی صاف می شود. هیچ بریس یا درمان دیگری مورد نیاز نیست. اگر تا زمانی که کودک شما به 9 یا 10 سالگی برسد، هنوز پیچشی در استخوان ساق پا وجود داشته باشد که باعث ایجاد مشکل در راه رفتن شود، پزشک کودک شما ممکن است جراحی را توصیه کند.‌

برای آنتورژن فمورال

پیچ خوردگی در استخوان ران تقریباً همیشه بدون درمان خود را اصلاح می کند. پزشک کودک شما فقط در صورتی جراحی را در نظر می گیرد که پا در سن 9 یا 10 سالگی هنوز چرخش قابل توجهی داشته باشد که راه رفتن سخت باشد. همچنین اگر فرزند شما دارای تأخیرهای رشدی است، (به طور مثال دیر صحبت کردن نسبت به دیگر همسن های خود) بهتر است که حتما هرچه زودتر نزد پزشک متخصص مراجعه کنید.

فیزیوتراپی یا حرکات اصلاحی پنجه کبوتری

حرکات ورزشی پنجه کبوتری

حرکات اصلاحی پنجه کبوتری

یکی از بهترین روش های درمانی که برای این عارضه وجود دارد، فیزیوتراپی می باشد.

 • بررسی توسط فیزیوتراپ می تواند عامل ایجاد چرخش مچ پا را مشخص کند و با توجه به علت، حرکات ورزشی مخصوص ارائه می شود.
 • میزان اثر بخشی فیزیوتراپی به طور کامل به شما توضیح داده می شود و کاملا در حریان روند درمانی فرزند خود قرار دارید.
 • فیزیوتراپی انحراف پنجه پا، متمرکز بر روی به دست آوردن توازن ایده آل از طریق حرکات ملایم و همچنین تمرین ‌های سرگرم کننده و جذاب که هدفشان تقویت گروه‌های خاصی از عضلات است که ممکن است کشیده یا تضعیف شده باشند.
 • به کودک شما آموزش داده می شود که انجام چه حرکت هایی برای او خوب نیست و باید از آن اجتناب کند.

در کل به شما توصیه می کنیم که حتما درمان از طریق حرکات اصلاحی و فیزیوتراپی را جدی بگیرید، زیرا استخوان های کودکان بسیار نرم می باشند و این امکان را دارند که به جهات مختلف فرم بگیرند، بنابراین اگر حرکات مخصوص بر روی آن ها انجام شود به راحتی درمان و نتیجه مثبت حاصل می شود.

کلام آخر

در این مقاله در خصوص چرخش پنجه پای کودکان و موارد مربوط به آن صحبت کردیم، به طور خلاصه این عارضه معمولا به خودی خود درمان می شود، اما اگر کودک شما بیشتر از 7 سال دارد و همچنان انحراف پا به طور جدی وجود دارد باید از گزینه درمانی جراحی استفاده کنید.

اما اگر سن کودک کمتر از 7 می باشد می توان از روش های دیگری مثل حرکات اصلاحی، گچ گیری، بریس، ماساژ و … استفاده کرد.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در قسمت نظرات پرسش خود را برای ما بیان کنید تا بهترین پاسخ ارائه شود.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *