پنگوئنی راه رفتن کودک

پنگوئنی راه رفتن کودک


()

پنگوئنی راه رفتن کودک مشکلی است که اکثر والدین آن را تجربه کرده اند، عموما این وضعیت بیشتر در کودکان نوپا دیده می شود، به این صورت که در هنگام راه رفتن پاهایشان به سمت داخل برگشته می شود.

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا در خصوص عوارض بد راه رفتن کودک، درمان کج راه رفتن کودکان و چگونگی تقویت پای کودک برای راه رفتن صحبت کنیم؛ از این رو اگر کودک شما در سن راه رفتن قرار دارد و به تازگی حرکت های خود را شروع کرده است؛ توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

اختلال پنگوئنی راه رفتن کودک

اردکی راه فتن کودک

پنگوئنی راه رفتن کودک

زمانی که نوزاد در رحم مادر قرار دارد، به دلیل این که بتواند به خوبی در جای خود قرار بگیرد، استخوان های ساق پا به سمت داخل چرخیده می شود. در نتیجه هنگامی که به تازگی راه رفتن را شروع می کند، این عادت همچنان در ذهن باقی مانده است و و چرخش پاها به سمت داخل کاملا مشخص است.

به صورت کلی این مشکل پس از سن 4 الی 5 سالگی زمانی کودک بیشتر با محیط اطراف آشنا می شود و راه رفتن اطرافیان خود را نگاه می کند از بین می رود. اما ممکن است برای والدین کمی سخت باشد که این شرایط را تحمل کنند و صبر کنند تا با گذشت زمان بهتر شود.

اگر شما نمی توانید صبر کنید و یا نگران هستید که این نوع راه رفتن برای همیشه با کودک باقی بماند، می توانید از برخی راه حل های کمکی با مراجعه به متخصص ارتوپد کودکان استفاده کنید. در ادامه بیشتر در این خصوص صحبت خواهیم کرد.

علائم پنگوئنی راه رفتن

واضح ترین علائمی که شما می توانید متوجه آن شوید، بررسی نوع راه رفتن کودک می باشد. شما می توانید فیلم راه رفتن صحیح را دانلود کنید و سپس مقابسه ای با راه رفتن کودک خود داشته باشید. همچنین می توانید به دیگر همسن و سالان کودک دقت کنید.

اما به طور کلی کودکانی که به صورت پنگوئنی راه می روند موقع راه رفتن، پایی را که بلند کرده اند با یک چرخش نیم دایره ای به زمین برمی گردانند. آن ها نمی توانند پای خود را مستقیم و روبروی خود بگذارند.

دیگر علائمی که در تشخیص این نوع راه رفتن می تواند به شما کمک کند شامل:

 • حرکت دادن عضلات پایین تنه به کمک عضلات تنه
 • چرخش سرپنجه ها (شست پا) به به سمت بیرون موقع راه رفتن
 • برداشتن قدم های کوتاه
 • عدم تقارن لگن موقع قدم زدن (یک طرف باسن پایین تر از سمت دیگر باشد)

همچنین بخوانید: علت، علائم و درمان راه رفتن کودک رو پنجه پا

علت اردکی راه رفتن کودک

راه رفتن قیچی وار

کج راه رفتن کودک

شایع ترین دلیل این موضوع مربوط به وضعیت جنین در رحم مادر می باشد، با توجه به این که در رحم مادر جنین پاهای خود را خم می کند، ممکن است زمانی که به تازگی راه رفتن را شروع می کند همچنان این اختلال را داشته باشد.

موارد زیر هم می تواند جزو دلایل پنگوئنی راه رفتن کودک باشد:

 • اسپاسم عضلات ران که باعث بهم خوردن تعادل بدن موقع راه رفتن می شود
 • ناهنجاری های عصبی عضلانی
 • آتروفی پیشرونده عضلات
 • دررفتگی مادرزادی مفصل ران و لگن
 • ضعف عضلاتی در لگن که مسئول حفظ تعادل هستند

عوارض بد راه رفتن چیست

ساده ترین عوارضی که این نوع راه رفتن به دنبال دارد، بد فرم شدن وضعیت بدنی کودک موقع راه رفتن می باشد. دیگر عوارضی که ممکن است برای کودک شما ایجاد شود عبارت است از:

 • مشکل در بالا رفتن از پله ها
 • عدم تعادل کودک موقع راه رفتن
 • کوتاه به نظر رسیدن قد کودک
 • کاهش اعتماد به نفس و احساس خجالت کودک
 • احساس پا درد در بعضی از کودکان

علاوه بر موارد اشاره شده در بالا، احتمالا کودک شما در هنگام بازی هایی که به دویدن یا پریدن احتیاج دارد نیز کمی با مشکل روبرو می شود. البته که همان طور که در ابتدا اشاره کردیم پس از سن 5 سالگی این وضعیت به خودی خود بهبود پیدا می کند.

اما اگر کودک شما بیشتر از 4 یا 5 سال دارد و همچنان به صورت پنگوئنی راه می رود، بسیار مهم است که قبل از سنین مدرسه برای درمان و اصلاح صحیح راه رفتن اقدام کنید تا عوارض جدی تری برای او ایجاد نشود.

بیشتر بخوانید: انواع مشکلات پا در کودکان و روش های درمان

چگونه اختلال در الگوی راه رفتن کودک تشخیص داده می شود؟

آموزش راه رفتن درست

تشخیص بد راه رفتن کودکان

پزشک با انجام معاینه بدنی از کودک می تواند، تماشای راه رفتن یا دویدن می تواند تشخیص دهد که اختلال راه رفتن در کودک وجود دارد یا خیر. همچنین احتمالا سوالاتی از والدین پرسیده می شود که شامل: آیا علائم دیگری در کودک وجود دارد یا نه، آیا کودک در حین راه رفتن دردی را احساس می کند؟ و مهم تر از همه این که آیا اعضا نزدیک خوانده به اختلال در راه رفتن دچار هستند؟

پس از رسیدن به پاسخ این سوالات و معایناتی که از کودک انجام شده است، می توان نتیجه گیری که آیا مشکلی جدی در کودک وجود دارد و یا صرفا عارضه ای زودگذر است که به مروز و بدون نیاز به درمان بهتر می شود.

سایر روش های تشخیص شامل موارد زیر می باشد:

اشعه ایکس یک آزمایش تشخیصی است که تصاویری از بافت‌ های داخلی، استخوان ‌ها و اندام‌ ها را تولید می‌ کند که می‌ توان از آن برای بررسی ساختار و هم ‌ترازی استخوان استفاده شود.

تصویربرداری تشدید مغناطیسی (ام ار ای): یک روش تشخیصی که تصاویر دقیق از بافت ‌ها و ساختار های نرم بدن تولید می‌ کند. این آزمایش گاهی برای بررسی هر گونه ناهنجاری مرتبط با نخاع و اعصاب استفاده می ‌شود.

درمان پنگوئنی راه رفتن کودک چیست؟

اصلاح راه رفتن

واکر برای اصلاح راه رفتن

در اکثریت مواقع بدون نیاز به انجام هیچ کاری، این اختلال به مروز زمان و با افزایش سن کودک (تا 4 الی 5 سالگی) درمان می شود و کودک با نحوه صحیح راه رفتن آشنا می شود.

اما با این حال توصیه می شود ملاقاتی با پزشک داشته باشید تا وضعیت کودک بررسی شود، ممکن است این اختلال در کودک شما طبیعی نباشد و مربوط به مشکلات جدی تری باشد. در چنین شرایطی لازم است تا از روش های درمانی استفاده شود که عموما شامل موارد زیر می باشد:

تحریک الکتریکی عملکردی

از طریق الکترود هایی که روی پوست قرار می گیرد، عضلات بدن فعال می شود و به کودک برای نحوه صحیح راه رفتن و حفظ قدرت کمک می شود.

فیزیوتراپی

برخی از کودکان نیاز دارند تا نحوه صحیح راه رفتن را یاد بگیرند و عملکرد آن ها همواره تحت کنترل باشد، برای این دسته چند جلسه فیزیوتراپی بهترین روش درمانی است که می توان انجام داد. بنابراین اگر احساس می کنید کودک شما به آموزش مهارت های راه رفتن نیاز دارد، حتما نزد فیزیوتراپیست مراجعه نمایید.

استفاده از تجهیزات خاص

تجهیزاتی مانند عصا، واکر و بریس می تواند به توانایی راه رفتن کودک کمک بسیاری داشته باشد. مخصوص برای کودکانی که به تازگی راه رفتن را شروع کرده اند و نمی توانند تعادل خود را به خوبی حفط کنند استفاده از این تجهیزات بسیار موثر است.

جراحی

این مورد بسیار نادر است و شاید تنها دو درصد از کودکان برای اختلال پنگوئنی راه رفتن به جراحی نیاز داشته باشند. در صورتی که مشکل پنگوئنی راه رفتن کودک مربوط به طول عضلات یا استخوان ها باشد؛ در این شرایط لازم است تا از جراحی برای بهبود استخوان ها استفاده کرد.

کلام آخر

در آخر اگر بخواهیم یک نتیجه گیری داشته باشیم، پنگوئنی راه رفتن کودک موضوع چندان نگران کننده ای نمی باید و معمولا به مروز زمان به خودی خود درمان می شود. اما بهتر است شما یک بار نزد پزشک مراجعه کنید و آزمایش های مربوط به را انجام دهید، تا به صورت تخصصی تر تشخیص داده شود که آیا این عارضه طبیعی است یا مربوط به مشکلات جدی تری می باشد.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با اختلال پنگوئنی راه رفتن کودکان آشنا نماییم. در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در قسمت نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *