نرمی مفاصل کودکان

نرمی مفاصل کودکان


()

نرمی مفاصل موضوعی است که امکان دارد در تمامی سنین ایجاد شود، اما در کودکان شایع تر می باید. این عارضه جزو مواردی می باشد که والدین در صورت مشاهده باید هرچه سریع تر برای درمان اقدام کنند. در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا در خصوص تمامی موضوعات مربوط به نرمی مفاصل کودکان صحبت کنیم و بررسی نمایین که راه حل درمان این مشکل چه می باشد.

به طور کلی نرمی مفصل جزو بیماری های اسکلتی است که افرادی که به آن دچار هستند قالبیت انعطاف بسیاری در مفاصل خود دارند. با توجه به این توضیح متوجه می شویم که این عارضه به خودی خود یک بیماری به حساب نمی آید، اما اگر در کنار آن علائم دیگری ظاهر شود و یا مشکلات دیگری به وجود آید لازم به بررسی می شود.

اگر متوجه شده اید که عضلات و استخوان های کودکتان بیشتر از حد عادی نرم می باشد و یا به دنبال علائم این موضوع هستید، توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

آشنایی بیشتر با واژه نرمی مفاصل

انعطاف پذیری کودکان

نرمی مفاصل و غضروف در کودکان

در ابتدا باید به این موضوع بپردازیم که منظور از نرمی مفاصل چه می باشد و چه تفاوتی با نرمی استخوان دارد؟ آیا هر دوی این واژه ها به یک معنا می باشند؟

نرمی استخوان جزو عارضه هایی می باشد که در اثر کمبود ویتامین دی و کلسیم ایجاد می شود و منجر به بهم ریختن ساختار های استخوانی بدن می شود و علائم مخصوص به خود را دارد.

اما نرمی مفاصل به این موضوع اشاره دارد که، مفاصل بدن مثل دست یا پا، از قابلیت انعطاف بیش از حدی برخوردار هستند. همان طور که می دانید برای هر یک از مفاصل بدن، یک قابلیت انعطاف مخصوص تعیین شده است و در همان محدوده قادر به حرکت می باشند.

اما طی این عارضه این دامنه افزایش پیدا می کند، این نرمی ممکن است در یک مفصل و یا تمامی مفاصل دیده شود که برای تشیخیص و درمان دقیق تر لازم است تا نزد فوق تخصص ارتوپد کودکان مراجعه نمایید.

اما این که آیا برای کودک مشکل ساز است یا نه و این که چگونه می شود آن را درمان کرد، موضوعاتی هستند که در ادامه قصد صحبت در خصوص آن ها را داریم.

نرمی مفاصل در چه سنینی رایج است؟

همان طور که در ابتدا مقاله اشاره کردیم این عارضه ممکن است در تمامی سنین ایجاد شود، اما در کودکان بیشتر دیده شده است. بیشترین میزان شیوع این عارضه در سنین سه تا هفت سال دیده شده است.

دقت داشته باشید که کودکان زمانی که به دنیا می آیند دارای مفاصل بسیار نرمی می باشند، بنابراین اگر کودک شما زیر 3 سال دارد، برای تصور این که به این عارضه دچار شده است زود می باشد و این موضوع در سنین زیر سه سال طبیعی است.

البته که هر چقدر سن کودک بیشتر می شود میزان گسترش این عارضه کمتر می شود، تا جایی که تا سنین نوجوانی دیگر میزان کمی از آن دیده می شود. اما باز هم وحود دارد!

بنابراین اگر علائم بیماری دیگری در کنار این عارضه وجود ندارد، جایی برای نگرانی نیست، شما می توانید آن را به حال خود رها کنید تا با افزایش سن، روند سرعت آن کاهش یابد.

اما اگر موضوعی ناراحت کننده برای کودکتان شده است و مشکلاتی را ایجاد کرده است، لازم است تا با مراجعه نزد دکتر برای درمان اقدام کنید.

علائم نرمی مفاصل چیست و چه زمانی باید برای آن نگران شویم؟

نرمی مفاصل در کودکان

علائم نرمی غضروف در کودکان

اگر به دنبال علائم این عارضه می باشید، کافیست تا به قدرت حرکت مفاصل کودک خود توجه کنید، اگر متوجه شدید که دامنه حرکت و میزان انعطاف پذیری مفاصل فرزندتان بیشتر از سایرین و همسن و سالان خود می باشد؛ به این معنی است که فرزند شما دارای نرمی مفاصل است.

این که اهمیت تشخیص و درمان این عارضه چه می باشد، مربوط به عوارض دیگری است که در کنار این عارضه ایجاد می شود. به طور مثال به موارد زیر توجه کنید، این ها بیماری هایی هستند که احتمال رخ دادن آن ها در اثر نرمی مفاصل افزایش پیدا می کند.

 • پارگی رباط ها، عضله و منیسک
 • در رفتگی دیسپلاستیک لگن، دررفتگی های مکرر، نیمه دررفتگی ها
 • درد عضلات، سندرم های تشدید درد، فیبرومیالژی، سردرد بخصوص در ناحیه گردن، اختلال حس عمقی
 • دیر راه افتادن
 • استئوآرتریت، بیرون زدگی دیسک بین مهره ای، لغزندگی و جابجا شدن مهره های کمری روی هم، تنگی کانال نخاعی، ناپایداری مفصل ساکروایلیاک، نوروپاتی های گیر افتادگی نظیر سندرم تونل کارپ
 • پوست نازک، اسکارهای نازک
 • ریفلاکس مثانه ای حالبی و عفونت های ادراری راجعه
 • انحراف اندام تحتانی بسمت عقب
 • شکستگی ها، کاهش تراکم توده استخوانی
 • التهاب سینویوم، اپیکوندیل، تاندون و کپسول مفصلی، تنوسینویت، سندرم کشککی رانی، کیست بیکر

با وجود موضوعات بالا احتمالا نگران شده اید و تصور می کنید که نرمی استخوان موضوعی جدی و نگران کننده است، اما لازم است بیان کنیم که همیشه این طور نیست، همه چیز وابسته به سن کودک، میزان نرمی و این که در کدام مفاصل ایجاد شده است دارد.

بنابراین بهترین کار این است که با مراجعه نزد پزشک متخصص بررسی های دقیق تر انجام شود.

برای درمان نرمی مفاصل نزد چه دکتری مراجعه کنیم؟

سادهترین روش درمان نرمی مفاصل

درمان شلی مفاصل

برای بررسی های بیشتر و درمان این عارضه شما باید نزد فوق تخصص ارتوپد کودکان مراجعه کنید، با انجام برخی از معاینات فیزیکی و یا در صورت نیاز عکس برداری و آزمایش، پزشک به خوبی تشخیص می دهد که این عارضه برای کودک شما خطرناک است یا نه.

این که چه روش درمانی ارائه شود و یا درصد درمان چقدر است، موضوعی نیست که ما بتوانیم به طور دقیق آن را بیان کنیم. زیرا همه چیز در معاینه حضوری و با بررسی دقیق مفاصل کودک مشخص می شود.

به شما نیز پیشنهاد می کنیم برای درمان حتما از پزشکی متخصص کمک بگیرید و تنها به توضیحات اینترنت کفایت نکنید، زیرا شرایط بدنی هر کودک با دیگری متفاوت است و نمی توان یک روند درمان را برای همه اجرا کرد.

با این حال برخی از مراقبت های خانگی وجود دارد که انجام آن ها برای این عارضه در کودکان مفید می شود و می توانید آن ها را انجام دهید؛ این موارد شامل:

 • تنظیم خواب شبانه
 • انجام ورش های کششی
 • ماساژ اندام ها
 • گرم نگه داشتن مفاصل
 • دوش آب گرم
 • مصرف مواد غذایی مناسب
 • استفاده از کفش مناسب

خواندن مقاله راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد کودکان را به شما توصیه می کنیم.

آیا نرمی مفاصل در کودکان به خودی خود بهودی پیدا می کند؟

این سوال جزو سوال های مکرری است که از ما پرسیده شده است، همان طور که در کمی بالاتر اشاره کردیم، به مروز زمان و افزایش سن کودک، نرمی مفاصل کمتر می شود و تا سنین نوجوانی و جوانی تا حد زیادی کاهش می یابد. اما نمی توان به طور قطعی گفت که صد در صد بهبود پیدا می کند.

بنابراین توصیه ما به شما این است که حتما کودک خود را برای یک معاینه فیزیکی، نزد پزشک متخصص ببرید تا به صورت دقیق تر راهنمایی شوید.

آیا کودکان مبتلا می توانند ورزش کنند؟

شنا برای کودکان

ورزش برای نرمی مفاصل

در خصوص این موضوع نظریات مختلفی بیان شده است، اما چیزی که مسلم است این میباشد که کودکانی که دچار نرمی مفصل یا استخوان هستند، استحکام ضعیف تری نسبت به سایرین دارند و در نتیجه احتمال بروز آسیب در آن ها افزایش پیدا می کند.

به طور ضربات کوچکی که ممکن است برای سایرین قابل تحمل باشد مشکلی ایجاد نکند، در این کودکان به دلیل ضعف در بافت همبند، این طور نیست و مشکل آفرین می شود.

البته این موضوع به این معنی نیست که این دسته از کودکان به طور کامل باید ورزش را کنار بگذارند، حتی ورزش می تواند برای آن ها مفید باشد و به استحکام عضلات کمک کند.

بلکه برای آن ها باید در انتخاب ورزش دقت بیشتری به خرج داد؛ عموما ورزش هایی نظیر شنا، شیرجه و ژیمناسیک در آب توصیه می شود و بلعکس باید از ورزش هایی وثل اسکیت، کشتی و ورزش های رزمی دوری کنند.

همچنین این دسته از کودکان در فعالیت هایی مثل موسیقی بسیار موفق می شوند. به طوری که افراد موزیسین، بالرین ها و پیانیست جزو کسانی هستند که اکثریت به این عارضه دچار هستند.

نتیجه گیری

در این از سایت دکتر غزنوی، تلاش کردیم تا شما را سندورم نرمی مفاصل در کودکان آشنا نماییم و به رایج ترین سوالات شما در خصوص این عارضه پاسخ دادیم. در آخر بازهم ذکر می کنیم که شما باید از منابع اینترنت تنها به عنوان یک منبع کلی نگاه کنید تا در حدی با بیماری آشنا شوید و نباید برای درمان به این مطلب اکتفا کنید.

بنابراین حتما یک ملاقات حضوری با یک پزشک متخصص داشته باشید تا به صورت دقیق تر وضعیت بدنی کودک بررسی شود و در صورت نیاز روش های درمانی مخصوص ارائه شود.

امیدواریم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد؛ اگر سوالی در این خصوص دارید در قسمت نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *