مشکلات پا در کودکان

مشکلات پا در کودکان


()

بد شکلی یا مشکلات پا در کودکان شامل طیف وسیعی از شرایط است که ممکن است استخوان ها، تاندون ها و عضلات پا را تحت تاثیر قرار دهد.

مهم ترین مسئله در خصوص مشکلات پا در کودکان مربوط به چگونگی درمان می باشد، درمان ناهجاری های مختلف در کودکان نسبت به بزرگسالان دارای تفاوت بسیار زیادی است؛ از این رو جهت درمان تنها باید نزد متخصص ارتوپد اطفال که در این زمینه تخصص کافی دارد مراجعه کنید.

متخصص اطفال با توجه به نیاز و نوع عارضه از روش های درمانی غیر جراحی و جراحی استفاده می کند و این گونه روند درمان به طور کامل انجام می شود.

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا در خصوص شایع تریت مشکلات پا در کودکان صحبت کنیم و بررسی نماییم چه عارضه هایی ممکن است در پای کودکان ایجاد شود. توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

انواع مشکلات پا در کودکان

شکل طبیعی پای کودکان

مشکلات ارتوپدی کودکان

پاچنبری

پاچنبری وضعیتی است که در آن یک از پاهای کودک یا گاهی اوقات هر دو پا به سمت داخل چرخیده و به سمت پایین هستند. عموما این عارضه در بدو تولد آشکار می شود، در صورت مادرزادی بودن در طول زندگی داخل رحمی، بین هفته های 9 تا 14 بارداری ایجاد می شود.

در واقع، در بسیاری از موارد، تغییر شکل در سونوگرافی معمول تشخیص داده می شود. تقریبا از هر 1000 نوزاد یکی از آن ها با این عارضه به دنیا می آید. طی آمار های گرفته شده میزان ابتلا در پسران دو برابر دختران است.

در اکثر موارد، درمان پا چنبری را می توان با موفقیت بدون جراحی، با استفاده از روش های ساده تر انجام داد. عموما درمان اندکی پس از تولد شروع می شود، زمانی که پای نوزاد، از جمله تاندون ها، رباط ها، کپسول های مفصلی و استخوان ها بیشترین انعطاف پذیری را دارند.

البته کودکان پا چنبری لازم است که برای مدتی از بریس های مخصوص استفاده کنند، تا پای ان ها در وضعیت درست باقی بماند بنابراین توصیه می کنیم برای درمان حتما نزد فوق تخصص ارتوپد کودکان مراجعه کنید.

کج گذاشتن پای کودک به سمت بیرون

کج گذاشتن پای کودک نوپا

کج گذاشتن پای کودک به سمت بیرون

دومین مورد، یک عارضه مادرزادی است که در آن جلوی پا نسبت به عقب پا کمی خمیده تر می شود. عموما این عارضه به دو صورت می باشد، انعطاف پذیر و غیر انعطاف پذیر. عموما این عارضه بلافاصله پس از تولد دیده می شود، اما ممکن است در هر سنی ایحاد شود!

علت دقیق این عارضه مشخص نیست، اما بسیاری از پزشکان بر این باورند که نوع قرار گیری کودک در رحم تاثیر بسیاری دارد. عموما این عارضه به دلیل تنگی فضای داخل رحم رخ می دهد.

در اکثر موارد انحراف مچ پا از نوع خفیف می باشد و تا 4 سالگی با انجام کشش های مخصوص درمان می شود؛ اما در صورتی که از نوع سفت یا غیر انعطاف پذیر باشد لازم است که از گچ گیری استفاده شود. به طور کلی به ندرت پیش می آید که برای این آسیب از جراحی استفاده شود و در 80 درصد مواقع با کمک سایر روش ها درمان می شود.

صافی کف پا

صافی کف پا از شایع ترین عارضه هایی است که تمامی افراد با آن اشنا هستند؛ در این حالت کف پا دارای هیچ قوسی نمی باشد و کاملا صاف می شود. بسته به شدت صافی روند درمان انتخاب شده نیز متفاوت است.

عموما اگر برای کودکی دردی نداشته باشید و از نظر ظاهری هم مشکلی ایجاد نکند، بدون انجام درمان خاصی می توان آن را به حال خود رها کرد. اما در اغلب موارد میزان صافی پا بسیار است و مشکلاتی برای کودک به همراه دارد.

اولین قدم در درمان صافی کف پا، تشخیص و درمان هر علت زمینه‌ای بالقوه (یعنی اختلال عصبی عضلانی) است. گزینه‌ های درمانی غیر جراحی برای این عارضه پا شامل فیزیوتراپی و اصلاح کفش است. با این حال، بسیاری از ناهنجاری‌های شدید کف پا در کودکان نیاز به جراحی در دراز مدت دارند، زیرا تغییر شکل اغلب موجب مشکلاتی در بزرگسالی خواهد شد.

کف پای قوس دار

یکی دیگر از مشکلات کف پا مربوط به قوس زیاد می باشد. همان طور که از اسم این عارضه پیداست، در آن قوسی غیر متعارف و زیاد در پا ایجاد می شود که حالتی غیر طبیعی به پا می دهد.

این ناهنجاری موجب می شود تا پاشنه پا وزن بیشتری را تحمل کند و در نتیجه فشار وارد شده به مرور موجب ایجاد کالوس یا ضخامت پوست می شود. توصیه می شود حتما نسبت به درمان این عارضه اقدام کنید زیرا در صورت عدم رسیدگی به مچ پا و انگشتان نیز صدمه وارد می شود.

عموما روش های درمانی که برای این آسیب ارائه می شود بسیار ساده می باشد، کفش طبی یکی از بهترین گزینه های درمانی در کودکان است که استفاده از آن ها برای کودکان موجب می شود تا استخوان ها فرم مناسب تری داشته باشند.

فیزیوتراپی نیز یکی از روش های عالی برای درمان این آسیب می باشد، برای این منظور پزشک برنامه درمانی منظمی را برای کودکان در نظر می گیرد تا بر اساس آن تمرینات فیزیوتراپی را انجام دهند.

عموما جراحی اصلا برای این آسیب انجام نمی شود، مگر در موارد بسیار نادری که شدت قوس بسیاز زیاد باشد!

کج شدن انگشت شست پا

کجی انگشت پا

درمان کجی انگشتان پا

همانند بزرگسالان که انگشت شست آن ها به سمت داخل متمایل می شود، کودکان نیز ممکن است به این اختلال دچار شوند؛ البته این مشکل در دختران بیشتر از پسران است.

با این حال، بر خلاف بزرگسالان، که معمولاً ناشی از پوشیدن کفش‌ های نامناسب یا یک جزء ارثی است، کجی انگشت شست اغلب در کودکانی رخ می‌دهد که دارای رباط‌ های شل یا ضعیف هستند.

اینکه چه روش درمانی برای این عارضه انتخاب شود، بسته به نظر والدین و موقعیت انگشت دارد. گاهی کجی انگشت به جز اثر منفی بر زیبایی تاثیر دیگری بر روی سلامت ندارد. در این حالت والدین باید انتخاب کنند که آیا برای درمان اقدام کنند یا خیر.

اما برخی موارد علائم دیگری همراه با این آسیب وحود دارد و ممکن است به سلامت کودک مشکلاتی وارد شود؛ در این شرایط باید حتما از گزینه های درمانی استفاده شود.

در کودکانی که به درمان غیرجراحی پاسخ نمی‌ دهند و دردی دارند که در فعالیت‌ های روزانه آنها اختلال ایجاد می‌ کند، می ‌توان جراحی را برای تنظیم مجدد استخوان و صاف کردن انگشت پا انجام داد. بسته به نوع کجی انگشت، میزان ناهنجاری، سن کودک و میزان رشد باقی مانده از تعدادی رویکرد مختلف استفاده می شود.

از کجا بفهمیم پای نوزاد مشکل دارد؟

برخی از مشکلات کودکان که مادرزادی است در هفته های آخر سونوگرافی قابل تشخیص است، اما در خصوص مشکلاتی که تا قبل از تولد قابل مشاهده نیست باید بعد از به دنیا آمدن نوزاد اقدام کنید.

در همه جا زمانی که نوزاد متولد می شود، چند روز بعد چکاپ های کاملی انجام می شوذ، در صورتی که مشکلی در وضعیت استخوان های کودک وجود داشته باشد در این چکاپ ها قابل بررسی است و به خوبی می توان آن ها را تشخص داد.

اگر در خصوص یک دسته از نوزادان، ممکن است بلافاصله پس از به دنیا آمدن مشکلی نداشته باشند و به مروز زمان و پس از چند ماه عارضه ای در آن ها ایجاد شود؛ در این مورد نیز با توجه به این که مشکلات پای کودکان مربوط به عارضه های خارجی می باشد، بنابراین در ظاهر کاملا تشخیص است.

بنابراین شما باید با وضعیت سالم پای کودک به خوبی آشنا باشید تا زمانی که مشکلی ایجاد شد و تغییری در ظاهر کودک ایجاد شد به خوبی بتوانید آن را تشخیص دهید.

درمان مناسب برای مشکلات پا در کودکان

مشکلات پا در کودکان

درمان مشکلات پا در کودکان

همان طور که در مطاب بالا خواندید، عارضه هایی مختلفی در پای کودکان وجود دارد، بنابراین برای انتخاب روند های درمانی لازم است که در ابتدا نوع و علت آسیب مشخص شود.

پس از مشخص شدن این موارد برای والدینی که به دنبال درمان برای کودکان مبتلا به ناهنجاری های پا هستند، توصیه می شود با یک جراح ارتوپد اطفال با تجربه گسترده در زمینه خود مشورت کنند.

صحبت با یک پزشک با تجربه به شما کمک می کند تا اطلاعات بیشتری در خصوص این بیماری به دست آورید و انواع روش های درمانی آشنا خواهید شد.

بنابراین هرگز خودسرانه برای درمان اقدام نکنید و زمانی که قصد مراجعه به پزشک را داشتید، حتما متخصص ارتوپدی با سابقه و تجربه کافی انتخاب کنید.

کلام آخر

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با مشکلات پای کودکان آشنا نماییم. در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه و احتیاج به راهنمایی در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

3 دیدگاه

 • Great items from you, man. I have have in mind your
  stuff previous to and you are just too fantastic.

  I really like what you have acquired here, certainly like what you’re stating
  and the way through which you say it. You make it entertaining and you continue to
  take care of to stay it wise. I cant wait to read far more from you.
  This is actually a tremendous site.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *