مراجعه به دکتر ارتوپد

مراجعه به دکتر ارتوپد


()

میزان اهمیت ساختار و اسکلت در بدن کودکان به جهت سلامت و رشد صحیح آن ها بسیار زیاد می باشد، با توجه به این که کودکان در مراحل رشد می باشند به همین دلیل هرگونه ناهنجاری در ساختار بدنی می تواند آسیب های جبران ناپذیری برای آن ها ایجاد کند. به همین جهت لازم است که شما با مشاهده کوچکترین علائم در ساختار بدنی کودک مراجعه به دکتر ارتوپد کودکان کنید تا وضعیت بدنی بررسی شود.

زمانی که کودک در حال رشد می باشد، برخی از ناهنجاری ها در او به طور موقتی می باشد و به مرور زمان برطرف میشود، به همین جهت است که تخصص ارتوپد کودکان جدا در نظر گرفته شده است و شما نمی توانید برای کودک خود به پزشک ارتوپد معمولی مراجعه کنید.

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی کمی بیشتر در خصوص ارتوپد اطفال و دلایل مراجعه به آن صحبت خواهیم و در انتها بررسی می کنیم که یک پزشک خوب باید دارای چه مشخصاتی باشد. بنابراین توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

دکتر ارتوپد کودکان کیست؟

ارتوپد کودکان

متخصص ارتوپد

تخصص ارتوپد اطفال شاخه ای از رشته های پزشکی است که در خصوص درمان قسمت هایی مثل مفاصل، عضلات و استخوان‌های کودکان و نوجوانان فعالیت دارد. از یک دکتر ارتوپد کودکان انتظار می رود که با معاینه بالینی کودک و بررسی علائم بتواند زمینه بیماری را شناسایی کند و روند درمان را پیش بگیرد.

این که چه درمانی توسط پزشک انتخاب شود متفاوت است، عموما این موضوع با بررسی وضعیت کودک و میزان آسیب شناسایی می شود، در صورت لزوم پزشک متخصص ارتوپد اطفال این امکان را دارد که جراحی را انجام دهد.

البته عموما در مرحله اول پزشکان از روش های غیر تهاجی مثل گچ گرفتن یا آتل های پوشیدنی را انتخاب می کنند، اما از آنجایی که کودکان در سن رشد قرار دارند لازم است که روشی انتخاب شود که نتیجه صد در صدی دارد.

در بیشتر موارد در ابتدا متخصص اطفال وضعیت را شناسایی می کند و پس از آن به پزشک متخصص ارتوپد اطفال ارجاع می دهد، اما اگر والدین از علت آسیب اطلاع داشته باشند و بدانند که مربوط به مفاصل کودک می باشد بهتر است که در همان ابتدا نزد پزشک ارتوپد مراجعه نمایند.

آشنایی با وظایف فوق تخصص ارتوپد اطفال

مهم ترین وظیقه یک متخصص ارتوپد اطفال در این است که ناهنجاری های اسکلتی و عضلانی کودک را با بهترین و کارامد ترین روش ممکن درمان کند. یک پزشک خوب باید این توانایی را داشته باشد که به خوبی با کودک ارتباط برقرار کند تا از این طریق بتواند با علائم بیشتر آشنا شود.

تشخیص علائم در کودکان دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد، زیرا نه تنها ساختار بدنی کودک با بزرگسالان متفاوت است، بلکه عموما آن ها درک متغیری از علائم خود دارند و بیان آن ها به طور خاصی می باشد، به همین جهت پزشک باید به اندازه ای مهارت داشته باشد که علائم بیان شده را به خوبی درک کند.

از نظر تحصیلات نیز فوق تخصص ارتوپد اطفال بباید بیشتر از ده سال در حوزه های پزشکی آموزش داشته باشد، بنابراین اگر برای مراجعه فرزند خود نزد این پزشکان استرس دارید باید بگوییم که این پزشکان سال ها تحصیلات، مطالعه و تجربه در حوزه تخصص کودکان داشته اند و قطعا می توانند به خوبی مشکل فرزند شما را درمان کنند.

دلایل مراجعه به ارتوپد اطفال چیست؟

پزشک ارتوپد اطفال

مراجعه به دکتر ارتوپد اطفال

حالا که با وظایف و عملکرد پزشکان ارتوپد آشنا شده اید، شاید این سوال برایتان ایجاد شود که چه زمان باید نزد پزشک ارتوپد مراجعه کرد؟

البته که دلایل مراجعه بسیار گسترده می باشد، اما تلاش کرده ایم تا شایع ترین مشکلات را برای شما بیان کنیم:

عفونت های استخوانی و مفصلی

ورود باکتری ها به بدن می تواند منجر به بروز انواع عفونت های استخوانی و مفصلی شود، عموما این عارضه ها با درد همراه می باشد و کودک از التهاب و درد خود ناراضی می باشد. اکثریت این عفونت ها در استخوان بلند مثل زانو و پاها ایجاد می شوند.

مشکلاتی در راه رفتن یا حرکت

عموما بیشتر کودکان زمانی که در سنین پایین تر قرار دارند برای راه رفتن با مشکلاتی روبرو می شوند، بیشتر این مشکلات جزئی می باشد و با درمان های ساده ای مثل استفاده از کفش ارتوپد قابل درمان است.

اما چنانچه کودک شما بیشتر از 5 سال دارد و همچنان از این مشکلات رنج می برد، اوضوع جدی تر است و شما باید به صورت جدی تری به دنبال علت و درمان باشید. در حالت کلی یک کودک 7 ساله باید توانایی کافی برای راه رفتن، پریدن و دویدن را داشته باشد.

استخوان های شکسته

برای بسیاری از والدین شکستگی استخوان موضوعی نگران کننده می باشد، اما باید گفت در مقابل دیگر آسیب های ارتوپدی این موضوع چندان جدی نمی باشد. شکستگی استخوان در کودکان زیر 6 سال یکی از شایع ترین دلایل مراجعه به ارتوپد کودکان می باشد.

در خصوص چگونگی درمان نیز، به دلیل پوشش ضخیم تر و خاص استخوان های کودک، اگر در مواقع حادثه مانند تصادف و یا زمین خوردن به موقع به پزشک مراجعه شود، با ایجاد یک شوک درمان صورت گرفته و معمولا به ندرت پیش می آید که نیازی به جراحی وجود داشته باشد.

مسائل ستون فقرات

این مشکلات شامل کودکانی می باشد که از خمیدگی غیر طبیعی ستون فقرات رنج می برند، این موضوع اگرچه یکی از عارضه های شخت در ارتوپد می باشد اما به خوبی قابل درمان است و اگر شما به موقوع نسبت به درمان اقدام کنید مشکلی وجود نخواهد داشت.

آسیب های ورزشی

ارتوپد دست چیست

ارتوپد دست

مسلما کودکان ساعات زیادی را در طول روز مشغول بازی و شیطنت می باشند، بیشتر بچه ها علاقه دارند که ورزش مورد علاقه خود را دنبال کنند، طبیعی است که در طی این دوران آسیب هایی به آن ها وارد شود، این دقیقا یکی از زمان هایی است که والدین باید مراجعه به پزشک ارتوپد داشته باشند تا وضعیت سلامت کودک بررسی شود.

دقت داشته باشید که اگر در هر یک از آسیب ها به صفحات رشد کودک آسیب رسیده باشد، حتما باید به صورت اصولی و زیر نظر پزشک درمان انجام شود، بنابراین هرگز در خانه اقدام به استفاده از روش های درمان خانگی نکنید.

درد ناشی از رشد

بیشتر کودکان زمانی که در سن رشد قرار دارند یعنی بین 3 تا 5 سال و 8 تا 12 سال احساس درد ناشی از رشد خواهند داشت. بنابراین این درد ها طبیعی می باشد اما زمانی که شدت آن ها افزایش پیدا کند و مشکلاتی برای راه رفتن یا ضعف عضلانی به همراه داشته باشند باید به صورت جدی تر درمان شوند.

کلاب پا

پاچنبری یا کلاک پا جزو عارضه هایی می باشد که در زمان به دنبا آمدن نوزاد یکی از پاهای او به سمت داخل چرخیده شده است، معمولا از هر 1000 نوزاد یکی از آن ها به این عارضه دچار می باشد، همچنین دقت کنید که حتما باید این عارضه درمان شود وگرنه در سنین بالاتر مشکلات بسیاری برای کودک ایجاد می شود.

دیگر دلایل مراجعه به پزشک ارتوپد

همان طور که در بالا اشاره کردیم دلایل مراجعه به دکتر ارتوپد بسیار متنوع می باشد، سعی کردیم تا شایع ترین آن ها را به شما توضیح دهیم؛ اما برخی مشکلات تخصصی تر نیز وجود دارد که برای درمان آن ها هم لازم است که به ارتوپد کودکان مراجعه کنید، شامل:

  • بدشکلی اندام تحتانی
  • نارسایی ستون فقرات
  • ناهنجاری در روند رشد کودک
  • در رفتگی لگن
  • اسکولیوز
  • پرانگشتی
  • صافی کف پا
  • کوتاهی یکی از پاها
  • اختلاف قد انگشتان دست و پا
  • و …

کلام آخر

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با دلایل مراجعه به دکتر ارتوپد آشنا نماییم؛ دقت داشته باشید که کودکان در سنین رشد قرار دارند و بسیار مهم است که هر گونه تغیراتی در ان ها را زیر نظر داشت باشید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *