ماکرو داکتیلی در کودکان

ماکرو داکتیلی در کودکان


()

بیماری ماکروداکتیلی در کودکان چیست؟ دلیل ناهنجاری های انگشتان دست در کودکان چیست؟ چرا یکی از انگشتان کودکان بلند تر یا پهن تر از سایر انگشتان است؟ تمامی این موارد مربوط به بیماری ماکروداکتیلی است که در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا در خصوص آن صحبت کنیم. بنابراین توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

ماکروداکتیلی (Macrodactyly) چیست؟

عکس ناهنجاری انگشتان دست

ناهنجاری انگشتان دست

ماکروداکتیلی یک بیماری مادرزادی است که در آن نوزاد به دلیل رشد بیش از حد استخوان های زیرین و بافت نرم با انگشتان دست یا پا به طور غیر طبیعی بزرگ به دنیا می آید. میزان شیوع این عارضه در دست ها نسبت به پاها بیشتر است. در طی آن ممکن است یک و یا چند انگشت درگیر باشند. همچنین این وضعیت ممکن است فقط در یک طرف رخ دهد یا ممکن است هر دو دست یا هر دو پا را درگیر کند.

دو نوع الگوی رشد برای ماکروداکتیلی وجود دارد:

  • ایستا: در این نوع بزرگ شدن انگشتان دست یا پا در بدو تولد وجود دارد و انگشتان آسیب دیده به همان سرعتی رشد می کنند که انگشتان دست یا پا سالم هستند.
  • پیشرونده: انگشتان دست یا پا درگیر با سرعت بسیار بیشتری نسبت به انگشتان سالم رشد می ‌کنند. بنابراین بسیار آزار دهنده هستند و به شدت بر توانایی کودک برای انجام فعالیت های عادی تأثیر بگذارند.

البته در برخی موارد، اندام مبتلا به ماکروداکتیلی کودک ممکن است در دوران نوزادی دارای الگوی رشد ثابتی باشد، اما پس از آن زمانی که کودک حدود 2 ساله است به سرعت پیشرفت می کند. در این موارد، انگشتان دست یا پا درگیر خیلی سریع رشد می‌کنند و اغلب شامل رشد غیرطبیعی در کف دست مجاور یا جلوی پا می‌شوند.

کودکان مبتلا به ماکروداکتیلی ممکن است سایر تفاوت ‌های اسکلتی عضلانی نیز داشته باشند. شایع ترین آن ها سنداکتیلی، تار یا به هم چسبیدگی انگشتان دست یا پا است.

اگرچه ماکروداکتیلی یک بیماری خوش خیم است، اما باعث بدشکلی می شود، از نظر زیبایی متفاوت به نظر می رسد و ممکن است بر عملکرد طبیعی دست یا پای کودک شما تأثیر بگذارد. بنابراین بسیار مهم است که حتما برای درمان این عارضه نزد فوق تخصص ارتوپد کودکان مراجعه نمایید.

علل ماکروداکتیلی

تاکنون علت دقیق برای این عارضه عنوان نشده است، بر این باورند که این بیماری ارثی نیست، اما ممکن است در عوض با اختلال در رشد دوران بارداری مرتبط باشد.

همچنین ماکروداکتیلی می تواند همراه با سایر بیماری ها و سندرم ها از جمله نوروفیبروماتوز ، هامارتوم لیپوفیبروماتوز، شرایط عروقی و کمپلکس توبروس اسکلروزیس رخ دهد.

بیشتر بخوانید: اصلاح کوتاهی انگشت پا چگونه است؟

علائم و نشانه های ماکروداکتیلی

نشانه اصلی ماکروداکتیلی ظاهر شدن یک یا چند انگشت به طور غیرطبیعی و بزرگ است. یعنی انگشتان است کودک دارای حالت طبیعی نمی باشند و کاملا در ظاهر قابل تشخیص است.

سایر علائم ماکروداکتیلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • رشد غیر طبیعی در دست یا پای آسیب دیده
  • سفتی انگشتان
  • مشکل در حرکت دادن انگشتان و یا گرفتن اشیا
  • تورم
  • درد

تست و تشخیص ماکروداکتیلی

عکس متفاوت بودن انگشتان دست

رشد زیاد انگشتان دست

در صورتی که نوزاد در زمان به دنیا آمدن دارای این عارضه باشد به وضوح قابل تشخیص است، اما در برخی موارد ممکن است کمی دیرتر خود را نشان بدهد، در این شرایط یک الی دو سال از به دنیا آمدن کودک میگذرد و پس از آن علائم این بیماری قابل تشخیص است.

اما زمانی که علائم اولیه نمایان می شود و شما برای تشخیص دقیق تر نزد پزشک مراجعه می کنید، معاینات در ابتدا با بررسی دست و پای دارای آسیب شروع می شود.

در بیشتر موارد، پزشکان برای تایید تشخیص، عکس برداری با اشعه ایکس را توصیه می کنند. اشعه ایکس تصاویری از استخوان ها تولید می کند و به پزشکان کمک می کند تا ساختار زیرین دست یا پا را شناسایی کنند.

علاوه بر معاینه فیزیکی و اشعه ایکس، ممکن است موارد زیر نیز از شما خواسته شود:

  • ام آر آی: ترکیبی از آهنرباهای بزرگ، فرکانس های رادیویی و یک کامپیوتر برای تولید تصاویر دقیق از اندام ها، بافت های نرم، عضلات، رباط ها و سایر ساختارهای بدن استفاده می کند. این آزمایش می تواند به تعیین اینکه کدام بافت زیرین بزرگ شده است کمک کند. البته خیالتان راحت باشد که در زمان انجام این آزمایش کودک شما تحت تاثیر اشعه قرار نمی گیرد.
  • تست های دامنه حرکتی برای تعیین اینکه آیا این وضعیت بر حرکت و مهارت تأثیر می گذارد یا خیر
  • تست های ارزیابی عصبی برای تعیین اینکه آیا این وضعیت به عصب آسیب رسانده یا فشرده شده است یا خیر

دقت داشته باشید که توصیه می کنیم تمامی این موارد را به خوبی انجام دهید، هرچقدر تشخیص انجام شده دقیق تر باشد، راحت تر می توان یک گزینه درمانی مناسب برای کودک انتخاب کرد.

درمان ماکروداکتیلی در کودکان

ماکروداکتیلی در کودکان

درمان ماکروداکتیلی در کودکان

این که چه گزینه درمانی برای کودک انتخاب شود، به شدت وضعیت کودک و همچنین سن و رشد آن بستگی دارد که با مراجعه نزد بهترین متخصص ارتوپد کودکان قابل تشخیص است.

درمان های غیر جراحی

اگر رشد انگشتان یا انگشتان آسیب دیده کودک شما ثابت است، به این معنی که بدتر نمی شود و در تحرک او اختلال ایجاد نمی کند، این امکان برای پزشک وجود دارد که با استفاده از سایر روش های درمانی به درمان عارضه کمک کنید.

همچنین بخوانید: درمان انگشت اضافه در پای نوزاد

درمان های جراحی

از آنجایی که ماکروداکتیلی اغلب یک بدشکلی آشکار ایجاد می کند و می تواند به تدریج بدتر شود، بسیاری از خانواده ها به دنبال درمان قطعی تری هستند که در این شرایط برای اکثر کودکان مبتلا به ماکروداکتیلی، این گزینه جراحی می باشد.

البته که جراحی ماکروداکتیلی پیچیده است و ممکن است چندین روش برای دستیابی به اهداف متوقف کردن رشد غیرطبیعی و ایجاد دست یا پا تقریباً به حالت طبیعی نیاز باشد. در خصوص این که آیا جراحی برای کودک شما قابل انجام است و یا این که کودک می تواند آن را تحمل کند؛ پزشک متخصص راهنمایی های لازم را ارائه می دهد.

جراحی می تواند شامل برداشتن پوست اضافی و بافت زیر جلدی برای باریک کردن عرض انگشتان آسیب دیده باشد. هنگامی که استخوان های دست به طول بالغ می رسند نیز ممکن است اپی فیزیودز مورد نیاز باشد.

در این روش، صفحات رشد تک تک استخوان های دست بسته می شود تا از افزایش مداوم طول جلوگیری شود. در شدیدترین موارد پیشرونده، در صورتی که تمام ابزارهای دیگر برای کنترل رشد انگشت ها از بین رفته باشد، ممکن است نیاز به قطع جزئی دست باشد. همچنین پس از جراحی، دست یا پای آسیب دیده کودک شما با گچ یا آتل بی حرکت می شود.

مراقبت های بعدی پس از درمان

با توجه به این که عملی که برای درمان این آسیب استفاده می شود بسیار پیچیده است، به همین جهت لازم است که پس از جراحی به صورت جدی مراقبت ها و نکات ایمنی رعایت شود.

اگر کودک شما نیاز به جراحی داشته باشد، در 2 تا 3 ماه اول پس از جراحی چند بار معاینه می شود و سپس هر 6 تا 12 ماه یکبار برای نظارت بر عملکرد و ادامه رشد معاینه می شود.

در طی این ملاقات ها پزشک به شما توضیح خواهد داد که شرایط کودک به چه صورت است و نتایج جراحی تا چه حد موفقیت امیز بوده است.

کلام آخر

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با ماکروداکتیلی در کودکان آشنا نماییم. در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *