لوردوز در کودکان

لوردوز در کودکان


()

لوردوز به نوعی آسیب در ستون فقرات گفته می شود که در طی آن مهره های ستون فقرات در قسمت های انتهایی کمر بیشتر از حد طبیعی به سمت داخل کشیده می شود. لوردوز در کودکان به دلایل متنوعی ایجاد می شود که برای انتخاب گزینه های درمانی لازم است در ابتدا علل آن مشخص شود.

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا به صورت کامل در خصوص لوردوز در کودکان صحبت کنیم و بررسی نماییم که علت و علائم این بیماری چیست و در صورت بروز چگونه می توان آن را درمان کرد؛ بنابراین اگر کودک شما دارای علائم این عارضه می باشد و می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد آن به دست آورید. توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

لوردوز چیست؟

گودی کمر

گودی کمر در کودکان

ستون فقرات دارای یک قوس طبیعی می باشد که به کمک این قوس ضربه یا شوک های موجود جذب می شود. در صورتی که فردی به بیماری لوردوز دچار باشد ستون فقرات تحت تاثیر قرار می گیرد و فشاری غیر طبیعی به آن وارد می شود که در پی این موضوع فرد درد و آزار بسیاری را متحمل می شود.

لوردوز می تواند تمامی افراد در هر گروه سنی را تحت تاثیر قرار دهد، با این حال در مورد کودکان برای والدین نگرانی بسیاری به همراه دارد. اما باید بگوییم که این عارضه در کودکان موضوع چندان نگران کننده ای نمی باشد و در سنین پایین اغلب برای همه ایجاد می شود.

با این حال اگر همراه با افزایش سن کودک این عارضه همچنان ادامه داشته باشد می تواند نشان از یک بیماری خاص باشد و لازم است تا به صورت جدی به دنبال درمان نزد فوق تخصص ارتوپد کودکان باشید.

علت ابتلا به لوردوز در کودکان چیست؟

در مورد کودکان، ممکن است برخی از آن ها به صورت مادرزادی به این عارضه دچار باشند و یا گروهی دیگر در سال های اولیه زندگی بنابر شرایط مختلف یا برخی بیماری ها به آن دچار شده باشند. در ادامه رایج ترین دلایل لوردوز را برای شما آورده ایم:

  • وضعیت بدنی نامناسب
  • انجام عمل جراحی در ناحیه کمر
  • اختلالات ژنتیکی
  • مشکلات سیستم عصبی
  • ابتلا به مشکلات لگن

علائم گودی کمر در کودکان چیست؟

قوس کمر در کودکان

قوس کمر

در مورد علائم باید بگوییم که علائم در هر کودک نسبت به کودک دیگر متفاوت است، اما بارز ترین نشانه لوردوز برجستگی باسن و کمر درد در کودکان است. دیگر علائم این بیماری متفاوت است و باید بررسی کرد که آیا با دیگر مشکلات ستون فقرات نظیر دیستروفی عضلانی، مشکلات رشد لگن یا اختلالات سیستم عصبی نیز همراه هست یا نه.

همچنین این مورد را هم در نظر داشته باشید که علائم لوردوز در کودکان بسیار شبیه به دیگر عارضه های کمر است و اغلب افراد آن ها را با هم اشتباه می گیرند؛ بنابراین تشخیص این موضوع کمی دشوار است و لازم است که برای بررسی های دقیق تر نزد پزشک متخصص مراجعه نمایید.

همچنین بخوانید: کیفوز یا قوز پشتی در کودکان چگونه درمان میشود

ابتلا به قوس کمر در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

زمانی که شما با توجه به علائم اولیه کودک خود را نزد پزشک می برید، در ابتدا در مورد علائم و مشکلات کودک از شما سوال پرسیده می شود. پس از آن کودک شما از نمای ظاهری بررسی می شود و همچنین لگن او نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد.

همچنین پزشک سابقه خانوادگی کودک ابتلا به این عارضه را بررسی می کند و در نهایت تمامی سوابق پزشکی کودک بررسی می شود و برخی از آزمایشات و عکس برداری ها خواسته می شود.

آزمایش هایی که کودک شما باید انجام دهد به شرح زیر است:

اسکن استخوان: این نوع اسکن برای رد احتمال ابتلا به عفونت‌ها یا شکستگی استخوان در کمر کودک انجام می ‌شود.

عکس‌ برداری به وسیله اشعه ایکس: این آزمایش برای تصویربرداری از بافت ‌ها و ارگان ‌های داخلی و استخوان ‌ها انجام می‌ شود.

سی تی اسکن: در این نوع آزمایش تصویری از اشعه ایکس و کامپیوتر برای گرفتن عکس‌ های دقیق از بدن استفاده می ‌شود.

ام آر آی: در این آزمایش تصویری از مگنت ‌های بزرگ، رادیوفرکانسی و کامپیوتر برای گرفتن عکس‌ های دقیق از ارگان ‌ها و ساختار های بدن استفاده می ‌شود. با کمک این عکس‌ ها می‌ توان احتمال ابتلا به مشکلات دیگر در نخاع و عصب‌ ها را رد کرد.

لوردوز در کودکان چگونه درمان میشود؟

درمان لوردوز

درمان گودی کمر در کودکان

برای درمان این بیماری هم می توان از روش های درمانی جراحی استفاده کرد و هم غیر جراحی، بنابراین به جهت بررسی باید شدت این عارضه بررسی شود.

جدا از شدت قوس کمر، باید به موضوعاتی دیگر مثل سن، وضعیت سلامت و سابقه پزشکی کودک توجه داشت؛ پس از بررسی تمامی این موارد می توان یک روش درمانی مناسب را انتخاب کرد.

تمرینات ورزشی

برای کودکان همیشه تلاش می شود تا در ابتدا از روش های درمانی ساده استفاده کرد، یکی از این روش ها ورزش می باشد، مخصوصا در شرایطی که قوس کمر به دلیل شرایط بدنی بد ایجاد شده باشد تاثیر ورزش بسیار افزایش می یابد.

البته با توجه به این که بسیاری از حرکات ممکن است فشاری بیشتر بع گودی کمر وارد کنند و وضعیت کودک بدتر شود، بنابراین برای این حرکات حتما باید از یک متخصص فیزیوتراپی راهنمایی بخواهید تا تمرینات را متناسب با وضعیت کودک شما ارائه دهد.

تصحیح وضعیت بدنی

متاسفانه بیشتر به والدین به نوع وضعیت بدنی کودک توجهی ندارند، در صورتی که داشتن یک وضعیت بدنی مناسب در هنگام انجام کارهای مختلف مثل راه رفتن، بلند شدن، نشسن، قرار گیری پشت صندلی، بلند کردن اشیا و … موجب می شود تا کودک از بسیاری مشکلات کمری در امان باشد و آسیبی به او وارد نشود.

بنابراین در مرحله اول باید به کودک خود آموزش دهید که ستون فقرات خود را در چه وضعیتی حفظ کند و نسبت به حالت بدنی خود در زمان انجام فعالیت های مختلف توجه داشته باشد.

استفاده از بریس و وسایل کمکی

در برخی شرایط لازم است تا برای مدتی مشخص شده کودک از بریس یا دیگر وسایل درمانی استفاده کند، این روش ها به این جهت توصیه می شود که بدن کودک در یک وضعیت صحیح قرار بگیرد و همین موضوه به مرور موجب می شود تا گودی کمر از بین برود.

البته برای موثر بودن، نیاز است بیماران برس را برای 16 تا 23 ساعت در روز استفاده کنند و تا زمانی که در حال رشد هستند به استفاده آن ادامه بدهند، هر چه بیشتر بریس را استفاده کنند، تاثیر بیشتری خواهند دید.

جراحی

در برخی مواقع میزان گودی کمر در کودکان به حدی زیاد است که تنها به کمک جراحی می توان این عارضه را درمان کرد و سایر روش های درمانی نتیجه بخش نخواهد بود. در چنین شرایطی لازم است که وضعیت بدنی کودک به خوبی بررسی شود و پس از آن از یکی از روش های جراحی استفاده شود.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با علت، علائم و درمان لوردوز در کودکان آشنا نماییم. در آخر این مورد را در نظر داشته باشد که اگر علائم این عارضه را در کودک خود مشاهده کرده اید حتی اگر به نظرتان موضوعی جدی نمی باشد بازهم توصیه می شود که برای تشخیص دقیق تر نزد پزشک متخصص مراجعه نمایید.

زیرا کودکان در وضعیت رشد قرار دارند و بروز هر گونه آسیب در آن ها می تواند سبب بروز مشکلاتی در آینده باشد و حتی روند رشد کودک را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین بهتر است به کوچک ترین آسیب نیز توجهی ویژه داشته باشید.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در قسمت نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *