فلج زایمانی

فلج زایمانی


()

فلج زایمانی یا آسیب شبکه بازویی نوزادان عارضه ای است که در حین تولد نوزاد رخ می دهد، شبکه بازویی یا شبکه عصبی براکیال، مجموعه ای از عصب ها هستند که از گردن به شانه و تا دست کشیده می شوند. آسیب به این قسمت ممکن است در تمامی زمان ها رخ دهد، اما اکثریت آسیب های شبکه بازویی مربوط به زمان تولد می شود و در این زمان شانه نوزاد در کانال زایمان گیر می کند.

این آسیب در شبکه بازویی نوزاد کشیده می شود و سبب آسیب عصبی در این قسمت می شود. البته زایمان روند پیچیده ای دارد و در بیشتر شرایط اورژانسی است، در این حالت ممکن است در شرایطی دیگر از جمله: درشت بودن نوزاد، طولانی شدن زمان زایمان، دیابت مادر و یا استفاده از ابزار های کمکی برای بیرون کشیدن نوزاد این آسیب رخ دهد.

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا با جزئیات بیشتری در خصوص فلج زایمانی صحبت کنیم و ببینیم که منظور از این آسیب چیست و آیا راه حلی وجود دارد یا خیر. بنابراین اگر کودک شما به این عارضه دچار شده است توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

انواع فلج زایمانی در نوزادان

فلج زایمانی در نوزادان

انواع فلج زایمانی

چند نوع از آسیب های بازویی نوزاد در حین زایمان وجود دارد که به شرح زیر می باشند:

نوروپراکسی

این نوع شایع ترین و خفیف تریم آسیب فلج زایمانی در نوزادان است که دلیل اصلی آن کشش و ایجاد پارگی های خفیف در عصب شبکه بازویی است. از آن جایی شدت این آسیب بسیار خفیف است بنابراین خود به خود و طی چند ماه برطرف می شود.

آسیب های نوروپراکسی در طی چند ماه به غشا و دیواره های محافظ عصب آسیب وارد می کنند اما به خود عصب آسیبی وارد نمی شود. با این وجود این نوع می تواند سبب درد و مشکلاتی برای کودک شود و لازم است که اقداماتی جهت درمان نزد متخصص ارتوپد اطفال صورت گیرد.

علائم نوروپراکسی به شرح زیر می باشد:

 • ضعف عضله در ناحیه‌ ی آسیب‌ دیده
 • احساس سوزش، گزگز و یا بی‌ حسی در ناحیه‌ ی آسیب‌ دیده
 • حساسیت و درد بسیار زیاد در ناحیه ‌ی آسیب ‌دیده
 • اختلالاتی در حواس

فلج ارب یا پارگی عصب

این مدل از آسیب زمانی رخ می دهد که عصب های شبکه بازویی در قسمت های بالایی بازو دچار آسیب شوند. این آسیب با نام های دیگری مثل فلج پارگی ارب یا پارگی شبکه بازویی نیز شناخته می شود.

میزان شدت در این آسیب متغیر است و اصلی ترین معیار در ایجاد آن مربوط به نوع و چگونگی آسیب می باشد. برخی از خطرات مربوط به فلح ارب عبارت است از:

 • فلج کامل یا نسبی در بازوی آسیب‌دیده
 • از دست دادن حس و یا عملکرد حرکتی در دست آسیب ‌دیده
 • کاهش نیرو (برای مشت کردن دست) و بی‌ حسی دست
 • دست آسیب‌ دیده ممکن است به ‌طرف بدن خم شود یا شل باشد.

این که چگونه می توان این آسیب را درمان کرد وابسته به شدت آسیب می باشد، گزینه های درمانی موجود عبارتند از: دارو، جراحی، درمانی های فیزیکی و فیزیوتراپی و ماساژ منظم بازوی آسیب دیده

همچنین بخوانید: درمان بیماری فلج حرکتی یا سی پی در کودکان

فلج کلومپک

این آسیب مربوط به قسمت پایینی شبکهی عصبی است که منجر به بی حسی، تنگی مردمک می شود. این آسیب بسیار بر روی دست، مچ و بازوی آسیب دیده تاثیر دارد و اصلی ترین دلیل آن گیر افتادگی شانه در لگن در حین زایمان است.

زمانی که در حین زایمان شانه کودک در لگن گیر کند، فشار بیشتر از حد توان وارد می شود و شانه های او کشیده می شود. در برخی مواقع این عارضه به خودی خود درمان می شود، اما در مواردی که شدت آن زیاد است به جراحی نیاز می شود.

نوروما

نوروما زمانی ایجاد می شود که بافت زخمی در اطراف و در کل صدمه رشد کند و در نتیجه فشار بسیار زیادی را روی عصب آسیب ‌دیده وارد می ‌کند. این فشار موجب می شود تا انتقال سیگنال از سمت عصب آسیب دیده دشوار باشد.

اگر زخم و میزان آسیب کم باشد، نوروما به خودی خود درمان می شود، اما اگر این آسیب بزرگ باشد احتمالا به جراحی برای برداشتن آن نیاز می شود.

یکی از پرکاربردترین روش هایی که برای این عارضه استفاده می شود نورولوزیس است، در این روش درمانی از کیسه های سرد یا گرم و مواد شیمایی مانند الکل بر روی ناحیه آسیب دیده استفاده می شود؛ طی تحقیقات انجام شده حدود پنجاه درصد از کودکان مبتلا به این آسیب از طریق این روش درمان می شوند.

علائم فلج زایمانی در کودکان چیست؟

فلج شبکه بازویی نوزاد

علائم فلج ارب

نشانه های آسیب دیدگی شبکه بازویی نوزاد معمولا کمی پس از تولد نوزاد ظاهر می شود، بارز ترین علائم این آسیب دیدگی عبارت است از:

 • واکنش زیادی در سمت سیب دیده‌ ی بدن مشاهده نمی‌ شود.
 • محدودیت حرکتی یا عدم حرکت در سمت آسیب ‌دیده
 • ظاهری چنگ مانند بر روی دست
 • انقباضات غیر عادی در عضله که ممکن است حتی بعد از درمان دائمی باشند.

آسیب شبکه بازویی با فلج ارب چطور اتفاق می افتد؟

مهم ترین دلیل رخ دادن این عارضه در کودکان مربوط به کشش و فشار بیش از حد در زمان تولد است. دلایل دیگری که سبب فلج زایمانی کودکان می شود عبارت است از:

 • زایمان در حینی کودک در حالت بریچ (پایین ‌تر بودن پاها بجای سر) است.
 • وزن و سایز زیاد کودک (درشتی کودک)
 • شانه‌های کودک در ناحیه‌ی لگن مادر گیر کرده باشد.
 • دیابت مادر در دوران بارداری
 • ضعف و رشد ناکافی عضلات گردن
 • چاقی مادر در دوران بارداری

حتی اگر هیچ یک از این موارد نباشد، در صورتی که پزشک در حین زایمان فشار نامناسبی را با دست به کودک وارد کند ممکن است شبکه بازویی دچار آسیب شود.

به طور مثال در وضعیتی که سر نوزاد بیرون باشد، اما شانه های او بین لگن مادر گیر افتاده باشد دیستوشی شانه رخ می دهد. در این زمان پزشک برای نجات کودک از خفگی یا جلوگیری از شرایط خطرناک مجبور است به شانه های کودک فشار وارد کند. این کار موجب پارگی و کشیدگی عصب های شبکه های بازویی در نوزاد می شود.

همچنین بخوانید: علت و درمان درد مفاصل در کودکان

گزینه ‌های درمانی آسیب شبکه بازویی در کودکان و نوزادان

فلج ارب

درمان فلج زایمانی

همان طور که بیان کردیم درمان این آسیب به میزان شدت آن و نوع آسیب وارد شده وابسته است. البته که در برخی از نوزدان به مداخله پزشکی احتیاجی نیست و به خودی خود با استفاده از درمان های فیزیکی درمان می شود اما برای برخی دیگر جراحی لازم است.

دارو

البته که دارو یک روش درمانی نیست، اما به جهت کاهش درد و کمک به شل شدن عضلات برای کسانی که دارای انقباض دردناک و سفت کننده هستند استفاده می شود.

جراحی

در صورتی که شدت آسیب در کودک زیاد باشد، بدون مداخله پزشکی درمان نمی شود و تنها گزینه درمانی موجود جراحی است.

یکی از شایع ترین جراحی هایی که برای این کودکان استفاده می شود روش انتقال عصبی است. در طی این روش پزشک می تواند عصب سالم را که فعال است اما کاربرد کمتری دارد بردارد و به عصب آسیب دیده انتقال دهد. به این روش پیوند عصب گفته می شود.

البته ممکن است استفاده از این روش کاملا برای درمان آسیب شبکه بازویی مفید نباشد، اما طی مطالعات انجام شده بسیاری از نوزادان که این جراحی را انجام داده اند بهبود یافته اند و توانسته اند مجدد از عضو آسیب دیده استفاده کنند.

این مورد را در نظر داشته باشید که جراحی پس از 3 ماه از بروز آسیب دیدگی انجام می شود، زیرا در بیشتر مواقع نوزادان در این سه ماه درمان می شوند و احتیاجی به درمان پیشرفته نمی باشد.

بنابراین پزشکان در ابتدا منتظر می مانند و اگر هیچ روند درمانی مشاهده نشد و وضعیت کودک ثابت باقی مانده بود به سراغ جراحی می روند.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را فلج زایمانی و جرئیات مربوط به آن آشنا نماییم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در قسمت نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *