فلج حرکتی

فلج حرکتی


()

بیماری فلج حرکتی یا سی پی چیست؟ انواع فلج مغزی کدام است؟ جدیدترین درمان بیماران سی پی کودکان چیست؟ آیا بچه های سی پی خوب میشن؟

این سوالات زمانی برای شما ایجاد می شود که نزد پزشک مراجعه کرده باشد و متوجه شده باشید کودک شما دارای بیماری فلج مغزی می باشد. در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی ما قصد داریم تا در خصوص تمامی جرئیات مربوط به بیماری فلج حرکتی صحبت کنیم؛ بنابراین توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

فلج مغزی چیست؟

راه رفتن کودکان سی پی

فلج مغزی در کودکان

در بدن انسان مغز یکی از مهم ترین اجزایی اصلی می باشد که مسئول کنترل رفتار، حرکات و اعمالی است که در طی روز توسط فرد انجام می شود. در این میان فلج مغزی یک واژه بسیار کلی است که به گروهی از اختلال ها گفته می شود.

یک حالت طبیعی بدن انسان دارای وضعیت طبیعی میان دست، پا و تنه می باشد، اما در فلج مغزی این هماهنگی بهم ریخته می شود. در فلج مغزی یکی از نواحی کنترل کننده حرکت در مغز (قشر مغز، هسته های قاعده ای یا مخچه)، آسیب دیده و یا رشد آن دچار اختلال می گردد.

بنابراین در یک دید کلی منظور از فلج مغزی بیماری ای می باشد که طی آن کنترل اعضای بدن به دلیل آسیب بخش هایی از مغز بهم ریخته می شود.

زمانی از اصطلاح فلج مغزی استفاده می شود که آسیب وارد شده به کودک مربوط به پیش از تولد، حسن تولد و یا در سال های ابتدایی زندگی باشد.

این نکته را باید در نظر داشته باشید که مشکلات مربوط به فلج حرکتی در سال های اولیه و زمانی که کودک در حال رشد است نشان داده می شود و چیزی که در بزرگسالی یا سال ها بعد مشاهده می شود با آن متفاوت است. بنابراین در سال های اولیه برای جلوگیری از عارضه های شدید تر باید نزد متخصص ارتوپد کودکان مراجعه کنید.

علل سی پی

توصیه می کنیم حتما در ابتدا ویدیو بالا را تماشا کنید، در این ویدیو هر آنچه که لازم است در خصوص این بیماری را بدانید توسط دکتر علیرضا غزنوی متخصص ارتوپد اطفال توضیح داده شده است.

این بیماری مادرزادی مربوط به آسیب هایی است که در طول دوره رشد کودک در رحم مادر اتفاق افتاده است، عموما ممکن است تا ماه ها پس از به دنیا آمدن کودک نتوان این عارضه را به درستی تشخیص داد، اما پس از 6 ماهگی کودک به خوبی قابل مشاهده هست.

با تمام این موضوعات علت دقیق این بیماری هنوز مشخص نشده است، اما موارد زیر در خصوص این بیماری بی تاثیر نیستند:

 • عفونت در دوران بارداری می تواند موجب تخریب و آسیب دیدن سیستم های عصبی جنین شود.
 • زردی شدید نوزاد
 • نرسیدن اکسیژن کافی به مغز یا وارد شده ضربه به سر در حین زایمان
 • ناسازگاری عامل Rh بین مادر و نوزاد
 • ضربه ‌های فیزیکی و متابولیسمی حین تولد

عوامل خطر

علاوه بر موضوعاتی که در بالا اشاره کردیم، برخی عوامل دیگر می توانند احتمال فلج حرکتی یا سی پی را در کودکان افزایش دهند، این عوامل شامل:

 • انجام زایمان بریچ(در آن ابتدا جنین از طریق پا، زانو یا باسن خارج می شود)
 • داشتن نمره پایین در تست آپگار که بلافاصله پس از زایمان برای سنجش سلامت جنین انجام می شود
 • نقوص فیزیکی تولد از جمله شکل‌گیری معیوب استخوان ستون فقرات، فتق کشاله ران، یا یک استخوان فک کوچک غیر طبیعی
 • مشکلات تنفسی و عروقی در جنین هنگام تولد
 • دو قلو یا چند قلوزایی
 • تشنج کردن در مدت کوتاهی پس از تولد
 • وزن بسیار پایین پس از به دنیا آمدن
 • تولد زودرس (نوزادانی که زود تر از هفته 37 بارداری به دنیا می آیند)
 • ناهنجاری مادرزادی سیستم عصبی، مانند سر کوچک غیرطبیعی (میکروسفالی)

همچنین بخوانید: اصلاح کوتاهی انگشت پا چگونه است؟

علائم

عکس بچه های سی پی

علل فلج حرکتی در کودکان

اگر میزان فلج حرکتی، مغزی یا سی پی زیاد باشد، علائم در هنگام تولد یا نهایت چند هفته بعد قابل مشاهده است، اما باید در نظر داشت که انواع مختلفی از این بیماری وجود دارد و برخی از علائم اولیه وابسته به نوع خاص سی پی متفاوت است.

رایج ترین علائمی که شما چند هفته پس از تولد کودک متوجه آن می شوید عبارت است از:

 • وضعیت غیرطبیعی: اغلب بدن نوزاد یا بسیار آرام و نرم یا بسیار سفت است.
 • گریه ضعیف یا تیز
 • مشکلات مکیدن و بلع
 • تشنج

اما حتی اگر کودک با بیماری فلج حرکتی متولد شود، این احتمال وجود دارد که برخی از علائم تا 1 الی 3 سالگی کودک مشاهده نشود. در این میان برخی از مشکلات وجود دارد که مرور زمان بدتر می شود و همزمان با رشد کودک ان ها شدت پیدا می کنند؛ این مشکلات شامل:

 • مشکلات دندانی
 • عضلات کوچک ‌تر در دست ‌ها یا پاهای مبتلا
 • سوزش پوست
 • احساسات غیرطبیعی

انواع فلج مغزی بر اساس اختلال حرکتی

1.فلج مغزی اسپاستیک:  موجب سفتی و مشكلات حرکتی می ‌شود.

2.فلج مغزی آتتوئيد: منجر به حركات غير ارادی و غیر قابل ‌کنترل می‌گردد.

3.فلج مغزی آتاكسيك: موجب آشفتگي و نقص در حس تعادل و حس عمقی می‌ شود.

تشخیص

زمانی که شما با توجه به علائم کودک نزد پزشک مراجعه می کنید، به جهت تشخیص بهتر از شما خواسته می شود تا برخی از آزمایشات لازم را انجام دهید. این آزمایشات متنوع می باشند اما احتمالا در یکی از دسته های زیر قرار دارند:

ای ار آی: تصویری سه بعدی از وضعیت دقیق مغز کودک ارائه می دهد.

سونوگرافی جمجمه: با کمک امواج فرکانسی بسیار بالا به جهت گرفتن تصاویر با کیفیت از مغز انجام می شود.

الکتروانسفالوگرام: اگر کودک دارای سابقه تشنج باشد، این آزمایش تجویز می شود، الکتروانسفالوگرام فعالیت الکتریکی مغز کودک شمارا ثبت می ‌کند. در فلج مغزی، احتمال وجود تغییراتی در الگوهای طبیعی امواج مغزی وجود خواهد داشت.

درمان فلج حرکتی یا سی پی در کودکان

عکس فلج مغزی

آیا بچه های سی پی خوب میشن

برای درمان ناهنجاری های مادرزادی لازم است که در ابتدا مشخص شود سی پی کودک شما در کدام دسته قرار دارد و علت دقیق آن چه می باشد؛ پس ابتدا باید تشخیص صحیح انجام شود؛ پس از آن متناسب با وضعیت کودک شما یکی یا چند تا از روش های درمانی زیر استفاده می شود.

قالب‌های گچی یا ارتز

به جهت درمان فلج حرکتی در ابتدا از روش های ساده تر استفاده می شود، به این صورت از شما خواسته می شود تا قالب های گچی مخصوص کودک خود استفاده کنید، این قالب ها کمک کننده ای جهت عملکرد صحیح در هنگام راه رفتن می بشند، همچنین اگر عضلات بیش از اندازه سفت شده باشند کمک می کند تا از انقباض زیاد جلوگیری شود.

فیزیوتراپی

انجام این روش موجب می شود تا قدرت، انعطاف پذیری و تعادل کودک افزایش پیدا کند. همچنین والدین آموزش خواهند دید که چگونه کارهای روزمره کودک را به راحتی انجام دهند. بنابراین اگر انجام کارهای کودک برای شما سخت شده است توصیه می کنیم حتما این روش را امتحان کنید.

بیوفیدبک

استفاده از روش بیوفیدبک به جهت راه رفتن صحیح کودکان فلج مغزی بسیار موثر می باشد. بنابراین کودکان مبتلابه بیماری سی پی و ناهنجاری ‌های اكواینوس (خم شدن مچ پا به پایین) ‌می ‌توانند از درمان بیوفیدبک به ‌منظور حركت بهره‌مند شوند.

تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال

این روش به عنوان یکی از جدیدترین درمان بیماران سی پی کودکان می باشد، این روش درمانی غیر تهاجمی مغز را مورد هدف قرار می دهد و با تحریک آن روند درمان را پیش می گیرد.

در این روش روش یک میدان مغناطیسی متمرکز توسط یک سیم‌ پیچ در عمق بافت مغز ایجاد می ‌گردد. تحریک مغز با استفاده از این روش می ‌تواند به تحریك سلول عصبی حركتی كه عملكرد حركتی را تسهیل می‌ سازد، منجر گردد.

مصرف دارو

البته باید در نظر داشت که دارو به این جهت تجویز می شود تا از مشکلات دیگری که در کنار این بیماری ایجاد می شود جلوگیری شود. به طور مثال داروهای ضد تشنج برای کاهش تشنج و داروهای بدون نسخه رفلاکس اسید مانند زانتاک برای کودکانی که عضلات معده و مری ضعیفی دارند، تجویز می شود.

جراحی

آخرین گزینه درمانی که وجود دارد جراحی می باشد، البته از این روش برای همه افراد نمی شود استفاده کرد، عموما جراحی برای اصلاح و پیشگیری از مشکلات مفاصل، ماهیچه ها و تاندون ها به صورت تراز کردن صحیح قسمت های بدن برای تقویت رشد سالم استفاده می شود.

کلام آخر

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با فلج حرکتی یا CP در کودکان آشنا نماییم. در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *