فلج ارب

فلج ارب


()

بسیاری از بیماری ها وجود دارد که ممکن است در حین تولد نوزاد ایجاد شود، این بیماری ها می تواند شامل بیماری های تنفسی، ارتوپدی، معلولیت ها، بیماری های قلبی و … باشد. برخی از این بیماری ها علی رغم سالم بودن نوزاد به دلیل زایمان سخت و اشتباهات پزشکی رخ می دهد؛ به طور مثال یکی از این عارضه ها فلج ارب است.

در این مقاله از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا شما را با تمامی جزئیات مربوط به این عارضه آشنا کنیم و بررسی نماییم که علت دقیق آن چیست و در صورت رخ دادن چگونه می توان به درمان آن کمک کرد. بنابراین توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

فلج ارب چیست؟

فلج ارب در نوزادان

فلج ارب چیست

فلج ارب که به آن فلج تولد شبکه بازویی یا فلج ارب-دوشن نیز گفته می شود، وضعیتی است که در اثر آسیب عصبی در طول فرآیند زایمان ایجاد می شود.

شبکه بازویی شبکه ای از اعصاب است که سیگنال هایی را از ستون فقرات به شانه ها، بازوها و دست ها ارسال می کند. اگر این اعصاب به شدت کشیده یا کشیده شوند، فلج ارب ممکن است ایجاد شود که در صورت ایجاد لازم است که برای درمان نزد فوق تخصص ارتوپد اطفال مراجعه نمایید.

انواع آسیب های فلج ارب

انواع مختلفی از آسیب های فلج زایمانی وجود دارد. نوع آسیب شبکه بازویی که در کودک ایجاد می شود می تواند وابسته به شدت آسیب شبکه عصبی باشد.

چهار نوع آسیب عصبی عبارتند از:

نوروپراکسی

این شایع ترین نوع فلج ارب است. در این نوع، اعصاب کشیده می شوند اما پاره نمی شوند و باعث سوزش یا سوزش می شوند. نوروپراکسی معمولاً در عرض سه ماه یا کمتر خود به خود بهبود می یابد.

نوروما

شدیدتر از نوروپراکسی، نوروما است که زمانی رخ می دهد که بافت اسکار ایجاد می شود و اعصاب از پارگی اولیه بهبود می یابند. این عارضه به طور جدی به اعصاب سالم فشار وارد می کند. اکثر کودکان مبتلا به نوروما تنها در حدی بهبودی به دست می آورند.

پارگی

این آسیب زمانی رخ می دهد که عصب پاره شود. این نوع آسیب به خودی خود بهبود نمی یابد و به طور کلی نیاز به جراحی پیوند عصبی دارد تا اعصاب آسیب دیده دوباره به هم برسند.

انحراف

این شدیدترین آسیب شبکه بازویی است و زمانی اتفاق می‌افتد که ریشه ‌های عصبی به طور کامل از نخاع پاره شده و منجر به ضعف و فلج دائمی عضلات می‌ شود. جراحی می تواند به ترمیم اعصاب پاره شده کمک کند، اما نمی تواند آنها را دوباره به نخاع وصل کند.

همچنین بخوانید: درمان بیماری فلج حرکتی یا سی پی در کودکان

علل فلج ارب

فلج زایمانی

علائم فلج ارب

یکی از شایع ترین علل فلج ارب وضعیتی به نام دیستوشی شانه است که زمانی رخ می دهد که شانه نوزاد در پشت استخوان مادر در هنگام زایمان گیر کند.

این آسیب در حین زایمان رخ می دهد؛ زمانی که پزشک در حال خارج کردن نوزاد است و به دلیل وضعیت بد قرار گیری فشار بسیاری به بازو وارد می شود.

شرایط دیگری که ممکن است باعث فلج ارب شود عبارتند از:

 • کشیدن سر یا گردن نوزاد به طرفین هنگام عبور از کانال زایمان
 • کشیدن شانه های نوزاد در هنگام زایمان
 • کشیدن پای نوزاد در حین زایمان بریچ، فشار بیش از حد بر بازوهای نوزاد
 • دررفتگی یا شکستگی در استخوان ترقوه

البته باید این مورد را هم در نظر داشت که تمامی عوامل بالا می توانند جزو سهل انگاری پزشکان در حین زایمان نیز باشند. زیرا پزشکان باید تمامی موارد قابل پیشگیری از فلج ارب را ایجاد کنند.

همچنین چند فاکتور خطر وجود دارد که ممکن است احتمال آسیب دیدگی عصب شبکه بازویی را در طول زایمان افزایش دهد.

عوامل خطر منجر به فلج ارب عبارتند از:

 • شکل غیر طبیعی لگن مادر
 • وزن زیاد نوزاد در حین زایمان
 • قرار گیری اشتباه کودک
 • دیابت مادر
 • چاقی مادر
 • نابلدی پزشک و کادر درمان

علائم فلج ارب

چندین علامت رایج وجود دارد که ممکن است به این معنی باشد که کودک دچار فلج ارب شده است. البته که علائم فلج ارب بسته به میزان آسیب اعصاب شبکه بازویی می تواند متفاوت باشد.

علائم قابل توجه فلج ارب عبارتند از:

 • توانایی محدود در گرفتن اشیا یا استفاده از یک دست برای گرفتن
 • رشد محدود عضلانی یا عصبی در بازو یا دست
 • لنگ زدن بازو
 • ضعف عضلانی در یک بازو
 • بی حسی یا گزگز در شانه، بازو یا دست
 • فلج جزئی یا کامل بازو

اگر زایمان سختی داشته اید و کودک شما هر یک از علائم ذکر شده در بالا را تجربه می کند، ممکن است دچار فلج ارب شده باشد.

تشخیص فلج ارب

اگر مشکوک به فلج ارب هستید، باید با پزشک یا متخصص اطفال خود مشورت کنید. فقط یک متخصص پزشکی می تواند به طور دقیق تشخیص این عارضه را انجام دهد زیرا برخی از علائم آن بسیار شبیه به عارضه های دیگر می باشد.

پزشک چندین معاینه و آزمایش تصویربرداری را برای تشخیص فلج شبکه بازویی انجام می دهد.

تست های رایج ارزیابی فلج ارب عبارتند از:

سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری): این اسکن از چندین زوایای بدن عکس می گیرد تا آسیب به بافت های نرم مانند شبکه بازویی را جستجو کند.

اسکن MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی): این اسکن از بافت های داخلی بدن برای بررسی آسیب عصب شبکه بازویی عکس می گیرد.

مطالعه هدایت عصبی: این آزمایش فیزیکی نشان می دهد که تکانه های الکتریکی از الکترودها با چه سرعتی از اعصاب شبکه بازویی عبور می کنند.

معاینه فیزیکی: پزشکان به دنبال هرگونه نشانه فیزیکی آسیب عصبی مانند ضعف عضلانی و محدودیت حرکت بازو، شانه، مچ دست یا دست خواهند بود.

پزشک کودک شما ممکن است از ترکیبی از این تست های تشخیصی برای تعیین تشخیص دقیق استفاده کند.

همچنین بخوانید: درمان تورتیکولی یا انحراف گردن در کودکان

درمان فلج ارب

درمان آسیب به شبکه بازویی

ایا فلج ارب درمان میشود

پزشکان از تشخیص و پیش آگهی کودک شما برای تعیین بهترین برنامه درمانی برای وضعیت او استفاده خواهند کرد.

موارد خفیف کشش اعصاب ممکن است فقط به فیزیوتراپی نیاز داشته باشد. موارد شدیدتر پارگی اعصاب ممکن است به درمان و جراحی فشرده نیاز داشته باشد تا به کودک کمک کند تا حرکت بازو، دست یا شانه خود را بازیابد.

اما باید این مورد را در نظر داشته باشید که کلید بهبودی کامل از فلج ارب، شروع زودهنگام درمان است. درمان فلج ارب زمانی موثرتر است که در چهار هفته اول پس از تولد کودک شروع شود.

فیزیوتراپی

اکثر موارد فلج ارب خفیف هستند و با فیزیوتراپی بهبود می یابند .

فعالیت های فیزیوتراپی برای فلج ارب عبارتند از:

 • تمرینات دامنه حرکتی
 • فعالیت های حسی
 • آموزش قدرت
 • کشش

بهترین نوع فیزیوتراپی برای کودک شما بستگی به مسائلی دارد که با آن مواجه است. حرکات کششی و دامنه حرکتی می‌تواند کنترل کودک را بر بازو بهبود بخشد، در حالی که فعالیت‌های حسی می‌توانند به بازگرداندن هرگونه احساس از دست رفته کمک کنند.

کار درمانی

کاردرمانی ممکن است برای کمک به کودکان در بهبود استفاده از دست و انگشتان استفاده شود. این نوع درمان بر روی این تمرینات تمرکز می کند تا استقلال و توانایی انجام کارهای روزانه را بهبود بخشد.

کاردرمانی می تواند به کودکان کمک کند تا مهارت های خود را بهبود بخشند در حالی که:

 • حمام کردن
 • مسواک زدن دندان ها
 • شانه کردن مو
 • طراحی و بازی
 • خوردن و آشامیدن
 • نوشتن

عمل جراحي

جراحی برای فلج ارب می تواند آسیب به اعصاب شبکه بازویی را که به خودی خود بهبود نمی یابند، مانند شبکه بازویی پاره شده، ترمیم کننده باشد. بنابراین فقط در صورتی استفاده می شود که فرزند شما علیرغم سایر گزینه های درمانی بهبودی نشان ندهد.

در طی این جراحی انتقال عصب یا تاندون اعصاب سالم را از قسمت دیگری از بدن برای ترمیم اعصاب شبکه بازویی آسیب دیده حذف می کند. پزشکان حتی ممکن است تصمیم بگیرند تا فیبرهای عصبی آسیب دیده را که قابل ترمیم نیستند، به طور کامل حذف کنند.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را فلج ارب و جزئیات مربوط به آن آشنا کنیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در قسمت نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *