علت کمر درد در کودکان

علت کمر درد در کودکان


()

کمر درد در کودکان یکی از عارضه های شایعی است که اکثر آن را تجربه می کنند. اگرچه در بیشتر موارد کمردرد کودکان مربوط به مشکل حاد و جدی نمی باشد، اما با این حال می تواند برای والدین نگران کننده باشد. از این رو قصد داریم تا در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی در خصوص علت کمر درد در کودکان صحبت کنیم و بررسی نماییم که چه چیزی موجب این درد برای کودکان می شود.

یکی از شایع ترین دلایل کمر درد در کودکان مربوط به کشیدگی عضلات و استفاده بیش از حد از بدن است، اگر نگران کمردرد کودک خود هستید بسیار مهم است که در ابتدا علت بروز آن را پیدا کنید، زیرا روش های درمانی متعددی برای این عارضه وجود دارد که برای انتخاب آن ها لازم است که در ابتدا علت درد مشخص شود.

بنابراین اگر کودک شما به کمر درد های ناگهانی یا مستمر دچار است توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

دلایل کمردرد در کودکان چیست؟

علت کمردرد در کودکان

علت کمردرد در کودکان

در ادامه رایج ترین دلایلی که منجر به بروز کمر درد در کودکان میشود را برای شما آورده ایم، در نظر داشته باشید که فارق از اینکه علت درد در کودک شما می باشد، برای درمان لازم است که نزد متخصص ارتوپد کودکان مراجعه کنید.

درد عضلات کمر

یکی از شایع ترین دلایلی که باعث کمر درد در کودکان می شود مربوط به درد عضلات کمر می باشد، آسیب ‌دیدگی ‌های مرتبط شامل استرین و کشیدگی رباط، آسیب ناشی از استفاده بیش از حد و نامناسب، مشکلات حالت اندامی و ضعیف بودن عضلات کمر می ‌شود.

شکستگی استرسی

احتمال بروز شکستگی های استرسی در ستون فقرات کودکان بسیار زیاد است، البته که دلیل ایجاد این نوع از شکستگی خیلی مشخص نیست اما علائم آن به مرور زمان نمایان می شود.

شایع ترین نوع این مدل از شکستکی اسپوندیلوز یمی باشد، این بیماری آسیبی است به استخوان های پشت ستون فقرات وارد می شود، این بیماری معمولا در نوجوان های ورزشکار به خصوص آن هایی که در ورزش هایی مثل ژیمناسیک و شنا فعالیت دارند دیده می شود.

اگر این عارضه در هر دو طرف ستون فقرات ایجاد می شود، سبب ناپایداری ستون فقرات می شود و کودک به عارضه‌ای موسوم به اسپوندیلولیستزی یا سر خوردن مهره دچار می‌شود. سرخوردن مهره باعث انحراف و عدم‌ هم‌ترازی ستون فقرات می ‌شود.

مشکلات دیسک

درصد شیوع فتق دیسک در کودکان بسیار کمتر از بزرگسالان است، با این حال بازهم این احتمال وجود دارد که فتق دیسک در کودک ایجاد شود که در این شرایط ماده محافظ و نرم بین مهره ها از فضای خود بیرون می زند و فشار بسیاری به عصب و نخاع وارد می شود.

ماده دیسک در کودکان دارای انعطاف بسیاری می باشد و خاصیت ارتجاعی نیز دارد، به همین دلیل بسیار بهتر از بزرگسالان در برابر نیروهای خارجی مقاومت دارد، اما این خاصیت به مرور زمان و بالا رفتن سن کمتر می شود در نتیجه این موضوع احتمال پارگی و فتق دیسک در بزرگسالات بیشتر است.

در هر حال اگر نیروی وارد شده به کمر شدید باشد احتمال پارگی دیسک وجود دارد و در این شرایط درد بسیاری به کودک وارد می شود و لازم است که سریعا برای درمان اقدام کنید.

عفونت

تشخیص این مورد کمی سخت تر از موارد قبل است، در صورتی که کودک شما علاوه بر کمر درد علائم دیگری همچون احساس کسالت و تب خفیف داشته باشد احتمالا به عفونت مفاصل و استخوان دچار شده است و لازم است که به صورت جدی برای درمان اقدام کنید.

ناهنجاری ‌های مربوط به هم‌ ترازی

در صورتی که کودک شما دارای مشکلات هم ترازی باشد احتمالا درد در ناحیه کمر نیز افزایش می یابد. البته این درد زمانی شروع میشود که میزان نا متعارف بودن زیاد باشد و در خصوص بدشکلی های جزئی تر در فاصله زمانی طولانی درد شروع میشود.

از شایع ترین بدشکلی های ستون فقرات می توان به اسکولیوز و کیفوز اشاره کرد، در صورتی که که کودک شما دارای عارضه کیفوز باشد زمانی که پشت به او نگاه می کنید متوجه انحا مهره های کمری می شوید، میزان درد کمر در این کودکان وابسته به فعالیت هایی که انجام می دهند و شدت خمیدگی دارد.

بیشتر بخوانید: منظور از نرمی مفاصل در کودکان چیست؟

علائم نگران کننده کمردرد در کودکان

کمردرد در کودکان

علائم کمردرد در کودکان

بسیاری از والدین نمی دانند که در چه شرایطی کمردرد در کودکان طبیعی است و در چه زمانی جای برای نگرانی وجود ندارد و یک امر طبیعی است. برخی مواقع کمر درد کودکان تنها ناشی از فعالیت زیاد و خستگی رباط یا عضله می باشد، بنابراین با داشتن کمی استراحت درمان میشود.

اما در شرایطی دیگر ممکن است کمر درد نشان از عارضه ای جدی باشد که باید به صورت دقیق تر درمان شود، از بارز ترین علائمی که شما باید در کنار کمردرد آن ها را جدی بگیرید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دائمی بودن درد
 • استمرار درد بیش از چند هفته
 • ضعف، بی‌حسی یا درد پا
 • درد شبانه: به‌ویژه دردی که کودک را از خواب بیدار کند
 • علائم بیماری عمومی مانند تب، لرز، کسالت و کاهش وزن

البته لازم به ذکر است که همیشه این علائم نشان از مشکلی جدی تر نمی باشد، با این حال بهترین کار این است که پس از مشاهده هر یک از آن ها نزد پزشک متحصص مراجعه نمایید تا آزمایش های لازم انجام شود و در صورت نیاز گزینه های درمانی لازم ارائه شود.

همچنین بخوانید: تشخیص و درمان اختلالات رشدی کودکان

درمان کمردرد در کودکان و نوجوانان

درمان کمر درد کودکان

درمان کمر درد کودکان در سنین مختلف

روش های درمانی که برای کمردرد ارائه می شود در مرحله اول به جهت تسکین درد و علائم می باشند. در اکثریت مواقع کمر درد در کودکان کوتاه مدت و بی خطر است، در این موارد با انجام کارهایی ساده مثل استراحت، استفاده از کمپرس سرد و گرم و مصرف مسکن های بدون نسخه می توان درد کودک را تسکین داد.

اما اگر کودک به کمردردی شدید و آزاردهنده دچار باشد و با استفاده از روش های بالا نتوان درد او را تسکین داد، لازم است که نزد متخصص فیزیوتراپی مراجعه نمایید، در این جلسات تمرینات و حرکات اصلاحی مخصوص به کودک ارائه می شود و این گونه می توان درد او را درمان کرد.

در مواردی خاص که کمردرد نشان از بیماری های جدی باشد، لازم است تا از روش های درمانی جدی تر برای کودک استفاده کرد، در این شرایط در ابتدا آزمایش و عکسبرداری های لازم انجام می شود و پس از آن متناسب با شرایط کودک پزشک بهترین روش درمانی را ارائه می دهد.

بنابراین اگر علاوه بر کمردرد در کودکتان علائم دیگری احساس کرده اید حتما برای تشخیص دقیق تر نزد متخصص مربوطه مراجعه نمایید.

توصیه هایی برای پیشگیری از کمردرد در کودکان

نحوه صحیح استفاده از کیف برای کودکان

پیشگیری از کمردرد در کودکان

با چند راهکار ساده می توان از بروز بسیاری از درد ها و علائم در کودکان جلوگیری کرد، از مهم ترین این موارد رعایت حالت اندامی مناسب در کودکان است، با توجه به اینکه اسکلت و عضلات کودکان در حال رشد می باشد، هر گونه تغییر و حرکت برای آن ها تاثیر دارد.

به این جهت باید کودک به درستی بنشیند، بایستد و در هنگام بلند کردن اشیا دقت لازم را داشته باشد. تحت هیچ شرایطی نباید کودکان فعالیت هایی را انجام بدهند که فشار مکرری به ستون فقرات وارد می کند.

توصیه های زیر به جهت پیشگیری از این درد تاثیر بسیاری دارد:

 • فعالیت ‌های بدون تحرک و پشت ‌میز نشینی را محدود کنید
 • از فعالیت ‌هایی مانند ژیمناستیک که فشار مکرر را به عضلات یکسان وارد می‌کند، اجتناب کنید
 • حمل کوله ‌پشتی به روش مناسب: دقت کنید که فرزندتان کوله ‌پشتی‌ اش را روی هر دو شانه بیاندازد
 • حالت اندامی مناسب را کودک خود آموزش بدهید
 • تا حد امکان غذاهای سالم استفاده کنید تا وزن فرزندتان در حد مناسب بماند
 • خانه را به محیطی بدون استرس تبدیل کنید

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با علت کمر درد در کودکان و دیگر موضوعات مربوط به آن آشنا نماییم. در آخر این مورد را در نظر داشته باشید که والدین نیز نقش مهمی در این موضوع دارند، شما باید همواره دقت داشته باشید که کودکتان در چه وضعیتی قرار دارد و شرایط بدنی او به چه صورت است.

همچنین در زمان مشاهده کوچک ترین علائم نزد پزشک مراجعه کنید تا اگر مشکلی وجود دارد سریعا برای درمان اقدام کنید و عوارض دیگری در پی آن ایجاد نشود.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با علت کمر درد در کودکان آشنا نماییم. در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در قسمت نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *