عفونت مفاصل و استخوان در کودکان

عفونت مفاصل و استخوان در کودکان


()

منظور از عفونت مفاصل و استخوان در کودکان چیست؟ آیا عفونت مفصلی خطرناک است؟ درمان خانگی التهاب مفاصل کودکان چیست؟

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا به صورت کامل به بررسی عفونت مفاصل در کودکان بپردازیم و بررسی نماییم که علت رخ دادن این عارضه چیست و چگونه می توان برای درمان آن اقدام کرد؟ بنابراین اگر کودک شما به این مشکل دچار شده است یا علائم آن را احساس کرده اید، تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

عفونت مفاصل یا استخوان چیست؟

عکس عفونت استخوان در کودکان

عفونت مفاصل و استخوان در کودکان

در یک تعریف کلی، عفونت استخوان زمانی رخ می دهد که میکروب ها از طریق جریان خون وارد بدن شوند؛ عموما زمانی که قسمتی از سطح پوست زخم می باشد این اتفاق رخ می دهد. البته در برخی مواقع نیز ممکن است به طور مستقیم از بافت الوده وارد شوند.

به عبارت ساده، هر زمان که میکروب ها بتوانند از هر طریقی وارد مفاصل شوند و در آنجا تکثیر شوند، در نهایت موحب عفونت در مفاصل یا استخوان ها می شوند. در برخی مواقع به این بیماری استئومیلیت نیز گفته می شود که منظور همان عفونت در استخوان ها می باشد.

طب تجربیات ما، این عارضه بیشتر در پسران خصوصا در سنین 3 تا 14 سال رخ می دهد و استخوان های دست و پا بیشتر از سایر نقاط بدن درگیر می شوند.

عفونت استخوان در دو نوع حاد و مزمن می باشد، معمولا در ابتدا که شما متوجه اولین علائم می شوید عفونت حاد می باشد، اما چنانچه علائم را جدی نگیرید و اقدامی برای درمان انجام ندهید تبدیل به عفونت مزمن خواهد شد و در نتیجه درمان آن نیز سخت تر می شود.

اهمیت درمان و پیگیری به موقع در کودکان بسیار بیشتر است، بنابراین توصیه می کنیم هر زمان که متوجه شدید کودک شما به عفونت استخوان یا مفاصل دچار شده است، برای درمان حتما نزد متخصص ارتوپد کودکان مراجعه نمایید.

همچنین بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد کودکان

دلیل ابتلا کودکان به عفونت استخوان

با توجه به این که سیستم ایمنی بدن کودکان بسیار ضعیف تر از یک فرد بزرگسال است، بنابراین احتمال مبتلا شدن بیشتر است. کودکان ممکن است به انواع مختلفی از عفونت ها دچار شوند.

به طور مثال عفونت تنفسی موجب عفونت در مغز و یا عفونت های پوستی موجب سبب عفونت در مفاصل های مجاور می شود. به طور کلی با توجه به این که عفونت های مفصلی از طریق خون ایجاد می شوند، بنابراین ممکن است هر یک از اعضا بدن به آن ها دچار شوند و نمی توان تنها یک بخش را مشخص کرد.

با این حال، اگر بخواهیم به شایع ترین دلایل ابتلا به این عارضه اشاره کنیم، می توان موارد زیر را بیان کرد:

 • وزن بسیار کم کودک (که استعداد نوزاد را به ابتلا عفونت های مختلف بیشتر می­ کند)
 • وجود عفونت پوستی در نواحی حوالی مفصل
 • بستری بودن مدت طولانی نوزاد که هم موجب تزریقات و خونگیری ­های مکرر می­ شود و هم وضعیت ایمنی نوزاد را به دلیل عدم تغذیه مداوم از شیر مادر مختل می کند.
 • خون گیری­ و یا تزریقات داخل وریدی مکرر از نوزاد بدون رعایت اصول استریلیزاسیون

کدام مفاصل بیشتر درگیر این عفونت می شوند؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم، عفونت ها از طریق خون وارد مفاصل می شوند. بنابراین تمامی استخوان ها در خطر این آسیب قرار دارند. اما به طور کلی احتمال آسیب دیدگی مفاصل بزرگ بیشتر می باشد.

در میان مفاصل بزرگ در بدن کودک، مفصل لگن و شانه با توجه به این که علائم آن ها بیشتر مخفی می ­ماند و علائم موضعی نیز کمتر از خود نشان می­دهند از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و در صورت مشاهده کوچک ترین علائم باید تشخیص های دقیق تر انجام شود.

علاوه بر آن مفاصل دیگریه همچون: زانو، مچ دست، پا و آرنج جزو شایع ترین مفاصل آسیب دیده می باشند.

همچنین بخوانید: منظور از نرمی مفاصل در کودکان چیست؟

علائم عفونت مفاصل و استخوان در کودکان

تب کودک

علائم عفونت در کودکان

میزان علائم با توجه به این که سن کودک چقد است کاملا متفاوت می باشد، اگر کودک شما زیر یک سال دارد، علائم شامل: تب، بی قراری و محدودیت در حرکت می باشد. یعنی زمانی که شما در حال تعویض پوشک او می باشید متوجه می شوید که نمی تواند دست یا پای خود را از یک محدوده بیشتر حرکت دهد.

در سنین بیشتر از یک سال علائم شامل: تب، قرمزی، تورم و محدودیت در حرکت می باشد.

همان طور که بیا کردیم عفونت ها عموما در ابتدا از نوع حاد می باشند، عفونت حاد شایع است و چندان جای نگرانی ندارد اما در صورتی که برای درمان اقدامی صورن نگیرد، تبدیل به عفونت مزمن می شود و این شرایط برای درمان لازم است تا کودک بستری شود.

در مرحله آخر، اگر عفونت تشخیص داده نشد، سبب تخریب بافت مفاصل و استخوان ها می شود و در بیشتر موارد برای درمان لازم است تا از جراحی استفاده شود. در این روند قسمت آسیب دیده تخلیه می شود تا بتوان عفونت را بدن کودک خارج کرد.

عوارض و مشکلات عفونت مفاصل یا استخوان در کودکان

با اینکه بدن انسان این قابیلت را دارد تا با میکروب های خارجی مقابله انجام دهد، اما کودکان دارای نیروی ایمنی ضعیف تری می باشند و بیشتر در معرض آسیب قرار دارند. بنابراین لازم است که حتما برای آن ها از درمان های کمکی استفاده شود.

در صورتی که شما این کار را انجام ندهید و عفونت در استخوان های کودک باقی بماند، احتمال بروز عوارض زیر وجود دارد:

 • ضعیف شدن استخوان و تحلیل رفتن آن
 • سرایت عفونت به مفصل های مجاور استخوان درگیر
 • انتشار میکروب و عفونت از طریق جریان خون به تمامیه استخوان های بدن
 • از بین رفتن یا تخریب استخوان آسیب دیده
 • متوقف شدن رشد استخوان و نامتقارن شدن آنها
 • تحریک صفحه رشد استخوان و رشد بیش از حد آن
 • سرایت عفونت از طریق جریان خون به تمام بدن

همچنین با توجه به اینکه عفونت ها به طور مستقیم استخوان را درگیر می کنند، می توانند احتمال بروز بیماری های دیگر را نیز افزایش دهند. از رایج ترین این بیماری ها که در پی عفونت استخوان می باشند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آرتریت سپتیک
 • سرطان پوست
 • اختلال در رشد کودکان

درمان عفونت مفاصل یا استخوان ها

درمان عفونت مفاصل و استخوان در کودکان

درمان عفونت مفاصل و استخوان در کودکان

این که دقیقا از چه گزینه درمانی برای این عارضه باید استفاده کرد وابسته به عواملی همچون: سن کودک، مفصل درگیر شده، شدت آسیب دیدگی و … می باشد.

بنابراین لازم است که در ابتدا این موارد تشخیص داده شود تا بتوان بهترین گزینه درمانی را انتخاب کرد. به طور کلی بارز ترین گزینه درمانی که استفاده می شود مصرف دارو می باشد.

اگر عفونت کودکان از نوع حاد باشد، با مصرف چند دوره دارو می توان به راحتی آن را درمان کرد. اما چنانچه آسیب از نوع مزمن باشد احتمالا به بستری یا جراحی احتیاج پیدا خواهید کرد.

دارو درمانی و مصرف آنتی بیوتیک

این که چه مقدار و از چه نوع آنتی بیوتیک تجویز شود، وابسته به نوع میکروب می باشد. عموما باید کودک شما حداکثر برای 6 هفته آنتی بیوتیک تجویز شده را مصرف نماید.

در صورتی که مصرف دارو مشکل باشد، می توانید از آنتی بیوتیک های تزریقی استفاده کنید. البته این مورد نیز وابسته به نظر پزشک می باشد.

جراحی

در مواردی که عفونت شدید باشد و بخش زیادی از استخوان های کودک درگیر شده است، لازم است تا از جراحی استفاده کنید. جراحی بیشتر برای کودکانی استفاده می شود که دیر برای درمان اقدام کرده اند و یا علائم بسیاری در آن ها ظاهر شده است. به همین دلیل است که تشخیص به موقع و درمان زود هنگام تاثیر بسیاری دارد.

کلام آخر

در این مطلب تلاش کردیم تا شما را با عفونت مفاصل و استخوان در کودکان آشنا نماییم. توجه داشته باشید که مبتلا شدن کودکان به عفونت موضوع نگران کننده ای نیست و اگر شما درمان به موقع را انجام دهید، به راحتی قابل درمان است.

بنابراین تنها موضوعی که اهمیت دارد این است که تشخیص به خوبی انجام شود و از گزینه های درمانی مناسب با بدن کودک استفاده شود.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *