شکستگی استخوان در کودکان

شکستگی استخوان در کودکان


()

یکی از مشکلات رایجی که برای اکثر کودکان ایجاد می شود مربوط به شکستگی استخوان است، با توجه به این که استخوان بندی در کودکان بسیار نرم است و قدرت چندان بالایی ندارند، بنابراین نمی توانند در برابر ضربات سنگین و غیر منتظره مقاومت کنند و دچار شکستگی استخوان می شوند.

البته عموما این آسیب در کودکان بیشتر از یک سال رخ می دهد، زیرا استخوان بندی کودکان کمتر از یک سال به حدی انعطاف پذیر است که بسیار کم دیده شده است دچار شکستگی شوند.

اما با بالا رفتن سن کودک، استخوان ها بیشتر شکل می گیرند و در کنار آن شیطنت های کودک نیز بیشتر می شود. از این رو ممکن است گاهی در حین بازی یا ورزش آسیب ببینند و دچار شکستگی استخوان شوند.

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی ما قصد داریم تا در خصوص شکستگی استخوان در کودکان بیشتر صحیت کنیم و بررسی نماییم که چه روش های درمانی برای این عارضه وجود دارد؛ بنابراین اگر کودک شما به شکستگی استخوان دچار شده است و یا حتی استخوان های او ترک خورده است، توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

شکستگی استخوان در کودکان و علائم آن

عکس شکستگی استخوان

انواع شکستگی استخوان

این آسیب دیدگی ممکن است برای هر یک از بخش های مختلف بدن کودک رخ دهد، برای کودکان نیز همانند بزرگسالان شکستگی با درد، تورم و کبودی همراه است. اما مسئله ای که شکستگی در کودکان را نسبت به بزرگسالان متمایز می کند وجود صفحات رشد است.

منظور از صفحات رشد، صفحات غضروفی شکل می باشد که در دو طرف استخوان های بلند بدن قرار دارد و وظیفه رشد استخوان های بدن را بر عهده دارد.

در بدن کودک، صفحات رشد مهم ترین بخش استخوان ها می باشد و در عین حال ضعیف ترین محل استخوان است، به طوری که در صورت وارد شدن ضربه ای به بدن کودک، اولین قسمتی که دچار آسیب می شود صفحات رشد است.

با توجه به این که این قسمت در بدن مسئول رشد کودک است، بنابراین در صورت آسیب یا شکستگی عوارض های متعددی را در پی دارد. همین مسئله سبب شده است تا درمان شکستگی صفحات رشد در بدن کودک اهمیت بسیاری داشته باشد.

به همین جهت لازم است شما با علائم شکستگی استخوان در کودکان به خوبی آشنا باشید تا در صورت مشاهده هر یک از آن ها سریعا نزد فوق تخصص ارتوپد کودکان مراجعه نمایید تا اقدامات لازم جهت درمان انجام شود.

این علائم به شرح زیر می باشد:

 • لنگیدن یا ناتوانی در ایستادن یا راه رفتن
 • حساسیت به لمس
 • شنیدن صدایی خاص از استخوان
 • افزایش درد با هر نوع حرکتی
 • درد شدید، به ویژه در یک نقطه
 • کبودی
 • دست یا پای خم‌شده یا خارج ‌شده از جایش
 • امتناع از ایستادن یا راه رفتن

دقت داشته باشید که شکستگی به این معنا نیست که کودک نتواند اندام های خود را حرکت دهد، بلکه حتی یک کبودی یا تورم ساده می تواند نشان از یک مشکل جدی باشد.

علائم خطر بعد از شکستگی استخوان در کودکان

استخوان صفحه رشد

شکستگی صفحه رشد در کودکان

جدا از مبحث شکستگی استخوان در کودک، موضوع دیگری که اهمیت بسیاری دارد مربوط به علائمی است که پس از شکستگی استخوان نمایان می شود. این موضوع و این که دقیقا چه علائمی ظاهر شود وابسته به محل و شدت شکستگی می باشد.

اما والدین همراه باید دقت داشته باشند که اگر پس از آسیب دیدگی کودک، هر یک از علائم زیر ایجاد شد، سریعا باید با نزدیک ترین اورژانس تماس داشته باشند و اصلا نسبت به درمان بیخیال نباشند.

 • سرفه کردن خون یا استفراغ خون
 • تنفس سریع و کم‌عمق
 • ضربان قلب ضعیف، سریع یا نامنظم
 • پوست تر، مرطوب و چسبنده، یا کبود
 • سردرگمی یا از دست دادن هوشیاری

تمامی این علائم می توانند نشان از خطرناک بودن وضعیت کودک داشته باشند، بنابراین شکستگی استخوان مسئله ای نیست که شما به راحتی از کنار آن رد شوید. بسیار مهم است که درمانی سریع برای این آسیب پیدا کنید.

بلافاصله پس از شکستگی استخوان چه باید کرد؟

درمان خانگی شکستگی استخوان کودکان

درمان خانگی شکستگی استخوان کودکان

در ابتدا بیایید بررسی کنیم زمانی که استخوان های کودک دچار شکستگی می شود، قبل از این که شما نزد پزشک متخصص مراجعه کنید چه کارهایی باید انجام دهید تا به وضعیت کودک کمک کنید؟

بهترین کاری که شما می توانید برای درمان شکستگی استخوان در کودکان انجام دهید این است که از ناحیه آسیب دیده محافظت کنید، به این منظور آن را بدون حرکت نگه دارید و از کودک بخواهید تا فشاری به آن قسمت از بدن وارد نکند.

در صورتی که طی آسیب، پوست کودک نیز آسیب دیده است احتمالا به شکستگی باز دچار شده است، به این جهت در ابتدا پوست کودک را با استفاده از یک پارچه تمیز کنید و سپس روی آن را با گاز استریل بپوشایند.

دقت داشته باشید که شکستگی باز خطرناک ترین نوع شکستگی است و خطر خون ریزی و عفونت در این نوع بسیار است، بنابراین اصلا آن را دستکاری نکنید.

توصیه ما همیشه این است که پس از انجام نکات بالا بلافاصله نزد پزشک مراجعه نمایید. اما اگر به هر دلیلی امکان مراجعه و دسترسی به پزشک را ندارید. رویکرد زیر را دنبال کنید.

همچنین خواندن مقاله راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد کودکان را به شما پیشنهاد می کنیم.

استفاده از یخ به جهت کاهش تورم

اگر کمپرس یخ در دسترس ندارید، چند قالب یخ را درون حوله یا پارچه ای تمیز بگذارید و سپس کمپرس به دست آمده را برای 20 دقیق بر روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

فشرده سازی

پس از استفاده از یخ، یک بانداژ مخصوص یا پارچه ای تمیز بردارید و به دور قسمت های آسیب دیده بپیچید. دقت کنید که بانداژ نه باید خیلی سفت باشد و نه خیلی شل. پس از بستن بانداژ هر چند ساعت یک بار آن را بررسی کنید زیرا اگر قسمت آسیب دیده ورم کند، بانداژ تنگ می شود و آسیب بیشتر.

بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده

به جهت کاهش درد و تورم توصیه می شود تا قسمت آسیب دیده در بدن کودک را حدود 15 سانتی متر بالا تر از سطح قلب نگه دارید.

روش های درمانی استخوان شکسته

گچ گرفتن دست کودک

درمان شکستگی استخوان کودکان

در بالا ما نکاتی را به شما آموزش دادیم که شما به کمک آن ها می توانید وضعیت آسیب کودک را کنترل کنید و اجازه ندهید که بدتر شود. اما در ادامه رایج ترین روش ها برای درمان شکستگی استخوان در کودک را بررسی می کنیم.

ترمیم استخوان و  استفاده از آتل

در صورتی که شکستگی استخوان در کودک به صورت جزئی باشد می توان به کمک گچ گیری یا استفاده از آتل به درمان آن کمک کرد. عموما آتل به این جهت استفاده می شود که از تکان خوردن استخوان شکسته شده جلوگیری شود و به این طریق روند درمان سریع تر طی می شود.

جراحی استخوان شکسته شده

در صورتی که شکستگی از نوع شدید باشد و یا به صفحات رشد کودک آسیب رسیده باشد، استفاده از جراحی بهترین راه حل درمانی می باشد. در طی روند جراحی استخوان شکسته شده در بدن کودک مجدد ترمیم می شوند و پس از آن عضو آسیب دیده درون گچ یا آتل قرار می گیرد تا روند بهبودی به صورت کامل طی شود.

رشد استخوان پس از شکستگی

عکس رشد استخوان در کودکان

رشد استخوان در کودکان

یکی از سوال هایی که بسیار از ما پرسیده می شود مربوط به رشد استخوان پس از شکستکی می باشد، بسیاری از والدین نگران این هستند که آیا شکستگی استخوان می تواند بر روی مراحل رشد کودک تاثیر داشته باشد و یا اختلالی در این زمینه ایجاد شود؟

عموما این عارضه زمانی اتفاق می افتد که شکستگی در صفحات رشد کودک ایجاد شده باشد. در این صورت رشد کودک متوقف و یا بسیار کند می شود. در این شرایط هر چه سن کودک کمتر باید چون سال های بیشتری تا بلوغ وی باقیمانده است، اختلاف طول و کوتاهی اندام آسیب دیده در مقابل اندان سالم در زمان بلوغ بیشتر خواهد بود. وقتی قسمتی از صفحه رشد آسیب میبیند ولی قسمت دیگر سالم است.

بنابراین لازم است تا به صورت تخصصی درمان های لازم ارائه شود. اما اگر سن کودک بیشتر باشد و به نوعی دوران رشد او تمامی شده باشد، میزان عوارض وارد شده کمتر است. اما باز هم به این معنا نیست که می توان از کنار آن به راحتی عبور کرد.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با شکستگی استخوان در کودکان و جرئیات مربوط به آن آشنا نماییم. در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه می توانید در قسمت نظرات برای ما بیان کنید تا در سریع ترین زمان بهترین پاسخ به شما ارائه شود.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *