شارکو ماری توث

شارکو ماری توث


()

بیماری شارکو ماری توث یا CMT یک بیماری وراثتی است که سبب آسیب های عصبی می شود. علائم این بیماری عموما در پاها و بازوها دیده می شود. یکی از سوالات رایجی که در خصوص این عارضه وجود دارد این است که درمان قطعی بیماری شارکو ماری توث چیست و چگونه می توان آن را کنترل کرد؟

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا در خصوص علت، علائم، چگونگی تشخیص و روش های درمانی این بیماری صحبت کنیم، همچنین فیلمی برای شما آماده کرده ایم که به درک بهتر شما از بیماری کمک می کند.

بنابراین اگر شما یا عزیزانتان به این عارضه دچار شده است توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

علت بیماری شارکو ماری توث

بهم ریختن اعصاب در شارکو ماری توث

علت بیماری شارکو ماری توث

همان طور که اشاره کردیم این بیماری جزو عارضه هایی می باشد که ژنتیکی یا وراثتی می باشد، یعنی زمانی رخ می دهد که جهش هایی در ژن های تاثیر گذار بر اعصاب پا، قسمت پایین تر از مچ آن، دست و بازو به وجود آید.

در برخی از مواقع این جهش ها به اعصاب نیز آسیب می زنند. این موضوع سبب می شود تا پیام هایی که باید به مغز ارسال شود به درستی انجام نشود و جابجایی رخ دهد.

به طور مثال ممکن است فرد در زمان راه رفتن دریافت نکند که باید تکان بخورد به همین دلیل دچار سکندری شود و روی زمین بیفتد. همچنین این امکان نیز وجود دارد که فرد درد را احساس نکند!

تمامی این موضوعات وابسته به این است که بیماری تا چه اندازه پیشرفت کرده باشد که برای تشخیص این مورد در کودک خود باید نزد متخصص ارتوپد اطفال مراجعه کنید، در ادامه بیشتر در خصوص این موضوع صحبت می کنیم.

آشنایی با علائم

علائم Charcot-Marie-Tooth ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد، اگرچه معمولاً از پاهای شما شروع می شود. با گذشت زمان، این بیماری ممکن است دست ها و بازوهای شما را نیز درگیر کند. همچنین با وجود این که بزرگسالان نیز به این بیماری دچار می شوند، اما بخش عمده ای از علائم در کودکان و نوجوانان دیده شده است.

شایع تریت علائم این عارضه شامل:

 • ضعف عضلات پا و ساق پا
 • بدشکلی های پا، از جمله قوس بلند و انگشتان خمیده (انگشت چکشی)
 • مشکل در بلند کردن پا هنگام راه رفتن (افت پا)
 • از دست دادن عضلات اطراف دست و پا
 • بی حسی، سوزن سوزن شدن، سوزش یا از دست دادن حس دما در دست ها و پاها
 • ناراحتی یا درد در دست و پا

همچنین بخوانید: انواع مشکلات پا در کودکان و روش های درمان

بیماری شارکو ماری توث چگونه تشخیص داده می شود؟

عکس پا در بیماری شارکو ماری توث

شارکو ماری توث

متخصصی به نام متخصص مغز و اعصاب ممکن است شارکو ماری توث را پس از انجام یک معاینه کامل عصبی و پرسیدن در مورد سابقه خانوادگی شما تشخیص دهد. آزمایش هایی که به تشخیص کمک می کنند عبارتند از:

شما برای تشخیص و بررسی های دقیق تر این بیماری هم می توانید نزد فوق تخصص ارتوپد مراجعه کنید و هم نزد متخصص مغز و اعصاب؛ این که دقیقا کدام یک را انتخاب کنید بسته به این است که چه علائمی دارید.

البته اگر پزشک معالج شما دارای تخصص کافی در این زمینه نباشد شما را نزد پزشکی کاربلد ارجاع می دهد. بنابراین در خصوص انتخاب پزشک خیلی نگران نباشید.

در ابتدا یک معاینه فیزیکی انجام می شود که در طول معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است موارد زیر را بررسی کند:

 • علائم ضعف عضلانی در بازوها، پاها و دستان
 • کاهش حجم عضلانی در ساق پا
 • کاهش رفلکس
 • از دست دادن حس در پاها و دستان شما
 • بدشکلی های پا، مانند قوس های بلند یا انگشت چکشی
 • سایر مشکلات ارتوپدی، مانند اسکولیوز خفیف یا دیسپلازی مفصل ران

پس از معاینه فیزیکی، عموما آزمایش های زیر جهت تشخیص بهتر این بیماری نوشته می شود:

 • آزمایش خون برای بررسی نقایص ژنتیکی
 • مطالعات هدایت عصبی برای اندازه گیری قدرت و سرعت سیگنال های الکتریکی که از اعصاب شما عبور می کنند
 • الکترومیوگرافی برای اندازه گیری میزان واکنش عضلات شما به تحریک الکتریکی
 • بیوپسی عصبی، که شامل برداشتن یک قطعه کوچک از یک عصب و بررسی آن در زیر میکروسکوپ است.
 • اگر سابقه خانوادگی این بیماری را ندارید، ممکن است پزشک شما به دنبال علل دیگر علائم شما باشد.

آیا بیماری شارکو ماری توث درمان دارد

درمان شارکو ماری توث

درمان قطعی شارکو ماری توث

در خصوص درمان این بیماری باید بیان کنیم که تا کنون هیچ درمان قطعی برای آن شناخته نشده است، خصوصا در افرادی که میزان شدت بیماری بالا می باشد و علائم بسیاری دارند درمان سخت تر می شود. شما تنها می توانید با انجام برخی از کارها به کنترل آن کمک کنید.

درمان هایی که برای این بیماری به کار برده می شود شامل:

داروها

همان طور که اشاره کردیم این بیماری با عضلات ارتباط مستقیمی دارد به همین جهت ممکن است با گرفتگی عضلات و یا آسیب های عصبی روبرو شود. در صورتی که این درد برای شما غیر قابل تحمل و یا اذیت کننده باشد می توانید از دارو های مسکن تجویز شده استفاده نمایید.

اما در نظر داشته باشید که حتما باید داروهایی که مصرف می کنید تحت نظر پزشک باشد.

فیزیوتراپی

یکی از روش های درمانی و کمک کننده که در اکثر موارد برای این بیماری تجویز می شود فیزیوتراپی می باشد. انجام تمرینات فیزیوتراپی موجب می شود تا ماهیچه های شما کشش مناسب داشته باشد و از سفت شدن یا کم تحرکی آن ها جلوگیری می شود.

عموما برای شما در ابتدا از برنامه های ملایم و تمرینات کششی استفاده می شود تا مقداری عضلات آمادگی لازم را به دست آورند، پس از آن شروع به تمریناتی می شود که به تقویت و کاهش درد عضلات شما کمک کند.

کار درمانی

با توجه با این که این بیماری بر روی عضلات تاثیر می گذارد، به همین دلیل ضعف درد دست ها و پاها یکی از علائم رایج آن می باشد. به این طریق که شما حتی برای بستن دکمه های خود و یا نوشتن نیز دچار مشکل می شوید.

جلسات کاردرمانی به شما کمک می کند تا این کار های برای شما ممکن شود. به طور مثال کاردرمانی می ‌تواند از طریق استفاده از وسایل کمکی، مانند دستگیره ‌های لاستیکی مخصوص روی دستگیره‌ های در، یا لباس‌ هایی که به‌ جای دکمه ‌ها گیره دارند، کمک کند.

دستگاه های ارتوپدی

استفاده از بریس برای پا

بریس برای بیماری شارکو ماری توث

افرادی مبتلا به این بیماری در معرض این خطر قرار دارند که ناگهای در طول روز علائم آن ها ظاهر شود. به طور مثال در حالت حرکت می شوند و به طور ناگهانی به ضعف در پاها دچار می شوند. بنابراین به جهت جلوگیری از این خطرات لازم است که این افراد از دستگاه های ارتوپدی استفاده کنند.

این دستگاه ها شامل بریس ها و آتل های مخصوص می باشند، در صورتی که به بی ثباتی در زانو یا پاهای خود دچار شوید، می توانید از این وسایل کمک بگیرید.

همچنین بهتر است که شما از کفش های مخصوص استفاده کنید، این کفش ها سفارشی می باشند، اما به طوری ساخته می شوند که به راه رفتن بهتر کمک می کنند.

عمل جراحي

اگر بدشکلی های پا شدید باشد، جراحی اصلاحی پا ممکن است به کاهش درد و بهبود توانایی راه رفتن شما کمک کند. جراحی نمی تواند ضعف یا از دست دادن حس را بهبود بخشد.

در صورتی که علائم شما شدید باشد، احتمالا پزشک گزینه جراحی را پیشنهاد می دهد. این موضوع در زمانی که علائم شما در پاها دیده می شود بیشتر مفید می شود، زیرا به کاهش درد و بهبود توانایی راه رفتن کمک می کند.

اما دقت داشته باشید که بازهم یک روش درمان قطعی نمی باشد و ضعف موجود در پاها همچنان ادامه دارد.

کلام آخر

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با خوبی با بیماری شارکو ماری توث و جزئیات مربوط به آن آشنا نماییم. با توجه به این که این بیماری با اعصاب در ارتباط است، به همین جهت برای پیشگیری از عوارض و خطرات توصیه می کنیم حتما درمان را جدی بگیرید.

در صورتی که سوالی در ذهن شما باقی مانده است و ما فراموش کرده ایم تا در خصوص آن صحبت کنیم، در قسمت نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *