درمان شکستگی استخوان کودکان

درمان شکستگی استخوان کودکان


()

یکی از شایع ترین آسیب هایی که برای کودکان در سنین زیر ده سال ایجاد می شود مربوط به شکستگی یا خمیدگی استخوان ها می باشد. مراجعین بسیاری ما داشته ایم که کودکانشان به دلایل متنوعی دچار آسیب های استخوانی شده اند. در این جا پر تکرار ترین سوالی که والدین می پرسند مربوط به درمان شکستگی استخوان در کودکان است.

بیشتر والدین نگران این هستند که چه مدت طول می کشد تا استخوان های کودک جوش بخورد و این که آیا برای کودکشان مشکلی ایجاد می شود یا نه. بنابراین در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا به صورت دقیق تر این موضوع را بررسی کنیم.

شکستگی چیست؟

عکس شکستگی دست کودک

شکستگی دست کودک

منظور از شکستگی استخوان، وارد شدن هرگونه نیروی خارجی به استخوان می باشد. اگر نیرویی بیشتر از حد تحمل استخوان به آن وارد شود، استخوان دچار ترک یا شکستگی می شود.

در مورد کودکان با توجه به این که دائما در طول روز مشغول بازی می باشند، احتمال زمین خوردن، ضربه دیدن و … بیشتر می شود. در نتیجه شکستگی استخوان برای کودکان جزو عارضه های نسبتا شایع می باشد.

شکستگی های رایج دوران کودکی:

 • شکستگی استخوان ترقوه یا شانه
 • دست شکسته
 • شکستگی ساعد، مچ دست
 • لگن شکسته
 • شکستگی استخوان ران یا زانو
 • صدمه دیدن مچ پا

در صورتی که کودک شما به هر یک از یک شکستگی های بالا دچار شده است، برای درمان می توانید نزد دکتر علیرضا غزنوی فوق تخصص ارتوپد کودکان مراجعه کنید.

انواع مختلف شکستگی

همان طور که در بالا مطالعه کردید شکستگی ممکن است در قسمت هایی مختلف از بدن رخ دهد، به همین منوال شکستگی ها دارای نوع یکسان نیستند و به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

این که شکستگی شما جزو کدام دسته قرار داشته باشد، وابسته به این است که چگونه آسیب دیده باشید. در ادامه بیشتر با انواع آن ها آشنا می شویم.

شکستگی ترکه تری

از مورد چزو شایع ترین آسیب هایی است که برای کودکان ایجاد می شود، به دلیل نرمی و ارتجاعی بودن استخوان های کودکان، در این وضعیت یک طرف استخوان ها دچار شکستگی میشود اما استخوان همچنان در جای خود قرار دارد.

شکستگی صفحه رشد

یکی از استخوان های اصلی در کودکان صفحه رشد نام دارد، این استخوان نسبت به سایر استخوان ها دارای توان کمتری می باشد و نسبت به آسیب ها حساس تر است. زمانی که نیرو و فشار زیادی به بدن کودک وارد شود، این بخش دچار آسیب می شود و باید برای درمان شکستگی صفحه رشد اقدام کنید.

شکستگی مویی

این مدل بسیار جزئی است و خوشبختانه روند درمان راحتی دارد، گاهی اوقات کودک درد دارد اما در عکس برداری ها چیزی مشخص نمی شود، این موضوع به دلیل شکستگی مویی استخوان می باشد.

خم شدن یا قوس برداشتن استخوان

با توجه به اینکه بدن کودکان دارای انعطاف بسیاری می باشد، به همین جهت زمانی که نیروی خارجی به بدن وارد می شود، استخوان ها بجای شکستگی دچار خمیدگی می شوند. اگر استخوان بدن دارای تغییرات بسیار واضحی باشد می توان گفت به این نوع شکستگی دچار شده است.

علائم شکستگی استخوان در کودکان

 • کودک شما درد و تورم شدیدی دارد
 • کودک در اندام آسیب دیده دچار گرفتگی، بی حسی، سوزن سوزن شدن یا سوزش شدید است.
 • تکان دادن ناحیه آسیب دیده دشوار شده است
 • کودک شما علائم اختلال گردش خون در اندام آسیب دیده را دارد: انگشتان دست و پا رنگ پریده، بنفش، آبی و در لمس سرد می شوند.
 • به تازگی دچار ضربه شده است و درد شدیدی در برخی نواحی احساس می کند
 • بدون داشتن هیچ مشکلی نظیر سرماخوردگی، دچار تب و لرز می شود

البته عموما تمامی شکستگی ها با علائم بالا همراه نمی باشند و بارز ترین علائم گزارش شده درد، کبودی و تورم می باشد. با این حال وضعیت بدنی هر شخص با دیگری متفاوت است و در صورت ضعیف بودن کودک، ممکن است علائم بیشتری احساس شود.

همچنین بخوانید: منظور از نرمی مفاصل در کودکان چیست؟

شکستگی در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

علائم شکستگی دست کودک

تشخیص شکستگی در کودکان

زمانی که شما با توجه به علائم که در کودک ظاهر شده نزد پزشک مراجعه می کنید؛ در ابتدا از شما سوال پرسیده می شود که آیا کودک به تازگی صدمه دیده است؟ پس از بررسی جزئیات علت بروز علائم، یک معاینه فیزیکی از قسمت آسیب دیده انجام می شود.

پس از آن به شخص تشخیص بهتر و بررسی نوع شکستگی، باید برخی آزمایشات و عکس برداری ها را انجام دهید که به شرح زیر می باشد:

اشعه ایکس

در طی این از آزمایش از پرتو های انرژی الکترو مغناطیسی که به صورت نامرئی می باشند استفاده می شود، به کمک اشعه ایکس می توان تصاویری دقیق از بافت های داخلی، عضلات و استخوان ها به دست آورد.

ام آر آی

این آزمایش نیز همانند مورد قبل می باشد اما با داشتن جزئیات دقیق تر.

درمان شکستگی در کودک چیست؟

گچ گرفتن پا

گچ گرفتن پای کودک

درمان شکستگی در کودکان مشابه بزرگسالان است، زیرا هدف اصلی بهبود بهبود استخوان در وضعیت طبیعی است. با این حال، کودکان در مقایسه با بزرگسالان از این نظر متفاوت هستند که توانایی بهبود و بازسازی استخوان را دارند.

به همین دلیل، بسیاری از شکستگی های استخوان کودکان را می توان تنها با تثبیت خارجی استخوان در گچ، آتل یا بریس درمان کرد.

البته که همیشه این طور نیست و برخی از شکستگی ها قبل از قرار دادن در گچ یا اسپلینت نیاز به دستکاری قطعات استخوانی در موقعیت طبیعی تر دارند (منظور همان جا انداختن استخوان می باشد.)

به دلیل ظرفیت های ترمیم استخوان، کودکان کمتر از بزرگسالان نیاز به عمل جراحی برای تثبیت استخوان دارند. با این حال در آسیب های شدیدتر، برخی از شکستگی ها به دلیل شدت یا محل آنها نیاز به جراحی دارند.

به صورت کلی انتخاب درمان برای شکستگی توسط پزشک کودک شما بر اساس موارد زیر تعیین می شود:

 • سن کودک
 • سابقه پزشکی
 • نوع شکستگی
 • محل آسیب دیدگی
 • تحمل کودک

با توجه به بررسی موارد بالا، درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آتل یا گچ گیری

این گزینه درمانی جزو رایج ترین روش هایی می باشد که برای کودکان استفاده می شود، در این روش به کمک آتل یا گچ ناحیه آسیب دیده را بی حرکت می کنند تا استخوان در سر جای خود جوش بخورد و تکان نخورد.

همچنین با توجه به این که کودکان تحرک زیادی دارند، این روش کمک می کند تا فشاری به استخوان آسیب دیده وارد نشود و روند بهبود به خوبی طی شود.

دارو (برای کنترل درد)

در صورتی که کودک شما درد غیر قابل تحملی داشته باشد و بی قراری کند، این امکان را دارید که از مسکن های تجویز شده استفاده کنید؛ اما دقت داشته باشید که زیاده روی در این مورد انجام ندهید.

جراحی

با توجه به اینکه کودکان در مرحله رشد قرار دارند، بنابراین در اکثریت آن ها برای ترمیم استخوان شکسته احتیاجی به جراحی نمی باشد. عموما جراحی زمانی لازم می شود که به صفحات رشد کودک آسیبی جدی رسیده باشد و شکسته مربوط به آن ها باشد. در چنین شرایطی پزشک مجبور است تا از جراحی استفاده کند.

زمان بهبود شکستگی

جوش خوردن استخوان

مدت زمان جوش خوردن استخوان

با توجه به وضعیت بدنی کودکان و قابلیت ترمیم بالایی که دارند، می توان گفت اکثر شکستگی های ساده طی مدت زمان 6 هفته ترمیم می شوند، اما در مورد شکستگی های شدیدتر، به ویژه شکستگی هایی که مفاصل و صفحات رشد را درگیر می کنند، ممکن است تا سه ماه یا بیشتر طول بکشد تا بهبودی کامل رخ دهد.

عموما بهتر است پس از گذشت یک الی سه ماه، از استخوان های کودک عکس برداری انجام شود تا از روند بهبود اطمینان حاصل کنید.

چه زمانی شکستگی در کودکان خطرناک می شود؟

شکستگی استخوان در کودکان می تواند جزو اتفاق های ناخوشایندی باشد که رخ می دهد. اما خوشبختانه در بیشتر موارد مشکل جدی نمی باشد و  می توان با یک گچ گرفتن ساده برای درمان اقدام کرد.

زمانی شکستگی استخوان در کودکان جدی می شود که آسیب به صفحات رشد کودک کشیده شود. در چنین شرایطی ممکن است اختلالات رشدی برای کودک ایجاد شود و بخشی از عوارض آن مربوط به بد شکلی استخوان است.

از شایع ترین محل هایی که آسیب به صفحات رشد را در پی دارد می توان به بازو، ران، ساق پا و مچ دست اشاره کرد. بنابراین اگر کودک شما در هر یک از این بخش ها دچار آسیب شده است باید سریعا برای درمان اقدام کنید.

کلام آخر

در این مطلب تلاش کردیم تا شما را با درمان شکستگی استخوان در کودکان و موضوعات مربوط به آن آشنا نماییم. در آخر در نظر داشته باشید که کودکان در سنین رشد قرار دارند و هر گونه آسیب به آن ها می تواند عوارض های متعددی در پی داشته باشد.

بنابراین در صورت بروز هر گونه آسیب، سریعا برای درمان اقدام کنید. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *