راه رفتن کودک رو پنجه پا

راه رفتن کودک رو پنجه پا


()

راه رفتن کودک رو پنجه پا موضوعی است که اکثر والدین آن را تجربه کرده اند، این مدل از راه رفتن در میان کودکانی که به تازگی شروع به حرکت می کنند بسیار رایج می باشد. اما عموما والدین نگران این موضوع می شوند و این پرسش برایشان ایجاد می شود که آیا این نوع حرکت طبیعی است؟

در حالت کلی اگر کودک شما کمتر از دو سال دارد و در حین راه رفتن خود بیشتر از پنجه پا استفاده می کند کاملا طبیعی است و جایی برای نگرانی وجود ندارد، اما اگر سن کودک بیشتر از دو سال باشد و همچنان این عادت را داشته باشد باید به صورت دقیق معاینه شود تا بررسی نماییم انجام این کار صرفا از روی عادت می باشد و یا نشان از یک بیماری خاص می باشد.

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا شما را با علت، علائم، تشخیص و چگونگی درمان این موضوع آشنا نماییم. همچنین به شما خواهیم گفت که در چه مواردی انجام این حرکت نشان از مشکلات خاص دارد و باید برای درمان اقدام کنید؛ بنابراین اگر نگران راه رفتن کودک رو پنجه پا می باشید توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

چرا کودک من روی نوک انگشتان پا راه می رود؟

راه رفتن روی پنجه

عدم توانایی راه رفتن روی پاشنه پا

همان طور که اشاره کردیم، راه رفتن کودکان روی پنجه پا، تا سنین دو الی سه سالگی طبیعی می باشد، در این سنین دلیل آن ناشناخته است و می توان آن را ایدیوپاتیک در نظر گرفت. راه رفتن پا به روش ایدیوپاتیک به این معنی است که هیچ دلیل شناخته شده ای وجود ندارد. هیچ تشخیص پزشکی دیگری که باعث شود کودک به این سمت راه برود ندارد و در بیشتر مواقع به خودی خود نیز درمان می شود.

اما به طور کلی چند عامل بالقوه که ممکن است در راه رفتن انگشتان پا نقش داشته باشند عبارتند از:

مشکل در پردازش اطلاعات حسی از طریق پاها، سفتی یا ضعف عضلانی، تراز ضعیف استخوانی یا درگیری سیستم عصبی.

راه رفتن روی انگشتان پا همچنین می‌تواند با تشخیص‌های متعددی از جمله فلج مغزی، دیستروفی عضلانی، اختلال طیف اوتیسم و ​​تاخیر رشد جهانی همراه باشد. با این حال، این فقط یک نظریه کلی است و به این معنا نیست که کودک یکی از این شرایط را دارد و به این معنی نیست که اگر یکی از این شرایط تشخیص داده شود حتما کودک باید روی انگشت پا راه برود.

بنابراین بهترین کار این است که نزد پزشک فوق تخصص ارتوپد اطفال مراجعه کنید تا با معاینه دقیق تر، علت و درمان این موضوع مشخص شود.

همچنین بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد کودکان

چگونه بفهمیم که راه رفتن روی انگشتان پای کودک نشانه چیز جدی تری است؟

راه رفتن کودک روی پنجه پا

عوارض راه رفتن روی پنجه پا

راه رفتن انگشتان پا به خودی خود معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست، به خصوص اگر کودک به طور طبیعی در حال رشد و تکامل باشد.

اما اگر این موضوع یک عادت شود و پس از چند سال همچنان ادامه داشته باشد، می تواند فشارهای غیرعادی بر بدن وارد می کند که منجر به مشکلات دیگری خواهد شد.

به طول مثال راه رفتن مکرر روی انشگت پا، باعث سفت شدن شدید عضلات ساق پا می شود و حرکت مچ پا را محدود می کند. با راه رفتن طولانی مدت با انگشت پا، ماهیچه های ساق پا سفت می شوند و می توانند دامنه حرکت را در مچ پا محدود کنند. این از دست دادن حرکت نه تنها بر نحوه راه رفتن آنها تأثیر می گذارد، بلکه دوچرخه سواری، بالا و پایین رفتن از پله ها و بازی را دشوارتر می کند.

در نهایت، راه رفتن با انگشت پا باعث فشار بیشتر در زانوها، باسن و کمر می شود و کودک را در معرض درد یا آسیب های جدی تر در آینده نزدیک قرار می دهد.

به طور کلی اگر راه رفتن انگشت پا علاوه بر موارد زیر رخ داد، حتما باید به صورت جدی درمان های او را دنباا کنید:

 • سفتی عضلانی، به ویژه در پاها یا مچ پا
 • سکندری مکرر یا ناهماهنگی کلی
 • رشد ضعیف مهارت های حرکتی ظریف
 • ناتوانی در تحمل وزن روی کف پای صاف
 • اجتناب از تماس چشمی
 • رفتارهای تکراری مانند چرخیدن یا تکان دادن
 • سایر علائم اوتیسم، دیستروفی عضلانی یا سایر اختلالات عصبی یا عضلانی

تشخیص راه رفتن روی انگشتان پا

هنگامی که کودک خود را نزد پزشک متخصص پاهای کودکان می برید، پزشک سابقه پزشکی کودک شما را می گیرد و معاینه می کند. همچنین برای اینکه بتوان بهترین تشخیص را انجام داد لازم است که برخی از سوالات پرسیده شود؛ معمولا در حین معاینه باید به سوال های زیر پاسخ دهید.

 • کودک شما چه مدت است که شروع به راه رفتن کرده است؟
 • آیا راه رفتن انگشت پا به تازگی رخ داده است؟
 • آیا کودک شما می تواند روی پاشنه های خود راه برود؟
 • آیا سابقه خانوادگی راه رفتن انگشت پا وجود دارد؟
 • آیا فرزند شما مشکل پزشکی دارد؟
 • آیا فرزند شما نارس به دنیا آمده است؟

متخصص علاوه بر پرسیدن این سوالات، راه رفتن کودک شما را تماشا می کند. سپس او یک معاینه فیزیکی برای تعیین دامنه حرکت و اندازه گیری توان عضلانی انجام می دهد. همچنین ممکن است یک آزمایش الکترومیوگرافی برای اندازه گیری پاسخ در عضله آسیب دیده انجام دهند. در نهایت، اگر شرایطی مانند اوتیسم یا فلج مغزی مشکوک باشد، پزشک ممکن است آزمایش عصبی را تجویز کند.

بیشتر بخوانید: چرخش پنجه پای کودکان به داخل یا خارج هنگام راه رفتن

درمان روی پنجه راه رفتن کودکان

نگذاشتن پای نوزاد روی زمین

درمان روی پنجه راه رفتن کودکان

برای انتخاب روش درمان باید به موضوعات مختلفی از جمله سن و توانایی کودک در حین راه رفتن توجه کرد، تمامی این موارد در تشخیص مشخص می شود و با توجه به آن ها یکی از روش های درمانی زیر انتخاب می شود.

درمان غیر جراحی

معمولا برای کودکان بین 2 تا 5 سال از روش های غیر جراحی استفاده می شود. این روش ها شامل:

گچ گیری

به جهت شکستن این عادت در کودک، برای مدت زمانی پای او گچ گرفته می شود، بسته به نیاز کودک و سنی که دارد لازم است تا چند هفته از گچ استفاده شود.

استفاده از پابند

پوشیدن پابند های مخصوص، موجب کشیدگی و افزایش طول عضلات و تاندون های پا می شود. این پابند ها از جنس پلاستیک می باشند و پا را در زاویه 90 درجه قرار می دهند.

درمان بوتاکس

در برخی بیماران مخصوصا افراد مبتلا به ناهنجاری های عصبی، تزریق سم بوتولینوم A می تواند عضله ساق پا را به طور موقت ضعیف کند.

درمان جراحی

کودکانی که بیشتر از 5 سال دارند و همچنان بر روی پنجه پا راه می روند، احتمالا مربوط به بیماری های پس زمینه ای دیگر می باشد، به طور مثال ممکن است این موضوع به دلیل کوتاهی تاندون پا باشد.

در این شرایط دکتر غزنوی برای افزایش طول تاندون های پا از روش جراحی استفاده می کند. البته این که دقیقا چه جراحی مناسب کودک می باشد و این که آیا تنها روش است یا خیر، موضوعی است که تنها در معاینات حضوری مشخص می شود. بنابراین نمی توان با قاطعیت گفت که برای تمامی کودکان بیشتر از 5 سال جراحی تنها گزینه است.

تمرینات کششی و تقویتی برای کودکان

حرکات اصلاحی پا

کشش تاندون های پا

راه رفتن کودک رو پنجه پا

کشش ساق پا

 • از کودکتان بخواهید روی یک سطح راحت مثل تخت، به پشت بخوابد.
 • در حالی که زانوی او صاف است و پای او روی تخت قرار دارد، پای فرزندتان را به سمت بالا، به سمت سر او بیاورید و مچ پای او را خم کنید.
 • کشش را در پایان حرکت (یعنی تا جایی که دامنه حرکتی کودک شما اجازه می دهد) را به مدت 15 تا 30 ثانیه انجام دهید، دقت کنید که نباید برای کودک شما اذیت کننده باشد و فشاری به او وارد شود.
 • پای کودک را به حالت عادی برگردانید. تمرین را روزانه 10 بار روی هر پا تکرار کنید.

بشین پاشو

 • از کودکتان بخواهید روی صندلی یا چهارپایه ای بنشیند.
 • دستان خود را زیر زانوهایشان قرار دهید، فشاری متوسط ​​و ثابت به سمت پایین به عنوان نشانه ای برای نگه داشتن پاشنه پا روی زمین ایجاد کنید.
 • از کودکتان بخواهید ایستادن را تمرین کند در حالی که پاشنه های خود را روی زمین نگه داشته است.
 • این تمرین را با انجام بازی های سرگرم کننده مثل بشین و پاشو یا صندلی بازی انجام دهید تا همزمان ذهن کودک نیز درگیر شود و توجه او از سمت پاها بیرون آید.

کشش ساق پا

 • از فرزندتان بخواهید با فاصله از دیوار بایستد.
 • در حالی که زانوی راستشان صاف است، از آنها بخواهید با پای چپ به سمت دیوار قدم بردارند. آنها باید تا زمانی که کشش در پشت ساق پای راست احساس شود، به سمت خود خم شوند. مطمئن شوید که پاشنه پای راست را روی زمین نگه می دارند.
 • کشش را برای 15 تا 30 ثانیه نگه دارید.
 • تمرین را روزانه 10 بار روی هر پا تکرار کنید.

سایر تمرینات عبارتند از:

 • اسکات
 • راه رفتن در سربالایی
 • راه رفتن روی سطوح ناهموار مانند زمین بازی یا شن و ماسه
 • راه رفتن فقط روی پاشنه. انگشتان پا را همیشه از زمین دور نگه دارید

کلام آخر

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با راه رفتن کودک رو پنجه و موارد مربوط به آن آشنا نماییم. در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در قسمت نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *