در رفتگی کشکک زانو در کودکان

در رفتگی کشکک زانو در کودکان


()

یکی از اختلال های شایع زانو در کودکان مربوط به در رفتگی کشکک زانو می باشد، کشکک زانو بخش جلویی زانو است که به کمک آن امکان خم و راست کردن زانو فراهم می شود. در رفتگی کشکک زانو زمانی رخ می دهد که کشکک از محل اصلی خود خارج می شود. همچنین در رفتگی ها هم می تواند به صورت مادرزادی باشد و هم بنابر در دلایلی مختلفی در سنین مختلف رخ دهد.

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا در خصوص تمامی جرئیات مربوط به در رفتگی کشکک زانو صحبت کنیم. بنابراین اگر کودک شما به این عارضه دچار شده است توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

در رفتگی کشکک زانو یعنی چی؟

عکس دررفتگی کشکک زانو

دررفتگی زانو در کودکان

نگاهی به مفصل زانو بیندازید، مفصلی در بخش جلویی آن قرار دارد که به کمک آن به راحتی می توان زانو را حرکت داد و خم و راست کرد. در رفتگی زانو می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد اگر به صورت مادرزادی باشد که هیچ، اما در بیشتر موارد مربوط به مشکلاتی است که کودک با آن روبرو می شود.

به طور مثال شایع ترین دلیلی که موجب در رفتگی کشکک زانو در کودکان می شود مربوط به ضربه و آسیب های خارجی می باشد. با توجه به این که کودکان دائما در طول روز مشغول بازی و شیطنت هستند طبیعی است که زمین بخورند و یا آسیبی ببینند، این موارد می تواند خطر در رفتگی کشکک زانو را افزایش بدهد.

این موضوع را هم باید در نظر داشته باشید که در رفتگی تنها یک بار رخ نمی دهد، یعنی نمی توان گفت کشکک زانو کودک من یکبار در رفته و جا انداخته ایم پس دیگر چنین عارضه ای رخ نمی دهد. بلکه اگر برای بار دوم کودک شما به این عارضه دچار شود مشکل جدی تر است و گاهی لازم می شود تا از جراحی استفاده کنیم.

بنابراین بهترین کار این است که از رخ دادن چنین حادثه ای پیشگیری کنید، همچنین در صورت بروز آسیب اگر شما سریعا برای درمان نزد متخصص ارتوپد اطفال مراجعه کنید می توان با روش های ساده تر درمان را انجام داد، اما اگر عارضه قدیمی شود و شما دیر اقدام کنید باید از درمان های جدی تر نظیر جراحی استفاده کرد.

در رفتگی مادرزادی کشکک

کشکک زانو در نوزادان

کشکک زانو در نوزادان

زمانی گفته می شود که کودک به د رفتگی مادرزادی کشکک دچار شده است که از بدو به دنیا آمدن این عارضه را داشته باشد. دررفتگی مادرزادی مفاصل معمولا به علت خوب تشکیل نشدن استخوان های تشکیل دهنده مفصل و یا اختلالی در بافت های نرم نگهدارنده مفصل مانند کپسول مفصلی و رباط ها بوجود میاید.

در رفتگی مادرزادی جزو مواردی است که سریعا نیاز به درمان دارد و باید بلافاصله پس از به دنیا آمدن کودک اقدامات لازم جهت درمان انجام شود، زیرا هر چه سریع تر کارهای لازم برای درمان را انجام دهید نتایج درمانی بهتری به دست خواهید آورد.

این بیماری با سونوگرافی قبل از تولد قابل تشخیص است مخصوصا اگر کشکک به طور کامل از محل خود خارج شده باشد و به یکی از طرفین زانو چرخیده باشد. همچنین این مورد را هم در نظر داشته باشید که در رفتگی کشکک زانو معمولا با عارضه های استخوانی دیگر همراه است.

بنابراین با مشاهده این عارضه، بهتر است سایر نقاط بدن کودک را هم بررسی کنید زیرا احتمال بروز عوارض استخوانی دیگر وجود دارد. این که این عارضه چگونه درمان می شود و چه روش هایی برای بهبودی وجود دارد موضوعی است که در ادامه به طور کامل در خصوص آن صحبت می کنیم.

همچنین بخوانید: روش های درمان شکستگی استخوان در کودکان

علائم و نشانه های در رفتگی کشککک زانو چیست؟

در صورتی که در رفتگی به طور مادرزادی باشد بلافاصله پس از به دنیا آمدن، زمانی که عکس برداری های لازم انجام می شود قابل تشخیص است. اما اگر کودک در سنین مختلف با توجه به دلایل دیگر به این آسیب دچار شود، احتمالا نشانه های زیر را تجربه خواهد کرد:

  • زانو قفل می ‌شود و دیگر توان تحمل وزن بدن را ندارد.
  • احساس درد در زانو هنگام نشستن
  • کاسه زانو از جای خود به سمت کنار و بیرون می‌ لغزد.
  • تق تق یا خرت خرت دادن و صدا دادن زانو در زمان حرکت دادن آن
  • احساس گرفتگی زانو در زمان حرکت دادن آن
  • احساس درد جلوی زانو که با انجام فعالیت بیشتر می شود.
  • سفتی و تورم زانو

درمان در رفتگی کشکک زانو

درمان خانگی دررفتگی کشکک زانو

درمان دررفتگی کشکک زانو

با توجه به این که این عارضه در شدت و وضعیت مختلفی برای کودک رخ می دهد، در هنگام درمان باید این نکته را در نظر داشت که که نتیجه درمانی متناسب با نوع و میزان آسیب دیدگی می باشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد کودکان

درمان در رفتگی کشکک زانو در کودکان عموما به صورت زیر می باشد:

گچ گیری

در طی این روش باید برای مدت چند ماه زانوی های کودک درون گچ قرار بگیرد، در طی این زمان هر دو هفته یک بار کودک باید نزد پزشک برده شود تا گچ ها تعویض شوند و زاویه قرار گیری زانو به صورت مجدد بررسی شود.

عموما گچ گیری همچنان ادامه پیدا می کند تا زمانی که زانو در وضعیت صحیح خود قرار بگیرد، زمانی که پزشک در طی بررسی های خود تشخیص دهد که زانو در وضعیت صحیح خود قرار دارد، همچنان برای دو هفته الی یک ماه گچ گیری را ادامه می دهد تا اطمینان حاصل شود فرم زانو تثبیت شده است.

اما پس از برداشت گچ های زانو همه چیز تمام نمی شود، زمانی که گچ ها جدا می شود لازم است برای دو ماه از بریس های مخصوص زانو استفاده شود. این عمل سبب می شود تا زانو به خوبی در محل اصلی خود قرار بگیرد و فرد به طور مجدد به این عارضه دچار نشود.

عموما شایع ترین روشی که برای درمان در رفتگی کشکک زانو در کودکان استفاده می شود به همین طریق است، اما اگر پس از تست این روش همچنان کشکک زانو خارج از محل اصلی باشد لازک است تا از جراحی استفاده کنیم.

جراحی برای درمان دررفتگی کشکک زانو

عکس دررفتگی کشکک زانو

جراحی کشکک زانو

بسیاری از ما سوال می کنند که آیا انجام جراحی محدودیت سنی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بیان کنیم که خیر، به صورت کلی اگر کودک شما بیشتر از 4 ماه داشته باشد این شرایط وجود دارد که برای درمان در رفتگی کشکک زانو به صورت مادرزادی از جراحی استفاده کنیم.

جراحی جزو قطعی ترین روش های درمانی می باشد که در بیش از نود درصد مواقع درمان حاصل می شود. در روند جراحی مهم ترین اقداماتی که برای بهبود وضعیت قرار گیری و زاویه زانوان انجام می شود، افزایش تاندون چهارسر، آزاد سازی بافت هایی که در بخش های جلویی کپسول مفصل زانو دچار سفتی شده اند، برگرداندن تاندون همسترینگ به بخش های عقبی زانوان و آزاد سازی رباط های کناری است.

بنابراین پس از مدت کوتاهی بعد از جراحی زانو دارای یک مفصل سالم و عادی می باشد که شما می توانید به خوبی از آن استفاده کنید. البته جراحی دارای چندین روش مختلف می باشد که شامل:

  • جراحی لترال ریلیز
  • انتقال توبروزیتی درشت نی
  • بازسازی رباط میانی پاتلوفمورال

این که کدام یک از روش های بالا برای کودک شما انتخاب شود وابسته به عوامل مختلفی مثل: سن کودک، شدت آسیب دیدگی، صلاح دید پزشک و … می باشد. بنابراین تنها کسی که در این زمینه می تواند شما را به خوبی راهنمایی کند پزشک متخصص می باشد.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با در رفتگی کشکک زانو در کودکان و جزئیات مربوط به آن آشنا نماییم. مهم ترین موضوعی که در خصوص این عارضه وجود دارد این است که در صورت مشاهده کوچک ترین علائم نزد پزشک متخصص مراجعه کنید و سریعا روند درمان را آغاز کنید؛ این گونه اطمنیان خواهید داشت که نتیجه موثری به دست خواهد آمد و این عارضه در کودک درمان می شود.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه تجربه در این زمینه در قسمت نظرات برای ما بیان کنید، تا دیگر کاربران سایت نیز از نظرات شما استفاده کنند.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *