درمان کیست بیکر در کودکان

درمان کیست بیکر در کودکان


()

کیست بیکر یک جسم متورم و حاوی مایعی در پشت زانو است که در اثر بورسیت زانو ایجاد می شود. البته این که عارضه به ندرت پیش می آید، اما با توجه به سوالاتی که برای برخی از والدین در خصوص این عارضه ایجاد شده است، تصمیم گرفتیم تا در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی در خصوص درمان کیست بیکر در کودکان صحبت کنیم.

زانو دارای ساختار پیچیده ای می باشد که ترکیبی از استخوان، غضروف، تاندون ها، رباط و پوشش های مینیسک ایحاد می شود. در صورت بروز آسیب در هر یک از این موارد تمامی عملکرد زانو با مشکل روبرو می شود.

یکی از این مشکلات ایجاد کیست بیکر است، این کیست حاوی مایعی به نام سینوویال است که در پشت زانو قرار دارد. این مایع که به مایع مفصلی هم معروف است، از سر استخوان ها حمایت کرده و اصحکاک لازم برای حرکت ساختار زانو را فراهم می کند.

زمانی که آسیبی به زانو وارد می شود، مایع بیکر بیشتر تولید می شود و به مفصل زانو وارد می شود. این مایع مسیری به پشت زانو پیدا می کند و در پشت زانو جمع می شود و این گونه خطر ایجاد کیست بیکر ایجاد می شود. با توجه به اینکه این عارضه برای کودکان مضر است و سبب مشکلاتی در بزرگسالی می شود در صورت مشاهده علائم باید سریع تر برای درمان اقدام شود.

بنابراین اگر احساس می کنید علائم این عارضه در کودکتان وجود دارد و به دنبال مطالعه بیشتر در خصوص آن هستید، توصیه می کنیم تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

انواع کیست بیکر

عکس کیست پشت زانو

کیست پشت زانو

عموما کیست بیکر به دو دلیل ممکن است ایجاد شود:

کیست بیکر اولیه

در صورتی که کیست بیکر در پشت مفصل زانوی سالم ایجاد شود گفته می شود که از نوع اولیه است و در اکثریت موارد موردی که در کودکان و جوانان ایجاد می شود مربوط به همین نوع است که برای درمان باید نزد فوق تخصص ارتوپد مراجعه کرد

کیست بیکر ثانویه

گاهی ممکن است این عارضه مربوط به مشکلاتی از قبیل آرتریت یا پارگی مینیسک باشد، در این صورت گفته می شود که بیمار به کیست بیکر ثانویه دچار شده است و شیوع آن هم بیشتر از مورد قبلی است.

در کیست بیکر ثانویه، اختلال موجود زانو سبب می شود تا مایع سینوویال بیشتر از حد تولید شود و در نتیجه فشار داخل زانو افزایش می یابد. در چنین حالتی، کپسول از قسمت های پشت زانو بیرون می آید و کیست بیکر از این مایع شکیل می شود.

چه افرادی بیشتر به این آسیب دچار می شود؟

کیست بیکر با این که بیماری شایعی نیست، اما ممکن است هم کودکان و هم بزرگسالان را درگیر کند. در مورد کودکان در سنین 4 تا 7 سال احتمال بروز بیشتر است و برای بزرگسالان نبز بین 35 تا 70 سال شیوع بیشتری دارد.

یکی از عوامل مهمی که سبب بروز این بیماری می شود آرتریت است، بنابراین افرادی که به آرتریت دچار هستند بیشتر در معرض این آسیب قرار دارند.

همچنین بخوانید: علت و درمان درد مفاصل در کودکان

علائم و نشانه های کیست بیکر در کودکان

ورم پشت زانو

علائم کیست بیکر

در برخی موارد تنها نشانه ای که مربوط به این بیماری است درد خفیف است، مخصوصا زمانی که به دلیل بروز حادثه به این عارضه دچار شده باشید احتمال بروز درد افزایش می یابد. همچنین زمانی که شما زانوی خود را لمس می کنید باید یک برآمدگی نرم را احساس کنید.

هر گونه کشیدگی در زانو می تواند موجب افزایش و تورم در مفصل شود، البته کیست بیکر ممکن است به خودی خود از بین برود و یا کاهش یابد و حتی در زیر پوست بترکد. با توجه به این توضیحات اگر شما متوجه دردی جدید در زانوی خود شده اید و احساس متورم شدن نیز دارید، باید نزد پزشک متخصص مراجعه کنید تا وضعیت زانو به صورت دقیق تر بررسی شود تشخیصی دقیق صورت گیرد.

به صورت کلی اگر کیست بیکر در کودک کوچک باشد، ممکن است هیچ نوع علائمی احساس نشود، اما هرچقدر کیست بزرگ تر شود احتمال بروز علائم بیشتر است.

همچنین بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد کودکان

درمان کیست بیکر در کودکان

درمان کیست بیکر در کودکان

درمان کیست بیکر در کودکان

در ابتدا بیان کنیم که معمولا کیست بیکر جزو آسیب هایی می باشد که به مرور زمان بهتر می شود و از بین می رود. این موضوع در کودکان بیشتر دیده شده است و اکثریت کودکان با گذشت زمان از این آسیب رها می شوند.

با وجود این موضوع ممکن است کیست بیکر برای چند ماه و حتی چند سال همچنان ادامه داشته باشد، در این شرایط اگر علائم وجود دارد به دلیل اذیت نشدن کودک توصیه می شود تا از روش های درمانی موجود استفاده شود.

بهترین روش های درمانی شامل موارد زیر می شود:

استفاده از کمپرس یخ

درست است که یخ گزینه درمانی نمی باشد، اما استفاده از آن موجب می شود تا درد و التهاب کودک تا حد زیادی کاهش یابد. به این منظور چند تیکه یخ را درون یک کیسه یا حوله قرار دهید و بر روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

دقت داشته باشید که هرگز نباید یخ را به طور مستقیم روی پوست قرار دهید زیرا موجب یخ زدگی خواهد شد! بسته های یخ را برای 5 الی 15 دقیقه بر روی محل آسیب بگذارید. شما می توانید در طول روز بین دو تا سه بار از این روش استفاده کنید.

فیزیوتراپی

اگر بروز کیست بیکر مانع از آن شده است که کودک بتواند برخی از فعالیت های خود را انجام دهید، رفتن به چند جلسه فیزیوتراپی بسیار توصیه می شود. جدا از این مورد حتی در مواردی که علائمی موجود نیست تمرینات تقویتی فیزیوتراپی می تواند به طور شگفت انگیزی مایع اضافی را از زانو خارج کند و به این طریق فشار موجود کمتر می شود.

درمان فیزیوتراپی برای این عارضه ممکن است شامل یکی از روش های زیر می باشد:

  • ماساژ بافت نرم
  • الکتروتراپی
  • استفاده از بریس و زانوبند برای حمایت از زانو
  • درمان دستی
  • هیدروتراپی

تزریق کورتیزون (استروئید)

این مورد گاهی پس از تخلیه مایع انجام می شود به این جهت که از میزان درد و التهاب ناشی از تخلیه کیست کم شود. البته بسیار کم دیده شده است که این مورد برای کودکان استفاده شود و بیشتر یک گزینه درمانی برای افراد بزرگسال است.

جراحی

اگر شدت علائم برای کودک زیاد باشد و مشکلات بسیاری برای او ایجاد شده است، لازم می شود تا از جراحی استفاده شود. به خصوص در زمان هایی که کیست بزرگ یا دردناک است و استفاده از سایر روش های درمانی موثر نبوده است، گزینه جراحی پر رنگ تر می شود.

در برخی مواقع از جراحی به جهت قطع ارتباط کیست بیکر و مفصل زانو استفاده می شود، همچنین ممکن است با استفاده از جراحی باز کیست برداشته شود. این که دقیقا روند جراحی به چه صورت پیش می رود وابسته به نوع آسیب و اختلال کودک خواهد داشت.

چگونه از ایجاد ورم در پشت زانو پیشگیری کنیم؟

کیست بیکر برای کودکان

پیشگیری از کیست بیکر

در صورتی که چند راهکار ساده را انجام بدهید، می توانید به راحتی از مبتلا شدن کودک خود به چنین آسیبی جلوگیری کنید، حتی اگر اکنون کودک شما به کیست بیکر دچار است، دقت کنید که در صورت درمان بازهم امکان عود وجود دارد، بنابراین لازم است که موارد پیشگیری از کیست بیکر آشنا باشید:

  • در صورتی که کودک شما فعالیت ورزشی انجام می دهد، حتما یادآور شوید که قبل از شروع تمرین بدن خود را گرم کند و ماهیچه های خود را بکشد.
  • تهیه کفش مناسب و طبی برای فعالیت
  • سرد کردن بدن پس از تمرین
  • در صورت آسیب دیدگی زانو، از وارد کردن هرگونه فشار خودداری شود و از یخ برای کاهش تورم استفاده کنید.

کلام آخر

در این مقاله شما را با کیست بیکر در کودکان و چگونگی درمان آن آشنا کردیم، دقت داشته باشید اگرچه در بیشتر موارد این عارضه به خودی خود درمان می شود، اما به این معنی نمی باشد که شما می توانید ان را به حال خود رها کنید. بنابراین بهتر است حداقل برای یک جلسه نزد پزشک مراجعه کنید تا وضعیت به صورت تخصصی تر بررسی شود.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با درمان کیست بیکر در کودکان آشنا نماییم. در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *