لنگیدن یا لنگش پا نوزاد یکی از نگرانی ها شایع والدین است، در هر 250 کودک حداقل یکی از آن ها به لنگیدن پا دچار است. دلیل اصلی این موضوع را می توان مربوط به درد، ضعف عضلات یا تغییرات شکل استخوان ها دانست. در ادامه به طور کامل در خصوص درمان لنگیدن پا کودک صحبت خواهیم کرد.

علاوه بر مواردی که بیان کردیم لنگیدن پای کودک ممکن است به دلیل شرایط استرس زا محیط زندگی باشد. برای آشنایی با علت دقیق باید معاینه پزشکی انجام شود و سابقه کودک بررسی شود.

عموما به کمک اسعه ایکس می توان هر گونه مشکلی در ساختار های استخوان را شناسایی کرد، چنانچه وضعیت بدن خوش خیم باشد والدین می توانند این اطمینان را داشته باشند که درمان لنگیدن پا نوزاد به خوبی و نتیجه بخش طی می شود.

آشنایی با دلایل مختلف لنگیدن در کودکان

راه رفتن کودک

لنگیدن پا

لنگیدن پای کودکان مربوط به موضوعات مختلفی است که بنابر علت می تواند جزئی، شدید یا حتی تهدید کننده باشد.

صدمات: شایع ترین علت لنگش پای کودک مربوط به آسیب هایی که در زمان بازی، دویدن و … رخ می دهد.

پیچ خوردگی: در صورت راه رفتن غیر طبیعی پای کودک دچار پیچ خوردگی می شود و در نهایت برای مدتی در زمان راه رفتن به لندگیدن دچار می شود.

شکستگی استخوان پا: یکی دیگر از علت های لنگش پای نوزاد مربوط به شکستگی های استخوان پا است.

عفونت در استخوان پا، مفاصل، عضلات یا پوست: وجود عفونت در هر یک از آن ها سبب درد در راه رفتن می شود، این عفونت هم می تواند ویروسی و هم باکتریایی باشد.

التهاب: آرتریت جوانی موجب درد، تورم و لنگیدن در پای کودکان می شود. آرتریت ممکن است در هر مفصلی ایجاد شود اما معمولا زانو و مچ پا تحت تاثیر قرار می گیرند.

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا چند دلیل دیگر وجود دارد که موجب لنگیدن پای کودک می شود و برای درمان هر یک از آن ها باید به متخصص ارتوپد اطفال مراجعه کنید. 

 • تورم بافت نرم یا تومور استخوان
 • بیماری لگ-پرتس: در این بیماری خون رسانی به طور طبیعی برای مفصل ران انجام نمی شود. بدون گردش خون صحیح سر استخوان ران به آرامی از بین خواهد رفت؛ البته این بیماری مادرزادی است، اما علائم آن لنگش پا می باشد.
 • اختلال سیستم عصبی: این عارضه موجب ضعف و انقباض عضلات می شود. بیماری هایی مثل فلج مغزی، دیستروفی عضلانی جزو آن هستند.
 • تغییر شکل ساختار در استخوان پا یا انگشتان پا
 • راشیتیسم: اختلالی است که به دلیل کمبود ویتامین دی رخ می دهد.
 • سرطان خون و لنفوم

علل لنگیدن پا در 1 تا 3 سالگی

 • عفونت مفصل ران
 • شکستگی نوپایان
 • فلج مغزی
 • عفونت دیسک بین مهره ای
 • سینوویت گذاری مفصل ران

4 تا 10 سالگی

 1. بیماری سیور
 2. سینوویت گذاری مفصل ران
 3. ببماری پرتس
 4. کوکسا وارا

11 تا 15 سالگی

 • چسبیدن استخوان های مچ ها
 • لغزش اپی فیز سر استخوان ران
 • استئوکندریت دیسکان زانو
 • کشیدگی تاندن های پا در اثر ورزش

علائم لنگیدن در کودک و نوزاد

بد راه رفتن کودک

علائم بد راه رفتن و لنگ زدن

البته که لنگیدن خود یک علائم می باشد که کاملا واضح است، اما گاهی ممکن است در کنار آن علائک دیگری ظاهر شود که با بررسی آن ها می توان به علل عارضه پی برد.

 • تورم در مچ پا
 • ظاهر غیر طبیعی در استخوان پا
 • درد شدد در مفاصل پا (این موضوع می تواند نشان از شکستگی استخوان پا باشد)
 • کمر درد (در صورتی که مشکل لنگیدن پا از عضلات کمر باشد)
 • تب، کاهش وزن، سوزن و درد، تعریق شبانه می تواند نشان از عفونت هایی مصل آرتروز سپتیک مفصل زانو یا مچ پت، تورم استخوان یا آرتریت روماتوئید باشد
 • کودک در حین راه رفتن تلاش می کند تا فشار کمتری به پا وارد کند
 • لکه های غیر طبیعی بر روی پوست (بیماری بثورات)
 • حساسیت و ناراحتی هنگام راه رفتن

درمان لنگیدن پا

لنگیدن پای کودک

درمان لنگیدن پا کودکان

همان طور که در مطالب بالا مطالعه کردید، علل های مختلفی می تواند منجر به لنگیدن پای کودکان شود، برای این که بتوان بهترین گزینه درمان لنگیدن پا را معرفی کرد لازم است که در ابتدا علت اصلی آن مشخص شود.

برای این موضوع شما می تواند به کلینیک دکتر غزنوی متخصص ارتوپد اطفال مراجعه کنید تا با معایه کودک و بررسی علت لنگیدن، بهترین روش درمانی ارائه شود.

درمان لنگش پا به دلیل ضربه یا درد عضلانی

اگر علت لنگش پای کودک مربوط به مشکلات ساده ای همچون ضرب دیدگی یا پیچ خوردگی باشد، والدین در منزل می توانند درد کودک را کم کنند.

به این منطور مقداری یخ را درون پارچه قرار دهید و بر روی محل آسیب دیدگی بگذارید. این کار موجب می شود تا درد و التهاب کودک کنترل شود.

همچنین برای کاهش تورم از بانداژ های پا استفاده کنید. با تمامی این صحبت ها اگر پس از 4 الی 5 روز همچنان کودک احساس درد و لنگیدن داشته باشد باید به پزشک مراجعه کنید تا از استخوان های پا عکس برداری انجام شود.

ماساژ پا

روزانه یک تا دو بار ران به پایین کودک را با روغن بادام تلخ اصل ماساژ دهید. اگر پای کودک شما گرفته باشد، این روش به خوبی گرفتگی را درمان می کند. همچنین مصرف روزانه دو قاشق چای خوری اصل همراه با غذا برای گرفتگی عضلات پا بسیار مفید است.

استفاده از کفش طبی

حتما برای کودکان از کفش طبی و مناسب استفاده کنید، در صورتی که پای کودکان در کفش راحت نباشد، استخوان های پا فشرده می شوند و ممکن است عوارض به همراه داشته باشد.

نکاتی برای والدین جهت درمان لنگیدن پا کودکان

کمک به راه رفتن کودک

درمان لنگش پا

در صورتی که لنگش پای کودک به دلیل تاول باشد، والدین باید به صورت مرتب آن را به آرامی تمیز کنند، دقت کنید اگر تاول بر روی پوست است و هنوز کنده نشده است هرگز آن را نترکانید، از یک چسب زخم بر روی آن استفاده کنید تا مدتی کفش راحت پای کودک کنید.

اگر دلیل لنگیدن کودک مربوط به ضربه و شکستگی استخوان است حتما در روز های اول کودک را نزد پزشک برده تا از ناحیه آسیب دیده عکسبرداری انجام شود.

در سنین پایین تر گاهی ممکن است کودک بر روی شی نامناسبی قدم بردارد و این موضوع موجب درد پا و جلوگیری از راه رفتن صحیح شود، در این صورت جای نگرانی نیست، چند روی پای کودک را ماساژ دهید تا میزان درد به مرور کمتر شود.

توصیه های غذایی

بسیاری مادر ها به دنبال این هستند که بدانند برای درمان لنگیدن پا کودک چه مواد غذایی مفید می باشد. در ادامه به بهترین مواد غذایی که برای استخوان های پا مفید می باشد صحبت می کنیم.

روغن میخک، مارچوبه، سرکه، چای بابونه، سرکه سیب، سیر، دانه خردل، مریم گلی، فلفل قرمز از گیاهان مفیدی هستند که برای درمان درد های پا توصیه می شود.

همچنین توصیه می کنیم مواد غذایی که دارای کلسیم بالا می باشند، مثل ماست و شیر و مواد غذایی که دارای پتاسیم هستند مثل سیب زمینی و موز را نیز در رژیم غذایی کودک قرار دهید.

شیره انگور، کرفس، زردآلو خشک، انجیر خشک، گل کلم، شیرین بیان، روغن زیتون، سویا، آواکاوو، تمر هندی از مواد غذایی مفیدی هستند که طب سنتی بسیار توصیه شده است.

در آخر از خورد غذاهای فست فود، سوسی، کالباس و غذاهای فریز شده اکیدا خودداری کنید.

برخی از سوال هایی که ممکن است برای شما ایجاد شود:

تا اینجا ما به طور کامل در خصوص علل لنگش پای کودک و چگونگی درمان لنگیدن پا کودکان صحبت کردیم؛ در آخر قصد داریم تا به بررسی برخی از سوال هایی ممکن است در ذهن شما وجود داشته باید بپردازیم.

پای فرزندم هیچ گونه آسیبی ندیده است اما میلنگه، علت چیست؟

اگر هیچ زخم یا جراحتی بر روی پای کودک وجود نداشته باشد شما باید دلیل لنگیدن را به صورت جدی تر دنبال کنید، احتملا مربوط به مشکلات داخلی می باشد.

آیا قد کشیدن بچه ها می تواند منجر به درد یا لنگیدن شود؟

عموما قد کشیدن کودکان منجر به درد، خصوصا در ساق پاها می شود. دلیل واضحی برای لنگیدن وجود ندارد، اما ممکن است کودک به دلیل درد نتواند به درستی راه رود و اینگونه به نظر برسد که لنگ می زند.

چه زمانی برای لنگش پا باید نگران شد و نسبت به درمان لنگیدن پا اقدام کرد؟

اگر کودک شما درد شدید دارد و نمی تواند پای خود را به درستی روی زمین بگذارد، یا لنگیدن پای کودک با سایر علائم اشاره شده در بالا همراه است.

توصیه ما در این است که اگر لنگش پای کودک بیشتر از دو روز طول کشید حتما نسبت به درمان لنگیدن پا اقدام کنید، زیرا ممکن است در صورت دیرکرد مشکل جدی تر شود.

آیا همیشه لنگ زدن کودک هنگام راه رفتن مربوط به پا یا کمر است؟

خیر، گاهی ممکن است بچه از درون شکم یا لگن مشکلی داشته باشد و درد مبهم او را وادار کند تا به سمت دردش تغییر ماهیت دهد. به طور مثال داشتن آپاندیس ملتهب یا سنگ کلیه مواردی است که موجب لنگش پای کودک می شود.

درمان پا چنبری یا کلاب فوت

درمان شکستگی های صفحه رشد

درمان در رفتگی مادر زادی لگن

علیرضا غزنوی

دکتر

متخصص ارتوپدی (جراح استخوان و مفاصل) فلوشیپ ارتوپدی کودکان 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *