درمان غیر جراحی کلاب فوت

درمان غیر جراحی کلاب فوت


()

کلاب فوت یک ناهنجاری مادرزادی پا است که سالانه حدود 200 هزار نوزاد در سر تا سر جهان با این عارضه به دنیا می آیند. این بیماری به دلیل رشد غیر طبیعی عضلات، تاندون و استخوان های پا در حین بارداری ایجاد می شود. اگرچه تاکنون دلیل ثابتی برای آن مشخص نشده است اما ظاهرا عوامل ژنتیکی و محیطی نیز در ایجاد این عارضه دخیل هستند. اما ایا می توان از طریق درمان غیر جراحی کلاب فوت این عارضه را درمان کرد؟

در خصوص این سوال باید بگوییم که بله، خوشبختانه امروزه روش های درمانی متعددی برای کلاب فوت طراحی شده است که با توجه به شرایط کودک یکی از آن ها انتخاب می شود.

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا تمامی روش های درمان غیر جراحی پاچنبری یا کلاب فوت را بررسی کنیم و هر یک را به طور کامل برای شما شرح دهیم. در صورتی که کودک شما به این عارضه دچار است و به دنبال یک روش درمانی مناسب می باشید توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

انواع پاچنبری

عکس پا چنبری

پا چنبری

پاچنبری اغلب به دو گروه عمده طبقه بندی می شود:

پای پرانتزی ایزوله (ایدیوپاتیک) شایع ترین نوع پاچنبری است و در کودکانی که هیچ مشکل پزشکی دیگری ندارند رخ می دهد.

پاچنبری غیر ایزوله همراه با شرایط مختلف سلامتی یا اختلالات عصبی عضلانی مانند آرتروگریپوز و اسپینا بیفیدا رخ می دهد. اگر پا چنبری کودک شما با یک بیماری عصبی عضلانی همراه باشد، پاچنبری ممکن است نسبت به درمان مقاوم ‌تر باشد و نیاز به یک دوره طولانی ‌تر درمان غیر جراحی یا حتی جراحی ‌های متعدد داشته باشد.

صرف نظر از نوع یا شدت، پاچنبری بدون درمان بهبود نمی یابد. کودکی که پای پرانتزی درمان نشده داشته باشد، به جای کف پا روی لبه بیرونی پا راه می‌رود، پینه ‌های دردناکی در کف پای ایجاد می شود و به همین طریق نمی ‌تواند به راحتی کفش بپوشد و پاهای دردناک مادام‌العمر با او همراه خواهد بود و همین موضوع سبب می شود که اغلب به شدت فعالیت را محدود کند.

والدینی که دارای نوزادانی با پای پرانتزی هستند باید اطمینان حاصل کنند که با درمان مناسب توسط فوق تخصص ارتوپد اطفال، این عارضه در کودک آن ها درمان می شود و انواع مشکلات در آینده برای آن ها ایجاد نخواهد شد.

درمان غیر جراحی کلاب فوت

درمان غیر جراحی پا چنبری

درمان غیر جراحی کلاب فوت

درمان باید بلافاصله پس از تولد شروع شود، اما اگر به هر دلیلی کودک شما با این عارضه بزرگ شده است این امکان وجود دارد که با روش پونستی با موفقیت درمان شود. روش های درمان شامل:

دستکاری و گچ گیری

پای کودک شما به آرامی کشیده می شود و در موقعیتی اصلاح شده دستکاری می شود و با یک گچ بلند ساق پا (پا تا ران) در جای خود نگه داشته می شود. هر هفته این روند کشش، قرار دادن مجدد و گچ گری تکرار می شود تا زمانی که پا تا حد زیادی بهبود یابد. برای اکثر نوزادان، این بهبود حدود 6 تا 8 هفته طول می کشد.

همچنین بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد کودکان

بررسی آشیل

پس از دوره دستکاری و ریخته‌گری، تقریباً 90 درصد از نوزادان به یک روش جزئی برای آزاد کردن سفتی موجود در تاندون آشیل (طناب پاشنه) نیاز دارند. در طول این روش سریع (به نام تنوتومی)، پزشک از ابزار بسیار نازکی برای برش تاندون استفاده می کند.

این برش بسیار کوچک است و نیازی به بخیه ندارد. برای محافظت از تاندون در حین بهبود، یک گچ جدید روی پا اعمال می‌شود. معمولاً حدود 3 هفته زمان لازم است تا زمانی که گچ برداشته شود، پس از این مدت تاندون آشیل دوباره رشد کرده و به طول مناسب و طولانی ‌تری رسیده و پای پرانتزی کاملاً اصلاح شده است.

استفاده از بریس

حتی پس از اصلاح موفقیت آمیز با گچ گیری، باز هم امکان عود پای پرانتزی وجود دارد. بنابراین برای اطمینان از اینکه پا به طور دائم در موقعیت صحیح باقی می ماند، کودک شما باید برای چند سال از بریس های مخصوص استفادع کند. بریس پا را در زاویه مناسب نگه می دارد تا اصلاحات انجام شده را حفظ کند. این برنامه مهاری می‌تواند برای والدین و کودک سخت باشد، اما برای جلوگیری از عود بیماری ضروری است.

در 3 ماه اول، کودک شما بریس را اساساً تمام وقت (23 ساعت در روز) می‌بندد. پزشک شما به تدریج زمان در بریس را به یک شب و زمان چرت زدن (حدود 12 تا 14 ساعت در روز) کاهش می دهد. برای اکثر کودکان لازم است که استفاده از روش بریس را برای 3 تا 4 سال دنبال کنند.

انواع مختلفی از بریس ها وجود دارد که همه آنها از کفش، صندل یا کفش سفارشی ساخته شده و در انتها آن ها یک میله تشکیل شده است. میله می تواند محکم باشد (هر دو پا با هم حرکت می کنند) یا پویا (هر پا به طور مستقل حرکت می کند). پزشک با شما در مورد نوع بریس که به بهترین شکل نیازهای کودک شما را برآورده می کند صحبت خواهد کرد.

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم روش پونستی برای بسیاری از کودکان بسیار موثر بوده است. با این حال، این امر مستلزم آن است که خانواده به شدت متعهد به اعمال صحیح بریس ها به طور روزانه باشد. اگر بریس طبق توصیه ‌ها پوشیده نشود، احتمال عود پاچنبری زیاد است.

درصد کمی از کودکان با وجود بریس بندی مناسب دچار عود می شوند. اگر پای کودک به طور منظم از بریس بیرون بیفتد، ممکن است اولین علامت عود خفیف بدشکلی باشد. اگر به سرعت مورد توجه قرار گیرد، معمولاً می توان با چند گچ گیری و احتمالاً یک جراحی جزئی اصلاح کرد.

علاوه بر این، استفاده صحیح از روش پونستی نیازمند آموزش، تجربه و تمرین است. حتماً از پزشک اطفال خود بخواهید که به خوبی این روش را به شما توضیح بدهد تا با چگونگی بستن بریس، زمان  های باز کردن و جزئیات مربوط به آن آشنا شوید؛ این گونه تمامی مراحل درمان به خوبی طی خواهد شد.

حرکات اصلاحی

درمان غیر جراحی کلاب فوت

درمان غیر جراحی کلاب فوت

یکی دیگر از روش‌های غیرجراحی برای اصلاح پاچنبری شامل کشش، موبیلیزاسیون و نوار چسب است. این روش که تحت عنوان فیزیوتراپی نیز نامیده می شود، معمولاً توسط یک فیزیوتراپیست که آموزش و تجربه تخصصی دارد هدایت می شود.

مانند روش پونستی، این روش بلافاصله پس از تولد شروع می شود و نیاز به مشارکت خانواده دارد. هر روز، پای کودک باید کشیده و دستکاری شود، سپس برای حفظ دامنه حرکتی به دست آمده نوار چسب استفاده می شود.

پس از چسب زدن، یک آتل پلاستیکی روی نوار چسب زده می شود تا دامنه حرکتی بهبود یافته حفظ شود. این روش تقریباً به سه بار مراجعه به فیزیوتراپیست در هفته نیاز دارد. از آنجایی که این یک برنامه روزانه است، درمانگر به والدین نحوه انجام صحیح آن را در خانه آموزش می دهد.

بعد از 3 ماهگی، اکثر نوزادان بهبود قابل توجهی در وضعیت پا دارند و مراجعه به فیزیوتراپ کمتر مورد نیاز است. مانند کودکانی که با روش پونستی درمان می‌شوند، نوزادانی که با روش فرانسوی درمان می‌شوند معمولاً به تنوتومی آشیل برای بهبود دورسی فلکشن مچ پا نیاز دارند.

برای جلوگیری از عود پای پرانتزی، رعایت روزانه کشش، نوار چسب و آتل بندی باید توسط خانواده تا 2 تا 3 سالگی کودک ادامه یابد.

کلام آخر

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی تلاش کردیم تا شما را با درمان غیر جراحی کلاب فوت و جزئیات مربوط به آن آشنا کنیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم سوالات موجود در ذهن شما را به خوبی پاسخ دهیم. در صورتی که سوالی در خصوص این مطلب برای شما ایجاد شده است در قسمت نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *