صافی کف پا از مشکلات رایجی است که اغلب افراد به آن دچار هستند، شاید این موضوع مشکلی برای فرد ایجاد نکند، اما در صورت شدید بودن سبب می شود تا در نقاطی مثل: مچ و ساق پا درد بیشتری در زمان راه رفتن احساس شود. اما اینکه آیا درمان صافی کف پا امکان پذیر است یا نه و اینکه چه روش هایی برای آن وجود دارد، موضوعی است که در این مطلب قصد بررسی آن را داریم.

قوس موجود در کف پا موجب انعطاف پذیری پاها و ارتجاعی شدن آن می شود، علاوه بر آن به کمک قوس، وزن بدن به طور یکنواخت بر روی پا پخش می شود و دردی در ناحیه ای احساس نمی شود.

اگر کودک شما دارای صافی کف پا است و یا قوس پای شما اخیرا کاهش پیدا کرده است، این مطلب از سایت دکتر غزنوی برای شما مفید است و توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

علائم صافی کف پا و افتادگی قوس پا چیست؟

عکس صافی کف پا

علائم صافی کف پا

جالب است بدانید که برخی از افراد در تمامی طول عمر خود با صافی کف پا زندگی می کنند اما هیچ مشکلی برای آن ها ایجاد نمی شود، این موضوع به خاطر این است که پاهای آن ها انعطاف پذیری لازم را دارد و هیچگونه تاندون یا مشکلات مفصلی ندارند و طرز راه رفتن و دویدن آن ها این مشکل را جبران می ‌کند.

بنابراین تا اینجا متوجه شدیم که صافی کف پا دارای درجات مختلفی می باشد و زمانی باید برای درمان صافی کف پا اقدام کنید که از درجات شدید باشد و برای شما مشکل آفرین شده باشد. برخی از علائم افرادی که کف پای صاف دارند به شرح زیر است:

 • احساس درد در داخل مچ پا، لبه بیرونی یا داخل قوس پا
 • عدم تعادل در راه رفتن
 • چرخش بیش از حد پا به سمت پایین
 • سفتی پا
 • ناهماهنگی در پوشیدن کفش
 • عدم تقارن در ظاهر پا

در صورت مشاهده هر یک از علائم بالا در کودک خود لازم است که هر چه سریع تر برای درمان صافی کف پا نزد متخصص ارتوپد اطفال مراجعه کنید.

عوارض صافی کف پا چیست؟

در ویدیو بالا توسط دکتر علیرضا غزنوی متخصص ارتوپد اطفال به خوبی درباره تمامی سوال های مربوط به صافی کف پا پاسخ داده شده اس و توصیه می کنیم در ابتدا حتما ویدیو را تماشا کنید. 

اگر شدت صافی کف پا زیاد نباشد هیچ عوارضی برای فرد ایجاد نمی شود، اما در صورت زیاد بودن صافی، احتمال بروز عارضه های زیر وجود دارد:

اصلی ترین عوارض صافی کف پا که با پیشرفته شدن بیماری بدتر می شود، تغییر در نحوه راه رفتن است، به موجب این موضوع توانایی فرد برای پریدن نیز کاهش پیدا می کند و درد نیز به مروز از پاها به سمت کمر کشیده می شود.

چنانچه فردی به دلیل صافی کف پا نتواند به درستی راه برود، به مرور به اختلال هایی مثل پینه پا، میخچه، خمیدگی شست پا و تاول دچار خواهد شد.

در ورزشکاران صافی کف پا مشکلات بیشتری به وجود می آورد، در آن ها این موضوع منجر می شود تا ضربه به خوبی توسط پا دریافت نشود و آسیب هایی مثل درد و ورم پا را به دنبال دارد.

چه چیزی باعث صافی کف پا می شود؟

صافی کف پای کودک

دلیل صاف بودن کف پا

این که دقیقا چه چیزی باعث این موضوع می شود مشخص نیست، طی بررسی ها افراد معمولا با کف پای صاف به دنیا می آیند و این عارضه از بدو تولد با آن همراه است، درست مانند سایر ویژگی های جسمانی که از والدین خود به ارث می بریم، صافی کف پا نیز در خانواده به ارث می رسد.

صافی کف پای کودکان در زمان به دنیا آمدن طبیعی است. با بزرگتر شدن کودکان، قوس پای آنها هنگام ایستادن بیشتر نمایان می شود (البته در هنگام ایستادن روی انگشتان پا، قوس کف پای آنها بیشتر نمایان می شود).

برخی از شرایطی که باعث صافی کف پا می شوند عبارت است از:

 • تاندون های آسیب دیده، ملتهب یا پاره شده (به ویژه تاندون خلفی).
 • کشش کشش پیشرونده تاندون تیبال خلفی (به ویژه در زنان بالای 40 سال رایج است. پوشیدن کفش های پاشنه بلند برای مدت طولانی ممکن است باعث صافی کف پا شود).
 •  تاندون تیبال خلفی (در زنان بالای 40 سال رایج است. پوشیدن کفش های پاشنه بلند برای مدت طولانی ممکن است باعث صافی کف پا شود).
 • آسیب به استخوان در پا یا مچ پا.
 • شرایطی که مفاصل و بافت های نرم را تحت تأثیر قرار می دهند، از جمله آرتروز.
 • برخی از بیماری ها مانند فلج مغزی، بیماری پارکینسون و دیستروفی عضلانی که بر اعصاب تأثیر می گذارد، باعث سفت شدن و ضعیف شدن ماهیچه ها می شود.

صافی کف پا چگونه تشخیص داده می شود؟

بهترین تشخیص معاینه فیزیکی کف پا می باشد، در صورتی که درد پا شدید باشد، پزشک برای بررسی های بیشتر عکس برداری هایی مثل رادیولوژی، سی تی اسکن، ام آر آی یا سونوگرافی را توصیه کند.

تست عملکردی یا ساختاری بودن کف پا

شما به کمک آزمایش زیر می توانید تشخیص دهسد که که صافی کف پا عملکردی است یا ساختاری.

برای انجام است تست، باید قوس طولی و میانی پا را اندازه گرفت، حالت هایی که برای این کار باید وجود داشته باشد شامل:

 • صاف و مستقیم هم روی پاشنه ‌ها و هم روی انگشتان پا بروی زمین می‌ ایستید.
 • در حالتی می ‌ایستد که فقط انگشتان پا روی زمین باشد.
 • روی میز می ‌نشیند.

نتیجه تست:

صافی کف پای عملکردی: اگر زمانی که شما روی انگشتان پا ایستاده یا نشسته اید، قوس میانی و طولی کف پا حفظ شود گفته می شود که صافی کف پا علمکردی است.

صافی کف پا ساختاری: چنانچه در زمان ایستادن یا نشستن، قوس کف پا همچنان به صورت صاف باشد، گفته می شود که دارای صافی کف پا ساختاری هستید.

صافی کف پا انعطاف پذیر در کودک

درمان کف پای صاف در کودکان

درمان صافی کف پا

اگر صافی کف پا به صورت انعطاف پذیر باشد هیچ علائمی نخواهد داشت و دردی هم برای کودک به همراه ندارد، در این شرایط تنها در زمان راه رفتن های طولانی مدت یا ورزش های سنگین ممکن است احساس درد ایجاد شود.

برای برخی از کودکان این موضوع ارثی می باشد، اما در کودکانی که مشکلاتی مثل سندرون داون یا سندروم مارفان دارند احتمالا به سستی رباط های کف پا دچار می شوند و این موضوع سبب می شود قوس کف پای آن ها کم تر شود.

در کودکانی که دارای بیماری های پیش زمینه ای می باشند بیشتر از سایرین احتمال مبتلا شدن به صافی کف پای شدید وجود دارد، اگرچه صافی کف پا آنان انعطاف پذیر است اما احتمالا برای آن ها دردناک می شود.

درمان صافی کف پا انعطاف پذیر

همان طور که گفتیم صافی کف پا انعطاف پذیر دارای علائم زیادی نمی باشد، به همین دلیل در بیشتر موارد به مداخله پزشک و درمان نیزی نیست، اما اگر کودک در زمان راه رفتن یا پوشیدن کفس دچار مشکل شود، از بریس های نگهدارنده قوس کف پا برای آن ها استفاده می شود.

اگر کودک در سنین 3 تا 10 سال باشد، برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت در سنین بزرگسالی لازم است که از کفی های طبی در کفش استفاده کرد.

اما اگر درد کودک خیلی شدید باشد، پزشک استفاده از فیزیوتراپی را توصیه می کند، علاوه بر آن برای کم تر کردن میزان درد می توان از دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی مصرف کرد.

اگر درد کودک به دلیل پیاده روی زیاد یا پرش باشد، می توانید با قرار دادن تکه ای یخ در کف پا میزان درد را کاهش دهید. اصولا عمل جراحی برای صافی کف پا انعطاف پذیر استفاده نمی شود، مگر در موارد بسیار نادر که هیچ گزینه درمانی دیگری وجود نداشته باشد.

صافی کف پای غیر انعطاف پذیر در کودکان

در بیشتر موارد صافی کف پا غیر انعطاف پذیر به دلیل رشد نادرست کف پا می باشد، این رشد می توان هم مربوط به نقایص مادرزادی باشد و هم مربوط به رشد نا متعارف استخوان های کف پا.

در استخوان قاپ عمودی در مچ پا، استخوان پایینی قرار گرفته در مفصل مچ (تالوس یا همان استخوان قاپ) با توجه به استخوان ‌های میانی کف پا به اشتباه در جای خود قرار گرفته ‌اند. این یک نقص مادرزادی است و اغلب با اختلالات عصبی-عضلانی مانند آرتروگریپوزیس (Arthrogryposis) یا مهره ‌شکاف یا اسپینا بیفیدا (Spina bifida) ارتباط دارد.

اگر این مشکل درمان نشود، می تواند سبب مشکلاتی همچون تشکیل پینه شود، در این صورت کودک برای انجام فعالیت های روزانه خود، پوشیدن کفش و انجام بازی به مشکل بر بخورد.

درمان صافی کف پا غیر انعطاف پذیر

برعکس مورد قبل، در این مورد برای درمان کامل در اکثر موارد به جراحی احتیاج است، پس از تشخیص، در ابتدا کف پا به کمک گچ یا درمان های دستی دیگر می کشند. پس از آن از عمل جراحی استفاده می شود.

عموما این عمل برای سنین 6 ماه تا 2 سال به جهت ترمیم در رفتگی های استخوان و نگه داشتن محل استخوان در جای خود استفاده می شود. بعد از اتمام عمل کف را گچ می گیرند و از بریس استفاده می کنند تا وضعیت به صورت ثابت باقی بماند.

البته باید این موضوع را در نظر داشت که این احتمال وجود دارد که پس از چند سال این وضعیت مجدد بازگردد، در این مورد برای جوش دادن استخوان ها به صورت مجدد به یک عمل جراحی دیگر نیاز پیدا می شود.

عمل مجدد برای کودکان در سنین بالاتر و زمانی که کف پا به طور کامل رشد کرده است انجام می شود. با انجام عمل دوم صافی کف پا تا حد زیادی کاهش پیدا می کند؛ اما باید این موضوع را در نظر داشت که صافی کف پا هرگز به صورت کامل درمان نمی شود و سفتی آن باقی خواهد ماند.

صافی کف پا تا چه سنی قابل درمان است

درمان صافی کف پا

صافی کف پا تا چه سنی قابل درمان است

مسلما در کودکان تا قبل از پایان یافتن رشد استخوان ها راحت تر می توان برای درمان اقدام کرد، زیرا استخوان های آنان قابلیت انعطاف پذیری دارند و بهتر به روش های درمانی پاسخ نشان می دهند.

اما بزرگسالان به غیر جراحی روش دیگری برای درمان وجود ندارد، در خصوص جراحی هم باید شرایط مختلفی را بررسی کرد و امکان دارد برای برخی امکان جراحی نیز وجود نداشته باشد، افرادی که سنین بالا قرار دارند بهتر است از کفی های مخصوص پای صاف استفاده کنند تا از مشکلات ناشی از صافی کف پا جلوگیری شود.

کلام آخر

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با درمان صافی کف پا و موضوعات مربوط به آن آشنا نماییم، در صورت احتیاج داشتن به مشاوره یا معاینه تخصصی می توانید با شماره 09912796181 تماس داشته باشید.

درمان پا چنبری یا کلاب فوت

درمان لنگش پا

درمان در رفتگی مادر زادی لگن

علیرضا غزنوی

دکتر

متخصص ارتوپدی (جراح استخوان و مفاصل) فلوشیپ ارتوپدی کودکان 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *