یکی از نگرانی هایی که والدین برای کودکان خود در سنین پایین دارند این است که اگر استخوان های کودک به ویژه آرنج و دست شکسته شود چگونه می توان برای درمان اقدام کرد؟ خوشبختانه امروزه روش های درمان شکستگی آرنج در کودکان بسیار متنوع شده است و می توان با کم ترین میزان درد به درمان آسیب دیدگی کودک کمک کرد.

ابتدا در نظر داشته باشید که شکستگی آرنج در بچه ها موضوعی شایع می باشد که حدود ده درصد از شکستگی مربوط به آن هاست. خوشبختانه در بیشتر موارد می توان با استفاده از روش های ساده و بدون جراحی نسبت به درمان اقدام کرد.

تنها در موارد خاص و شدید که استخوان در جای خود قرار نداشته باشید باید عمل جراحی انجام شود.

در این مطلب از سایت دکتر غزنوی متخصص ارتوپد اطفال قصد داریم تا بررسی نماییم اگر کودکان بنابر دلایلی مثل فعالیت زیاد، سقوط از ارتفاع، تصادف، ضربه و … دچار ضرب دیدگی آرنج شد؛ چه روش های درمانی برای او وجود دارد و والدین دقیقا باید چه کاری انجام بدهند. بنابراین توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

آناتومی و اجزای تشکیل دهنده آرنج

عکس آرنج

آناتومی آرنج دست

در ابتدا بیایید کمی با آناتومی آرنج آشنا شویم تا درک بهتری از ادامه مطالب داشته باشید، آرنج تشکیل شده از سه قسمت می شود که شامل:

  • استخوان بازو Humerus bone: بخش ابتدایی آرنج و پایین استخوان بازو

این استخوان که بسیار بلند می باشد از قسمت هایی به نام تنه، انتهای بالایی (نزدینه و پروگزیمال) و تحتانی (دیستال و دورینه)  تشکیل شده است.

  • زند زیرین Ulna: قسمت پایین آرنج شامل قسمت بالایی دو استخوان ساعد

محل قرار گیری این استخوان در سمت انگشت کوچک دست می باشد.

  • زند بالایی Radius: بخش پایین آرنج شامل بخش بالایی دو استخوان ساعد

برخلاف استخوان دیگر، این یکی در سمت انگشت شست قرار دارد.

با کمک این سه قسمت اصلی، آرنج همانند لولای در عمل می کند، یعنی به خم و راست و جهت گرفتن دست کمک می کند، بنابراین سلامتی آن دارای اهمیت بسیاری می باشد.

علائم شکستگی دست کودک

وقتی استخوان آرنج کودک به هر دلیلی میشکند، ناگهان درد شدیدی در آرنج احساس می کند. پاسخ طبیعی کودک به این درد ناتوان کننده این است که بازوی آسیب دیده را با دست دیگر محکم نگه دارد تا از آن محافظت کند.

درد معمولاً در پشت آرنج احساس می شود و گاهی به سرعت از بین می رود و تنها درد شدیدی در ناحیه آسیب دیده باقی می ماند که اوایل شب و صبح به اوج خود می رسد.

علائم شکستگی آرنج گاهی اوقات با تورم و کبودی همراه است و اگر استخوان آسیب دیده محکم لمس شود می تواند دردناک باشد.

درد در طی برخی حرکات در آرنج، مچ دست یا شانه یا در حین انجام فعالیت های تحمل وزن روی بازوی آسیب دیده (مانند فشار دادن) بدتر می شود.

سفت شدن یا انقباض عضله سه سر معمولا باعث درد می شود و به دلیل درد شدید، صاف کردن مفصل آرنج تقریبا غیرممکن است.

گاهی اوقات کودک در آرنج، ساعد، دست یا انگشتان نیز احساس گزگز یا بی حسی می کند.

شکستگی های شدید آرنج (با دررفتگی و دررفتگی) نیز تغییر شکل خاصی را نشان می دهد.

در صورت مشاهده هر یک از این علائم لازم است که شما هرچه سریع تر برای درمان نزد متخصص ارتوپد اطفال مراجعه نمایید، زیرا در صورت پشت گوش انداختن احتمال بروز عوارض جدی تر وجود دارد.

انواع شکستگی آرنج در بچه ها

عکس آرنج شکسته

انواع شکستگی آرنج در کودکان

نوعی از شکستگی تنها مربوط بازوی فوقانی هومروس می باشد یعنی کمی بالاتر از آرنج شکسته است. در بیشتر موارد کودکان کمتر از 8 سال به این شکستگی دچار می شوند.

در نوع دوم شکستگی در انتهای استخوان بازوی فوقانی رخ می دهد، در این مورد لازم است که درمان های دقیقی انجام شود.

و در آخر شکستکی باز آرنج می باشد که بسیار شدید است و آرنج از پوست به بیرون زده می شود، در این نوع برای درمان ماهیچه ها، تاندون و رباط لازم است که زمان بیشتری صبر کرد.

علل شکستگی آرنج در کودکان چیست؟

  • وارد شدن ضربه مستقیم به آرنج
  • افتادن یا ضربه غیز مستقیم به بازو یا آرنج

مسلما کودکان در طول روز دائما در حال بازی و شیطنت می باشند و برخی از این فعالیت ها آن ها در معرض آسیب و صدمات قرار می دهد، مخصوصا در مورد کودکانی که تازه به دنیا آمده اند این موضوع بیشتر می باشد.

علاوه بر آن شکستگی آرنج در زمان انجام فعالیت هایی مثل ژیمناستیک، فوتبال، فعالیت های تفریحی، دوچرخه سواری و.. زیاد رخ می دهد. در صورتی که کودک شما مایل است تا این تمرینات را انجام بدهد بهتر است که حتما از محافظ های مخصوص استفاده کند تا از بروز هر گونه آسیب جلوگیری شود.

درمان شکستگی آرنج در کودکان چگونه است؟

شکستگی آرنج کودکان

درمان شکستگی آرنج

در مورد روش درمان باید بگوییم که نوع درمان وابسته به نوع شکستگی می باشد، در بالا در مورد انواع شکستگی توضیح دادیم، در مورد روش درمان نیز باید در ابتدا بررسی کرد که شکستگی آرنج کودک مربوط به کدام استخوان است.

زمانی که بررسی های لازم انجام شد، با توجه به شدت آسیب دیدگی از یکی از روش های درمانی زیر استفاده می شود:

درمان غیر جراحی

بیشتر موارد درمان شکستگی آرنج با گچ گرفتن و استفاده آتل بهبود پیدا می کند، اگر شکستگی آرنج بدون جابجایی باشد، پزشک مستقیما آتل یا گچ را بر روی آن قرار می دهد و در جهت مناسب ترمیم پیدا کند.

هرچند که آتل اثر کمتری از گچ دارد اما استفاده از آن موجب می شود تا استخوان در جهت مناسب قرار بگیرد و از تورم ناشی از آسیب جلوگیری می شود. در بسیاری از موارد ابتدا آتل را روی یک آسیب تازه اعمال می کنند. با کاهش تورم ، گچ کامل ممکن است جایگزین آتل شود.

اما در برخی از موارد که استخوان حرکت کرده است لازم است که قبل از استفاده از آتل، استخوان را در جهت مناسب قرار دارد، این حرکت به عنوان جا انداختن استخوان شناخته می شود.

در این روند پزشک متخصص به آرامی بازوی شما را حرکت می دهد تا استخوان در سر جای خود قرار بگیرد، با توجه به اینکه کمی این روند دردناک است و احتمال اذیت شدن کودک وجود دارد، عموما از آرام بخش یا بیهوشی کوتاه مدت استفاده می شود.

درمان جراحی

اگر میزان جایجا شدن استخوان زیاد باشد، به جهت اطمینان از ترمیم کامل شکستگی روش جراحی توصیه می شود، البته این مورد بسیار کم پیدا می شود و تنها زمانی جراحی لازم است که آسیب وارد شده به کودک شدید باشد. برای درک بهتر این موضوع و اینکه دقیقا در چه مواردی به جراحی احتیاج است توصیه می کنیم ویدیو بالا از دکتر غزنوی را حتما تماشا کنید.

جراحی به دو روش قابل انجام است:

جا انداختن بسته و سنجاق از طریق پوست:

در این روش استخوان هایی که از محل خود خارج شده اند به طور مجدد در سر جای خود قرار می گیرند و با پین های فلزی محکم می شوند، این پین ها از طریق پوست داخل استخوان می شوند و سراسر شکستگی بسته میشود.

در نهایت برای محافظت از ناحیه آسیب دیده و جلوگیری از حرکت کردن آن از آتل استفاده می شود، پس از آتل از گچ استفاده می شود، با طی شدن روند بهبودی و اطمینان از ترمیم استخوان های آسیب دیده، چند هفته پس از جراحی سوزن و گچ ها از دست کودک برداشته می شود.

جا انداختن باز

در مورد شکستگی هایی که به صورت بسته قابل ترمیم نیستند و آسیب دیدگی موجب صدمه دیدن رگ های عصبی یا عروقی شده است، لازم می شود تا از جراحی باز استفاده کرد.

عوارض ناشی از روش های درمان شکستگی آرنج

با توجه به این که استخوان ها در صفحه رشد قرار دارند، همیشه احتمال آسیب دیدن آنها وجود دارد؛ بنابراین بهتر است که همواره زمانی که کودک در طول دروان رشد قرار دارد به صورت مرتب توسط جراح ارتوپد رشد اندام و وضعیت استخوان های او تحت نظر باشد.

سایر عوارض عمومی شامل محدودیت حرکت مفصل آرنج، آسیب به اعصاب و عروق خونی اطراف آرنج و عفونت ناشی از پین هایی است که در آرنج قرار می‌گیرند. در موارد بسیار کمی ممکن است پس از درمان شکستگی آرنج رشد طبیعی طی نشود و حرکت آرنج به طرفین وجود دارد.

به همین جهت است که توصیه می کنیم پس از درمان شکستگی آرنج،  رشد کودک به صورت مرتب بررسی شود تا از بروز چنین عوارض هایی جلوگیری شود.

مراقبت های بعد از عمل شکستگی آرنج

شکستگی آرنج دست راست

مراقبت های بعد از عمل شکستگی آرنج

درست که با درمان شکستگی آرنج بهبودی در کودک حاصل می شود، اما لازم است که برای حفط سلامت رشد استخوان ها مدتی از مراقبت های زیر پیروی کنید:

بالا نگه داشتن آرنج

یکی از مهم ترین روش ها به جهت کاهش درد و بهبودی زودتر این است که آرنج را بالا تر از بدن نگه دارید. برای راحتی بهتر می توانید یک پتو یا بالش را در زیر آرنج کودک قرار دهید.

استفاده از یخ

البته این گزینه در 48 ساعت ابتدایی شکستگی مفید می باشد، استفاده از یخ موجب می شود تا تورم، درد و التهاب کودک کمتر شود.

مصرف دارو های مسکن

استفاده از دارو های مسکن تجویز شده توسط پزشک، علاوه بر این که درد کودک را کمتر می کند، از التهاب نیز جلوگیری می کند، بنابراین اگر دارویی برای کودکتان تجویز شده است حتما سر ساعت استفاده کنید.

استفاده از فیزیوتراپی

اگر میزان آسیب دیدگی کودک زیاد باشد ممکن است تا مدتی برای حرکت دست خود به مشکل مواجه شود، در این صورت مراجعه به فیزوتراپ می تواند کمک بزرگی باشد.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با آناتومی آرنج، انواع شکستگی و چگونگی درمان آشنا نماییم. دقت داشته باشید که حتی اگر میزان صدمه در کودک پایین است بهتر است که حتما جهت عکس برداری به پزشک متخصص مراجعه کنید.

زیرا کودکان در سنین رشد قرار دارند و هرگونه آسیب به استخوان های آن ها می تواند در رشد استخوان ها اثر گزار باشد، بنابراین هرگز تنها به درمان خانگی شکستگی ارنج کودک اکتفا نکنید.

درمان پا چنبری یا کلاب فوت

درمان شکستگی های صفحه رشد

درمان در رفتگی مادر زادی لگن

علیرضا غزنوی

دکتر

متخصص ارتوپدی (جراح استخوان و مفاصل) فلوشیپ ارتوپدی کودکان 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *