درمان دررفتگی یا دیسپلازی مفصل ران

درمان دررفتگی یا دیسپلازی مفصل ران


()

دیسپلازی مفصل ران یکی از ناهنجاری های مادرزادی در مفصل ران است که در طی آن استخوان ران به شکلی که باید در استخوان لگن قرار نمی گیرید. از بارز ترین عوارض این عارضه می توان به ناپایداری و دررفتگی های متعدد مفصل لگن اشاره کرد. اما درمان دررفتگی یا دیسپلازی مفصل ران چیست و ایا امکان درمان وجود دارد؟

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا با جزئیات بیشتری تمامی روش های درمانی را به شما معرفی کنیم؛ بنابراین توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

درمان غیر جراحی دررفتگی یا دیسپلازی مفصل ران

دررفتگی یا دیسپلازی مفصل ران

دررفتگی مفصل ران

اگر فرزند شما دیسپلازی خفیف لگن داشته باشد و به لابروم یا غضروف مفصلی آسیبی نرسد، متخصص ارتوپد اطفال ممکن است درمان غیر جراحی را توصیه کند. همچنین ممکن است در ابتدا درمان غیرجراحی برای بیمارانی که دارای چنان آسیب مفصلی گسترده هستند امتحان شود که تنها گزینه جراحی تعویض کامل مفصل ران باشد.

درمان‌ در رفتگی مادرزادی لگن به صورت غیر جراحی عبارتند از:

مشاهده

اگر کودک شما 3 ماهه یا کوچکتر است و لگن او به طور معقولی ثابت است، هیچ گونه روش درمانی تجویز نمی شود، تنها پزشک از شما می خواهد تا کودک را به صورت مرتب برای معاینه آماده کنید تا وضعیت لگن در حین رشد بررسی شود. زیرا این احتمال وجود دارد که با رشد کودک وضعیت لگن به خودی خود بهبود یابد.

بریس مخصوص لگن

درمان دیسپلازی نوزادان

درمان دیسپلازی استخوانی

اگر لگن کودک شما ناپایدار است یا به اندازه کافی کم عمق است، پزشک او ممکن است استفاده از بریس پاولیک را توصیه کند. بریس پاولیک برای نوزادان تا چهار ماهگی استفاده می شود تا لگن خود را در جای خود نگه دارد و در عین حال به پاهای آنها اجازه حرکت می دهد.

کودک معمولاً در تمام روز و شب از بریس استفاده می کند تا زمانی که لگن ثابت شود و سونوگرافی نشان دهد لگن او به طور طبیعی رشد می کند. به طور معمول، این روند حدود هشت تا 12 هفته طول می کشد. پزشک کودک شما به شما خواهد گفت که کودک شما چند ساعت در روز باید از هارنس استفاده کند با این حال به طور معمول، کودکان 24 ساعت شبانه روز باید این بریس را استفاده کند تا نتایج مثبت حاصل شود.

در حالی که کودک شما بریس تجویز شده را می پوشد، پزشک مکررا لگن را معاینه می کند و از تست های تصویربرداری برای نظارت بر رشد آن استفاده می کند. پس از درمان موفقیت آمیز، کودک شما باید برای چند سال آینده به طور منظم به پزشک مراجعه کند تا رشد و رشد مفصل ران خود را کنترل کند.

در اکثریت موارد، لگن نوزادان با مهار پاولیک با موفقیت درمان می شود. اما باسن برخی از نوزادان به طور جزئی یا کامل دررفته است. در چنین مواردی، پزشک کودک شما ممکن است نوع دیگری از بریس به نام بریس ابداکشن را توصیه کند.

بریس ابداکشن از مواد سبک وزن ساخته شده است که از لگن کودک شما به طور کامل پشتیبانی می کند. اگر لگن کودک شما با استفاده از بریس ابداکشن ثابت شود، برای حدود هشت تا 12 هفته از بریس استفاده خواهد کرد. اما اگر بریس ابداکشن لگن را تثبیت نکند، ممکن است کودک شما نیاز به جراحی داشته باشد.

جا اندازی بسته

اگر علیرغم استفاده از بریس پاولیک، لگن کودک شما همچنان به طور جزئی یا کامل دررفته است، ممکن است نیاز به جا اندازی بسته باشد، تحت بیهوشی، پزشک یک سوزن بسیار ظریف را در لگن کودک وارد می‌کند و ماده حاجب را تزریق می‌کند تا بتواند توپ و سوکت را به وضوح ببیند. این آزمایش آرتروگرام نامیده می شود .

فرآیند بازگرداندن توپ به سوکت پس از آرتروگرام به عنوان جا اندازی بسته شناخته می شود . هنگامی که لگن در جای خود قرار گرفت، تکنسین ها کودک شما را در قالب اسپیکا قرار می دهند. این گچ از کمی زیر بغل تا پاها امتداد یافته و لگن را در جای خود نگه می دارد.

گچ‌گیری‌های مختلف مقادیر متفاوتی از پاهای کودک را بر اساس وضعیت باسن او پوشش می‌دهند. کودکان معمولاً برای سه تا شش ماه از اسپیکا گچ استفاده می کنند تا این اطمینان حاصل شود که لگن به خوبی در جای خود قرار گرفته است و امکان تکان خوردن وجود ندارد.

همچنین بخوانید: علت عفونت لگن در کودکان چیست و چگونه درمان میشود؟

درمان جراحی برای دررفتگی یا دیسپلازی مفصل ران

ایا دیسپلازی درمان دارد

عمل جراحی دررفتگی لگن مادرزادی

اگر کودک شما درد دارد و در رفتگی لگن به صورت کامل ایجاد شده است، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند. روش جراحی که بیشتر برای درمان دیسپلازی هیپ استفاده می شود، استئوتومی یا “برش استخوان” است. در استئوتومی، پزشک استابولوم و یا استخوان ران را تغییر شکل داده و جهت دهی می کند تا دو سطح مفصلی در وضعیت طبیعی تری قرار گیرند.

انواع مختلفی از استئوتومی وجود دارد که می توان برای درمان دیسپلازی هیپ انجام داد. روش خاصی که پزشک شما توصیه می کند به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

  • سن فرزند شما
  • شدت دیسپلازی
  • میزان آسیب به لابروم
  • تعداد سالهای رشد باقیمانده

در بیشتر موارد، این حراحی بین 2 تا 3 ساعت طول می کشد تا انجام شود. در طول جراحی، پزشک چهار برش در استخوان لگن اطراف مفصل ران ایجاد می کند تا استابولوم را شل کند. سپس استابولوم را می ‌چرخاند و آن را در موقعیت درست ‌تری روی سر استخوان ران قرار می ‌دهد.

در این حین پزشک از اشعه ایکس برای هدایت بریدگی های استخوانی و اطمینان از جابجایی صحیح استابولوم استفاده می کند. هنگامی که استخوان جابجا شد، پزشک چندین پیچ کوچک را وارد می‌کند تا آن را در جای خود نگه دارد تا زمانی که بهبود یابد.

همچنین ممکن است پزشک از آرتروسکوپی لگن برای ترمیم لابروم پاره شده استفاده کند. در طول آرتروسکوپی، پزشک یک دوربین کوچک به نام آرتروسکوپ را وارد مفصل می‌کند. دوربین تصاویر را روی صفحه تلویزیون نمایش می دهد و پزشک شما از این تصاویر برای راهنمایی ابزارهای جراحی مینیاتوری استفاده می کند. روش های آرتروسکوپی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • اصلاح لابرال در این روش، پزشک بافت پاره شده و ساییده شده اطراف لبه استابولوم را بریده و لابروم پاره شده را دوباره به استخوان لبه می‌چسباند.
  • در برخی موارد، به سادگی برداشتن بافت لابرال پاره شده یا ضعیف شده می تواند باعث تسکین درد شود.

روند بهبود پس از جراحی

کودک شما 2 تا 4 روز پس از جراحی در بیمارستان می ماند. در این مدت، به خوبی تحت نظر قرار می گیرد و داروی ضد درد تجویز می شود.

در بیشتر موارد، تحمل وزن کامل روی پای عمل شده به مدت 6 تا 12 هفته در حالی که استخوان ها در موقعیت جدید خود بهبود می یابند، مجاز نخواهد بود. در این مدت، کودک شما باید از عصا استفاده کند.

حدود 6 هفته پس از جراحی، یک ویزیت با پزشک خواهد داشت که در این معاینه عکس‌ برداری با اشعه ایکس انجام می‌شود تا پزشک ببیند که بیرون زدگی مفصل چقدر خوب شده است. در طول ویزیت، پزشک تعیین می کند که چه زمانی حرکت روی پا بی خطر است و چه زمانی می توان فیزیوتراپی را شروع کرد.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با درمان دررفتگی یا دیسپلازی مفصل ران در کودکان و بزرگسالان آشنا کنیم. در آخر این مورد را در نظر داشته باشید که اگر علائم این آسیب در کودک شما وجود دارد لازم است که در سریع ترین زمان ممکن اقدامات لازم جهت درمان را انجام دهید.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در قسمت نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *