درمان بیماری پرتس در کودکان

درمان بیماری پرتس در کودکان


()

بیماری پرتس (سیاه شدن سر استخوان) جزو بیماری های نادری است که کودکان را درگیر می کند، در صورت بروز این بیماری عمل خون رسانی به استخوان ران مختل می شود، کمبود خون موجب مرگ سلول های استخوانی می شود که عوارض متعددی در پی آن وجود دارد و لازم است که شما درمان بیماری پرتس در کودکان را به صورت جدی دنبال کنید.

چرا می گوییم درمان بیماری پرتس اهمیت بسیاری دارد؟ زیرا با پیشرفته شدن بیماری، استخوان سر استخوان ران ضعیف شده و به تدریج عمل فروپاشی رخ می دهد. البته زمانی که خون به صورت مجدد به توپ استخوان باز می گردد استخوان استحکام خود را مجدد به دست می آورد، اما برای همیشه مخدوش می شود.

روند درمان این بیماری بر کمک رشد مجدد استخوان متمرکز است که موجب جلوگیری از آسیب های بیشتر در بزرگسالی می شود. برای آشنایی بیشتر با این بیماری و چگونگی درمان آن تا انتها این مطلب همراه دکتر علیرضا غزنوی باشید.

آشنایی بیشتر با بیماری پرتس

عکس پرتس در استخوان

بیماری پرتس

بیماری پرتس نوعی اختلال پیچیده استخوانی است که می تواند در طی چند ماه یا چند سال ادامه داشته باشد. این بیماری تنها در کودکان دیده می شود و میزان شیوع آن در پسران بسیار بیشتر از دختران است (به ازای 5 پسر یک دختر)؛ البته در صورتی که درمان بیماری پرتس در کودکان انجام نشود، عوارض آن در بزرگسالی کودک را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

عموما تنها در یک طرف پا دیده می شود اما برای حدود 10 الی 15 درصد ممکن است هر دو پا درگیر باشند. همان طور که در ابتدا اشاره کردیم در طی این بیماری عمل خون رسانی با مشکل مواجه می شود.

در دوران کودکی رشد استخوان ها و بافت ها سریع است، در برخی موارد با رشد کودکان به دلایل نامعلوم، خون رسانی به سر توپی شکل استخوان ران قطع می شود و این بیماری رخ می دهد.

این دست رفتن منبع خون بر روی رشد استخوان تاثیر می گذارد و موجب می شود تا استخوان حالت گرد بودن خود را از دست بدهد. با گذشت زمان و درمان، رگ های خونی مجدد به سر استخوان ران رشد می کنند و منجر به بهبود و تغییر شکل می شود.

البته که روند درمان کمی کند است و طی این مراحل سر استخوان ضعیف می شود. در برخی از موارد ممکن است حتی در صورت درمان، استخوان برای همیشه تغییر شکل بدهد و موجب بروز آسیب هایی نظیر آرتروز در بزرگسالی شود. بنابراین تشخیص زود هنگام و درمان به موقع این بیمای  نزد متخصص ارتوپد کودکان برای سلامت طولانی مدت بسیار حیاتی است.

علل بیماری پرتس

دلیل این بیماری تاکنون مشخص نشده است، اما شواهد بسیاری موجود است مبنی بر اینکه ژنتیک بر روی آن تاثیرگذار است. فقدان خون رسانی برای استخوان ها موجب می شود تا در ابتدا سلول ها استخوانی در استخوان را بمیرند و در مرحله بعد ضعف به وجود آمده در این ناحیه موجب می شود تا سر استخوان را فرو بریزد و حالت گرد بودن آن از بین می رود که در نهایت باقت استخوانی آسیب دیده توسط بدن جذب می شود.

این روندی است که در صورت بروز این آسیب در بدن طی می شود، اما تاکنون دلیل مشخصی مبنی بر این که چرا این آسیب رخ می دهد شناخته نشده و همچنان پزشکان در حال مطالعه در این زمینه می باشند.

همچنین بخوانید: درمان در رفتگی کشکک زانو در کودکان

علائم بیماری پرتس در کودکان

علائم بیماری پرتس

علائم بیماری پرتس

اولین علائمی که بیماری پرتس دارد این است که کودک دچار لنگی و تغییر در نحوه راه رفتن می شود، البته ممکن است کودک حتی متوجه این تغییران نشود و یا آن را احساس نکنید. اما شما به عنوان والدین باید دقت کافی داشته باشید تا در صورت بروز علائم آن را متوجه شوید.

دیگر علائمی که بروز آن ها مبنی بر این بیماری می باشد شامل:

  • درد در ناحیه لگن، یا در کشاله ران، ران یا حتی زانو.
  • تحریک و التهاب در ناحیه لگن که ممکن است منجر به اسپاسم عضلانی شود.
  • درد همراه با فعالیت؛ تسکین هنگام استراحت
  • سفتی یا کاهش حرکت در مفصل ران

این امکان هم وجود دارد که کودک شما هیچ نوع علائمی نداشته باشد و حتی دردی را احساس نکند، در این شرایط تنها به کمک عکس برداری با اشعه ایکس می توان این بیماری تشخیص داد.

به صورت کلی اگر کودک شما هر یک از علائم بالا را دارد، توصیه می کنیم هرچه سریع تر برای تشخیص دقیق تر و انتخاب یک روند درمانی مناسب نزد پزشک مراجعه کنید.

درمان بیماری پرتس در کودکان

درمان بیماری پرتس

ایا بیماری پرتس درمان دارد

برای انتخاب یک روند درمانی مناسب باید برخی شرایط را در نظر داشت که مهم ترین آن ها شامل موارد زیر می باشد:

سن کودک: کودکانی که بین 6 تا 12 سال دارند پتانسیل بیشتری برای ایجاد استخوان جدید و سالم دارند.

میزان آسیب به سر استخوان را: در صورتی که بیشتر از 50 درصد سر استخوان را آسیب فرا گرفته باشد، احتمال رشد مجدد بدون تغییر شکل بسیار کمتر است.

میزان شیوع بیماری و زمان تشخیص: این که کودک شما چه مقدار در روند بیماری قرار گرفته باشد تاثیر مستقیمی بر روی گزینه های درمانی پزشک خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد کودکان

درمان های غیر جراحی برای بیماری پرتس

اگر شدت بیماری بسیار کم باشد و تشخیص زودهنگام انجام شود، می توان به سراغ روش های درمانی زیر رفت:

دارو های ضد التهاب

مصرف این دارو ها به کم شدن علائم ناشی از التهاب کمک بسیاری می کند، این که دورز دارو ها چه مقدار باشد و زمان قطع آن کی باشد چیزی است که توسط پزشک مشخص می شود.

محدود کردن فعالیت ها

پرهیز از فعالیت‌های پرفشار، مانند دویدن و پریدن، به تسکین درد و محافظت از سر استخوان ران کمک می ‌کند. حتی در برخی مواقع لازم است تا از عصا و واکر استفاده شود.

تمیرینات فیزیوتراپی

سفتی لگن یکی از مشکلات شایع در کودکان مبتلا به این بیماری می باشد که در این شرایط تمرینات فیزیوتراپی توصیه می شود. بنابراین توصیه می کنیم حتما تعدادی جلسات نزد فیزیوتراپ داشته باشید.

مهاربندی

در صورتی که دامنه حرکات در فرد محدود باشد و با کمک عکس برداری یا اشعه ایکس بتوان میزان بدشکلی را تشخیص داد، لازم است تا از بریس یا گچ گیری استفاده شود.

آرتروگرام

در طول این روش درمان مقداری کمی رنگ به مفصل ران تزریق می شود تا شکل سر استخوان ران در عکس برداری ها بهنر تشخیص داده شود.

درمان جراحی

جراحی بیماری پرتس

عمل جراحی بیماری پرتس

اگر شدت بیماری زیاد باشد و از زمان شروع آن مدت بسیاری گذشته باشد، از جراحی برای تراز مجدد استخوان ران و نگه داشن آن در جای مناسب استفاده می شود.

به طور کلی جراحی در شرایط زیر توصیه می شود:

  • بیش از 50 درصد سر استخوان ران آسیب ‌دیده است. نگه داشتن سر استخوان ران در داخل استابولوم گرد ممکن است به رشد استخوان به شکل عملکردی کمک کند.
  • درمان غیر جراحی، لگن را در موقعیت مناسب برای بهبودی نگه نداشته است.
  • کودکتان بیشتر از 8 سال سن دارد، با توجه به این که احتمال تغییر شکل استخوان در کودکان بزرگ تر بیشتر است بنابراین لازم است تا از این عارضه جلوگیری شود.

رایج ترین روش جراحی که برای درمان بیماری پرتس در کودکان استفاده می شود استئوتومی است. در طی این روش استخوان بریده می شود و به جهت محکم نگه داشتن استخوان در داخل استابولوم قرار می گیرد.

این تراز به کمک پیچ و صفحات مخصوص انجام می شود که پس از بهبودی کامل از بدن برداشته می شود. بعد از جراحی پای کودک چند هفته در گچ قرار دارد تا ثبات تکمیل شود. پس از برداشتن گچ، فیزیوتراپی، برای بازگرداندن قدرت عضلانی و دامنه حرکتی مورد نیاز است. همچنین عصا یا واکر برای کاهش تحمل وزن روی لگن آسیب‌دیده ضروری است. پزشک شما تا آخرین مراحل بهبودی به نظارت بر مفصل ران با اشعه ایکس ادامه خواهد داد.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را بیماری سیاه شدن سر استخوان ران و انواع روش های درمان بیماری پرتس در کودکان آشنا نماییم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم سوالات موجود در ذهن شما را به خوبی پاسخ دهیم. در صورت داشتن هرگونه سوال یا نظر در خصوص این مطلب در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *