درمان انحراف مچ پای کودک

درمان انحراف مچ پای کودک


()

یکی از عارضه های شایع در میان کودکان چرخش مچ پا به داخل می باشد، در این حالت کودک زمانی که راه می رود تمایل دارد که پاهایش را به طرف داخل بچرخاند. نام دیگری که این عارضه دارد انگشتان کبوتری می باشد. در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا در خصوص درمان انحراف مچ پای کودک صحبت کنیم و تمامی موارد مربوط به آن را بررسی کنیم.

بنابراین اگر کودک شما به این عارضه دچار شده است و می خواهید بدانید درمان چرخش مچ پا به داخل چه می باشد، توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

منظور از چرخش مچ پا به سمت داخل در کودکان چیست؟

کجی مچ پا در کودک

چرخش مچ پا در کودکان

در حالت طبیعی پاها باید دارای وضعیتی رو به جلو باشند، اما در مورد برخی از کودکان اینگونه نیست، تعدادی از کودکان زمانی که به دنیا می آیند، در بخش پنجه پا چرخش دارند و به بیماری انحراف پنجه پا به داخل یا به اصطلاح پنجه کبوتری دچار هستند.

البته این عارضه به حدی شایع است که حدود 60 درصد نوزادان زمانی که متولد می شوند به آن دچار هستند، خوشبختانه در اکثر موارد بدون استفاده از هیج روش درمانی به خودی خود بهبود پیدا می کند.

اما همیشه این طور نیست، برای اندکی به تنهایی بهبود پیدا نمی کند و لازم است تا از مداخله های پزشکی استفاده شود. البته این عارضه چندان مشکلی ایجاد نمی کند، بیشتر کودکانی که این مشکل را دارند می توانند همانند سایر همسن های خود باشند؛ اما اگر میزان چرخش بیش از حد باشد مشکل آفرین می شود و بهتر است برای درمان نزد دکتر ارتوپد کودکان مراجعه کنید.

اما این که دلیل این عارضه چه می باشد موضوعی است که در ادامه بیشتر درباره آن صحیت می کنیم، اما عموما مربوط به فضای کم داخل رحم است، در این حالت کودک فضای کافی ندارد و با این عارضه متولد می شود، البته پس از به دنیا آمدن پزشک می تواند پای کودک را صاف کند یا والدین ماساژ دهند. اما تمامی این موارد وابسته به شدت عارضه است.

انواع و علل

انواع شدت چرخش مچ پا

چرخش مچ پا به سمت داخل در کودکان

سه نوع رایح از چرخش مچ پا به داخل وجود دارد که برای درمان انحراف مچ پای کودک لازم است که در ابتدا مدل آن شناسایی شود؛ این موارد عبارت است از:

  • متاتارسوس (پا به سمت داخل می چرخد)
  • پیچ خوردگی تیبیا (چرخش به داخل ساق پا یا درشت نی)
  • آنتورژن فمورال (چرخش استخوان ران یا استخوان ران به داخل)

این 3 جزو مشکلاتی هستند که برای کودک ایجاد می شود، هر یک از آن ها می توانند وابسته به دلایل ارثی یا محیطی باشند.

متاتارسوس

اگر نشانه هایی از انگشت کبوتر در دوران شیرخوارگی ظاهر شود، احتمالاً ناشی از متاتارسوس است. در این حالت فقط قسمت جلویی پا به سمت داخل چرخیده است و قسمت بیرونی پا مانند نیمه ماه خمیده است. متاتارسوس ادوکتوس بیشتر به دلیل موقعیت خاص کودک در رحم ایجاد می شود.

بیشتر اوقات، این وضعیت فقط علائم خفیفی ایجاد می کند و معمولاً تا زمانی که کودک یک ساله شود اصلاح می شود. گاهی اوقات، این وضعیت شدید است و با بیماری دیگری به نام پاچنبری همراه است که در این صورت لازم است تا برای درمان های حرفه ای تر اقدام کنید.

پیچ خوردگی تیبیا

کودک شما ممکن است تا زمانی که 2 ساله نشود علائمی از انگشت کبوتری نشان ندهد. اگر پنجه کبوتر بعد از 2 سالگی اتفاق بیفتد، به احتمال زیاد علت پیچ خوردگی استخوان درشت نی به سمت داخل است. به این حالت پیچ خوردگی تیبیا می گویند.

آنتورژن فمورال

چرخش استخوان ران به سمت داخل که به آن پیچ خوردگی فمورال داخلی می‌گویند، می‌تواند باعث ایجاد انگشت کبوتری در یک کودک 3 ساله و بالاتر شود.

در خصوص علت نیز همان طور که گفتیم مشخص نیست، اما احتمال موارد زیر بسیار پررنگ است:

  • کم بودن فضای رحم، یعنی وضعیت رشد به گونه ای است که قسمت جلویی پا به سمت داخل می چرخد
  • در سن 2 سالگی مربوط به پیچش درشت نی یا ساق پا
  • در 3 ساله یا بیشتر به دلیل چرخش استخوان ران می باشد

تشخیص انحراف پای نوزاد

با توجه به این که این عارضه جزو آسیب های خارجی می باشد، به همین دلیل می توان به راحتی از طریق معاینه فیزیکی تشخیص داد. نشانه‌ های آشکار این بیماری عبارتند از قوس بلند و انگشت شست پا که به‌ طور مشهودی خمیده و جدا شده است.

یک پزشک می تواند با آزمایش دامنه حرکتی پا، درجه خمیدگی مچ پا را ارزیابی کند. دو نوع از این حالت وجود دارد: انعطاف پذیر و غیر قابل انعطاف. در خمیدگی اضافی انعطاف پذیر، پا را می توان به صورت دستی صاف کرد. در نوع غیر قابل انعطاف، پا سفت است و با نیروی دستی به حالت عادی خود باز نمی گردد.

درمان انحراف مچ پا به داخل در کودکان

درمان انحراف مچ پای کودک

درمان چرخش مچ پا به داخل

همان طور که در مطالب بالا بیان کردیم در بیشتر موارد احتیاجی به درمان انحراف مچ پای کودک نمی باشد و در سنین پایین خود به خود درمان می شود، اما اگر احساس کردید که بهبودی حاصل نشده است و شدن آن در حال افزایش است لازم است تا برای درمام اقدام کنید.

روش های درمان انحراف مچ پای کودک متعدد است، این که چه درمانی به شما توصیه می شود وابسته به سن، شدت و وضعیت سلامت کودک دارد. اما در بیشتر موارد یکی از موارد زیر می باشد:

گچ‌ گیری یا آتل بندی

در صورت که میزان خمیدگی مچ پا شدید باشد لازم است که از روش گچ پیری یا آتل استفاده شود، در این وضعیت پای کودک را در وضعیت مناسب قرار می دهند و در همان حالت از آتل و بر روی آن گچ استفاده می شود. این گونه برای مدت مشخص شده پای خود در وضعیت صحیح قرار می گیرد.

بریس

این مورد زمانی استفاده می شود که میزان آسیب چندان شدید نباشد، پوشیدن بریس به تدریج موجب می شود تا استخوان های پا در وضعیت مناسب قرار بگیرند. شما برای استفاده از بریس باید آن را سفارش دهید تا متناسب با پای کودکتان ساخته شود.

جراحی انحراف مچ پا

خیلی کم پیش می آید که برای درمان انحراف مچ پای کودک به جراحی احتیاج باشد، عموما اگر انحراف مربوط به چرخش رو به داخل استخوان ران و درشت نی تقریباً همواره بدون درمان اصلاح می‌ شود.

اما گاهی میزان انحراف به حدی شدید است که راه رفتن برای کودک دشوار می شود و در نمای ظاهری نیز وضعیت نامناسبی ایجاد می شود. در چنین شرایطی جراحی بهترین گزینه ای است که وجود دارد.

این روش که توسط جراح ارتوپد کودکان انجام می شود، طی جراحی استخوان دارای مشکل بریده می شود و آن را در وضعیت صاف و رو به بیرون قرار می دهند، در نهایت پنیجه ها صاف می شوند. البته این مورد را در نظر داشته باشید که جراحی زودتر از سن 8 سالگی انجام نمی شود، زیرا تا این سن همچنان این احتمال وجود دارد که وضعیت استخوان ها بهتر شود.

برای کجی پا به چه دکتری مراجعه کنیم؟

در آخر ممکن است این سوال برایتان ایجاد شده باشد که شما برای این عارضه باید نزد چه پزشکی بروید، در نظر داشته باشید که وضعیت بدنی کودکان با بزرگسالان بسیار دارای تفاوت است، به همین جت پزشکانی که تخصصی در زمینه اطفال و کودکان ندارند هیچ کمکی نمی توانند به شما کنند و چه بسا احتمال دارد وضعیت بدتر شود!

بنابراین شما برای درمان باید تنها نزد جراح ارتوپد کودکان بروید، ارتوپد کودکان سال ها در این زمینه درس خوانده است و با تمامی آناتومی بدن کودک به خوبی آشنا است. اگر به دنبال بهترین متخصص ارتوپد در تهران هستید پیشنهاد ما به شما دکتر علیرضا غزنوی می باشد.

دکتر غزنوی با چندین سال سابقه و تجربه بلند مدت خود از بهترین روش درمانی برای کودک شما استفاده کرد.

کلام آخر

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با درمان انحراف مچ پای کودک آشنا نماییم؛ در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *