درمان انحراف شست پا کودکان

درمان انحراف شست پا کودکان


()

درمان انحراف شست پا در کودکان چیست؟ چگونه انگشتان کچ پا را صاف کنیم؟ قوز شست پا چگونه درمان می شود؟

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا به صورت کامل انواع روش های این عارضه را برای شما عنوان کنیم. بنابراین اگر شما یا کودکتان از این آسیب رنج می برید توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

علائم و نشانه های انحراف شست پا

 • انحنای انگشتان پای کودک
 • برآمدگی در کنار پا
 • انگشت شست پا به سمت انگشتان دیگر خم می شود
 • کفش هایی که در ناحیه پنجه تنگ هستند
 • قرمزی یا تحریک پوست در محل برآمدگی
 • مشکل در یافتن کفش راحت
 • اصطکاک بین انگشت شست پا و انگشت دوم
 • “ترک خوردن” مفصل شست پا
 • به ندرت درد در بالا، پهلو یا پایین مفصل شست پا

البته که بسیاری از علائم این عارضه شبیه به علائم سایر بیماری ها می باشد، بنابراین ممکن است تشخیص این موضوع برای شما کمی دشوار باشد و با سایر اختلال ها اشتباه گرفته شود. به همین جهت توصیه ما در این است که هرگز به تنهایی و در منزل اقدام به درمان نکنید و در صورت علائم اولیه و کوچک ترین نشانه نزد فوق تخصص ارتوپد اطفال مراجعه کنید تا وضعیت به صورت تخصصی و با انجام عکس برداری بررسی شود.

علل انحراف شست پا چیست؟

قوز شست پا

علت قوز شست پا

هالکوس والگوس ها فقط برجستگی هایی نیستند که در کنار پا “رشد” کنند. این وضعیت به تغییر شکل ناشی از اختلال عملکرد پا و راه رفتن غیر طبیعی اشاره دارد. تعدادی از ناهنجاری های راه رفتن می تواند باعث شود پا به سمت داخل بچرخد و انگشت شست پا را به سمت انگشت دوم فشار دهد. در نهایت، این استرس مکانیکی استخوان را در پایه شست پا (اولین استخوان متاتارس) به سمت مخالف هل می دهد و باعث تغییر شکل دائمی می شود.

البته که شرایطی وجود دارد که می تواند منجر به ایجاد این عارضه شود:

 • عوامل ارثی (ژنتیکی) موثر بر ساختار پا
 • هایپرپروناسیون
 • کف پای صاف
 • عدم انعطاف در عضلات ساق پا (اکینوس)
 • حرکت بیش از حد (دو مفاصل)
 • چرخش بیش از حد داخلی باسن
 • پیچ خوردگی داخلی بیش از حد استخوان درشت نی
 • هنگام راه رفتن پاها به سمت داخل حرکت می کنند
 • اختلاف طول پا

به ندرت، انحراف شست پا ممکن است نتیجه آسیب موضعی مفصل باشد یا به طور غیرمستقیم با سایر بیماری های عصبی یا روماتولوژیک مرتبط باشد.

عوامل تشدید کننده:

عوامل متعددی می توانند در ایجاد بدشکلی نقش داشته باشند بدون اینکه دلایل اصلی باشند، به طور مثال:

 • انتخاب نامناسب کفش (بسیار کوچک یا ناکافی برای عرض پا)
 • ورزش ها و فعالیت های خاص (به عنوان مثال باله)
 • اضافه وزن

تشخیص انحراف شست پا

در تشخیص بونیون، یک معاینه بیومکانیکی برای شناسایی منشأ اختلال عملکرد مکانیکی ضروری است. این معاینه با استفاده از سنسورهای فشار و دوربین های هماهنگ شده، عملکرد پاها، وضعیت بدن و راه رفتن را به دقت بررسی می کند.

برای ایجاد تشخیص، اندازه گیری درجه انحراف، بررسی وضعیت مفاصل و پیگیری چگونگی پیشرفت بیماری، باید عکس برداری با اشعه ایکس انجام شود.

درمان انحراف شست پا کودکان در منزل

اصلاح کننده انگشتان پا

اصلاح کننده انگشتان پا

کفش مناسب: از کفش هایی که باریک یا کاملاً صاف هستند خودداری کنید. از کودکتان بخواهید کفشی بپوشد که پاشنه کمی داشته باشد و اطراف انگشتانش فضای زیادی داشته باشد.

یخ: در صورت بروز درد، هر ساعت به مدت 10 دقیقه یخ را روی محل درد قرار دهید.

جداکننده های انگشت پا: استفاده از این گزینه از تطبیق بافت نرم اطراف مفصل با موقعیت انحرافی انگشت شست پا جلوگیری می کنند و تغییر شکل را انعطاف پذیر نگه می دارند. جداکننده های انگشت پا نیز راه حلی کاربردی برای تحریک و فرورفتگی ناخن های پا ناشی از انحراف موقعیت انگشت شست پا هستند.

شما می توانید این جا کننده ها را از داروخانه تهیه کنید.

آتل های شبانه: این آتل ها می توانند به محدود کردن کشش بافت نرم در کنار مفصل شست پا کمک کنند.

درمان انحراف شست پا

درمان انحراف شست پا

درمان انحراف شست پا در کودکان و بزرگسالان

برای انتخاب بهترین گزینه درمانی لازم است که در ابتدا علت بروز این آسیب شناسایی شود، به همین در ابتدا عکس برداری های لازم انجام می شود و پس از آم متناسب با نتیز بیمار از یکی از گزینه های زیر استفاده می شود.

رایج ترین راه حل های مورد استفاده توسط متخصصین پا عبارتند از:

 1. ارتز پلانتار:

این دستگاه ها به بازیابی عملکرد مفصل شست پا کمک می کنند و از بدتر شدن انحراف جلوگیری می کنند. ارتزهای پلانتار مکانیک پا را بهینه می کنند، فشار را به طور یکنواخت توزیع می کنند، پا را (با زانو، باسن و کمر) و موارد دیگر تراز می کنند.

 1. فیزیوتراپی:

درمان دستکاری

نوار زدن

اسپلینت و جداکننده

 1. جراحی:

جراحی تنها گزینه ای است که می تواند برآمدگی را از بین ببرد. این روش شامل برش استخوان متاتارس، جابجایی استخوان ها با پیچ و آزادسازی بافت نرم اطراف مفصل است. لازم به ذکر است که حتی پس از جراحی نیز باید از ارتز استفاده کرد تا از عود مجدد آن جلوگیری شود. از آنجایی که استخوان های کودکان هنوز در حال رشد هستند، جراحی به ندرت در کودکان توصیه می شود، مگر اینکه خیلی شدت عارضه خیلی شدید باشد.

همچنین بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد کودکان

پیشرفت و پیامدهای انحراف شست پا

عوارض انحراف و کجی انگشت پا

عوارض انحراف و کجی انگشت پا

انحراف شست پا در بدو تولد وجود ندارد و شروع آنها تدریجی است. در ابتدا و زمانی که به تازگی ایجاد می شود کودکان مبتلا به این بیماری به ندرت از درد شکایت دارند. بنابراین، مهم است که به محض مشاهده برای درمان انحراف شست پا اقدام کنید، زیرا با گذشت زمان بدتر می شوند.

همان طور که می دانید شست پا از حرکت رو به جلو پا پشتیبانی می کند و عملکرد مناسب آن به ما اجازه می دهد تا به طور طبیعی راه برویم. مشکلات در این زمینه می تواند باعث ایجاد یک سری عواقب نه تنها در پا، بلکه بر بیومکانیک کل بدن شود.

به عنوان مثال، این احتمال وجود دارد که انحراف شست پا منجر به مشکلات مربوط به وضعیت بدنی (درد در زانو، لگن و کمر) شود. عدم تعادل مکانیکی پا ناشی از این عارضه اغلب توسط انگشتان دیگر جبران می شود که می توانند مشکلات دیگری را ایجاد کنند.

مهم است که بدانید شست پا جایی است که چندین ماهیچه و رباط پا و مچ پا متصل می شوند. هر گونه ناهماهنگی در این ناحیه می تواند باعث کشیدگی بیش از حد این ساختارها شود و آنها را مستعد درد و سایر بیماری ها کند.

هنگامی که یک انحراف در انگشت شست پا وجود دارد، سزاموئیدها از موقعیت طبیعی خود دور می شوند و می توانند التهاب ایجاد کنند که این موضوع خود مشکلات دیگری را در پی دارد.

با افزایش انحراف، پیدا کردن کفش های مناسب که برای این آسیب مناسب باشد دشوارتر می شود. با پوشیدن کفش های معمولی تحریک پوست به دلیل ساییده شدن برآمدگی روی کفش ایجاد می شود که گاهی اوقات می تواند منجر به بورسیت شود. این حالت شبیه یک توده قرمز متورم است که درد بسیاری به همراه دارد.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با انواع روش های درمان اتحراف شست پا در کودکان و جزئیات مربوط به آن آشنا کنیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *