درمان اسکولیوز در کودکان

درمان اسکولیوز در کودکان


()

یکی از بیماری های شایع در کودکان که شما را ملزم می کند تا نزد فوق تخصص ارتوپد اطفال مراجعه کنید مربوط به اسکولیوز می باشد، در طی این بیماری ستون فقرات دچار انحراف می شوند و وضعیت کمر کودک از حالت طبیعی خارج می شود؛ اما درمان اسکولیوز در کودکان چیست؟

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا به صورت جامع و کامل در خصوص این موضوع صحبت کنیم، بنابراین توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

علائم اسکولیوز در کودک چیست؟

انحراف ستون فقرات

علائم انحراف ستون فقرات

موارد زیر جزو شایع ترین علائم اسکولیوز هستند:

 • تفاوت در ارتفاع شانه
 • سر با بقیه بدن در مرکز نیست
 • تفاوت در قد یا وضعیت باسن
 • تفاوت در ارتفاع یا موقعیت تیغه شانه
 • تفاوت در نحوه آویزان شدن بازوها در کنار بدن هنگامی که کودک صاف می ایستد
 • تفاوت ارتفاع دو طرف پشت هنگام خم شدن کودک به جلو

این علائم ممکن است مانند سایر مشکلات کمر به نظر برسد. یا ممکن است در نتیجه آسیب یا عفونت باشند. بنابراین مطمئن شوید که فرزندتان برای تشخیص به فوق تخصص ارتوپد اطفال مراجعه می کند.

چه چیزی باعث اسکولیوز در کودک می شود؟

در بیشتر موارد علت اسکولیوز مشخص نیست. ممکن است کودکی با آن متولد شود. یا می تواند بعداً در زندگی بنابر شرایط مختلف به آن دچار شود. با این که دلیل اصلی این آسیب مشخص نمی باشد اما طی تحقیقات انجام شده دختران بیشتر از پسران درگیر این آسیب می شوند.

علل احتمالی اسکولیوز عبارتند از:

 • مشکلات سیستم عصبی مانند فلج مغزی یا دیستروفی عضلانی
 • شرایط ارثی که معمولاً در خانواده ها وجود دارد
 • تفاوت در طول پاها
 • جراحت
 • عفونت
 • تومورها

اسکولیوز در کودک چگونه تشخیص داده می شود؟

کمر درد اسکولیوز

کمر درد اسکولیوز

پزشک کودک شما می‌تواند با یک تاریخچه سلامت کامل فرزند شما و یک معاینه فیزیکی، اسکولیوز را تشخیص دهد. اما در بیشتر موارد لازم است که پس از انجام یک معاینه پزشکی، آزمایشات زیر نیز انجام شود:

اشعه ایکس. این آزمایش تصاویری از بافت‌های داخلی، استخوان‌ها و اندام‌ها می‌سازد. این ابزار اصلی برای تشخیص اسکولیوز است. درجه انحنای ستون فقرات را اندازه گیری می کند.

ام آر آی. این آزمایش از ترکیب آهنرباهای بزرگ و یک کامپیوتر برای ایجاد تصاویر دقیق از اندام ها و ساختارهای بدن استفاده می کند.

سی تی اسکن. در این آزمایش از اشعه ایکس و کامپیوتر برای تهیه تصاویر دقیق از بدن استفاده می شود.

نکاتی کلیدی برای تشخیص این عارضه:

 • اسکولیوز به معنای تغییر شکل ستون فقرات (ستون فقرات) است. بنابراین زمانی گفته می شود کودک به این عارضه دچار است که ستون فقرات یک انحنای غیر طبیعی داشته باشد.
 • کودک مبتلا به اسکولیوز دارای ستون فقرات به شکل S یا C است. در  این حالت ممکن است این گونه به نظر برسد که کمر به یک طرف خم شده است.
 • اسکولیوز می تواند باعث تفاوت در ارتفاع شانه یا لگن شود.
 • اشعه ایکس می تواند انحنای ستون فقرات کودک را اندازه گیری کند.

دقت داشته باشید که اگر علائم این عارضه را در کودک خود احساس می کنید بسیار مهم است که در سریع ترین زمان ممکن اقدامات لازم جهت درمان را انجام دهید، زیرا در صورت پیشروی می تواند در عملکرد قلب و ریه اختلال ایجاد کند و عوارض بسیاری را به همراه خواهد داشت.

چه درجه ای از اسکولیوز نیاز به جراحی دارد؟

جراحی اسکولیوز

درمان اسکولیوز کمری

خوشبختانه در بیشتر موارد اگر تشخیص این بیماری به موقع انجام شود احتیاجی به درمان خاصی نمی باشد و می توان با روش های ساده آن را کنترل و درمان کرد.

معمولا زمانی به درمان های پیشرفته همانند جراحی احتیاج می شود که انحراف ستون فقرات به 40 تا 50 درجه افزایش یابد. در این مورد هم بسته به موقعیت مکانی، اگر پزشک تشخیص دهد که انحنا ستون فقرات در حال پیشرفت می باشد و علائم آن در حال بدتر شدن است جراحی نیاز می شود.

اما اگر کودک شما در سنین رشد نمی باشد و میزان انحنای ستون فقرات کم تر از 50 الی 40 درجه است، مشکلی برای او ایجاد نخواهد شد و می توان از روش های دیگری که به کنترل این بیماری کمک می کنند استفاده کرد و دیگر به جراحی نیاز نخواهد داشت.

البته این مورد را هم در نظر داشته باشید که اگر جراحی برای کودک شما توصیه شده است، جایی برای نگرانی نیست، زیرا امروزه بسیاری از روش های درمانی پیشرفته آمده است که به کمک آن ها این روند به خوبی طی خواهد شد.

همچنین بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد کودکان

درمان اسکولیوز

درمان اسکولیوز در کودکان

آیا اسکولیوز قابل درمان است

پزشکان درمان اسکولیوز را بر اساس موارد زیر توصیه می کنند:

 • مکان های منحنی.
 • میزان منحنی  که می تواند خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد.
 • علائمی که در کودک احساس می شود.
 • این که روند رشد در کودک به اتمام رسیده یا همچنان ادامه دارد.

اهداف درمان کودک شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

جلوی پیشرفت انحنای ستون فقرات را بگیرید یا کاهش دهید.

 • جلوگیری یا کاهش درد
 • از هر گونه مشکل تنفسی که ممکن است به دلیل منحنی ایجاد شود، پیشگیری یا مدیریت کنید.
 • به بهبود وضعیت بدن کمک کنید.
 • به بهبود کیفیت زندگی کمک کنید.

پزشک کودک شما ممکن است درمان های زیر را توصیه کند:

مشاهده

اگر انحنا خفیف است و اسکلت کودک شما هنوز در حال رشد است، ممکن است پزشک نظارت بر ستون فقرات را توصیه کند. این روش شامل ملاقات با پزشک هر چند ماه یکبار باشد.

مهاربندی

اگر منحنی متوسط ​​باشد و کودک یا نوجوان شما هنوز در حال رشد است، پزشک ممکن است استفاده از بریس را برای جلوگیری از بدتر شدن منحنی توصیه کند.

هدف از پوشیدن بریس کاهش یا جلوگیری از افزایش انحنای ستون فقرات است. نوع بریس به شدت منحنی بستگی دارد. پس از تشخیص پزشک بریس برای کودک یا نوجوان شما نصب می شود و باید هر روز برای تمام ساعات توصیه شده توسط پزشک استفاده شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که اگر کودک یا نوجوان شما هنوز در حال رشد باشد و طبق دستورالعمل استفاده شود، بریس‌ها به خوبی کار می ‌کنند. هنگامی که رشد کودک یا نوجوان شما تمام شد، پزشک ممکن است تشخیص دهد که دیگر نیازی به بریس نیست.

عمل جراحی

اگر کودک یا نوجوان شما هنوز در حال رشد است و اسکولیوز به پیشرفت خود ادامه می دهد، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند. نوع جراحی بستگی به محل و شدت انحنا دارد. یکی از بزرگترین نگرانی های والدین در خصوص این روش مربوط به خطرات آن است، در این مورد باید بگوییم که همه جراحی ها خطرات عوارض دارند، بهترین کار این است که در مورد خطرات و مزایای جراحی با جراح صحبت کنید. انواع روش ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

همجوشی ستون فقرات، که دو یا چند مهره از ستون فقرات را به یکدیگر متصل می کند. این روش می تواند به صاف کردن منحنی کمک کند. جراح ممکن است از میله ها و پیچ های فلزی برای کمک به صاف نگه داشتن ستون فقرات در زمان بهبودی ستون فقرات استفاده کند.

قرار دادن یک میله قابل گسترش، که اگر کودک یا نوجوان شما هنوز در حال رشد است، جراح ممکن است آن را توصیه کند. این میله توسط جراح در زمان های برنامه ریزی شده با رشد کودک شما بلند می شود.

فیزیوتراپی

همچنین وابسته به شرایط کودم، پزشک ممکن است فیزیوتراپی را برای کمک به تقویت عضلات توصیه کند.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با انواع روش های درمان اسکولیوز در کودکان و جرئیات مربوط به این بیماری آشنا کنیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *