درمان ازگود اشلاتر در کودکان

درمان ازگود اشلاتر در کودکان


()

ازگود اشلاتر نوعی عارضه است که به مفصل زانو مرتبط است و با درد و نورم در زیر برجستگی زانو مشخص می شود. عموما این بیماری به دلیل استخوان سازی بیش از حد در قسمت هایی از استخوان درشت نی رخ می دهد و در صورت بروز لازم است تا برای درمان ازگود اشلاتر در کودکان اقدام کنید.

از شایع ترین علائم این بیماری می توان به زانو درد، تورم و آب آوردن زانو، حساسیت به لمس و فشار اشاره کرد. اما این که چه چیزی سبب بروز این عارضه برای کودکان می شود و درمان آن به چه صورت است، موضوعی است که در این مطلب از سایت دکتر غزنوی قصد بررسی آن را داریم؛ بنابراین اگر کودک شما به این آسیب دچار است و یا علائم آن را احساس کرده اید توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

بیماری ازگود اشلاتر چیست؟

عکس ازگود اشلاتر

بیماری ازگود اشلاتر

این بیماری جزو شایع ترین دلایل درد زانو در کودکان در حال رشد است، برخی عضلات و تاندون ها در بدن نوجوانان با سرعت بیشتری رشد می کنند و برخی دیگر با سرعت آهسته تر، یعنی سرعت رشد در تمامی بخش ها یکسان نیست.

زمانی که کودک فعالیت بدنی داشته باشد این تفاوت در اندازه و قدرت عضله‌های چهارسر، فشار بیشتری را به صفحه رشد نزدیک سر استخوان درشت نی وارد می‌ کند. در این میان صفحه رشد از دیگر بخش ها ضعیف تر است در نتیجه این فشار بیشتر به آن قسمت وارد می شود. این تحریک موجب می شود تا برآمدگی دردناک در قسمت های زیرین کاسه زانو ایجاد شود که اصلی ترین نشانه بیماری ازگود اشلاتر در کودکان است.

همان طور که اشاره کردیم این موضوع بیشتر در بازه زمانی رشد کودکان ایجاد می شود، این بازه برای دختران بین 8 تا 13 سالگی است و برای پسران در بازه 10 تا 15 سالگی شروع می شود.

ورزشکاران به خصوص آن هایی که به پریدن یا دویدن مشغول هستند، بیشتر مستعد این بیماری هستند، عموما درد زیر زانو با روش هایی مثل استراحت، مصرف دارو و ماساژ درمان می شود؛ اما اگر شدت آن زیاد باشد لازم است تا نزد فوق تخصص ارتوپد کودکان مراجعه نمایید.

علائم بیماری ازگود اشلاتر

ازگود اشلاتر در ورزشکاران

علائم ازگود اشلاتر

از رایج ترین علائم این بیماری در کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • زانو درد یا پا درد
  • التهاب یا گرم شدن و ورم زیر زانو و بالای استخوان درشت نی
  • تشدید درد هنگام ورزش کردن یا فعالیتهای پربرخوردی مانند دویدن
  • لنگیدن پس از فعالیت بدنی

البته این مورد را در نظر داشته باشید که شدت بیماری برای تمامی افراد یکسان نیست، ممکن است برخی افراد فقط درد خفیفی داشته باشند و عده ای دیگر درد مداوم و طاقت فرسایی را احساس کنند.

بنابراین شما نباید تنها به علائم توجه داشته باشید، بهترین کار این است که با مشاهده کوچکترین علائم برای تشخیص دقیق تر نزد پزشک مراجعه کنید تا در اولین فرصت اقدامات لازم جهت درمان ازگود اشلاتر در کودکان انجام شود.

همچنین بخوانید: شکستگی استخوان در کودکان چگونه درمان میشود؟

دلایل ایجاد ازگود اشلاتر در کودکان

همان طور که اشاره کردیم این بیماری مربوط به زمان رشد کودکان می باشد، اما کودکانی که در این بازه زمانی فعالیت های ورزشی مثل فوتبال، والیبال، بسکتبال و باله انجام می دهند بیشتر در معرض این آسیب هستند زیرا این فعالیت ها عضلات ران کودک (عضلات چهار سر) تاندونی را که لبه زانو را به صفحه رشد در قسمت بالای استخوان ران متصل می ‌کند، می ‌کشد.

این کشیدگی مداوم که بر روی تاندون ها می شود موجب آسیب بر روی صفحه رشد خواهد شد و در نتیجه باعث ایجاد درد، تورم و بیماری ازگود اشلاتر در کودکان می شود.

درمان ازگود اشلاتر در کودکان چگونه است؟

درمان خانگی ازگود اشلاتر

درمان ازگود اشلاتر

در خصوص درمان این عارضه لازم نیست تا روش های خاصی استفاده شود، عموما شما با چند راهکار ساده می توانید به درمان آن کمک کنید، اما در صورتی که بهبودی حاصل نشود و علائم کودک همچنان ادامه داشته باشد نشان از جدی بودن عارضه است و در این موارد اکثرا جراحی پیشنهاد می شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد کودکان

بهترین روش های درمان ازگود اشلاتر در کودکان به شرح زیر است:

استراحت و سرد کردن زانو

اولین کاری که شما به جهت درمان ازگود اشلاتر در کودکان می توانید انجام دهید استراحت دادن به زانو، بلند کردن آن و در نهایت سرد کردن بافت ها است. انجام این حرکات موجب می شود تا التهاب بیمار کاهش یابد و به تورم زانو کمک می کند.

با توجه به این که هنگام بروز این عارضه برای انجام فعالیت های فیزیکی احساس درد می کنید، بهترین کار این است که هرگونه فعالیتی که موجب به فشار به زانو می شود را ترک کنید.

پس از آن زمانی که در حال استراحت می شوید از سه راهکار استراحت، سرد کردن و فشار، التهاب و دردی که به علت بیماری ازگود اشلاتر به وجود آمده است را کنترل کنید. احتمالا استراحت دادن به پا موثرترین روشی است که برای مقابله با ازگود اشلاتر می توانید انجام دهید.

همنین در روز های اول که متوجه علائم بیماری شده اید، استفاده از یخ می تواند مفید باشد، بنابراین به مدت 10 الی 15 دقیقه در روز کیسه یخ را بر روی محل آسیب قرار دهید.

استفاده از زانو بند

اگر با استفاده از روش های گفته شده در بالا میزان درد در کودک شما همچنان ادامه داشت، می توانید از زانو بندهای مخصوصی که برای درمان ازگود اشلاتر در کودکان طراحی شده است استفاده نمایید.

استفاده از این زانو بند ها موجب ثبات بیشتر در زانو می شود و این گونه درد و التهاب زانو کمتر می شود. البته این امکان وجود دارد که شما از محصولات دیگری هم استفاده کنید که شامل باند ها، کش  و… می باشد.

انجام حرکات کششی و ورزش های مخصوص

یکی دیگر از اقداماتی که می توان به جهت درمان ازگود اشلاتر در کودکان انجام داد، استفاده از حرکات کششی مخصوص است. به این منظور در ابتدا بدن باید به خوبی گرم و آماده شود، پس از آن می توانید از ورزش هایی که مخصوص تقویت عضلات چهار سر و همسترینگ می باشد استفاده کنید.

تقویت کردن این عضلات موجب کاهش تنش در تاندون ها می شود و همین موضوع ثبات بیشتری به زانو ها می دهد. بنابراین برای انجام حرکات ورزشی توصیه می شود تا بیشتر این گروه عضلانی را مد نظر داشته باشید.

جراحی

در مواردی که هیچ یک از روش های بالا برای درمان ازگود اشلاتر در کودکان جوابگو نباشد، تنها راه حلی که باقی می ماند جراحی است. هدف اصلی در جراحی این است که ذرات استخوانی که در بافت های تاندون باقی مانده است و باعث التهاب می شود، از میان برداشته شوند.

با حذف شدن این ذرات استخوان عملکرد در تاندون ها به خوبی ایجاد می شود و قادر خواهند بود که همانند قبل بدون ایجاد التهاب و درد کارایی خود را انجام دهند.

عوارض بیماری ازگود اشلاتر

ازگود اشلاتر در کودکان

عوارض بیماری ازگود اشلاتر

عموما عوارض خاصی در پی این بیماری وجود ندارد و شایع ترین مشکلات مربوط به آن درد و تورم است؛ البته در برخی موارد برای گروهی اندک ممکن است حتی پس از برطرف شدن علائم، ممکن است یک برآمدگی استخوانی در استخوان قلم پا دقیقاً زیر استخوان زانو باقی بماند.

این برجستگی عملکرد زانو را تحت تاثیر قرار نمی دهد و دردی نیز نخواهد داشت، اما در زمان لمس آن بخش قابل مشاهده است. در مواردی بسیار نادر و برای حدود یک درصد افراد بیماری ازگود اشلاتر می‌تواند باعث شود صفحه رشد از استخوان ساق پا دور شود.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با درمان ازگود اشلاتر در کودکان و جزئیات مربوط به این بیماری آشنا نماییم. به صورت خلاصه این بیماری جزو مواردی است که با روش های ساده و در منزل قابل درمان است، اما اگر علائم پس از دو هفته همچنان ادامه داشته باشد لازم است تا از جراحی استفاده شود.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *