جراح ارتوپد کودکان

جراح ارتوپد کودکان


()

جراح ارتوپد کودکان کیست؟ در یک توضیح ساده جراح ارتوپد فردی است که شما برای وجود هر نوع مشکل و ناهنجاری در کودک خود که مربوط به ماهیچه ها، استخوان ها و مفاصل می باشد باید نزد آن مراجعه کنید.

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا به صورت دقیق تری در این خصوص صحبت کنیم و بررسی نماییم که دلایل مراجعه به جراح ارتوپد کودکان چه می باشد. توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

آشنایی بیشتر با جراح ارتوپد اطفال

ارتوپد کودکان

متخصص ارتوپد کودکان

جراح ارتوپد جزو پزشکانی است به انتخاب خود درمان عارضه های ارتوپدی کودکان را انتخاب کرده است و فعالیت و تخصص خود را در این زمینه ادامه داده است، با توجه به این که استخوان بندی و وضعیت بدنی کودکان کاملا با بزرگسالان متفاوت است، به همین جهت کاملا ضروری است تا پزشکان به صورت جدا در این حیطه آموزش ببینند.

جراح ارتوپد علاوه گرفتن مدرک پرشکی خود، باید یک دوره رزیدنتی را پشت سر بگذارد، پس از آن اموزش های تکمیلی در حوزه ارتوپد کودکان و ناهنجاری های مربوط به ستون فقرات را می گذارند.

به بیان ساده تر اصطلاح فوق تخصص ارتوپد کودکان به شاخه ای علم پزشکی گفته می شود که در زمینه بیماری و آسیب های اسکلتی و عضلانی فعالیت دارند. این موضوع به این معنی است که نه تنها خود اسکلت، بلکه مفاصل، تاندون ها، ماهیچه ها، رباط و اعصاب نیز شامل آن می شوند.

بنابراین جراح ارتوپد همان متخصص ارتوپدی می باشد که در صورت نیاز برای کودک جراحی نیز انجام می دهد، در ادامه بیشتر در این خصوص صحیت می کنیم.

دلایل مراجعه به پزشک ارتوپد کودکان

ارتوپد اطفال

بیماری های ارتوپدی اطفال

اختلالات ارتوپدی مسائل فیزیکی هستند که استخوان ها، ماهیچه ها، مفاصل، تاندون ها و رباط ها را تحت تاثیر قرار می دهند. این مسائل یا ارثی هستند، یا ناشی از بیماری ها و یا ناشی از تصادف هستند.

مشکلات ارتوپدی در سنین پایین ممکن است کودکان را از انجام فعالیت های بدنی محدود یا حتی منع کند. بنابراین، اگر علائم و نشانه های مشکلات اسکلتی یا عضلانی آشکار شد، بهتر است زودتر با یک متخصص ارتوپد مشورت کنید. درمان ها ممکن است بتوانند به خنثی کردن این وضعیت یا جلوگیری از بدتر شدن آن کمک کنند.

در زیر برخی از شایع ترین بیماری های ارتوپدی دیده شده در کودکان آورده شده است که از موارد مربوط به مراجعه به پزشک ارتوپد می باشد:

زانو پرانتزی

خمیدگی زانو وضعیتی است که در آن پاها بیش از حد به سمت بیرون خم می شوند. در این عارضه هنگام ایستادن، زانوها به سمت بیرون خم می شوند، حتی زمانی که پاها کنار هم هستند.

البته این عارضه در میان نوزادان رایج است، زیرا پاها در دوران بارداری تا شده بودند. اما اصولا این وضعیت باید به تدریج اصلاح شود، زیرا کودک شروع به راه رفتن و وزن دادن به پاها صورت می گیرد.

با این حال، اگر این ناهنجاری تنها یک پا را درگیر کند یا اگر کودک بیش از 2 سال سن دارد و پاها هنوز خمیده هستند، باید در خصوص درمان زانو پرانتزی با پزشک ارتوپد مشورت شود. ممکن است کودک به بیماری بلونت یا راشیتیسم مبتلا باشد که البته بازهم شرایط قابل درمان هستند.

خمیدگی مچ پا

به این عارضه چرخش یا انحراف مچ پا نیز می گویند. در طی 8 تا 15 ماه اول کودکی، چرخش پاها به سمت داخل هنگامی که کودک شروع به ایستادن می کند طبیعی است. با رشد پاها صاف می شوند.

با این حال، اگر تا زمانی که کودک به 3 سالگی برسد، پاها صاف نشوند، ممکن است کودک شما این بیماری را داشته باشد. البته جای نگرانی نیست، زیرا این بیماری به راحتی می تواند توسط یک متخصص ارتوپد ماهر درمان شود.

صافی کف پا

صافی کف پا یک بیماری ارثی شایع است. کودکانی که با کف پای صاف به دنیا می آیند دچار قوس صاف می شوند و این می تواند باعث ضعیف شدن مچ پا و زانو شود.

البته این بیماری ارتوپدی شدید در نظر گرفته نمی شود و درمان صافی کف پا خیلی پیچیده نیست. مراقبت پزشکی تنها در صورتی مورد نیاز است که کودک درد مزمن یا مکرر پا را احساس کند، در این صورت پزشک ممکن است ارتز یا فیزیوتراپی تجویز کند.

زانو ضربدری

اگر مچ پاهایش نسبتاً از هم فاصله داشته باشد اما در هنگام ایستادن زانوها کنار هم باشند، زانوهای ضربدری هستند این بیماری یک مشکل شایع در بین کودکان 3 تا 6 ساله است.

کودکانی که دارای زانوهای ضربدری هستند، به احتمال زیاد پاهای خود را به طور طبیعی با فعالیت های تحمل وزن مانند راه رفتن و دویدن صاف می کنند. با این حال، ایده خوبی است که یک متخصص ارتوپد به طور مرتب کودک خود را ملاقات کند تا پزشک از رشد صحیح پاهای کودک اطمینان حاصل کند.

بهترین دکتر ارتوپد کودکان در تهران

دکتر غزنوی ارتوپد کودکان

بهترین دکتر ارتوپد کودکان در تهران

قطعا یکی از نگرانی های والدین همیشه این می باشد که کدام پزشک بهترین می باشد و می توانند با خیال راحت کودک خود را نزد آن ببرند، این موضوع زمانی که فرزند شما به جراحی احتیاج داشته باشد اهمیت بیشتری پیدا می کند.

با توجه به وضعیت بدنی ضعیف کودکان، نمی توان هیچ اشتباهی در جراحی و درمان آن ها انجام داد، زیرا عواقب های بسیاری به همراه دارد. جدا از این موضوع کودکان در سنین رشد قرار دارند و تمامی مشکلات ارتوپدی مربوط به رشد آن ها می شود.

هر نوع اشتباه و عقب انداختن روند درمان می تواند مشکلات بسیاری در آینده برای کودک ایجاد کند.

به همین دلیل است که شما حتما باید به دنبال بهترین پزشک باشید و گزینه های دیگر را فدای سلامت کودک نکنید.

با یک تعریف ساده نمی توان مشخص کرد کدام پزشک بهترین می باشد، بهترین کار این است که از پزشکان قبلی جراح مد نظر خود پرس و جو کنید و بررسی نمایید که آیا آن ها از درمان خود راضی می باشند یا نه.

علاوه بر این موضوع هر چقدر پزشک دارای سابقه کاری بیشتری باشد نشان از این است که با تجربه می باشد و تبحر کافی در زمینه درمان کودکان را دارد، شما می توانید این موارد را در نظر داشته باشید تا بتوانید جراح ارتوپد کودکان مناسبی را پیدا کنید.

اهمیت مراجعه نزد جراح ارتوپد کودکان

متاسفانه برخی از والدین تصور می کنند که آسیب های ارتوپدی در کودکان طبیعی می باشد و به مرور زمان به خودی خود بهبود پیدا می کند؛ اما این تصور کاملا غلط است، شاید تعداد بسیار اندکی از عارضه ها این گونه باشد، اما حتی در خصوص آن ها نیز لازم است تا شما به پزشک مراجعه کنید تا بررسی های دقیق تر انجام شود.

اما مهم ترین مسئله این است که بچه ها بزرگسالان کوچک نیستند! آن ها در سنین رشد قرار دارند و استخوان های آن ها دائما در حال مقابل با چالش های بسیار می باشد.

در این حین اگر هر یک از استخوان یا مفاصل دچار آسیبی شود در روند رشد کودک اختلالات جدی ای ایجاد می شود و می تواند مشکلات بسیاری فراهم کند.

خوشبختانه پزشکان فوق تخصص می‌ دانند در خصوص بروز مشکل برای کودکان به دنبال چه چیزی باشند، آن ها می توانند به پیش بینی مشکلات و می‌توانند با سیستم مراقبتی که برای کودکان یا نوجوانان طراحی شده، در جهت بهترین نتیجه کار کنند.

این گروه از متخصصین ارتوپد کودکان می‌دانند که چگونه با بچه‌ ها، نوجوانان و خانواده‌ هایشان رفتار کنند، و این یکی از مهمترین دلایلی است که کودکان و نوجوانان مبتلا به جراحات یا بیماری‌های ارتوپدی نباید در بیمارستان بزرگسالان درمان شوند.

کلام آخر

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با جراح ارتوپد کودکان و موضوعات مربوط به آن آشنا نماییم. در صورتی که احتیاج به راهنمایی بیشتر در این زمینه دارید در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *