تومور های استخوانی در کودکان

تومور های استخوانی در کودکان


()

سرطان استخوان یکی از سرطان های رایجی است که افراد به آن دچار می شوند. اما جالب است بدانید که تنها افراد جوان و زیر بیست سال درگیر تومور های استخوانی می شوند. در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا در خصوص علت، علائم و درمان تومور های استخوانی در کودکان و جزئیات مربوط به آن صحبت کنیم. توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

علل تومور های استخوانی کودکان

تحقیقات زیادی در مورد علل تومور های استخوانی کودکان انجام شده است، اما مانند اکثر سرطان های دوران کودکی، علت قطعی آن ناشناخته است. چند عامل خطر وجود دارد که با استئوسارکوم مرتبط است. کودکانی که به رتینوبلاستوما ارثی (تومور نادر چشم) مبتلا هستند، در معرض خطر ابتلا به استئوسارکوم هستند. کودکانی که قبلا رادیوتراپی و شیمی درمانی داشته اند نیز در معرض خطر ابتلا به استئوسارکوم هستند. بنابراین بر خلاف تصور بسیاری از افراد آسیب دیدن استخوان ربطی به تومور ندارد و از دلایل آن نمی باشد.

در صورتی که کودک شما به این بیماری دچار شده است، لازم است که هر چی سریع تر برای بررسی های بیشتر نزد فوق تخصص ارتوپد اطفال مراجعه نمایید.

علائم و نشانه ها

علائم سرطان استخوان پا

علائم سرطان استخوان

درد در استخوان آسیب دیده شایع ترین علت است. این درد در ابتدا ممکن است بیاید و از بین برود و سپس به تدریج به ویژه در شب شدیدتر و ثابت شود. همچنین ممکن است تورم در اطراف استخوان آسیب دیده وجود داشته باشد. استئوسارکوم گاهی اوقات زمانی کشف می‌شود که استخوانی که در اثر سرطان ضعیف شده است.

در این شرایط پس از سقوط یا تصادف جزئی استخوان فرد به راحتی خواهد شکست. همچنین اگر تومور در ساق پا یا لگن باشد ممکن است برخی بیماران دچار لنگی شوند.

این علائم می تواند ناشی از عوامل بسیاری غیر از سرطان باشد. با این حال، هر درد استخوانی مداوم باید توسط پزشک کودک شما بررسی شود.

علائم اصلی عبارتند از:

  • درد مداوم استخوانی که با گذشت زمان بدتر می شود و تا شب ادامه می یابد
  • تورم و قرمزی (التهاب) روی استخوان، که اگر استخوان آسیب دیده نزدیک مفصل باشد، حرکت را دشوار می کند.
  • یک توده قابل توجه روی استخوان
  • استخوان ضعیفی که راحت تر از حد معمول می شکند (شکستگی).
  • مشکلات حرکتی. به عنوان مثال، راه رفتن با لنگی

توصیه می شود حتی اگر فرزند شما یکی از علائم بالا را دارد برای بررسی های بیشتر نزد پزشک متخصص مراجعه نمایید، زیرا هرچه زودتر تومور تشخیص داده شود این امکان وجود دارد که بدون جراحی نسبت به درمان اقدام کرد.

همچنین بخوانید: درمان عفونت مفاصل و استخوان در کودکان

نحوه تشخیص سرطان استخوان

معمولاً زمانی که علائم اولیه را در کودک خود احساس می کنید با مراجعه نزد پزشک عمومی شروع می شود، در این جا پزشک کودک شما را معاینه می کند و ممکن است آزمایش یا عکس برداری با اشعه ایکس ترتیب دهد. اگر مشکوک به تومور استخوانی باشد، پزشک کودک شما را مستقیماً به یک بیمارستان تخصصی یا مرکز تومور استخوان برای آزمایش‌های بیشتر ارجاع می‌ دهد.

پزشک در بیمارستان تاریخچه کامل پزشکی کودک شما را می گیرد. سپس معاینه فیزیکی انجام خواهند داد. این شامل معاینه استخوان دردناک برای بررسی هرگونه تورم یا حساسیت می شود. احتمالاً برای بررسی سلامت عمومی کودک به یک آزمایش خون نیز احتیاج می شود.

ممکن است برای تشخیص استئوسارکوم به آزمایش‌ ها و بررسی‌ های مختلفی نیاز باشد. عکس برداری با اشعه ایکس از قسمت دردناک استخوان معمولاً تومور را شناسایی می کند. البته که در بیشتر موارد این بررسی دشوار است؛ اما همواره تلاش می شود تا با بررسی آزمایش های مختلف به نتیجه مورد نظر رسید.

پس از ای نکه تومور استخوانی در کودک شناسایی شد، یک قطعه کوچک از تومور برداشته می شود و زیر میکروسکوپ بررسی می شود. برای انجام این کار به یک جراحی کوچک لازم است که تحت بیهوشی انجام می شود.

البته که آزمایش‌های دیگری برای بررسی اینکه آیا سرطان به سایر قسمت‌های بدن سرایت کرده است یا خیر انجام می ‌شود که شامل عکس برداری از قفسه سینه، آزمایش خون، اسکن استخوان و ام آر آی یا سی تی اسکن است.

ببیشتر بخوانید: علت و درمان درد مفاصل در کودکان

درجه بندی تومور استخوانی

درجه بندی به ظاهر سلول های سرطانی در زیر میکروسکوپ اشاره دارد و ایده ای از سرعت توسعه سرطان را ارائه می دهد. سلول های سرطانی با درجه پایین معمولا رشد کندی دارند و احتمال انتشار کمتری دارند.

در تومورهای با درجه بالا، سلول‌ها به سرعت رشد می‌کنند و احتمال گسترش آنها بیشتر است.

اکثر استئوسارکوم ها درجه بالا هستند، اما نوعی که به عنوان استئوسارکوم پاروستئال شناخته می شود معمولاً درجه پایین است.

درمان تومور های استخوانی در کوکان

درمان تومور استخوانی خوش خیم

درمان توده استخوانی

درمان به عوامل مختلفی از جمله اندازه، موقعیت و مرحله تومور بستگی دارد. پس از بررسی این موارد یکی از روش های زیر انتخاب می شود.

شیمی درمانی

شیمی درمانی بخش بسیار مهمی از درمان استئوسارکوم است. در این روش از داروهای ضد سرطان (سیتوتوکسیک) برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کنند و معمولاً برای کوچک کردن تومور اصلی قبل از جراحی تجویز می شود. البته در برخی شرایط پس از برداشتن تومور با جراحی، برای کمک به کاهش خطر بازگشت سرطان (عود) تجویز می شود.

رادیوتراپی

رادیوتراپی ممکن است گاهی انجام شود. این کار با استفاده از پرتوهای پر انرژی برای از بین بردن سلول های سرطانی، سرطان را درمان می کند، این در حالی است که کمترین آسیب ممکن را به سلول های طبیعی وارد می کند.

عمل جراحی برای تومور های استخوانی در کودکان

نوع و وسعت جراحی بستگی به موقعیت و اندازه تومور در بدن دارد. این جراحی باید در یک مرکز تخصصی ارتوپدی انجام شود و کودک شما باید به یکی از آنها ارجاع داده شود.

جراحی ممکن است شامل برداشتن کل اندام (آمپوتاسیون) یا بخشی از استخوان آسیب دیده باشد که سپس با نوعی اندام کاذب (پروتز) جایگزین می شود. اگر تنها بخشی از استخوان آسیب دیده برداشته شود، این عمل جراحی حفظ اندام شناخته می شود که البت اکثر کودکان برای جراحی حفظ اندام در نظر گرفته می شوند.

قطع عضو

گاهی اوقات اگر سرطان استخوان در کودکان بر رگ ‌های خونی و اعصاب اطراف تأثیر بگذارد، قطع عضو اجتناب‌ناپذیر است.

پس از قطع عضو، یک اندام کاذب تعبیه می شود و به طور منظم با رشد کودک شما تنظیم می شود. اندام های کاذب می توانند بسیار خوب عمل کنند و این امکان برای کودک شما وجود داشته باشد که به فعالیت های عادی و حتی ورزش بپیوندد.

جراحی حفظ اندام

2 روش برای انجام جراحی حفظ اندام وجود دارد:

  • جایگزینی استخوان با پروتز (بخش مصنوعی طراحی شده ویژه)
  • جایگزینی استخوان آسیب دیده با استخوان گرفته شده از قسمت دیگری از بدن (گرافت استخوان)

پس از این نوع جراحی، کودکان معمولاً می توانند تقریباً به طور معمول از اندام خود استفاده کنند. با این حال، به آنها توصیه می شود که کارهای پر خطر انجام ندهند و سراغ ورزشی های رزمی نروند. این به این دلیل است که هرگونه آسیب به پیوند استخوان یا پروتز ممکن است نیاز به عمل بزرگ دیگری برای ترمیم یا جایگزینی آن داشته باشد.

همچنین اگر کودک شما در حال رشد است، پروتز اندام باید با رشد استخوان بلند شود. این ممکن است به این معنی باشد که مدت زمان بیشتری در بیمارستان بستری می شود.

عوارض جانبی درمان تومور استخوان

سرطان استخوان در کودکان

عوارض درمان تومور استخوانی

در کوتاه مدت، درمان سرطان استخوان در کودکان می تواند عوارض جانبی مانند درد، خستگی، تهوع، استفراغ، عفونت، ریزش مو، کبودی و خستگی ایجاد کند.

در درازمدت، کودک ممکن است در معرض خطر انواع اثرات دیررس درمان باشد. این می تواند ماه ها یا سال ها پس از پایان درمان رخ دهد و می تواند شامل رشد غیر طبیعی استخوان، اثرات قلبی یا ریوی، ناباروری و افزایش خطر ابتلا به سرطان دیگر باشد. ممکن است مشکلات روانی مرتبط با داشتن اندام کاذب و همچنین محدودیت های فیزیکی آشکار وجود داشته باشد.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با سرطان استخوان در کودکان و جرئیات مربوط به آن آشنا نماییم. در آخر توجه داشته باشید که علائم این عارضه را در کودک خود دیده اید لازم است که هر چی سریع تر برای تشخیص و بررسی های بیشتر نزد پزشک متخصص مراجعه نمایید.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات برای ما بیان کنید

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *