تورتیکولی یا انحراف گردن در کودکان


()

تورتیکولی یا انحراف گردن در کودکان نشانه چیست؟ آیا کج نگه داشتن گردن نوزاد در ماه های مختلف طبیعی است؟ حرکات اصلاحی کجی گردن نوزاد موثر است؟

در این مقاله از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا در خصوص این عارضه در نوزادان و کودک ها صحبت کنیم و بررسی نماییم که علت آن چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد. بنابراین اگر شما نیز احساس می کنید کودک شما به صورت غیر طبیعی گردن خود را در حالت کج نگه می دارد تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

علت ایجاد تورتیکولی در کودکان چیست؟

علت کجی گردن در نوزادان

علت کجی گردن در نوزادان

تاکنون دلیل مشخصی برای رخ دادن این عارضه مشخص نشده است، عوامل متعددی ممکن است سبب ایجاد آن شود؛ بیشترین دلیلی که پزشکان بر آن تاکید دارند مربوط به وضعیت کودک در شکم مادر می باشد. آن ها بر این باورند که سر و گردن کودک در شکم مارد وضعیت منسبی قرار ندارد و در نتیجه موجب می شود تا در زمان به دنیا آمدن همان فرم در کودک باقی بماند.

دلیل دیگری که بیان می شود این است که اگر زمانی که کودک در شکم مادر قرار دارد ضربه ای به شکم وارد شود، موجب خونریزی در درون عضله استرنوکلیدوماستویید میشود که در نهایت این موضوع سبب انحراف گردن در کودکان می شود.

اما شایع ترین دلیلی که وجود دارد مربوط به کشیده شدن گردن در حین زامیان می باشد، یعنی زمانی که کودک در حال خارج شدن از شکم مادر است، گردن او به صورت غیر طبیعی کشیده می شود. این موضوع سبب  پارگی در عضله استرنوکلیدوماستویید و متعاقب آن خونریزی در عضله میشود.

خون ریزی ایجاد شده به تدریج جذب می شود، اما بافت مخصوصی در محل آن ایجاد می شود، این بافت در گذشت زمان کمتر می شود، اما کوتاه شدن آن سبب می شود تا طول عضله کمتر شود و به همین طریق گردن به یک سمت کج می شود.

زمانی که گردن کودک کج می شود، چانه او نیز به همان سمت کشیده می شود؛ البته لازم به ذکر است که اکثریت کودکان با این مشکل به دنیا می آیند، بنابراین نمی توان گفت خود این عارضه دارای اهمیت است، بلکه مسئله ای که آن را دارای اهمیت می کند مربوط به چگونگی درمان می باشد.

علائم انحراف گردن در کودکان

عکس کجی گردن

کج شدن گردن نشانه چیست

با توجه به این که نوزادان زمانی که متولد می شوند تحت معاینه کامل قرار می گیرند، تا یک ماه اول زمان مراجعه می توان یک توده در گردن در قسمت هایی از یک سوم میانی عضله استرنوکلیدوماستویید لمس کرد.

البته باید این موضوع را هم در نظر داشت که گاهی این توده تا قبل از تولد در نوزاد وجود دارد، اما هنگام به دنیا آمدن محو می شود و مجدد دو هفته پس از تولد ظاهر می شود. عموما این توده با هیچ گونه دردی همراه نمی باشد و تنها سبب کجی گردن می شود.

طی تجربیاتی که ما در بیشتر کودکان داشته ایم، این توده در 2 الی 4 هفته پس از تولد به بزرگ ترین حد خود می رسد و به تدریج شروع به کوچک شدن می کند، البته این روند کمی آرام تر طی می شود تا جاییی که در سنین 4 الی 6 ماهگی کاملا کوچک شده یا از بین می رود.

در طی این عارضه، سر کودک به سمتی که دارای توده است کج می شود اما چانه کودک به سمت مقابل می رود و حرکات گردن دچار محدودیت می شود.

در صورتی که برای این عارضه درمانی انجام نشود و آن را به حال خود رها کنید، به تدریج و با گذشت زمان با توجه به این که کودک مجبور است به یک جهت بخوابد، سر و صورت او پهن تر از حالت عادی می شود.

بنابراین این بیماری در دراز مدت عوارض نا متقارن شدن صورت را به همراه دارد؛ اگر باز هم تا چند سال هیچ گونه اقدامی برای درمان انجام ندهید، با افزایش سن کودک ستون مهره گردنی و حتی سینه ای دچار انحراف جانبی یا اسکولیوز میشود.

البته این نکته را هم باید بیان کنیم که حدود 10 الی 20 درصد از کودکانی که دارای این مشکل می باشند، به صورت مادرزادی مشکلاتی نظیر در رفتگی لگن مادرزادی نیز وجود دارد؛ بنابراین توصیه می کنیم زمانی که متوجه این عارضه در کودک خود شدید، برای درمان و معاینه دقیق تر نزد فوق تخصص ارتوپد کودکان مراجعه نمایید.

تورتیکولی چگونه تشخیص داده می شود؟

علت تورتیکولی

تشخیص کجی گردن در کودک

تورتیکولی در صورتی که همراه با تب، ترشح آب دهان، تنفس شدید، استفراغ، راه رفتن ناپایدار یا سردرد باشد، نیاز به درمان فوری دارد، با توجه به این که تورتیکولی می تواند در اثر عفونت های گلو و عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی ایجاد شود، لازم است که آزمایش هایی به جهت بررسی تنفس کودک انجام شود.

برای تعیین علت تورتیکولی، در صورت وجود شکستگی حاد، پزشکان ما ممکن است عکس برداری با اشعه ایکس ستون فقرات فوقانی (گردنی) یا سی تی اسکن را تجویز کنند.

همچنین به جهت تشخیص بهتر بسیار مهم است که شما شرح کاملی در خصوص علائم کودک و زمان شروع عارضه داشته باشید تا بتوان تمامی بررسی های لازم را انجام داد.

همچنین خواندن مقاله چرخش پنجه پای کودکان به داخل یا خارج هنگام راه رفتن را به شما توصیه می کنیم.

درمان بیماری کج کردن در نوزادان

کجی گردن در نوزادان

کج نگه داشتن گردن نوزاد چهار ماهه

نقش والدین

علاوه بر کارهای پزشکی که برای این کودکان انجام می شود، لازم است تا والدین در خانه نیز کارهایی انجام دهند.

به طور مثال بهتر است والدین اسباب بازی های کودک را در سمتی قرار دهند که کودک نمی تواند گردن خود را به آن جهت حرکت دهد. همچنین زمانی که قصد جابجایی یا تکان دادن نوزاد را دارند باید به نحوی این کار را انجام دهند تا کودک مجبور شود سر خود را به جهتی حرکت دهد که با آن مشکل دارد.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد کودکان

نرمش و حرکات کششی گردن

درمان دیگری که می توان برای این بیماری استفاده کرد نرمش های کششی گردن است. شما باید این نرمش ها را به آرامی و با احتیاط به نحوی انجام دهید که چانه، گوش و شانه کودک لمس شود. به طور کلی این نرمش ها با تکان دادن سر کودک انجام می شود.

البته که شما باید این حرکات را به صورت حرفه ای انجام دهید، بنابراین لازم است که فیزیوتراگ این حرکات را به مادر آموزش بدهد و مادر روزی چند بار به صورت بازی برای کودک انجام دهد.

اگر شما همین دو روش اشاره شده در بالا را انجام دهید، می توان گفت در 90 درصد مواقع نتیجه دلخواه حاصل می شود و در اکثریت کودکان احتیاح به درمان جدی تری نیست.

جراحی

معمولا توصیه می شود تا شما درمان هایی که در بالا بیان کردیم را تا سن یک سالگی برای کودک انجام دهید، اما اگر تا رسیدن به این سن همچنان این عارضه در کودک وجود داشته باشد، لازم است تا سراغ روش جراحی برویم.

در حین عمل جراحی پزشک ارتوپد طئل عضله کوتاه شده در گردن را به کمک برش هایی بلند می کند و پس از جراحی کودک باید برای مدتی از بریس های گردنی مخصوص استفاده کند و جلسات فیزیوتراپی خود را انجام دهید.

در صورتی که تنها گزینه باقی مانده برای شما جراحی می باشد، می توانید از خدمات درمانی دکتر علیرضا غزنوی فوق تخصص ارتوپد کودکان استفاده کنید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با تورتیکولی یا انحراف گردن در کودکان آشنا نماییم. با توجه به این که این مشکل یک آسیب خارجی می باشد بنابراین در ظاهر به خوبی قابل مشاهده است، به همین جهت توصیه می کنیم بلافاصله پس از آن که متوجه شدید کودک شما به طور غیر عادی گردن خود را در یک جهت نگه می دارد حتما برای تشخیص بیشتر و بررسی های دقیق تر نزد پزشک مراجعه کنید.

در صورتی که روند درمان سریعا برای کودک انجام شود، نتیجه درمان بسیار سریع حاصل می شود و هیچ گونه عوارضی در پی نخواهد داشت. بنابراین هرگز نسبت به درمان بیخیال نباشید.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشت هرگونه سوال در این زمینه در قسمت نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *