تعویض مفصل زانو در کودکان

تعویض مفصل زانو در کودکان


()

عمل تعویض مفصل زانو در کودکان زمانی انجام می شود که کودک به بیماری آرتریت دچار باشد. در طی این بیماری کودک در ناحیه زانو احساس تورم، سفتی و درد خواهد داشت. البته این بیماری معمولا بزرگسالات را تحت تاثیر قرار می دهد اما در صورت بروز برخی شرایط ممکن است کودکان هم درگیر شوند.

وقتی در مورد جراحی تعویض مفصل می شنوید ، احتمالا فکر می کنید که این چیزی است که افراد مسن به آن نیاز دارند. اما کودکان مبتلا به آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان که مفاصل دردناک و سفت دارند نیز ممکن است به جهت درمان به این روش احتیاج پیدا کنند.

بنابراین هنگامی که دارو و سایر درمان ها موثر نبوده اند، جایگزینی مفصل می تواند مزایای چشمگیری داشته باشد. نکته مهم این است که این یک عمل غیر معمول در کودکان است که بسیار پیچیده است و دارای برخی مشکلات است که در مورد آن صحبت می کنیم.

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم بررسی نماییم که چه مشکلاتی در زانوی کودکان وجود دارد که می توانند در نهایت به عمل تعویض مفصل زانو دچار شوند و این عمل برای کودکان به چه صورت است. بنابراین اگر کودک شما جزو کاندید های انجام این جراحی می باشد توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

تعویض مفصل زانو در کودکان

زانو درد در کودکان

تعویض مفصل زانو در کودکان

در ابتدا و قبل از جراحی توسط فوق تخصص ارتوپد اطفال لازم است که فرزند شما به خوبی آماده شود، به جهت بررسی استخوان ها لازم است تا آزمایش هایی از قبیل سی تی اسکن انجام دهید.

از پزشک کودکتان در خصوص دارو هایی که باید مصرف کند سوال بپرسید، زیرا بسیاری از دارو ها باید قبل از جراحی قطع شوند و در صورت مصرف سبب اختلال و عوارض بسیاری می شوند و خطر عفونت را افزایش می دهند.

پس از آمادگی تمامی شرایط، در طول عمل، جراح مفصل آسیب دیده کودک شما را برمی دارد و ناحیه را تمیز می کند. سپس مفصل آسیب دیده را با یک پروتز جدید از جنس پلاستیک، فلز یا سرامیک تعویض می کنند.

اگر کودک شما در بیش از یک مفصل آسیب جدی داشته باشد، ممکن است نیاز به چند تعویض داشته باشد. اگر اینطور باشد، تیم تصمیم خواهد گرفت که ابتدا روی کدام مفصل کار کند. به عنوان مثال، اگر کودک شما نیاز به لگن و زانوهای جدید داشته باشد، جراح احتمالاً ابتدا لگن را جایگزین می کند. این به این دلیل است که اگر لگن آنها همچنان درد داشته باشد، توانبخشی با زانوی مصنوعی سخت تر خواهد بود.

پس از جراحی هنگامی که در خانه هستید، دستورالعمل های پزشک را در مورد نحوه مراقبت از کودک و جلوگیری از عفونت دنبال کنید. در صورتی که تمامی دستورات را به خوبی دنبال کنید و فیزیوتراپی را به صورت مرتب دنبال کنید کودک شما در یک بازه زمانی کوتاه بهبود پیدا خواهد کرد.

چه کودکانی به تعویض مفصل نیاز دارد؟

به لطف پیشرفت هایی که در بخش درمان انجام شده است، اکثر کودکان مبتلا به بیماری های زانو، که قبلاً آرتریت روماتوئید نوجوانان دارند، هرگز نیازی به جراحی تعویض مفصل زانو ندارند. آنها می توانند این بیماری را با داروها کنترل کنند و به کمک سایر روش های درمانی بیماری خود را کنترل کنند.

بنابراین تنها در درصد بسیار پایینی، پزشکان ممکن است جراحی تعویض مفصل را به عنوان آخرین راه حل برای کودکان مبتلا به آرتریت بسیار پیشرفته در نظر بگیرند. این زمانی است که غضروف یک مفصل که مانند یک بالشتک بین استخوان ها است، از بین می رود و استخوان ها به یکدیگر ساییده می شون و کودک راه حلی به جز جراحی ندارد.

زمانی که کودک در این وضعیت قرار بگیرد ممکن است درد، سفتی و آسیب مفاصل دائمی داشته باشند که انجام کارهای روزمره را سخت می کند. در این شرایط برخی برای راه رفتن به سختی تلاش می کنند و گروهی دیگر به دلیل درد بسیاری که دارند قادر به راه رفتن نمی باشند.

در حالی که آرتریت می تواند مفاصل را در هر نقطه از بدن کودک شما تحت تاثیر قرار دهد، اکثر جراحی های تعویض مفصل مربوط لگن و زانو هستند. زیرا بیشترین نقطعه از مفاصل که تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرد زانو است.

معایت تعویض مفصل زانو در کودکان

جراحی تعویض مفصل زانو در کودکان

پروتز زانو

اولین مشکل این جراحی مربوط به مشکلات رشد در کودکان است؛ بنابراین پزشکان سعی می‌کنند قبل از انجام عمل جراحی تعویض مفصل صبر کنند تا رشد کودک متوقف شود، زیرا رشد استخوان ها و مفاصل می‌ تواند بر نحوه تناسب مفصل جدید با بیمار تأثیر بگذارد.

عفونت ها و مسائل دیگر مانند هر عمل دیگری، تعویض مفصل زانو در کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد؛ یعنی این جراحی می تواند منجر به عفونت شود که ممکن است برای درمان به جراحی دوم نیاز داشته باشد. سایر خطرات عبارتند از:

 • شکستگی استخوان (در حین یا بعد از جراحی)
 • آسیب عصبی
 • ایجاد بافت اسکار
 • مفصل مصنوعی خراب می شود: مطالعات نشان می دهد که جایگزینی مفصل ران و زانو در کودکان مبتلا به آرتریت اغلب 10 تا 15 سال یا بیشتر طول می کشد. اما آنها می توانند زودتر خراب کنند که اگر این اتفاق بیفتد، کودک شما نیاز به عمل دیگری برای رفع آن دارد.

جراحی تعویض مفصل در کودکان نیز برای جراحان یک چالش است:

 • سخت تر از بزرگسالان است زیرا استخوان های کودکان کوچکتر و نازک تر است.
 • مفاصل جایگزین برای بزرگسالان طراحی شده اند نه کودکان.
 • این عمل ها به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته اند، بنابراین پزشکان در مورد اینکه چه کسی به آنها نیاز دارد و چگونه آنها را انجام دهد توافق ندارند.

انتخاب بهترین پزشک برای تعویض مفصل در کودکان

متخصص ارتوپد اطفال

انتخاب پزشک ارتوپد اطفال

بهترین پزشک برای جراحی زانو کودکان کیست؟ این سوالی است که بسیاری از کاربران سایت از ما پرسیده اند، اما این موضوع چیزی است که شما باید متوجه آن بشوید و نباید راحت در خصوص آن تصمیم بگیرید.

به طور کلی در حالی که این جراحی می تواند فواید زیادی داشته باشد، برخی از کارشناسان به دلیل خطرات آن را توصیه نمی کنند زیرا این یک عمل پیچیده است، بنابراین شما یک جراحی را باید انتخاب کنید که دقیقاً این نوع از عمل ها را قبلا انجام داده باشد و دارای تجربه کافی در این زمینه باشد.

هنگامی که با روماتولوژیست ها و جراحان ارتوپد کودکان ملاقات می کنید، حتما سوالات زیادی بپرسید زیرا  پاسخ ها به شما در تصمیم گیری کمک می کند. به طور مثال پرسش سوالات زیر توصیه می شود:

 • آیا تعویض مفصل برای فرزندم ایده خوبی است؟ اگر چنین است، چرا؟
 • چند عمل جراحی تعویض مفصل در کودکان انجام داده اید؟
 • به نظر شما چند مفصل باید تعویض شود؟
 • مزایای آن چیست؟ آیا فرزند من بدون درد خواهد بود؟
 • آیا این جراحی بر رشد فرزند من تأثیر می گذارد؟
 • چه زمانی کودک من پس از عمل به طور کامل بهبود می یابد؟
 • مفصل جدید چقدر دوام می آورد؟ آیا فرزندم در آینده به جراحی بیشتری نیاز خواهد داشت؟

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد کودکان

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با تعویض مفصل زانو در کودکان و جزئیات مربوط به آن آشنا نماییم. همان طور که مطالعه کردید این جراحی دارای خطرات بسیاری می باشد، بنابراین همواره سعی کنید تا از سایر روش های درمانی برای کودک استفاده کنید و تنها در شرایطی به سراغ این گزینه بیایید که راه حل دیگری باقی نمانده باشد.

در صورت انتخاب این روش نیز حتما نزد پزشکی با سابقه و مهارت کافی مراجعه کنید تا اطمینان داشته باشید مراحل جراحی به خوبی طی می شود.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *