بیماری پرتس

بیماری پرتس


()

بیماری پرتس یکی از بیماری های نادر در کودکان است که طی آن اندام لگن درگیر می شود. به صورت کلی این بیماری زمانی ایجاد میشود که روند خون رسانی به سر گرد شده استخوان ران به خوبی انجام نشود که در طی آن بدون خون رسانی کافی، سلول های استخوان می میرند.

البته لازم به ذکر است که بیماری پرتس دارای مراحل بسیاری می باشد که هر یک از آن ها سال ها طول می کشند. با پیشرفته تر شدن بیماری استخوان ضعیف می شود و سر استخوان ران شروع به فروپاشی می کند.

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا با جزئیات بیشتری این بیماری را بررسی کنیم و ببنیم که علت و علائم آن چه می باشد و آیا روش درمانی برای آن وجود دارد؟

بنابراین اگر علائم این عارضه را در کودک خود احساس می کنید، توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

بیماری پرتس و مراحل آن

سیاه شدن سر استخوان ران

بیماری پرتس در کودکان

بیماری پرتس که  با عنوان  Legg-Calve-Perthesهم شناخته می شود، یکی از بیماری های نادری است که معمولا در کودکان بین 4 تا 10 سال ایجاد می شود. میزان شیوع این بیماری در پسران پنج برابر دختران است.

با این وجود اگر دختران به این عارضه دچار شوند، آسیب هایی که به آن ها وارد می شود بسیار شدید تر است و سر استخوان ران صدمات بیشتری می بیند. جدا از این موضوع برای اغلب کودکان و حدود 10 تا 15 درصد آن ها ممکن است هر دو باسن نیز تحت تاثیر قرار بگیرند.

در مورد علت این بیماری لازم است بیان کنیم که تاکنون مشخص نشده است که چه چیزی سبب بروز آن می شود؛ البته که اصلی ترین عامل آن کم تر شدن میزان خون رسانی می باشد اما این که دقیقا چه چیزی سبب بروز این جریان می شود مشخص نیست و برای درمان نیز لازم است نزد متخصص ارتوپد اطفال مراجعه نمایید.

این بیماری دارای چهار مرحله می باشد که عبارتند از:

نکروز

در طی این مرحله، خون رسانی به سر استخوان ران مختل می شود و سلول های استخوانی از بین می روند. ناحیه مورد نظر بسیار ملتهب و دردناک می شود و ممکن است کودک شما علائمی مثل لنگ زدن یا راه رفتن متفاوت داشته باشد؛ معمولا این مرحله چندین ماه طول میکشد.

تکه تکه شدن

طی یک دوره ۱ تا ۲ ساله، بدن استخوان مرده زیر غضروف مفصلی را برداشته و به سرعت آن را با یک استخوان نرم و اولیه جایگزین می‌ کند. در این مرحله استخوان دارای وضعیتی ضعیف می باشد و احتمال از بین رفتن سراستخوان ران بسیار زیاد است.

اصلاح مجدد

مرحله اصلاح مجدد جزو طولانی ترین مراحل این بیماری می باشد و می تواند تا چندین سال ادامه داشته باشد. در طی این مرحله استخوانی جدید و محکم تر ایحاد می شود و شکل گیری درست در ناحیه استخوان ران انجام می شود.

مرحله بهبود یافته

در این مرحله رشد مجدد استخوان به صورت کامل می شود و سر استخوان به شکل نهایی خود می رسد. این که تا چه اندازه شکل آن دارای حالتی گرد باشد وابسته به موارد بسیاری می باشد که شامل میزان آسیب در مرحله تکه تکه شدن، و همچنین سن کودک در شروع بیماری، که بر پتانسیل رشد مجدد استخوان می باشد.

علائم و نشانه های پرتس

بیماری پرتس

علائم بیماری پرتس

یکی از اولین نشانه هایی که شما متوجه آن می شوید مربوط به نوع راه رفتن و پریدن کودک می باشد. مخصوصا اگر کودک شما به یک فعالیت ورزشی مشغول باشد این موضوع را سریع تر احساس می کنید.

این موضوع به این دلیل رخ می دهد که مفاصل ران کودک صدمه دیده اند و حرکات او محدود تر می شود. اما در کنار این موضوع علائم دیگری نیز نمایان می شود که شامل موارد زیر می باشد:

  • اسپاسم عضلانی دردناک که به دلیل تحریک شدن مفاصل اطراف ران ایجاد می شود.
  • دردی که با انجام فعالیت های مختلف بدتر می شود و لازم است تا استراحت داشته باشید تا تسکین شود.
  • درد در مفصل ران یا کشاله ران، یا در قسمت‌ های دیگر پا، مانند ران یا زانو (که به آن درد ارجاع شده می‌ گویند).

این که شما چه زمان متوجه این علائم در کودک بشوید به موارد بسیاری بستگی دارد، اما مهم ترین موضوع در میزان شدت آن ها سطح فعالیت کودک می باشد.

همچنین بخوانید: علت پنگوئنی راه رفتن کودک چیست؟

درمان بیماری پرتس

درمان بیماری پرتس

ایا بیماری پرتس درمان دارد

هدف از درمان بیمای پرتس تسکن علائم آزار دهنده و محافظت از شکل سر استخوان ران و بازیابی حرکات طبیعی مفصل می باشد. در صورتی که این وضعیت در زمان کودکی درمان شود و می توان شکل استخوان ران را به صورت کامل تغییر دهد و منجر به بروز مشکلات مفصلی بسیاری در بزرگسالی می شود.

گزینه های درمانی که برای این بیماری وجود دارد بسیار است، اما برای انتخاب آن ها باید چند فاکتور را در نظر داشت، که شامل موارد زیر می باشد:

سن کودک: کودکانی که کمتر از 6 سال سن دارند پتانسیل بیشتری برای درمان درمان و ایحاد استخوان سالم و جدید دارند.

میزان آسیب دیدگی سر استخوان: اگر بیشتر از پنجاه درصد از سر استخوان را تحت تاثیر این بیماری باشد، احتمال رشد مجدد بدون تغییر شکل بسیار پایین است.

زمان تشخیص: این که چه زمان این بیماری تشخیص داده شود و در زمان تشخیص چه مقدار از روند بیماری طی شده باشد بر روی انتخاب گزینه های درمانی تاثیر بسیاری دارد.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد کودکان

دارو های ضد التهاب

در صورت التهاب مفصل ران، احتملا علائم دردناکی برای کودک احساس می شود، در این این زمان مصرف دارو های ضد التهاب برای کودک تجویز می شود.

محدودیت فعالیت ها

کودک شما باید از فعالیت های شدیدی که با دویدن یا پریدن همراه است خودداری کند تا این گونه از سر استخوان ران محافظت شود. برخی مواقع ممکن است پزشک استفاده از عصا یا واکر را پیشنهاد دهد که از طریق از ایجاد فشار و وزن اضافی به پاها جلوگیری شود.

تمرینات فیزیوتراپی

در این بیماری معمولا سفتی لگن نیز رخ می دهد، در این زمان انجام تمرینات فیزیوتراپی به جهت بازگرداندن دامنه حرکتی مفصل ران بسیار مفید است. این تمرینات معمولا برای چرخش داخل مفصل تمرکز دارند و حتما باید زیر نظر متخصص فیزیوتراپی انجام شود.

استفاده از بریس و سایر لوازم ارتوپدی

در صورتی که دامنه حرکتی کودک محدود شده باشد و یا در یا اسکن های تصویری و اسعه ایکس نشان داده شود که تغییر شکل استخوان رخ داده است، احتمالا به بریس یا مهاربند برای نگه داشتن سر استخوان ران در وضعیت طبیعی خود احتیاج است.

معمولا در این زمان پزشکان استفاده از بریس اولیه پتری را پیشنهاد می دهند. البته باز هم این موضوع برای هر کودک نسبت به دیگری متفاوت است و لازم تا حتما پس از بررسی پزشک استفاده شود.

درمان جراحی

جراحی بیماری پرتس

عمل جراحی بیماری پرتس

جراحی زمانی توصیه می شود که لازم باشد از آن برای ایجاد تراز مناسب استخوان های ران و نگه داشتن استخوان ران در محل اصلی خود استفاده شود. به صورت کلی می توان گفت در شرایط زیر استفاده از جراحی لازم است:

  • بیش از ۵۰٪ از سر استخوان ران آسیب دیده است. نگه داشتن سر استخوان ران در داخل استابولوم گرد ممکن است به رشد استخوان به شکل عملکردی کمک کند.
  • کودک شما هنگام تشخیص بیش از ۸ سال سن دارد. از آنجا که پتانسیل تغییر شکل در مرحله جراحی مجدد در کودکان بزرگتر بیشتر است، جلوگیری از آسیب به سر استخوان ران از اهمیت بیشتری برخوردار است.
  • درمان غیر جراحی مفصل ران را در وضعیت صحیحی برای بهبودی قرار نداده است.

کلام آخر

در آخر لازم است بیان کنیم که اگر کودک شما به این عارضه دچار شده است، توصیه می کنیم هر چه سریع تر اقدامات لازم جهت درمان را انجام دهید. اگر تغییر شکل استخوان در کودک باقی بماند و با همین وضعیت بزرگ شود؛ احتمالا در آینده مشکلات بسیاری برای او ایجاد خواهد شد.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با بیماری پرتس در کودکان و دیگر جزئیات مربوط به آن آشنا نماییم. در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *