بیماری ها و مشکلات پا در کودکان

بیماری ها و مشکلات پا در کودکان


()

پای انسان همواره در معرض مشکلات بسیاری قرار دارد، برخی از این مشکلات به صورت ارثی می باشد و از بدو تولد با ما همراه است و گروهی دیگر بر اثر تغییرات محیطی و سبک نادرست از زندگی ایجاد می شود. در این مقاله از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا در خصوص بیماری ها و مشکلات پا در کودکان صحبت کنیم و بررسی نماییم انواع این بیماری های پا چیست.

بنابراین اگر متوجه علائم بیماری های ارتوپدی در کودک خود شده اید و احساس می کنید مشکلی در وضعیت پای او وجود دارد، توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

منظور از اختلال در الگوی راه رفتن چیست؟

کج گذاشتن پای کودک یکساله

علت بد راه رفتن کودکان

زمانی که صحبت از مشکلات پا می باشد، منظور بر این است که کودک برای راه رفتن دارای اختلالاتی است. تمامی افراد دارای یک الگوی حرکتی هستند. البته کودکان دارای انواع مختلفی از سبک های راه رفتن هستند که البته تمامی آن ها طبیعی است. اما با گذر زمان و بزرگ شدن کودک راه رفتن او نیز دچار تغییر می شود.

  • کودک یک ساله قدم های کوچک دارد، زمانی که پای او بر روی زمین قرار می گیرد، سینه پا اولین بخشی است که با زمین تماس پیدا می کند.
  • در سن 18 ماهگی، اکثر کودکان در حین راه رفتن در ابتدا پاشنه پای خود را روی زمین می گذارند و زمانی که راه می روند بازو های خود را تکان می دهند، اما همچنان فاصله پا آن ها زیاد است تا بتواند تعادل خود را حفظ کند.
  • در سن سه سالگی، به تدریج الگوی راه رفتن کودک شبیه به بزرگسالان می شود، در این زمان پای آن ها در زمان راه رفتن بهم نزدیک تر می شود، اما زانوی آن ها همچنان خم است.
  • در سن 7 الی 9 سالگی کودک باید همانند یک فرد بالغ و بدون هیچ مشکلی راه برود.

چرا کودک در زمان راه رفتن دچار مشکل می شود؟

در بالا در مورد الگوی صحیح راه رفتن کودکان در سنین مختلف توضیح دادیم، در این میان اگر هر یک از اعضا و یا سیستم های بدنی کودک دچار مشکل شود، بر روی نحوه راه رفتن او تاثیر خواهد گداشت.

برخی از این مشکلات جزئی می باشند و به صورت کوتاه مدت رخ می دهد که در یک بازه زمانی کوتاه درمان میشود. اما برخی دیگر مزمن یا دائمی می باشد که باید به صورت تخصصی تر درمان شود مثل اختلاف مادرزادی طول پاها

البته برخی از اختلال هایی که مربوط به نحوه راه رفتن کودک می باشد، تنها از نظر ظاهری مشکل دارد، یعنی از جهت ساختاری و عملکردی هیچ مشکلی برای کودک ایجاد نمی شود.

برخی از این اختلال ها سبب بروز درد می شود و بر روی عملکرد کودک تاثیرات منفی دارد. در چنین شرایطی کودک به صورت مدام زمین می خورد و توانایی های او برای بازی کردن و کارهای متفرقه کاهش می یابد.

بنابراین نمی توان بیان کرد که دقیقا چه چیزی سبب آسیب در راه رفتن و عملکرد کودک شده است، بهترین کار این است که در زمان علائم اولیه نزد پزشک متخصص ارتوپد کودکان مراجعه نمایید تا وضعیت پای کودک بررسی شود و متناسب با نیاز او گزینه های درمانی لازم ارائه شود.

بیماری های پا در کودکان

عکس صافی کف پا در کودکان

بیماری ها و مشکلات پا در کودکان

در ادامه رایج ترین بیماری ها و مشکلات پا در کودکان را برای شما آورده ایم:

پس پلانوس یا صافی کف پا

البته در ابتدا این موضوع را در نظر داشته باشید که تا قبل از سن 5 تا 6 سالگی کف پای اکثر کودکان در زمان ایستادن صاف به نظر می رسد، بنابراین اگر کودک شما در این رنج سنی قرار دارد نباید خیلی روی این موضوع حساس شوید.

در این زمان پای کودک بسیار انعطاف پذیر است و یک لایه چربی روی قوس کف پا قرار دارد. اما اگر کودک به سن 8 سالگی رسیده باشد و صافی کف پای او همچنان از بین نرفته باشد، لازم است که توسط متخصص فیزیوتراپی کودکان بررسی شود.

البته کف پای صاف دارای انواع مختلفی می باشد، به صورت کلی اگر با علائم دیگری همراه نباشد و درد یا ناراحتی برای کودک ایجاد نشده باشد، جایی برای نگرانی وجود ندارد.

چرخش انگشتان پا به سمت داخل یا پنجه کبوتری

در این حالت انگشتان پای کودم به سمت داخل منحرف می شود، شایع ترین دلایلی که سبب بروز این عارضه می شود شامل موارد زیر است:

  • چرخش پا به سمت داخل در میان کودکان زیر ۵ سال شایع است و معمولاً تا سن پنج سالگی بهبود پیدا می کند. انجام دادن تمرینات ورزشی سبک به اصلاح سریع تر پا کمک خواهد کرد.
  •  چرخش استخوان ران به سمت داخل یک اختلال شایع در کودکان است و معمولاً تا سن ۱۰ سالگی بهبود پیدا می کند.
  • چرخش استخوان تیبیا به سمت داخل شایع‌ ترین علت پنجه کبوتری است و تا سن ۸ سالگی بدون نیاز به درمان بهبود پیدا می ‌کند.

ژنو واروس یا پای پرانتزی

پای پرانتزی در کودکان

پای پرانتزی

منظور از پای پرانتزی عارضه ای است که طی آن در حالت ایستاده، مچ پاها به هم نزدیک است اما زانو ها از هم فاصله دارد. این عارضه نیز همانند کف پای صاف در تمامی کودکان تا سن سه سالگی شایع است، اما اگر کودک بیشتر از این سن داشته باشد و همچنان انحراف در زانوی او به چشم آید نشان از مشکلی جدی باشد.

در شرایطی که پای پرانتزی در کودکان همچنان ادامه داشته باشد و با راه رفتن کودک نیز از بین نرفته باشد، کودک دچار لنگی می شود و قد کوتاهی خواهد داشت. همچنین اگر پای پرانتزی به دلیل کمبود ویتامین دی یا راشیتیسم ایجاد شده باشد، کودک به اقدامات پزشکی نیاز دارد.

ژنو واروم یا پای ضربدری

در این اختلال در زمان ایستادن زانو ها به هم نزدیک می شود و مچ پاها از هم فاصله می گیرد، در طی این موضوع زانو ها بهم برخورد می کند و کودک قادر نخواهد بود به درستی راه برود.

البته که پای ضربدری در برخی از مراحل رشد کودک موضوعی طبیعی است، اما معمولا تا 8 سالگی بهبود پیدا میکند. اگر یکی از پاها بیشتر از دیگری خم شده باشد، وضعیت با بزرگ تر شدن کودک بدتر می شود و کودک در زمان راه رفتن دچار مشکل می شود. در این زمان مراجعه به دکتر امری ضروری است.

فلج مغزی

در آخر یکی از مواردی که باعث ناتوانی جسمی در نوع راه رفتن کودک می شود بیماری فلج مغزی است. عموما این آسیب به مغز کودک وارد می شود و مربوط به دوران بارداری و زایمان می باشد.

میزان این اختلاف از خفیف تا شدید متغیر است، یکی از علائمی که این بیماری از خود نشان می دهد مربوط به مشکلات در پاها و عضلات است. کودکانی که به این عارضه دچار هستند در انجام برخی از کارهای خود با مشکل روبرو می شوند و لازم است که به صورت مستمر تحت نظر پزشک متخصص باشند.

مشکلات و بیماری های پا در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

اولین موردی که والدین باید در نظر داشته باشند این است که اگر کودک آن ها به درستی راه نمی رود و یا در خانواده آن ها سابقه ابتلا به بیماری های پا وجود دارد، باید این مورد را به عنوان زنگ خطری در نظر داشته باشند.

به صورت کلی اگر والدین همواره به راه رفتن کودک خود دقت داشته باشند در صورتی که مشکلی ایجاد شود می توانند تشخیص بدهند. جدا از این موضوع بسیار مهم است که کودمان به صورت دوره ای و مرتب نزد متخصص کودکان معاینه شوند تا در صورت بروز هرگونه آسیب زودتر متوجه آن بشوید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما را با بیماری ها و مشکلات پا در کودکان آشنا نماییم. امیدواریم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد؛ در صورتی که سوالی در ذهن شما ایجاد شده است و یا موضوعی را بررسی نکرده ایم در قسما نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *