بیماری بلانت در کودکان

بیماری بلانت در کودکان


()

بیماری بلانت جزو عارضه هایی است که در کودکان مشاهده می شود و بیشترین تاثیر آن مربوط به صفحات رشد اطراف زانوی کودک می باشد. به طور کلی این بیماری موجب می شود که رشد صفحات اطراف زانو کند و یا متوقف شود. این موضوع در شرایطی است که صفحات رشد خارجی زانو همچنان در حال رشد طبیعی خود می باشند؛ در نهایت باعث خواهد شد که کودک در یکی و یا هر دو پای خود دچار انحراف و پای پرانتزی شود.

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا به بررسی علت، تشخیص و درمان بیماری بلانت در کودکان بپردازیم؛ بنابراین اگر احساس می کنید که کودک شما به این آسیب دچار است و به دنبال مطالعه اطلاعات بیشتر در مورد آن هستید توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

بیماری بلانت چیست؟

عکس بیماری بلانت

بیماری بلانت چیست

استخوان های زانو دارای دو صفحه رشد هستند. صفحه داخلی در سمت داخلی اندام قرار دارد. صفحه جانبی در سمت بیرونی قرار دارد. بیماری بلانت باعث کند شدن یا توقف رشد صفحه داخلی می شود. در همین حالت صفحه جانبی (خارجی) به رشد خود ادامه می دهد و این رشد یک طرفه موجب خم شدن استخوان می شود.

بنابراین بیماری بلانت یک اختلال رشد نادر است که کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود پاها درست زیر زانو به سمت بیرون خم شوند. البته که زمانی که کودک به دنیا می آید مقدار کمی خمیدگی در نوزادان کاملاً طبیعی است. با این حال، هنگامی که بیشتر کودکان شروع به راه رفتن می کنند، بین سنین 1 تا 2 سالگی، باید پاهای آنها به تدریج صاف شود.

اما در کودکان مبتلا به بیماری بلانت، ساق پاها خمیده باقی می ‌ماند یا بیشتر به سمت بیرون خم می‌شود که این شرایط می ‌تواند منجر به مشکلات متعددی در راه رفتن شود. این بیماری می تواند کودکان در هر گروه سنی را درگیر کند، برخی از آن ها از زمان به دنیا آمدن به آن دچار هستند و گروهی دیگر در سال های زندگی به دلیل برخی از بیماری ها و یا عوامل محیطی درگیر می شوند.

در صورتی که کودک شما به این عارضه دچار است لازم است که در زمان مشاهده علائم اولیه نسبت به درمان اقدام کنید و نزد فوق تخصص ارتوپد اطفال مراجعه نمایید.

چه چیزی باعث بیماری بلانت می شود؟

علت دقیق بیماری بلانت ناشناخته است و دلیل مشخصی برای آن توضیح داده نشده است، اما دانشمندان بر این باورند که ترکیبی از چندین عامل موثر از جمله ژنتیک، محیطی و مکانیکی است. این بیماری در دختران، خانواده های آفریقایی آمریکایی و خانواده هایی با سابقه بلانت هستند شایع تر است.

از آنجایی که اکثر کودکانی که به بیماری بلانت مبتلا می شوند، راه رفتن را از سنین پایین شروع کردند، اعتقاد بر این است که راه رفتن زودهنگام یکی دیگر از عوامل مهم کمک کننده است.

بیماری بلانت نیز در کودکان چاق یا دارای اضافه وزن شایع تر است. این موضوع به این دلیل است که در این دسته کودکان وزن بیشتری روی استخوان درشت نی وارد می شود که در نهایت موجب رشد غیر طبیعی برای استخوان آن ها می شود.

بیماری بلانت چگونه تشخیص داده می شود؟

پاری پرانتزی در کودکان

تشخیص پای پرانتزی

پزشک کودک شما بیماری بلانت را پس از انجام معاینه فیزیکی و همچنین بررسی نتایج عکس‌ برداری با اشعه ایکس از پاهای فرزندتان (مچ پا تا لگن) تشخیص می ‌دهد. اشعه ایکس به ارائه دهنده شما کمک می کند تا ببیند استخوان های کودک شما چگونه رشد می کند و به او کمک می کند تا تشخیص دهد چه چیزی باعث خمیدگی پای کودک شما به سمت داخل می شود.

البته بهترین زمان برای تشخیص پس از دو سالگی است. زیرا همان طور که در ابتدا بیان کردیم تمامی کودکان از بدو تولد به این عارضه دچار هستند اما پس از دو سالگی به تدریج درمان می شود. اما اگر بعد از دو سال هنوز در پاهای فرزندتان خمیدگی وجود داشته باشد، پزشک شما به بیماری بلانت مشکوک می شود و آزمایش های تصویربرداری را برای تأیید تشخیص ارائه می دهد.

همچنین بخوانید: علت پنگوئنی راه رفتن کودک چیست؟

آیا بیماری بلانت ارثی است؟

در برخی موارد، بیماری بلانت ارثی است (از والدین شما به ارث رسیده است) و در خانواده ها دیده می شود. صفحات رشد (ناحیه ای در انتهای استخوان ها که مسئول رشد استخوان جدید است) قسمت داخلی استخوان ساق پا (درشت نی) به طور طبیعی برای افرادی که بیماری بلانت تشخیص داده شده است، ایجاد نمی شود. علت رشد ناکافی صفحات رشد درشت نی می تواند به ژنی مرتبط باشد که از والدین خود در طول بارداری به دست می آورید.

اگر فرزندم به بیماری بلانت مبتلا باشد چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

پیش آگهی افراد مبتلا به بیماری بلانت بر اساس سن و شدت تشخیص متفاوت است. کودکان کمتر از چهار سال که تحت درمان قرار می گیرند، چشم انداز خوبی دارند. اما در صورتی که بیماری بلانت زود تشخیص داده نشود و درمان نشود، ممکن است وضعیت بدتر شود و کودک شما را در خطر آسیب شدید مفصلی و مشکل در راه رفتن قرار می دهد.

این احتمال وجود دارد که انحراف پا پس از درمان در کودکان و نوجوانان بازگردد، اما اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص درمان شود، این خطر کم است.

درمان بیماری بلانت

آسیب پای کودک

درمان بیماری بلانت در کودکان و نوزادان

هدف از درمان بیماری بلانت اصلاح بدشکلی و بهبود وضعیت کلی پاها است.

درمان غیر جراحی

برای بیمارانی که این عاره زود تشخیص داده شود و سن کمتری دارند استفاده از بریس می تواند موثر باشد. هدف از استفاده از بریس، هدایت پاها به حالت صاف ‌تر با رشد کودک است. بهبودی معمولاً طی 12 ماه پس از درمان مشاهده می شود. اگر تغییر شکل تا سن 4 سالگی اصلاح نشود، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

جراحی برای بیماری بلانت

اگر بریس ها نتایج مطلوبی را به همراه نداشته باشد، ممکن است جراحی توصیه شود. کودکانی که ناهنجاری‌ های شدید دارند و کسانی که دیگر کاندید بریس نیستند نیز ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. چندین عمل جراحی برای درمان بیماری بلانت وجود دارد، از جمله استئوتومی و همی اپی فیزیودز.

استئوتومی روشی است که شامل برش و تنظیم مجدد استخوان برای قرار دادن آن در وضعیت طبیعی تر است. این نوع جراحی معمولاً تغییر شکل را بلافاصله اصلاح می کند.

از طرف دیگر، همی اپی فیزیودز ، تغییر شکل را در طول زمان اصلاح می کند. این شامل قرار دادن صفحات یا منگنه ها در یک طرف صفحه رشد برای متوقف کردن رشد در آن سمت است. صفحه رشد استخوان را به سمت راست ‌تر هدایت می ‌کند در حالی که سمت غیر آبکاری شده به رشد خود ادامه می ‌دهد.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد کودکان

درمان بیماری بلانت چقدر طول می کشد؟

بیماری بلانت در صورت عدم درمان می تواند تا آخر عمر ادامه داشته باشد و با رشد فرزند شما بدتر شود. بسته به شدت تشخیص کودک شما و پس از درمان، انحراف در پای او پس از بهبودی از عمل جراحی یا پس از یک سال استفاده از بریس بهبود می‌یابد.

همچنین همان طور که بیان کردیم این خطر وجود دارد که کمان پس از درمان بازگردد، بنابراین قرار ملاقات های منظمی با پزشک کودک خود داشته باشید تا اثربخشی برنامه درمانی او را کنترل کنید.

چگونه می توانم از بیماری بلانت جلوگیری کنم؟

هیچ راه شناخته شده ای برای پیشگیری از بیماری بلانت وجود ندارد، اما می توانید با اطمینان از اینکه استخوان های فرزندتان سالم و قوی شوند، اقدامات زیر را انجام دهید:

  • از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنید.
  • به طور منظم تمرین کن.
  • ویتامین D یا کلسیم مصرف کنید.
  • وزن خود را متناسب با سن خود حفظ کنید.

همچنین اگر برای کودکتان از مکمل یا قرص خاصی استفاده می کنید، با پزشک فرزندتان بررسی کنید که شروع مصرف هر گونه ویتامین یا مکمل بی خطر است.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با بیماری بلانت در کودکان و دیگر جزئیات مربوط به آن آشنا نماییم. اگر کودک شما به این عارضه دچار است بهترین کار این است که سریعا قبل از پیشرفت بیشتر و ایجاد علائم دیگر نسبت به درمان اقدام کنید.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در قسمت نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *