بهترین متخصص ارتوپد کودکان

بهترین متخصص ارتوپد کودکان


()

بهترین متخصص ارتوپد کودکان در تهران کیست؟ چگونه می توانیم بهترین جراح ارتوپد اطفال را پیدا کنیم؟ متخصص ارتوپدی کودکان چه مشکلاتی را درمان می کند و از چه روش هایی استفاده می کند؟

این دسته از سوالات زمانی برای والدین ایجاد می شود که متوجه شده باشند، کودک ان ها دارای یک عارضه ارتوپدی می باشد، اما این که دقیقا چگونه می توان بهترین متخصص را پیدا کرد و در انتخاب آن باید به چه نکاتی توجه کرد، موضوعی است که در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم در خصوص آن صحبت کنیم. بنابراین توصیه می کینم حتما تا انتها همراه ما باشید.

متخصص ارتوپد کودکان چه دوره هایی را گذرانده است؟

متخصص و جراحان ارتوپد اطفال پزشکانی هستند که تحصیلات و آموزش های زیر را گذرانده اند:

 • فارغ التحصیل از یک دانشکده پزشکی تایید شده (معمولا 4 سال)
 • فارغ التحصیل از برنامه رزیدنتی جراحی ارتوپدی (معمولاً 5 سال)
 • آموزش فوق تخصصی تکمیلی در ارتوپدی کودکان و یا ناهنجاری ستون فقرات کودکان (معمولا 1 سال)

البته ممکن است فردی در کنار موارد بالا، در زمینه های دیگر نیز تخصص داشته باشد؛ بنابراین شما می توانید این اطمینان خاطر را داشته باشید که متخصصین ارتوپد کودکان دارای مهارت کافی در زمینه درمان مشکلات ارتوپدی کودکان می باشند.

زمان مراجعه به متخصص ارتوپد کودکان معاینه به چه صورت است؟

مشکلات ارتوپدی اطفال

فوق تخصص اطفال

زمانی که شما نزد بهترین متخصص ارتوپد کودکان مراجعه می کنید، قطعا معاینات به صورت کاملا دقیق انجام می شود، عموما کودکانی که نزد ما برای معاینه مراجعه می کنند، با توجه به دلیل مراجعه و علائمی که دارند، به صورت زیر بررسی می شوند.

ارزیابی پزشکی

در این مرحله برخی سوالات از والدین و کودک پرسیده می شود و انتظار می رود که تمامی آن ها به درستی پاسخ داده شود. علاوه بر سؤالات معمول در مورد مدت و نوع علائم، پزشک ارتوپد اطفال معمولاً اطلاعات مربوط به تولد، رشد و سابقه خانوادگی بیمار را بررسی می کند.

معاینهی جسمی

کودکانی که نزد ما مراجعه می کنند دامنه سنین مختلفی دارند، بنابراین اگر والدین برای کودک 2 ساله خود مراجعه کرده باشند، ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که همانند یک نوجوان به تمامی سوالات پاسخ دهد و یا علائم خود را نشان دهد.

در این مواقع، یک جراح ارتوپد کودکان باید راه های خلاقانه ای برای معاینه بیماران کوچک تر پیدا کند، مانند مشاهده بازی، دویدن یا دست زدن به اشیا.

برای کمک به کودکان برای اینکه هم احساس امنیت کنند و هم از دستورات پزشک پیروی کنند، معمولا از والیدن کمک گرفته می شود، بهترین کار این است که کودک در آغوش والدین باشد و پزشک در کنار بازی کردن با کودک اقدام به بررسی های ظاهری کند. در این صورت بهترین نتیجه به دست می آید.

همچنین بخوانید: انواع مشکلات پا در کودکان و روش های درمان

آزمایشات

بسته به نوع علائم و میزان آسیب کودک، ممکن است یکی یا تمام آزمایش های زیر توسط پزشک تجویز شود:

 • اشعه ایکس، سی تی اسکن، اسکن MRI
 • آزمایش ادرار یا مدفوع
 • آزمایش خون

البته جای نگرانی نیست، تمامی این مراحل کاملا مخصوص برای کودکان طراحی شده است و همواره تلاش می شود تا نگرانی برای کودک ایجاد نشود و والدین این امکان را دارند که در این مراحل در کنار کودک خود باشند.

انتخاب نوع درمان

البته که نمی توان در اینجا در چند خط تمامی روش های درمانی را عوان کرد، زیرا طیف گسترده ای از مشکلات ارتوپدی در کودکان وجود دارد که باید با توجه به نوع مشکل و علائم روش درمان را انتخاب کرد؛ اما به طور کلی عموما در مرحله اول روش هایی مانند قالب گیری و استفاده از بریس پیشنهاد می شود.

با توجه به اینکه کودکان دارای استخوان بندی ضعیفی هستند و انعطاف بالایی در استخوان های آن ها وجود دارد، به همین دلیل می توان بدون استفاده از جراحی و سایر روش های غیر تهاجمی برای درمان اقدام کرد.

اگر وضعیت کودک به نحوی باشد که تنها گزینه درمانی او جراحی باشد، حتما این درمان کودک را به بهترین متخصص ارتوپد بسپارید، زیرا وضعیت بدنی کودکان بسیار حساس می شود و انجام هرگونه خطا، عواقب بسیاری به همراه دارد.

در آخر مهم ترین نقس در روند درمان کودکان، به عهده والدین می باشد، شما باید تمامی مراقبت های لازم را انجام دهید و تنها به توصیه های پزشک و جراح توجه کنید.

متخصص ارتوپد کودکان چه نوع مشکلاتی را درمان می کنند؟

ارتوپد کودکان شرق تهران

درمان مشکلات ارتوپدی کودکان

اولین موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید این است که مشکلات اسکلتی کودکان، نسبت به بزرگسالان کاملا متفاوت است. از آنجایی که کودکان هنوز در حال رشد هستند، واکنش بدن به آسیب، عفونت یا بدشکلی ممکن است کاملاً متفاوت از واکنش یک فرد کاملاً رشد یافته باشد.

گاهی اوقات، آنچه در کودک تصور می شود مشکل ساز است، فقط یک تغییر رشد است که با گذشت زمان خود به خود از بین می رود. به طور مثال به نوع راه رفتن کودک های نوپا توجه کنید، ممکن است پای آن ها پرانتزی به نظر برسد و حتی در مواقعی به کجی پا نیز دچار هستند؛ اما تمامی این موارد به مروز بهبود پیدا می کند.

بهترین متخصص ارتوپد اطفال طیف کاملی از مشکلات اسکلتی عضلانی را در کودکان تشخیص، درمان و مدیریت می کنند، از جمله:

 • ناهنجاری‌ های اندام و ستون فقرات که در بدو تولد یا بعد از آن مشاهده می‌شوند ( پای پرانتزی، اسکولیوز، تفاوت طول اندام در پاها یا بازوها)
 • اختلالات راه رفتن
 • استخوان های شکسته
 • پارگی رباط ها ( آسیب های رباط صلیبی قدامی، پارگی روتاتور کاف و غیره)
 • تاندونیت و بورسیت
 • عفونت استخوان، مفاصل و عضله

علاوه بر موارد بالا، متخصص ارتوپد اطفال ممکن است با پزشکان سایر تخصص ها به عنوان بخشی از یک تیم جراحی برای درمان شرایط پیچیده ای مانند:

 • تومور های استخوانی، از جمله سرطان استخوان
 • فلج مغزی
 • آرتریت نوجوانان
 • دیستروفی عضلانی
 • اسپینا بیفیدا

چگونه می توان بهترین متخصص ارتوپد کودکان را پیدا کرد؟

متخصص ارتوپد کودکان در غرب تهران

بهترین متخصص ارتوپد کودکان در تهران

امروزه پزشکان متعددی در اینترنت و شبکه های اجتماعی تبلیغ می شوند که گسترده بودن آن ها سبب شده است بسیاری از والدین در انتخاب پزشک سردرگم شوند و این سوال برایشان ایجاد شود که چگونه می توان به ان ها اعتماد کرد؟

به جهت اینکه اطمینان حاصل کنید که پزشک انتخابی شما دارای مهارت کافی می باشد، بهترین کار این است که از بیماران قبلی او پرس و جو کنید که آیا از روند های درمانی و نتایج به دست آمده راضی می باشند یا نه.

علاوه بر آن حتما چک کنید که پزشک شما دارای مدارک کافی در این زمینه می باشد و دوره هایی که در ابتدای مقاله به آن ها اشاره کردیم گذرانده است یا نه. در یک تعریف کلی بهترین متخصص باید با تمامی روش های درمانی آشنا باشد و در مرحله اول سعی کند تا از روش های ساده تر برای کودک استفاده کند.

همچنین در صورتی که احتیاح به جراحی باشد، مهارت کافی در این زمینه را داشته باشد و با تمامی بخش آناتومی بدن کودک آشنا باشد.

اگر به دنبال بهترین متخصص ارتوپد کودکان در تهران می باشید، پیشنهاد ما به شما دکتر علیرضا غزنوی می باشد، شما همچنین می توانید به صفحه اینستاگرام ما به آدرس dr.alirezaghaznavi نیز مراجعه کنید تا با نمونه درمان های انجام شده آشنا شوید.

همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال و مشاوره رایگان با شماره 09912796181 تماس داشته باشید.

کلام آخر

در این مطلب تلاش کردیم تا شما را متخصصین ارتوپد اطفال و راهنمای چگونگی انتخاب بهترین متخصص آشنا نماییم، دقت داشته باشید که با توجه وضعیت بدنی حساسی ک کودکان دارند، اگر نسبت به بیماری های آن ها غفلت کنید و یا نزد پزشکی بی تجربه مراجعه کنید؛ عوارض های بسیاری در آینده برای کودک رخ خواهد داد.

بنابراین همیشه نسبت به درمان تمامی عارضه های آن ها دقت کافی داشته باشید و به دنبال این باشید که برای درمان نزد بهترین و با تجربه ترین پزشکان بروید.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم سوال های شما را به خوبی پاسخ دهیم، در صورت احتیاج به راهنمایی بیشتر و یا داشتن هرگونه سوال، در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *