بلند کردن کوتاهی اندام

بلند کردن کوتاهی اندام


()

یکی از عارضه هایی که برای برخی از کودکان می شود کوتاه بودن یکی از پاها می باشد، این عارضه هم می تواند به صورت مادرزادی رخ دهد و هم چند سال پس از به دنبال آمدن کودک وابسته به عوامل محیطی باشد. اما آیا بلند کردن کوتاهی اندام و درمان این عارضه ممکن است؟

بله انجام این کار ممکن است و توصیه می کنیم حتما آن را انجام دهید، اختلاف اندام ممکن است در اندام های فوقانی مشکلی ایجاد نکند، اما در خصوص اندام های تحتانی این طور نیست و می تواند مشکل ساز باشد.

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی ما قصد داریم تا به صورت تخصصی و کامل به بررسی این عارضه برپردازیم و ببینیم که آیا روش درمانی برای این نوع آسیب وجود دارد؟ چگونه می توان این اختلاف قد را جبران کرد؟ برای رسیدن به پاسخ سوال های خود تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

علل اختلاف طول اندام ها چیست؟

بررسی قد پاها

علت کوتاهی پا

یکی از سوال های بسیاری که از ما پرسیده می شود مربوط به علت رخ دادن این عارضه می باشد، در ادامه رایج ترین دلایلی که منجر به بروز این اسیب در شما می شود را برایتان آورده ایم:

شکستگی قبلی

یکی از دلایلی که می تواند منجر به این نوع آسیب شود شکستگی استخوان می باشد، البته در حالت دقیق تر باید بیان کنیم که نوع جوش خوردگی استخوان تاثیرگذار است. در صورتی که استخوان ران یا ساق پای شما دچار شکستگی شود و در وضعیتی نا متناسب جوش بخورد، سبب غیر یکسان شدن اندام ها خواهد شد.

در مورد کودکان نیز به همین شکل است، اگر در بچگی ضربه ای به کودک وارد و در طی آن صفحات رشد، استخوان ران یا ساق آسیب ببیند. این احتمال وجود دارد که استخوان آسیب دیده به خوبی رشد نکند و کوتاه تر از طرف مقابل باقی بماند.

البته این مورد هم بسیار بوده است که پس از شکستگی و جوش خوردن مجدد، استخوان رشد بیشتری پیدا می کند و از این طریق این عارضه رخ می دهد. بنابراین مهم ترین نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که در صورت بروز هر گونه شکستگی باید برای درمان آن نزد فوق تخصص ارتوپد کودکان مراجعه نمایید.

عفونت استخوان

در صورتی که استخوان ها مفاصل در زمان کودک به عفونت دچار شود و اقدام مناسبی برای درمان آن انجام نشود می تواند موجب اختلاف در طول اندام های تحتانی در سنین بالاتر شود. بنابراین باید هرگونه آسیب جزئی در زمان کودک به صورت جدی پیگیری شود.

بیماری های مادرزادی

گاهی اوقات اختلاف طول پاها منشا از یک بیماری خارجی دارد. به طور مثال بیماری هایی مثل نوروفیبروماتوز، اگزوستوز متعدد و یا بیماری اولیر میتواند موجب اختلاف طول اتدام ها شود.

علاوه بر بیماری های اشاره شده در بالا، بیماری های عصبی عضلانی نیز (مثل فلج اطفال) می تواند بر روی اختلاف طول پاهای کودک در سنین مختلف تاثیر داشته باشد.

بنابراین اگر کودک شما یکی از بیماری های اشاره شده در بالا را دارد توصیه می کنیم حتما نسبت به بررسی وضعیت پاها به صورت تخصصی نیز اقدام کنید تا پیشگیری های لازم انجام شود.

همچنین بخوانید: اصلاح کوتاهی انگشت پا چگونه است؟

در چه زمان بلند کردن کوتاهی اندام لازم است؟

اگر نگاهی به اطراف خود داشته باشید متوجه می شوید که اکثریت افراد مقداری اختلاف قد در اندام های تحتانی خود دارند، چه بسا این اختلاف هیچ مشکلی برای آن ها ایجاد نکند و حتی در نمای ظاهری به سختی قابل تشخیص باشد.

در چنین شرایطی می توان گفت که احتیاجی به بلند کردن کوتاهی اندام نمی باشد و فرد می توان به همان صورت زندگی عادی خود را داشته باشد.

اما اگر اختلاف قد پاها در نمای ظاهری قابل مشاهده باشد و یا علائمی دیگری در کنار آن احساس شود لازم است که به سراغ بلند کردن کوتاهی اندام بروید.

از مهم ترین علائمی که شما را متوجه این عارضه می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم تعادل در زمان راه رفتن یا ایستادن
  • درد در مفصل ران یا زانو
  • آسیب دیدن رباط های زانو به دلیل مشکلات راه رفتن
  • محدود شدن دامنه حرکتی در قسمت های ران و زانو
  • احساس درد در قسمت های پاشنه و کف پا
  • وارد شدن فشار بسیار بر روی یک پا در زمان حرکت یا ایستادن

بلند کردن کوتاهی اندام چگونه انجام می شود؟

بلند کردن کوتاهی اندام

بلند کردن کوتاهی اندام

اما میرسیم به سوال اصلی یعنی بلند کردن کوتاهی اندام های تحتانی، روش های مختلفی برای درمان این عارضه وجود دارد، این که کدام یک از این روش ها برای شما یا کودکتان استفاده شود وابسته به این است که میزان اختلاف قد پاها چقدر است.

استفاده از کفی کفش

در صورتی که اختلاف قد پاها ناچیز باشد و چیزی حدود یک اینچ یا 2.5 سانتی متر باشد. نیازی به روش های درمانی پیشرفته نیست و می توان با قرار دادن یک کفی مخصوص در داخل کفش این اختلاف قد را جبران کرد. اما اگر طول قد پاها بیشتر از این مقدار اختلاف داشته باشند باید به سراغ روش های پیشرفته تری رفت.

اپی فیزیودز

این روش که جراحی می باشد، زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که میزان اختلاف طول پاها بیشتر از دو و نیم سانتی متر باشد. در طی این روند پزشک جراح طرفی از استخوان را که سالم می باشد تخریب می کند.

در نتیجه طرفی که عمل شده است کوتاه می باشد و در نهایت پس از گذشت مدت لازم هر دو طرف پاها دارای اندازه ای یکسان می شوند.

نکته ای که بسیار دارای اهمیت است این است که در طی این روش باید دقت بسیاری به خرج داد. باید به خوبی محاسبه شود که چه مقدار از استخوان در حین عمل باید تخریب شود، در چه سنی باید این جراحی را انجام داد و …

اهمیت سن به این خاطر است که باید برنامه ریزی که هر وقت رشد قدی فرد به اتمام رسید طول هر دو طرف اندام ها یکسان شود. البته این احتمال نیز وجود دارد که با تمامی دقت هایی که انجام می شود یک طرف اندام تحتانی کمی بلند تر یا کوتاه تر از طرف دیگر باقی بماند!

مشکل دیگری که این حراحی دارد این است که برای بلند کردن کوتاهی اندام از قد طرف سالم کم می شود که همین موجب کوتاه قد فرد در آینده می شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد کودکان

بلند کردن استخوان کوتاه شده

روش دیگری که مورد استفاده قرار می گیرد این است که سمتی که دارای قد کوتاه می باشد را بلند می کنند. به این صورت که در ابتدا استخوانی که قصد بلند کردن آن را دارند می شکنند. سپس به کمک دستگاهی مخصوص به نام اکسترنال فیکساتور یا ایلیزاروف دو طرف استخوان شکسته شده را به آرامی از هم دور می کنند. عموما این کار روزی یک میلی متر یا ماهی یک اینچ انجام می شود.

به تدریج با گذشت زمان که استخوان ها از هم دور شدند، بین آن ها غضروف ساخته می شود و به تدریج این غضروف ها قرار داده شده به استخوان تبدیل می شوند.

هنگامی که استخوان ها به میزان لازم از هم دور شدند، لازم است که باز هم تا مدتی دستگاه باقی بماند تا غضروف قرار داده شده به صورت کامل به استخوانی محکم و سفت تبدیل شود.

زمانی که تمامی این مراحل به خوبی طی شود، دستگاه از پای بیمار خارج می شود، البته در نظر داشته باشید که این زمان برای تمامی افراد یکسان نیست و وابسته به عواملی مثل سن بیمار، وضعیت سلامتی عمومی بدن، مصرف سیگار و … می باشد.

اگر بخواهیم در خصوص عوارض این جراحی صحبت کنیم، باید به عفونت در اطراف محل برش، خشکی و محدودیت های حرکتی اشاره کنیم. البته در صورتی که در حین عمل شرایطی مثل مراجعه منظم به پزشک معالج، تمیز کردن مرتب و دقیق اندام و دستگاه، تنظیم دقیق دستگاه روزی چند مرتبه و شرکت در یک برنامه بازپروری دقیق و منظم به خوبی رعایت شود می توان انتظار داشت که هیچ عوارضی برای شما ایجاد نشود.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با جزئیات مربوط بلند کردن کوتاهی اندام آشنا نماییم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم سوال های موجود در ذهن شما را به خوبی پاسخ دهیم. در صورت داشتن هرگونه تجربه یا سوال در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *