انگشت اضافه در پای نوزاد


()

پلی داکتیلی Polydactyly یا انگشت اضافه در پای نوزاد جزو عارضه های مادرزادی می باشد که در چنین شرایطی نوزاد در زمان به دنیا آمدن 6 انگشت پا یا حتی بیشتر دارد.

انگشت اضافه در پای نوزاد می تواند همراه با چسبنده بودن انگشتان نیز همراه باشد، عموما حدود 30 درصد این عارضه ارثی و خانوادگی است، اما بیمارانی داشته ایم که علی رغم نداشتن سابقه خانوادگی در نوزاد بروز پیدا کرده است.

البته در برخی از موارد پلی داکتیلی به طور ژنتیکی است، این بیماری در هر 1000 نوزاد که متولد می شود در دو نفر از آن ها دیده می شود.

انگشت اضافه در پای نوزاد عموما در طرف خارجی پنجه ها دیده می شود، اما ممکن است در مواردی در طرف داخل و حتی وسط پا هم وجود داشته باشد. این انگشت هم می تواند تنها به صورت یک زائده پوستی دیده شود و هم کامل تر باشد و همانند یک انگشت باشد.

در کامل ترین حالت کاملا شبیه به یک انگشت می باشد و در ظاهر کودک دارای شش انگشت است و انگشت اضافه به استخوان های کف پا متصل است.

برای درمان این عارضه تنها راحی که وجود دارد جراحی می باشد، که معمولا در سنین یک سالگی انجام می شود. برای آشنایی بیشتر با این موضوع و جزئیات مربوط به آن تا انتها این مطلب همراه دکتر علیرضا غزنوی باشید.

توضیحات بیشتر در خصوص پلی داکتیلی در پا

انگشت اضافه در نوزاد

پلی داکتیلی در پا

همان طور که در صحبت های بالا اشاره کردیم، پلی داکتیلی یا پرانگشتی یک نقص مادرزادی است که نوزاد در دست یا پا بیشتر از 5 انگشت دارد. پلی داکتیلی یک لغت یونانی می باشد که عبارت های قرار گرفته در آن ترکیبی از تعداد زیاد و انگشتان می باشد.

این نقص مادرزادی عموما در رحم مادر و در ماه های سه ماه اول رخ می دهد، این که دقیقا به چه علت این اتقاق می افتد مشخص نیست، برای برخی ارثی است و برخی دیگر مربوط به مصرف دارو و مواد شیمیایی خاص، البته عفونت در زمان بارداری هم بی تاثیر نیست.

به صورت کلی وجود انگشت اضافه در دست شایع تر از پا می باشد، اکثر نوزادانی که نزد ما مراجعه کرده اند در دست راست و پای چپ این عارضه را داشته اند و میزان شیوع آن در پسران دو برابر دختران است.

در بیشتر مواد انگشت اضافه پا در کنار انگشت کوچک یا شست پا قرار دارد و بسیار نادر بوده است که در وسط باشد. در نظر داشته باشید که این نقص چندان عجیب نیست و در سراسر جهان شایع می باشد و به راحتی قابل درمان است، تنها باید نزد متخصص ارتوپد اطفال مراجعه کنید.

انگشت اضافه در پای نوزاد به چه شکل دیده می شود؟

اگر می خواهید کمی بیشتر با انگشت اضافه پا، چگونگی ظاهر آن و روش درمان ناهنجاری های مادرزادی آشنا شوید، توصیه می کنیم حتما ویدیو بالا از دکتر علیرضا غزنوی متخصص ارتوپد اطفال را تماشا کنید.

این که دقیقا چه ظاهری دارد برای تمامی نوزادان یکسان نیست، برای تعدادی تنها یک انگشت اضاقه ظاهر می شود و برای تعدادی بیشتر از یکی نیز ممکن است، انگشت اضافه در پای نوزاد می تواند تنها یک برجستگی گوشتی باشد و یا حتی کاملا ماننده یک انگشت کامل و سالم به نظر برسد.

به صورت کلی انگشت یا انگشتان اضافه می توانند در یکی از سه حالت زیر باشند:

  • انگشت کاملا دارای عملکرد سالم باشد و همانند سایر انگشتان باشد.
  • دارای استخوان است اما به طور کامل تشکیل نشده است و هیچ عملکردی ندارد.
  • استخوان ندارد و از بافت نرم تشکیل شده است.

انواع مختلف پلی داکتیلی

  1. این عارضه در بیشتر موارد به تنهایی و بدون سایر ناهنجاری ها رخ می دهد، که در این حالت آن را پلی داکتیلی غیر سندرومیک یا ایزوله می نامند.
  2. در برخی مواقع با یک بیماری ژنتیکی همراه است که در این چنین شرایط پلی داکتیلی سندورمیک نان گذاری می شود.

پلی داکتیلی غیر سندرومیک

نوع پشت محور بدن: زمانی رخ می دهد که انگشت اضافی در سمت خارجی پا رشد کند.

جلوی محور بدن: در این حالت انگشت اضافی پای نوزاد در سمت داخلی پا رشد کرده است.

مرکزی: با اینکه بسیار نادر است، اما در این حالت میان سایر انگشتان رشد می کند.

پلی داکتیلی سندرومیک

در این نوع از عارضه همان طور که اشاره کردیم برخی از مشکلات دیگر نیز وجود دارد که شامل:

  • سین داکتیلی: یا چسبیدگی دو یا چند انگشت به یکدیگر
  • سندروم  Greig
  • انحراف انگشتی
  • سندروم کارپنتر
  • سندروم Bardet-Beidl، Saethre-Chotzen و …

علت پلی‌داکتیلی یا انگشت اضافه در پای نوزاد چیست؟

انگشت اضافه در پا

علت چند انگشتی یا پر انگشتی

در خصوص وع غیر سندرومی در بیشتر مواقع این انگشت ارثی می باشد و از یکی از والدین و نزدکیان به فرزند به ارث رسیده است، اما نقص هایی در ژن هم می تواند در این مورد اثرگذار باشد، این نقس ها در هفته های 4 تا 8 بارداری می تواند سبب اختلال در رشد صحیح جنین شود.

اما در مواردی که این انگشت ارثی نیست، عوامل محیطی نقش دارند، طی تحقیقات صورت گرفته بانوانی که مبتلا به دیابت هستند یا در حین بارداری عفونت دستگاه تنفسی دارند و یا در گذشته سابقه ای از تشنج داشته اند، بیشتر از دیگران در معرض این آسیب قرار دارند.

چگونه می توان تشخیص داد که نوزاد به این عارضه دچار است یا نه؟

راحت ترین روش سونوگرافی می باشد، همان طور که گفتیم این عارضه در هفته های اول بارداری رخ می دهد، بنابراین در سه ماه اول زمانی که مادر برای سونوگرافی مراجعه می کند در صورت وجود می توان آن را تشخیص داد.

البته وجود سابقه انگشت اضافه در خانواده نیز بسیار مهم است، به صورتی که اگر پدر، مادر یا نزدکیان غالب کودک دارای این عارضه باشند باید این احتمال را بدهید که کودک شما نیز دارای این آسیب باشد.

وجود انگشت اضافه ممکن است نشان‌دهنده‌ی وجود یک ناهنجاری ژنی و یک اختلال سندرمی باشد؛ به همین دلیل در صورت شک به ناهنجاری‌ های دیگر آزمایش ژنتیک انجام می ‌شود.

علاوه بر آن زمانی که نوزاد به دنیا می آید در صورت داشتن این آسیب دیدگی به راحتی قابل تشخیص است، برای تشخیص بهتر همیشه توصیه می شود که پس از به دنیا آمدن عکس ساده رادیوگرافی از کودک گرفته شود.

درمان انگشت اضافه در پای نوزاد

نوزاد شش انگشتی

جراحی نوزاد شش انگشتی

قبل از تصمیم در خصوص روش درمان بهتر است که در ابتدا به خوبی بررسی نمایید که آیا لازم است برای حذف یک انگشت کودک را زیر تیغ جراحی قرار دهید. برخی مواقع وجود یک انگشت هیچ گونه خطری برای کودک ندارد و سلامت او را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

اما باید این مورد را هم در نظر گرفت که زمانی که نوزاد بزرگ شود ممکن است زیبایی او تحت تاثیر این عامل قرار بگیرد.

این موضوع و تصمیم گیری به شما به عنوان پدر و مادر بستگی دارد و ما تنها وظیفه خود می دانیم که توضیح دهیم تا بتوانید تمامی جوانب را در نظر داشته باشید.

جراحی انگشت اضافه پا

جراحی نوزاد شش انگشتی بهتر است که قبل از 5 سالگی انجام شود، بهترین زمان برای انجام این کار با توجه به شرایط زیر مشخص می شود:

در صورتی که انگشت اضافه در کنار انگشت شست باشد، بهترین زمان برای جراحی یک سال و نیمگی کودک است.

اگر انگشت اضافه در کنار انگشت کوچک دست و پا باشد، بهترین زمان برای جراحی یک سالگی کودک است.

اما چنانچع این عارضه در مرکز باشد، بهتر است که در 6 ماهگی جراحی برای کودک انجام شود.

این که زمان جراحی چقدر است و پیچدگی آن به چه صورت است وابسته به میزان چسبندگی آن به پوست و استخوان می باشد. در بیشتر موارد چندان پیچیده نمی باشد و مراحل آن به سادگی قابل انجام است.

از میان مراجعین ما به ندرت پیش می آید که نوزادی به دارای مراحل پیچیده باشد و زمان زیادی برای جراحی صرف شود. اما این موضوع را در نظر داشته باشید که کودکانی که سن بالاتری دارند احتمالا پس از جراحی به فیزیوتراپی یا جراحی نیاز پیدا می کنند.

کلام آخر

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با انگشت اضافه در پای نوزاد، علل و چگونگی درمان به خوبی آشنا نماییم. در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمنیه و احتیاج به راهنمایی بیشتر می توانید با شماره تماس داشته باشید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *