اسکولیز در کودکان

اسکولیز در کودکان


()

اسکولیوز در کودکان یا انحراف ستون فقرات عارضه ای که طی آن ستون فقرات به پیچ خوردگی و چرخش دچار می شوذ. در صورتی که فردی به این عارضه دچار باشد زمانی که از پشت به کمر نگاه کنید متوجه می شوید که ستون فقرات دارای حالت طبیعی نمی باشد و انحراف به خوبی قابل مشاهده است.

تشخیص به موقع و درمان سریع این عارضه اهمیت بسیار زیادی دارد، اگر بتوان اسکولیز را در نوزادی تشخیص داد می توان با استفاده از درمان های ساده مثل استفاده بریس به روند درمان کمک کرد، اما هرچقدر شدت انحراف بیشتر شود عوارض قلبی و ریوی ایجاد می شود و به همین طریق درمان سخت تر خواهد شد.

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا در خصوص علت، علائم، تشخیص و درمان اسکولیوز در کودکان صحبت کنیم، بنابراین اگر کودک شما به این عارضه دچار است توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

انواع اسکولیوز

عکس انحراف ستون فقرات

انواع اسکولیز در کودکان

سه نوع مختلف اسکولیوز کودکان و نوجوانان وجود دارد:

اسکولیوز ایدیوپاتیک شایع ترین نوع است. ایدیوپاتیک به این معنی است که علت آن ناشناخته است، اما چون در خانواده ها وجود دارد، ریشه ژنتیکی (ارثی) دارد.

اسکولیوز مادرزادی یک ناهنجاری نسبتاً نادر ستون فقرات است که در بدو تولد تشخیص داده می شود.

اسکولیوز عصبی عضلانی نوعی انحنای ستون فقرات است که در اثر ناهنجاری در عضلات و اعصاب حمایت کننده از ستون فقرات ایجاد می شود. به عنوان مثال می توان به بیماران مبتلا به فلج مغزی، اسپینا بیفیدا و دیستروفی عضلانی اشاره کرد.

علت انحراف ستون فقرات در کودکان

این که دلیل بروز اسکولیز چه می باشد وابسته به نوع آن است، در اکثریت مواقع اسکولیوز در کودکان مادرزادی است که در زمان رشد کودک در داخل رحم رخ می دهد، اصلی ترین دلایل آن نیز عبارت است از:

 • تشکیل جزئی استخوان‌ های ستون فقرات
 • عدم وجود یک یا چند استخوان در ستون فقرات
 • عدم شکل گیری صحیح مهره‌ های ستون فقرات به صورت طبیعی
 • استخوان‌ ها به صورت ناقص رشد خواهند کرد.
 • استخوان ‌ها به اندازه ‌ای که باید از یکدیگر جدا نیستند.

با این حال برای تشخیص دقیق لازم است که نزد فوق تخصص ارتوپد اطفال مراجعه نمایید تا با بررسی علائم کودک بتوان علت آن را فهمید و متناسب با آن از یک روش درمانی مناسب استفاده کرد.

علائم اسکولیوز کودکان و نوجوانان چیست؟

اسکولیوز معمولاً هیچ دردی ایجاد نمی کند، بنابراین علائم اغلب می توانند نادیده گرفته شوند و متوجه آن نشوید. اما شما به عنوان والدین باید هر لحظه به تمامی تغییرات کودک توجه داشته باشید و در صورت مشاهده هر یک با فوق تخصص ارتوپد اطفال تماس داشته باشید.

بارز ترین علائمی که شما را متوجه این بیماری می کند شامل موارد زیر می باشد:

 • شانه های ناهموار
 • خم شدن مداوم کودک به یک طرف
 • طول پا ناهموار
 • تیغه(های) شانه برجسته
 • داشتن کمری ناهموار
 • بالاتر بودن یک طرف باسن از طرف دیگر
 • بیرون‌ زدگی یک سمت دنده‌ ها
 • در صورتی که میزان انحراف شدید باشد می توان مشکلات جدی تری از جمله: اختالات عصبی، مشکلات ادراری و مشکلات قلبی را برای کودک ایجاد کند.

اگر هر یک از این علائم را در کودک خود مشاهده کردید، با پزشک خود تماس بگیرید تا کودک خود را غربالگری کند.

همچنین بخوانید: کیفوز یا قوز پشتی در کودکان چگونه درمان میشود

اسکولیوز کودکان و نوجوانان چگونه تشخیص داده می شود؟

اسکولیز در کودکان

تشخیص انحراف ستون فقرات

زمانی که شما متوجه علائم این عارضه در کودک خود می شوید، لازم است که هر چه سریع تر نزد پزشک متخصص مراجعه نمایید تا بررسی های لازم انجام شود:

ارزیابی اسکولیوز چندین مرحله دارد:

پزشک شما معمولاً با یک شرح حال کامل شروع می کند تا مشخص کند که آیا سابقه خانوادگی اسکولیوز وجود دارد یا خیر. همچنین برای غربالگری نقص های مادرزادی یا تروما که ممکن است انحنای ستون فقرات را توضیح دهد، از والدین سوالاتی پرسیده می شود.

سپس پزشک یک معاینه فیزیکی از پشت، قفسه سینه، لگن، پاها و پوست کودک شما انجام می دهد. پزشک به دنبال این است که ببیند آیا شانه ‌های کودک همسطح هستند، آیا سر در مرکز قرار دارد و آیا طرف ‌های مخالف بدن همسطح به نظر می‌ رسند یا خیر.

سپس پزشک از کودک می‌خواهد که به جلو خم شود تا ماهیچه ‌های پشت را بررسی کنند و ببینند که آیا یک طرف قفسه سینه بالاتر از طرف دیگر است یا خیر.

در حین بررسی اندام ها، پزشک بررسی می کند که آیا طول اندام ها یکسان است یا خیر، او همچنین فشار عضلات شکم را که می تواند باعث انحنای ستون فقرات شود، بررسی می کند.

پس از معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است برای تأیید تشخیص اسکولیوز، عکس ‌برداری با اشعه ایکس از ستون فقرات را تجویز کند. عکس رادیوگرافی در حالی که کودک شما ایستاده است گرفته می شود تا کل ستون فقرات دیده شود.

سپس پزشک انحنای ستون فقرات را همانطور که در عکس اشعه ایکس نشان داده شده است اندازه گیری می کند. منحنی هایی که بیشتر از 25 درجه هستند ممکن است نیاز به درمان داشته باشند.

در آخر اگر پزشک تشخیص دهد که فرزند شما اسکولیوز دارد، شما را برای درمان به یک متخصص ارتوپدی ستون فقرات ارجاع می دهد.

درمان اسکولیزو در کودکان

پزشک کودک هنگام برنامه ریزی برای درمان چندین عامل را در نظر می گیرد:

 • محل منحنی
 • شدت منحنی
 • سن فرزند شما
 • تعداد سال ‌های باقی مانده از رشد کودک

با ارزیابی این عوامل، پزشک تعیین خواهد کرد که چقدر احتمال دارد که منحنی کودک شما بدتر شود و این موضوع کمک می کند بتواند بهترین گزینه درمانی را پیشنهاد کند.

اکثر کودکان مبتلا به اسکولیوز خفیف هستند که فقط هر چهار تا شش ماه یکبار نیاز به نظارت دارند تا میزان پیشرفت بیماری بررسی شود.

اگر پزشک کودک شما متوجه شود که انحنای ستون فقرات در حال بدتر شدن است، ممکن است استفاده از بریس سفارشی را برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر آن تجویز کند.

اگر بریس انحنای ستون فقرات را کنترل نکند، یا اگر زمانی که کودک برای اولین بار دیده می شود، انحنا شدید باشد، ممکن است جراحی لازم باشد.

همچنین بخوانید: درمان تورتیکولی یا انحراف گردن در کودکان

استفاده از بریس

درمان اسکولیز با بریس

بریس برای اسکولیز کودکان

بریس زمانی برای کودکان تجویز می شود که میزان انحنا کمتر از 25 درجه باشد. در این شرایط بریس یک گزینه درمانی مناسب است که اگر به طور مستمر استفاده شود موجب صاف شدن ستون فقرات خواهد شد.

به همین جهت گفته می شود که تشخیص به موقع این عارضه اهمیت بسیاری دارد، زیرا در ابتدای تشخیص میزان انحراف کم است و می توان با استفاده از بریس به روند درمان کمک کرد؛ تنها لازم است که والدین و کودک صبر داشته باشند و در بازه زمانی گفته شده و مطابق با دستورات پزشک از بریس های مخصوص استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد کودکان

درمان جراحی با فیوژن ستون فقرات

جراحی انحراف ستون فقرات

درمان اسکولیز با جراحی

اگر انحنای کودک شما بیشتر از 45 تا 50 درجه باشد یا اگر درد کودک شما زیاد باشد و بر روی زندگی روزمره او تاثیر گذاشته باشد، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند زیرا انحنا های شدیدی که درمان نمی شوند در نهایت می توانند تا جایی بدتر شوند که بر عملکرد سایر بخش های بدن تأثیر بگذارند.

یک روش جراحی به نام فیوژن ستون فقرات به طور قابل توجهی منحنی را صاف می کند و سپس مهره ها را به هم می چسباند تا به یک استخوان طبیعی تبدیل شوند، این امر باعث توقف کامل رشد در قسمتی از ستون فقرات می شود که تحت تاثیر اسکولیوز قرار گرفته است.

در طول این روش، استخوان‌ های ستون فقرات که منحنی را تشکیل می‌ دهند، دوباره مرتب می ‌شوند. قطعات کوچکی از استخوان به نام پیوند استخوان در فضا های بین مهره ‌ها قرار می‌گیرند تا با هم ترکیب شوند. با گذشت زمان، استخوان ها با هم رشد می کنند و انتظار می رود که روند استخوان های طبیعی در کودک طی شود.

میله ‌های فلزی معمولاً برای نگه داشتن استخوان ‌ها در جای خود تا زمان جوش خوردن استفاده می ‌شوند. این میله ها توسط قلاب، پیچ و یا سیم به ستون فقرات متصل می شوند.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با اسکولیز در کودکان و جزئیات مربوط به آن آشنا نماییم. اگر متوجه علائم این عارضه در کودک خود شده اید بسیار مهم است که قبل از پیشرفت بیماری و شدت یافتن انحراف اقدامات لازم جهت درمان را انجام دهید.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در قسمت نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *