اختلاف طول اندام ها در کودکان

اختلاف طول اندام ها در کودکان


()

اختلاف طول اندام ها در کودکان مربوط به حالتی است که در آن طول اندام های فوقانی یا تحتانی با یکدیکر متفاوت است. در صورتی که این اختلاف در اندام های فوقانی باشد معمولا مشکلی ایجاد نخواهد کرد، اما اگر این مشکل در اندام های تحتانی باشد سبب بروز مشکلاتی برای کودک خواهد شد.

البته در برخی مواقع این اختلاف به حدی جزئی و ناچیز است که مشکلی به همراه نخواهد داشت و می توان ان را به حال خود رها کرد. اگر چنانچه اختلاف از به یک یا یک نیم سانتی متر برسد انتخاب روند درمان لازم است و باید برای جبران این تفاوت از روش های مخصوص استفاده کرد.

در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی قصد داریم تا به صورت کامل این عارضه را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم که در چه شرایطی گفته می شود کودک به اختلاف طول اندام ها دچار است و در صورت بروز روش های درمانی موجود چیست؛ بنابراین اگر متوجه علائم این آسیب در کودک خود شده اید توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

بررسی اختلاف طول اندام های تحتانی کودکان

اندازه گیری طول واقعی اندام تحتانی

اختلاف سایز اندام تحتانی در dvt

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم اختلاف طول اندام ها در کودکان هم می توان مربوط به اندام های فوقانی باشد و هم تحتانی، اما چیزی که که دلیل مراجعه بسیاری از والدین نزد ما می باشد مربوط به اختلاف موجود در اندام های تحتانی می باشد. زیرا این آسیب بیشتر به چشم می آید و عوارض حاصل از آن بیشتر است.

اختلاف موجود در دو اندام تحتانی برای یک سانتی متر طبیعی است و جایی برای نگرانی ندارد، اما اگر میزان تفاوت بیشتر از 1 سانتی متر باشد نگران کننده است و علائمی را به همراه خواهد داشت که برای افراد نگران کننده است.

استخوان هایی که در اختلاف طول اندام تحتانی نقش دارند استخوان های ران (فمور) و درشت نی (تیبیا) هستند. رشد استخوان های تیبیا و فمور که از نوع استخوان های بلند هستند، در محل هایی در انتهای استخوان به نام صفحه رشد (Growth Plate) اتفاق می افتد. در صورتی که اختلاف طول اندام ها مربوط به هر یک از بخش ها باشد لازم است که برای درمان نزد فوق تخصص ارتوپد اطفال مراجعه نمایید تا وضعیت کودک به صورت تخصصی بررسی شود.

علل اختلاف طول اندام های کودکان

کوتاه شدن پا در اثر شکستگی

علت طول پاها

در ادامه رایج ترین دلایلی که سبب بروز این آسیب در کودکان می شود را برای شما آورده ایم:

آسیب به صفحات رشد

در مقالات قبلی در خصوص صفحات رشد کودکان به صورت کامل صحبت کرده ایم، اگر استخوان فمور یا تیبیا در کودکان شکسته شود و یا در وضعیتی نامناسب و کوتاه جوش بخورد، طول اندام ها غیر یکسان خواهد شد.

در صورتی که به دلیل ضربه یا شکستکی در زمان ها کودکی، صفحه رشد استخوان ران یا ساق پای کودک دچار آسیب شود؛ این احتمال وجود دارد که استخوان رشد صحیحی نداشته باشد و کوتاه تر از استخوان مقابل باقی بماند.

البته این موضوع به صورت برعکس نیز وجود دارد، یعنی این احتمال هم است که استخوان ران کودکان پس از شکستکی و جوش خوردن مجدد، رشد بیشتری داشته باشد و در نتیجه بلند تر از استخوان طرف دیگر می شود و این اختلاف ایجاد می شود.

در مقایسه تاثیر صفحات رشد در رشد کلی اندام تحتانی، صفحه های رشد اطراف زانو یعنی دیستال فمور(37%) و پروگزیمال تیبیا (28%) تاثیر بیشتری نسبت به صفحه رشد پروگزیمال فمور (15%) و دیستال تیبیا (21%) در رشد اندام تحتانی دارند. در نتیجه شکستگی های اطراف زانو بیشتر باعث اختلاف طول بین دو اندام تحتانی می شوند.

عفونت استخوان

یکی دیگر از دلایل رایجی که موجب بروز اختلاف طول اندام ها در کودکان می شود مربوط به عفونت استخوان می باشد. در صورتی که در زمان کودکی این بیماری ایجاد شود و اقدامات درمانی لازم انجام نشود، در سنین بالاتر کودک به اختلاف طول میان اندام ها دچار خواهد شد.

بیماری های مادرزادی

برخی از بیماری های مادرزادی نظیر نوروفیبروماتوز، استئوکندروم های متعدد ارثی و یا بیماری اولیر می توانند موجب اختلاف طول اندام های تحتانی شوند.

بیماری های التهابی

بیماری هایی که موجب التهاب مفصل رشد می شوند مثل آرتریت جوانان، سرعت رشد در اندام ها را تغییر می دهند و در نهایت اختلاف طول در اندام ها ایجاد می شود.

معمولا رایج ترین دلایل شما موارد اشاره شده در بالا می باشد، اما در برخی مواقع علت تفاوت طول اندام ها ناشناخته می باشد.

علائم اختلاف طول اندام ها چیست؟

  • لنگیدن حین راه رفتن
  • مصرف انرژی بیشتر در حین راه رفتن که منجر به خستگی زودرس پس از مدتی راه رفتن می شود.
  • افزایش احتمال ابتلا به کمردرد و زانو درد
  • افزایش احتمال ابتلا به آرتروز زانو

درمان اختلاف طول اندام ها در کودکان چیست؟

درمان کوتاهی پا

درمان کوتاهی پا

چندین گزینه درمانی برای این عارضه وجود دارد که پزشک متناسب با وضعیت کودک یکی از آن ها را انتخاب می کند، معمولا موارد زیر در انتخاب گزینه های درمانی تاثیرگذارند:

درمان کوتاهی پا بدون جراحی

اکر اختلاف موجود میان پاها جزئی باشد، درمان های غیر جراحی استفاده می شود، رایج ترین روش استفاده از کفی لژدار در کفش است. قرار دادن کفی لژدار درون کفش می تواند توانایی فرد برای راه رفتن یا دویدن را بهبود بخشد و به این صورت این اختلاف جبران می شود.

جراحی اختلاف طول اندام ها

معمولا در بیشتر موارد برای درمان قطعی این اختلاف لازم است تا از جراحی استفاده شود، استفاده از جراحی برای موارد زیر طراحی شده است:

  • رشد اندام طولانی را کاهش داده یا متوقف کند
  • اندام بلندتر را کوتاه کند
  • اندام کوتاهتر را بلند کند

همچنین بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد کودکان

روش اپیفیزیودیز

در کودکانی که در حال رشد هستند از روش اپیفیزیودیز استفاده می شود، این روش به منظور کاهش یا توقف رشد در یک یا دو از صفحه های رشد استفاده می شود. این روش بسیار ساده می باشد و در یکی از دو حالت زیر قابل انجام است:

از بین بردن صفحه رشد به کمک تراشیدن تا به این طریق از رشد بیشتر جلوگیری شود، در پای مخالف رشد ادامه پیدا می کند تا اختلاف کم شود.

منگنه های فلزی یا یک پلاک فلزی با پیچ، ممکن است در اطراف صفحه رشد قرار داده شوند تا رشد را کند یا متوقف کنند. منگنه ها پس از توقف رشد پای مخالف، برداشته می شوند.

کوتاه کردن پای بلند

اگر رشد به پایان رسیده باشد می توان با کوتاه کردن اندام بلند شده طول پاها را یکسان کرد. برای انجام این کار پزشک بخشی از استخوان را از وسط اندام بلند تر بر می دارد سپس پلاک و پیچ های فلزی یا میله ای را وارد می کند تا استخوان را در حین بهبودی در جای خود نگه دارد.

بلند کردن اندام کوتاه تر

روش سومی که برای درمان اختلاف طول اندام کودکان استفاده می شود بلند کردن اندام کوتاه شده است، در طی این روش از بلندکردن تدریجی با اکسترنال فیکساتور استفاده می شود.خطر انجام آن احتمال آسیب اعصاب و سفتی و خشکی مفاصل است.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با اختلاف طول اندام ها در کودکان و جزئیات مربوط به آن آشنا کنیم. در صورتی که کودک شما به این عارضه دچار است لازم است که هر چی سریع تر برای درمان اقدام کنید تا از عوارض موجود که در آینده برای او ایجاد خواهد شد جلوگیری کنید.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی راهنمایی کنیم، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *