آرتریت در کودکان

آرتریت در کودکان


()

زمانی که کودکان از درد مفاصل خود شکایت می کنند، برای بسیاری از والدین این نگرانی ایجاد می شود که آیا کودک آن ها به آرتریت کودکان دچار شده است؟ از این رو سوالات بسیاری در خصوص علت و علائم این بیماری از ما پرسیده می شود.

بنابراین تصمیم گرفتیم تا در این مطلب از سایت دکتر علیرضا غزنوی در خصوص تمامی موضوعات مربوط به آرتریت کودکان صحبت کنیم و بررسی نماییم که چه روش های درمانی برای این عارضه وجود دارد.

بنابراین اگر احساس می کنید کودک شما به این بیماری دچار شده است و می خواهید اطلاعات بیشتری در خصوص آن داشته باشید توصیه می کنیم تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

آرتریت چیست؟

عکس آرتریت روماتوئید کودکان

آرتریت روماتوئید کودکان

بیایید در ابتدا بررسی نماییم که اصلا منظور از آرتریت چیست؟ به طور کلی آرتریت بیماری می باشد که استخوان ها و مفاصل را درگیر می کند و با علائمی مثل تورم، سفتی و درد مفاصل در کودکان همراه است.

مفاصل به قسمت هایی از بدن گفته می شود که دو استخوان به یکدیگر متصل می شوند و به این طریق بدن ما قابلیت حرکت را به دست می آورد. (باسن، زانوها، مچ پا، آرنج، شانه ها، مفصل ها و …)

در این قسمت مایع سینوویال قرار دارد که نوعی روان کننده می باشد و سبب می شود این اتصالات به خوبی و راحتی انجام شود. در طی بیماری آرتریت این مایع خشک می شود و به سبب آن اتصالات استخوان ها به خوبی انجام نمی شود.

روش های درمانی متعددی برای این بیماری وجود دارد، اما متاسفانه هیچ یک از آن ها قطعی نمی باشند و احتمال عود مجدد بیماری وجود دارد. در بیشتر به جهت این که علائم فرد از بین برود ترجیح می دهند گزینه جراحی را انتخاب کنند، در ادامه بیشتر در خصوص این موضوع توضیح می دهیم.

در صورتی که در خصوص ابتلا کودک خود به این بیماری شک دارید و می خواهید تشخیص دقیق تر انجام شود و یا به دنبال یک گزینه درمانی برای آرتریت کودکان هستید، توصیه می کنیم هرچه سریع تر قبل از شدت یافتن بیماری نزد متخصص ارتوپد اطفال مراجعه نمایید تا مراحل درمانی لازم طی شود.

چرا کودکان به آرتریت دچار می شوند؟

علت التهاب مفصل زانو در کودکان

علت آرتریت کودکان

بسیاری از افراد تصور می کنند که این بیماری مخصوص افراد سالخورده است و زمانی که می بینند کودکی به بیماری آرتریت دچار شده است تعجب می کنند. در صورتی که این طور نیست و این بیماری ممکن است فردی را در هر سنینی درگیر کند.

البته که دلیل بیماری آرتریت برای هیچ گروه سنی هنور مشخص نشده است، در مورد کودکان این نظریه وجود دارد که ممکن است چیزی همانند ویروس برای کودکانی که دارای ژن های خاصی می باشند ایجاد شود.

همان طور که می دانید آرتریت یک بیماری خود ایمنی می باشد، یعنی سیستم ایمنی بدن که وظایف مباره با ویروس های خارجی را دارد، به اشتباه به بافت ها و اندام های داخلی بدن حمله می کند.

سیستم ایمنی بدن کودکان نیز دائما در حال مباره با باکتری ها و ویروس های خارجی می باشد و به این جهت گلبول های سفید خون آزاد می شوند. اما با یک بیماری خود ایمنی مانند JIA ، سیستم ایمنی بدن اشتباه می کند و به سلول های سالم حمله می کند.

علائم بیماری آرتریت در کودکان

شایع ترین علائمی که برای آرتریت در کودکان گزارش شده است به شرح زیر می باشد:

 • درد و قرمزی‌ چشم‌
 • کم خونی
 • تورم
 • تحریک پذیری و بی حالی
 • بی اشتهایی و کاهش وزن
 • در موارد شدید تر تب و لرز
 • درد، تورم‌، و خشکی‌ در مفاصل‌ انگشتان‌ پا، زانو، مچ‌ پا، آرنج‌، شانه‌، یا گردن‌. درد ممکن‌ است‌ به‌ طور ناگهانی‌ یا تدریجی‌ آغاز شود و ممکن‌ است‌ در تنها یک‌، یا بسیاری‌ از مفاصل‌ وجود داشته‌ باشد.
 • عموما در کودکان ممکن است سبب اختلال در راه رفتن شود.

تشخیص آرتریت در کودکان

تشخیص ارتریت در کودکان

تشخیص ارتریت در کودکان

تنها با توجه به درد مفاصل نمی توان گفت که کودک به بیماری آرتریت دچار شده است زیرا دلایل درد مفاصل در کودکان بسیار زیاد است، بنابراین لازم است تا تشخیص های دقیق تری صورت گیرد.

زمانی که شما با توجه به علائم کودک خود نزد پزشک متخصص مراجعه می کنید، در ابتدا سوال هایی از شما پرسیده می شود که شامل موارد زیر می باشد:

 • درد مفاصل در کودک از چه زمانی شروع شده است؟
 • آیا مفاصل متورم هم می شوند؟
 • آیا کودک بعد از بلند شدن از خواب یا استراحت های طولانی احساس سستی دارد؟
 • سایقه خانوادگی مبتلا شدن به بیماری های استخوانی و آرتریت وجود دارد؟
 • آیا آسیب دیدگی یا ضربه ای وارد نشده است؟

پس از دریافت این سوالات، یک معاینه فیزیکی از استخوان ها و قسمت های دردناک بدن کودک انجام می شود. پس از آن به تشخیص دقیق تر لازم است تا آزمایش خون و پرتونگاری برای کودک نوشته شود.

زمانی که جواب آزمایشات مشخص شود، پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا کودک شما به بیماری آرتریت دچار شده است یا درد مفاصل مربوط به مشکل دیگری می باشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد کودکان

درمان آرتریت در کودکان

درمان آرتریت کودکان

درمان آرتریت در کودکان

این بیماری جزو عارضه هایی می باشد که تنها پس از معاینه و تشخیص می توان گزینه درمانی لازم را ارائه داد. اما عموما روش های زیر موثر است:

دارو درمانی

به جهت کاهش درد و التهاب بیماری، تجویز دارو یکی از کارهایی است که حتما انجا می شود. دارو های ضد التهاب مثل بروفن یا ناپروکسن بسیار موثر هستند. در صورتی که شدت بیماری شدید باشد و این دارو ها تاثیری نداشته باشند دارو های دیگری نظیر متوترکسات، کورتیکوستروئید ها مل پردنیزون و … تجویز می شوند.

البته این مورد را هم باید در نظر داشته باشید که دارو هایی که برای این بیماری تجویز می شود و به آن ها اشاره کردیم دارای عوارض هایی مثل اضافه وزن، ضعف شدید استخوان، اختلال رشد و افزایش ابتلا به عفونت می باشند. بنابراین بهتر است در کنار مصرف دارو این موارد را نیز تحت کنترل داشت.

فیزیوتراپی

گزینه دیگری که برای آرتریت کودکان بسیار مفید است رفتن به جلسات فیزیوتراپی می باشد. با توجه به این از عوارض این بیماری خشکی مفاصل می باشد، بسیار مهم است که کودکان یاد بگیرند چگونه با حرکات اصلاحی عضلات خود را تقویت کنند و حرکات مفاصل در آن ها محدود نشود.

همچنین انجام دادن حرکات اصلاحی مخصوص کمک می کند تا میزان درد و تورم کمتر شود و به این طریق امکان تغییر شکل مفاصل وجود نخواهد داشت.

توصیه دیگری که ما همیشه به بیماران داریم این است که عضلات خود را گرم نگه دارند، این کار به جهت کاهش درد و تورم بسیار مفید است.

جراحی

عموما جراحی زمانی برای کودکان انجام می شود که آرتریت موجب تغییر شکل در مفاصل شده باشد و یا مشکلات تاندونی به همراه داشته باشد، در چنین شرایطی لازم است تا به سراغ گزینه جراحی برویم.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما با علت، علائم و درمان آرتریت در کودکان آشنا نماییم. توجه داشته باشید که این بیماری جزو مواردی می باشد که اگر به موقع تشخیص داده شود و در ابتدای ش

روع اقدامات درمانی لازم انجام شود، می توان امید داشت که نتیجه درمانی مناسب حاصل شود.

اما هر چقدر بیماری قدیمی تر شود و به آرامی شدت یابد، قطعا درمان سخت تر می شود و ممکن است حتی دیگر روش های درمانی موجود جوابگو نباشد. بنابراین در صورتی که کوچک ترین علائم را در کودک خود مشاهده کردید حتما برای بررسی های دقیق تر اقدام کنید.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه / 5.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *